Корен слој на шума за храна (слој 1 од 7-те слоеви)

William Mason 04-08-2023
William Mason

Една од дефинирачките карактеристики на шумските градини и шумите со храна е како тие го користат просторот до максимална ефикасност со одгледување на култури во неколку „слоеви“ - исто како што можете да видите во природните шуми.

Овие слоеви грубо може да се поделат на 7:

 1. Слој од корен (или ризом)
 2. Перземен слој
 3. Тревни слој
 4. Вертикален слој (Climbers)
 5. Грмушки
 6. Дрвја под катната приказна
 7. Во серијата на дрвјата под приказната
 8. Ви ја преживувате оваа статија
 9. C 7 слоја, почнувајќи овде од дното - во слојот „корен“.

  Корениот слој на шумата со храна

  Корените во шумските градинарски култури можеби не изгледаат како вашиот секојдневен зеленчук! Camassia quamash додава боја во градината, како и нуди сијалица за јадење подоцна во својот циклус.

  Многу од прехранбените култури кои обезбедуваат најголема храна во светот доаѓаат од под земја: компири, моркови, пашканат, кромид, лук, цвекло, ротквици... списокот продолжува.

  Во прехранбените шуми, сè уште можеме да го искористиме максимумот од корените како извор на исхрана, особено во зимските месеци - но нашиот избор на култури ќе биде прилично различен.

  Причината за ова е што во шумската градина се фокусираме првенствено на повеќегодишни култури .

  Повеќегодишните растенија бараат помалку работа од едногодишните - се појавуваат и излегуваат од година во година без годишното одгледување кое е потребно во конвенционалната градина.

  Тие работат многу добро како дел од екосистемот што може да се јаде затоа што ќе растат среќно сами по себе со многу мало мешање од наша страна.

  Во овој систем, нашата главна работа е едноставно да ги засадиме нашите култури, да ги гледаме како растат и да се вратиме подоцна за да соберат дел, додека преостанатиот дел го оставаме повторно да расте.

  Едишниот зеленчук со чепкање, како што се моркови и пашканат, може да се заменат со повеќегодишни растенија како што е Скорзонера во шума со храна. Фотографија од Мајкл Бекер, CC BY-SA 3.0

  Приносите на вистинските култури може да бидат пониски отколку во годишната градина со високо внесување, но комбинираните приноси во шумите со храна може да се сметаат за супериорни кога ќе ги земеме предвид дополнителните количини на биомаса, горниот слој на почва, живеалиштата на животните и многу високиот квалитет на исхраната на храната.

  Освен тоа – нашите внесувања на време, енергија и ѓубрива се значително намалени, а шумските градини се само одлична забава за работа.

  Како изгледаат повеќегодишните коренови култури?

  Ерусалимски артишок

  Неколку од примерите што ги споменавме претходно може да се одгледуваат како повеќегодишни, сè додека некое од кореновиот материјал повторно се засадува при секоја жетва за повторно да расте.

  Компирите, шелотите и лукот се всушност повеќегодишни растенија и здравите примероци може да се остават да растат од година во година - под услов да не собереме сè!

  Сепак, еден од највозбудливитеработи за шумите со храна е како тие ни отвораат можности да одгледуваме многу повеќе видови култури отколку што вообичаено би се обиделе во градината.

  Други помалку познати повеќегодишни коренови култури вклучуваат Ерусалимски артишок, Јакон, Ока, Машуа, Јамс, Скирет, Салсифи и Скорзонера.

  Ова се некои од моите омилени од сите шумски градинарски култури. Многу од нив, исто така, имаат јастиви лисја и возбудата од копање за да се открие нивната раскош е годишно задоволство.

  Корените култури може да се поделат во четири главни категории: клубени, луковици, корени и ризоми

  Клубени

  Мојата лоза Машуа е неконтролирана, веднаш пред мојата задна врата, во Девон, ОК.

  Компирите, Ерусалимските артишоци, Јакон, Ока и Машуа се сите примери на култури на клубени, кои строго кажано не се корени, туку подземни органи за складирање на растението.

  Исто така види: Зошто свињите мавтаат со опашката? (И како да откриете дали вашата свиња е среќна!)

  Машуа е еден од моите омилени повеќегодишни зеленчуци на сите времиња. Ми ги штиклира сите полиња: Тоа е растение со вистинска елеганција и карактер, со силна решеност да расте. Еден мој пријател дури и успешно ги потиснуваше гребените со тоа што му дозволи на Машуа да се качи над нив!

  Има вкусни јастиви лисја кои може да се додаваат во салати во текот на целата сезона на растење, а неговите корени имаат вкус како ниеден друг. Мешавина од ванила, сенф и артишок од Ерусалим – тие навистина треба да се пробаат за да се разберат!

  Амазонпроизвод

  Ока е уште една јужноамериканска култура на клубени која брзо расте во популарност низ целиот свет поради своите мали клубени со вкус на лимон. Исто така, има јастиви лисја - иако не се препорачува да се јаде премногу корен или лист поради високата содржина на оксална киселина што ја содржи ова растение. Лесно се одгледува и издржлив под прекривка од слама до околу 14 F.

  Ока е дел од фамилијата oxalis - нејзините карактеристични три листови ги делат и другите членови на семејството, како што е дрвената киселица.

  Јакон - исто така од Андите - е уникатен по тоа што речиси повеќе има вкус на овошје отколку на корен! Сочен и крцкав кога е суров, содржи форма на шеќер наречен инулин кој станува популарен кај оние кои се на програми за слабеење.

  Човечкото тело не може правилно да го вари инулинот, па затоа е добар начин да уживате во слаткото задоволство без да внесувате многу калории! Јакон е малку понежен од другите споменати видови, но треба да преживее под густа прекривка од слама до 22 F или така.

  Јакон е братучед на сончогледот и артишокот од Ерусалим (прикажан погоре), па оттука и сличниот цвет. Слика од Farmcore, CC BY-SA 3.0

  Повеќето култури на клубени имаат тенденција да имаат најдобар резултат кога ќе им дадете соодветен простор, затоа засадете ги на минимално растојание од 40 cm и соберете ги сите, освен една силна кртула од секој примерок за да помогнете во одржување на високиот принос.

  Сијалици

  Повеќегодишни членови на семејството Allium какобидејќи лукчињата, дивиот лук и велшкиот кромид се некои од попознатите видови светилки за јадење. Сепак, помалку познатите видови може да бидат забавни да се пробаат. Постојат стотици повеќегодишни алиуми таму, а многу од нив се и многу декоративни.

  Египетскиот шетачки кромид е фасцинантен член на племето Алиум. Тој произведува мали светилки во воздухот, како и во земјата. Фотографија од Курт Штубер [1], CC BY-SA 3.0, преку Wikimedia Commons

  Camassia е интересен род на растенија кои формираат светилки кои потекнуваат од Северна Америка. Тие можат брзо да се шират за да формираат теписи на влажна трева (или сончев, влажен дел од шумската градина) и биле користени од домородните Американци како значителен извор на храна во одредени периоди од годината.

  Во нивното родно живеалиште, Камасија може да покрие огромни делови од преријата.

  Друг украсен род е еритротиум - кој ги вклучува темјанушките од кучешки заби. Овие се совршени повеќегодишни растенија кои сакаат сенка за шумската градина со светилки за јадење.

  Erythronium Japonica е прекрасен член на Erythroniums. Сијалицата сè уште се користи во Јапонија за да се направи скробен сос познат како „катакури-ко“.

  Едно последно семејство на светилки што може успешно да се користи во прехранбената шума е племето Орнитогалум – кое ги вклучува „Витлеемската ѕвезда“ и „Аспарагус за капење“. Иако членовите на овој род не треба да се јадат во големи количини, тие прават многуприлично додаток и лесно се одгледуваат.

  Ѕвездата од Витлеем прави весел додаток на подот во шумската градина. Неговата сијалица за јадење е одличен бонус!

  Растенијата што формираат светилки се едни од најлесните за одгледување, но внимавајте на оние со навика за ширење - некои видови може да неконтролираат таму каде што се среќни!

  Производ на Амазон

  Ризоми и корени

  Ќе ги собереме овие последни две категории заедно бидејќи вистинските ризоматозни култури ретко се гледаат во умерената шумска градина.

  Еден од ретките примери е Валериан (Valeriana Officinalis). Иако не се за јадење, ризомите на валеријана се многу барана медицинска култура. Смирувачки, нервен и смирувачки, валеријаната се користи како моќен третман за сите видови нервни поплаки како што се анксиозност, стрес и тешкотии со спиењето.

  Сушениот корен од валеријана може да се приготви во чај или да се направи тинктура за да се олесни целиот нервен систем.

  Растенијата со корени од чешма, како што се Јамс, Салсифај и Скорзонера, ќе ви дадат многу подобар поврат кога ќе се засадат во најсончевите, плодни дострели на вашата шумска градина. Со овие, можеби е најдобро да ги оставите да се воспостават неколку години пред да ги земат првите жетви, со што ќе се осигурате дека има многу материјал за повторно засадување.

  Исто така види: Премногу масло во косилката за трева? Прочитајте го нашиот водич за лесно поправете го!

  Радолна (Sium sisarum ) всушност е мала аномалија бидејќи нејзиниот кластер од полни славини корени може исто толку лесно да се дефинира како клубени.Лесно се одгледуваат на влажна, богата почва и даваат добар поврат по неколку години. Еден од моите клиенти го опиша вкусот како „вкрстување помеѓу моркови и пашканат, но подобар од било кој од нив“.

  Кинескиот јам (Dioscorea batatas) е еден од неколкуте видови јам кој добро расте во топла и умерена клима. Јамите се прекрасни планинари кои ќе се движат нагоре и над се што ќе им застане на патот да добијат директна сончева светлина што ја сакаат.

  Овој вид понекогаш е познат и како „Лоза од цимет“ поради неговите ароматични цветови. Сфатив дека коренот на овој јам има многу вкусен компир, но со многу супериорни хранливи и лековити својства. Прекрасно е пржено, печено, пасирано или едноставно варено.

  Кинеските јамови се неверојатно популарни во Азија. Ако имате среќа, можеби ќе ги најдете дури и во вашиот локален ориентален супермаркет! Кинески јам – воздух-компир – dioscorea polystachya IMG 7485.jpg од Don McCulley е лиценциран со CC BY-SA 4.0. Земете кинески јам растенија на Амазон

  Salsify и Scorzonera често се мешаат бидејќи се многу слични на одгледување и јадење.

  Корените на двете растенија имаат сладок, орев вкус и најдобро растат на лесни, песочни почви со многу органска материја. И двата вида имаат јастиви лисја и цветови, а до мојот нос жолтите цветови наScorzonera неодоливо ме потсетува на Aero чоколадни шипки! Проценете сами…

  Мирисот на цвеќињата Скорзонера ме потсетува на чоколадо, па среќа е што можете да ги јадете! Мм-ммм!

  Повеќето култури со корени може да се помножат со нивно сечење до коренот во должина од 2 инчи што на крајот ќе израснат нови пупки за повторно да изникнат. Овие никнати корени може повторно да се засадат директно или да се одгледуваат во саксија за прво да им се даде дополнителна сила.

  Дизајнирање на кореновиот слој во вашата шума за храна

  Секогаш им велам на моите клиенти: Првата работа на која треба да размислите кога планирате кој било дел од шумска градина со храна е да размислете што сакате од неа ! Ако не сте многу заинтересирани за коренови култури, не чувствувајте се должни да ги садите само затоа што сите други се!

  Сепак, за повеќето луѓе, здравото мешање на коренови култури во мешавината е вистински благодет во менито за прехранбени шумски градини. Корените се достапни во подолг период кога остатокот од вашата жива гардероба може да биде буквално тенка на земја, и тие се моќ на исхраната што ќе ве одржува кога сè друго спие.

  Моите клубени Машуа можат да останат свежи од есен до пролет, пополнувајќи ја таа гладна празнина многу убаво!

  Лесно е да се заборави за време на позелените месеци на тие долги, сонливи зимски месеци кога свежите производи се такво задоволство. Со внимателно планирање, можеме да ја рашириме нашата прехранбена шумска градинапроизводи за да нè хранат цела година - а добар совет за презимување во изобилство е многу корени!

  Би препорачал да ги засадите повеќето од вашите коренови култури во одредени области на шумската градина каде што има висок степен на плодност и многу сончева светлина може да навлезе. Белата детелина може дури и да работи како жива прекривка за некои од овие видови да растат, додека други, како што е алчниот јакон, може да имаат корист од прекривката од слама за да може да се насладуваат со сите околни хранливи материи во почвата.

  Алиумите како што е велшкиот кромид многу добро растат преку ниско растечка почва како што се дивите јагоди. Цветовите се хит и кај пчелите!

  Иако неколку видови светилки се најсреќни на засенчени места, за повеќето коренови култури би препорачал да се чисти во крошната каде што вашите растенија ќе добијат најмалку половина ден директно сонце за да се оптимизираат приносите.

  Никогаш не ги заборавајте своите корени

  Се надевам дека оваа статија ве инспирираше да експериментирате со некои од овие коренови култури во вашата градина. Дури и ако имате само мал двор за играње, повеќето од овие култури сепак би биле многу соодветни, а исто така одлична забава.

  Повеќе за пермакултурата и шумите со храна:

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.