Како да се соберат лук без да се убие растението

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Дури и ако немате зелени прсти, повеќето луѓе сметаат дека градината со билки е една од најлесните работи за одгледување. Нема ништо слично како готвење со свежи билки директно од градината!

И ако ви недостасува простор, билките ќе растат среќно во најситните дворови, па дури и на прозорецот на вашата кујна.

Прекрасното нешто кај билките како што е лукот е што многу од овие популарни растенија продолжуваат да растат со години , со минимално одржување. Тие можат лесно да се одгледуваат од семиња, или може да ви се дадат вишок растенија кога вашите соседи и пријатели имаат премногу.

Значи, што е фасцинацијата со власецот?

Едноставно, се е до вкусот!

Свежиот млад лук носи нежен и свеж вкус на кромид во вашето готвење, додавајќи сосема нов елемент во најосновните јадења.

Ајде да погледнеме како да се одгледува млад млад лук и како да се бере млад лук без да се убие растението!

Како да се соберат лук без да се убие растението

Како да се бере лукот за да продолжи да расте? Една од најдобро чуваните тајни е да оставите малку зелен млад лук на растението при бербата на листовите. Со други зборови - не исецкајте ја целата зелена боја на растението! На тој начин може да се подмлади. По бербата на градинарски лук, ве советуваме да не чекате предолго за да уживате во нив! Прочитавме од повеќе сигурни извори дека листовите од власец имаат најдобар вкус кога се свежи - затоа не чекајте исто такадолго да уживате во нив во вашиот омилен рецепт.

Откако вашето растение млад лук ќе достигне висина од 6″, можете да почнете нежно да го берете. Ова нема да го убие вашето растение. Користејќи остри, чисти ножици, исечете ја потребната количина, внимавајќи да не ја нарушите сијалицата на растението . Пресечете приближно 2-4″ над основата на растението и среќно ќе расте повторно, одново и одново.

Што е лукот лук?

лукот е еден вид билка која расте во дебели грутки, до околу 12 до 18 инчи височина.

По изглед, тие се многу слични на тревата (како што дозна мојот сопруг, на негова опасност, кога случајно ми го косеше фластерот со млад млад лук!).

Со поблиска проверка, еден куп власец лесно се препознава. Сè што треба да направите е да се откине малку и да го помириса – аромата ќе биде многу како кромид, само посвежа и посуптилна.

Кромидот има неверојатен вкус во јадења со јајца, како и во супи и салати. Тие можат да се користат во топли јадења, но се најдобри кога се додаваат во последните минути или две од готвењето.

Кромидот е многу вкусен и во дипс – свежо сечканиот млад лук во кисела павлака ми е омилен со кесичка крцкава тортиља чипс!

Дали лукот лук и лукот се исто?

Лукот лук припаѓа на истото ботаничко семејство како и лукот, но тие се различно растение. Тие имаат сличен вкус на кромид, но како што имплицира името, тие исто така имаат вкуслук.

Кромидот лук е многу појак од обичниот млад лук и добро делува во кинеските и другите азиски јадења.

Овие билки со лук се одгледуваат и негуваат на ист начин како и обичниот лук. Може да биде тешко да се одгледуваат од семиња, бидејќи им треба многу топлина за да ртат.

Како се размножува лукот?

Иако претпоставуваме дека повеќето растенија се размножуваат со ртење од семе, алиумите како што е лукот имаат уште еден паметен начин на репродукција.

Секое поединечно ливче под грмушка почва. Ако навлезете голема грутка младо лукче, ќе видите стотици од овие мали луковици!

Со текот на времето, секоја сијалица од лукчето ќе се подели и ќе формира нови светилки. Ова значи дека вашиот куп млад лук ќе продолжи да се шири, без никаква ваша помош!

Како знаете кога лукот е подготвен за берба?

Учевме од одличен водич за берба на млад лук на блогот Корнел. Нивниот водич за млад лук советува да се бере млад лук само откако ќе се чека околу шест недели откако ќе го засадите. (Доколку вашите билки од млад лук се од минатата година, можете да започнете со берба на лисја веднаш штом нивниот раст продолжи по студеното зимско време.) Исто така, прочитавме од блогот на Универзитетот во Њу Хемпшир (меѓу другите) дека цвеќињата на лукот може да се соберат и откако ќе се отворат. Цветовите се совршено за јадење и се омилени во свежите градинарски салати или супи.

Ако сте порасналевласец од семки, ќе биде потребно околу една година пред да можете редовно да го собирате. Можеби ќе можете да земате неколку мали листови секој месец или така, но им треба време за целосно да се зацврстат во првата година.

Откако вашиот млад лук ќе се формира, можете да започнете со берба секогаш кога ќе покаже соодветен раст!

(Но обидете се да не ги соберете сите младешки кромид одеднаш. Оставете доволно за да продолжи да расте. мбер дека растенијата власец се повеќегодишни - така што тие ќе продолжат да ја благословуваат вашата градина со години. И за среќа - бербата на власец е неверојатно едноставна. Друг совет за берба на млад лук, што го читаме од блогот за проширување на Универзитетот во Мериленд, вели дека треба да се берат растенија од млад лук веднаш штом растението достигне околу шест инчи. Секогаш исечкајте го власецот почнувајќи од основата на растението! Уште една забелешка за бербата на власец. Соберете ги вашите растенија млад лук кога сте млади и нежни! Соберете рано. И често! (Нежниот млад лук има супериорен вкус и има возвишена текстура.)

Почекајте листовите од лукот да станат високи најмалку 6 инчи пред да се берат. Ова ќе осигури дека растението ќе продолжи да произведува нови лисја откако ќе го земете вашиот дел.

Како го берете лукот лук за да продолжи да расте?

лукот расте од светилки кои постојано никнуваат нови лисја. Штом вашата грутка власец ќе достигне околу 6 инчи висока, можете да започнете да собирате некои од поголемителисја.

Прочитај повеќе!

  • Кога да се изберат тиквички за совршена жетва? Еве како! Вкусно + нежно!
  • Како да се соберат и сушат бозелот [3 најдобри начини!]
  • Како да растете, берете и исечете нане: Целосен водич
  • Како да се собере цилантро без да се убие растението? Пробајте ги овие совети за Cilantro Pro!
  • Како да растете и кога да ги соберете растенијата од лима од семе

Како да исечете свеж лук од растенија?

За да исечете свеж млад кромид, едноставно исечете ги најголемите лисја со остри ножици околу 2 или 3 инчи над земјата. Ова ќе избегне вознемирување на нежната сијалица и сите нови лисја кои почнуваат да се развиваат.

За помладите растенија, ќе треба внимателно да се исечете за да избегнете оштетување на новиот раст. Постарите и постабилните растенија ќе имаат многу подебели листови и може да се исече голем сноп без да му наштети на вашето растение.

Дали лукот расте повторно по сечењето?

лукот ќе расте брзо по сечењето, под услов нежната сијалица и новиот раст да не се нарушени. Кромидот е повеќегодишно растение, така што ќе продолжи да расте од година во година. Добро негуваниот лук млад лук навистина ќе трае вечно!

Дали треба да го оставам мојот млад лук да цвета и дали треба да мртов власец? Сакаме да ги користиме во кујната! Некои од нашите омилени рецепти вклучуваат сложено путер од власец (толку добро). И овој лук лукРецептот за рамно леб е исто така вкусен. Дали имате многу остатоци од тиквички? Потоа земете ги предвид овие каснувања од тиквички од лук со дополнително зачини за власец. И ако ви треба издржлив оброк полн со протеини, пробајте го овој вкусен вкусен лук лук со свинско месо.

Многу луѓе не сфаќаат дека и цветовите на власецот се јадат! Овие прекрасни цветови од јоргованот прават шарен додаток на салати и сосови.

Кога станува збор за времето на цветање, нема штета да дозволите вашиот власец да цвета. Сепак, стеблата што ги држат цветовите може да бидат прилично дрвенести, затоа избегнувајте да ги собирате за јадење.

Ако одлучите да не ги јадете цвеќињата, пчелите и другите корисни инсекти ќе уживаат во нив! И кога цвеќињата ќе изумрат, едноставно исечете ги и ставете ги во корпата за компост.

Дали треба да се исечете обраснатиот лук?

Со текот на годините, растенијата од лук може да се обраснат и да почнат да се шират низ градината. Кастрењето на растенијата нема да ја намали вкупната големина, бидејќи листовите само ќе пораснат.

Меѓутоа, кроењето може да помогне да се стимулира нов раст ако вашето растение е густо преполно со стари, цврсти лисја.

Најдобар начин да се справите со обраснатиот млад млад лук е да ги поделите растенијата - тоа значи дека ќе ги пронајдете овие булки одново. подарете им на други градинари и можеби ќе можете да ги замените за други билки! Ако не, ќе скапатво прекрасен компост на купот отпад во вашата градина.

Дали знаевте дека можете да одгледувате билки во текот на целата година со Aerogarden? Ова е прекрасна градина што е толку лесна за употреба, што ќе се воодушевите!

Најдобар избор AeroGarden Black Harvest Indoor Hydroponic Garden 164,95 $109,95 $

Градината со 6 мешунки Harvest е нашата најпопуларна градина на маса. Лесен е за употреба, има елегантен облик и мал отпечаток за да се вклопи во секоја кујна. Никогаш не било полесно да се одгледуваат свежи билки и зеленчук во текот на целата година!

Исто така види: 15 евтини идеи и дизајни за огради за приватност и корисност

Растенијата растат во вода - без почва, без неред. Никнува со денови, жнее со недели, уживајте со месеци!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 04:35 часот по Гринич

Заклучок

Кромидот е една од нашите омилени градинарски билки за солени јадења, сосови и супи.

И, исто така, изненадувачки е лесно да се бере ако ги следите советите во нашиот лутник! расте, слободно прашајте!

Или, слободно споделете ако имате совети за берба на млад лук за кои сè уште не сме размислувале.

Благодарам многу што прочитавте.

И имајте одличен ден!

Исто така види: Како да поставите карпи на падина за да ја запрете ерозијата - од ситни камчиња до огромни камења

Како сакате да го користите лукот? Дали ги јадете цвеќињата? Кажете ни сè за тоа во коментарите!

Кромидот не само што има добар вкус, туку и изгледа одлично во вашата градина. И опрашувачитесакај ги цвеќињата! Така, го завршуваме нашиот водич за берба на млад лук со прекрасно виолетово цветање! Има многу тука за да не држи зафатени цела сезона. Ви благодариме повторно за читањето!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.