Придобивките од куркумата за коњите

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Со години подготвувам куркума за коњи и испуштам. Користев куркума за коњи за лекување дигестивни проблеми, саркоиди, болки во мускулите и чешање на кожата.

Резултатите се разликуваа, но во најголем дел забележав дека куркумата има позитивен ефект врз здравјето на мојот коњ.

Дијареата на мојата една кобила се расчисти, гелот исчезна по неколку недели 2>неколку месеци дневно дозирање.

Исто така, открив дека користењето додаток на куркума за постари коњи помогна да се ублажат болките во зглобовите и воспалителните симптоми.

Куркумата е вкусен кулинарски зачин, иако не мора да е нешто што на коњите им е особено наводнување. ги доведе до нивните жолто обоени муцки кога ќе завршат.

Меѓутоа, не можете само да фрлите лажица куркума во прав во оброкот на вашиот коњ и да очекувате позитивни резултати!

Активната состојка во зачинот е куркуминот, а вие треба да ги активирате потенцијалните антиинфламаторни својства има слаба биорасположивост, што значи дека не е лесно за телото да го апсорбира. Можете да комбинирате куркума со пиперин – кој се наоѓа во црниот пипер. Тоа ја подобрува биорасположивоста и ја прави поефикасна.

Дали куркумата за коњи има користНивното здравје?

Како што коњите стареат, нивните мускули и зглобови не секогаш функционираат како што биле помлади. Многу фармери и сточари гледаат на куркумата како природно и евтино олеснување за нивните сакани коњи.

Ефектите на куркуминот се широки и има богата историја и во индиската и кинеската медицина како антиинфламаторно средство.

Иако има малку научни докази за да се докаже ефикасноста на куркумата, таа има позната репутација за потенцијално олеснување на широк спектар на заболувања.

Потенцијални придобивки за здравјето на зглобовите нес
 • осип на кожата и иритации
 • дигестивни нарушувања и чир на желудникот
 • рани и го олеснуваат заздравувањето
 • бактериски и габични инфекции
 • саркоидоза
 • некои видови на рак не се потенцијално научно докажени
 • . Сепак, многу сточари и фармери тврдат дека куркумата е корисна.

  Како и секогаш – ве советуваме да консултирајте се со доверлив ветеринар или доверлив нутриционист за коњи пред да започнете каков било здравствен режим со вашиот коњ!

  Безбедноста на прво место – особено кога станува збор за здравјето на вашите сакани сопственици на коњи. третираат неколку заболувања на коњите.

  За да добиете најдобри резултати, треба да ја подготвите вашата куркумаправилно! Исто така - обидете се да ја внесувате куркумата полека, наместо премногу одеднаш. На тој начин - можете да се погрижите вашиот коњ да не добие стомак. од 100% органска, без глутен и куркума со висока чистота. USDA органски. Суровини, не-ГМО и неозрачени. Без вештачки бои!

  Добијте повеќе информации Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 07:25 по GMT

  Како да направите едноставна златна паста

  Ако вашиот коњ е пребирлив, тогаш пастата од куркума може да биде еден од најлесните начини да видите дали вашиот коњ се согласува со вкусот. Вашите резултати може да се разликуваат!

  Ја правам мојата златна паста од дома! Сметам дека тоа е најефективниот (и најмалку неуреден) начин за хранење на коњ со куркума.

  Комбинирајте ја куркумата со црн пипер, малку вода и масло. Таа формула помага да се истакнат нејзините корисни својства и го олеснува одржувањето на конзистентна дневна доза.

  Еве го мојот омилен рецепт што го користам од Twelve on Main.

  Преглед на состојки

  • Куркума во прав
  • Кокосово масло
  • Вода
  • Вода
  • Преглед на состојка.
   • Во мало тенџере измешајте го прашокот од куркума со водата.
   • Загрејте ја пастатанежно додека ги додавате кокосовото масло и црниот пипер.
   • Штом смесата се згусне исклучете го огнот.
   • Чувајте го во стаклена тегла во фрижидер! Вашата златна паста треба да трае до две недели.

   Ако сте заинтересирани да направите златна паста, тогаш погледнете ја целата статија од Twelve on Main. Тие навлегуваат во многу подетални детали - со фотографии кои ќе ви помогнат да ги следите!

   Добијте го целосниот рецепт за златна паста на Twelve на блогот на Main!

   Еве неколку фотографии од мојата златна паста: паста од куркума Нежно загрејте ги куркумата во прав, водата, маслото и црниот пипер додека не се згусне Готовата златна паста, иако е сè уште малку тенка. Откако ќе се олади, ќе се згусне во паста што лесно се фрла во храната на вашиот коњ.

   Дали придобивките од куркуминот се докажани кај луѓето?

   Го најдов овој небесен златен рецепт за млеко што содржи куркума што треба да го споделам со вас! Вкусен е, смирувачки и лесен за правење. Не сум сигурен дали вашиот коњ ќе ужива во тоа, но вие ќе уживате. Сигурно!

   Бев разочаран кога дознав дека не можевме да најдеме сигурни (и големи) научни студии кои вклучуваат куркумин и коњи.

   Овој разочарувачки недостаток на податоци ме натера да се запрашам дали некој некогаш ги анализирал здравствените придобивки од куркуминот врз луѓето ? Наодговорот е да!

   Читав преглед на здравствените ефекти на куркуминот врз човековото здравје од Националната медицинска библиотека.

   Исто така види: Како да одгледате маслиново дрво и да направите маслиново масло

   Прегледот покажува дека куркуминот може да има огромни здравствени придобивки за луѓето! Потенцијалните здравствени придобивки може да вклучуваат помагање во управување со воспалителни состојби, вознемиреност, артритис, хиперлипидемија, болка во мускулите и метаболички синдром. Пиперката е органска сертифицирана од QAI (Quality Assurance International) користејќи строги упатства на USDA.

   Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 10:35 GMT

   Колку куркума да го нахраните вашиот коњ?

   Не можам да најдам никакви клинички испитувања кои одредуваат колку куркума е погодна за коњи. Значи, не можеме да коментираме во врска со соодветните упатства за дозирање.

   (Го пребаравме PUBMED високо и ниско и не најдовме орални студии за куркума на коњи. Период!)

   Но, можам да ви ја кажам мојата филозофија и рутина. Колку златна паста дневно ќе го храните вашиот коњ ќе зависи од неговата тежина.

   Обично им давам на моите 1.000 фунти Арапски една насобрана лажица дневно . Ако помагам за покритична состојба или хронична болест, можеби можам да ја зголемам порцијата на еднанатрупана лажица два пати на ден .

   Исто така, нанесов паста од куркума директно на саркоиди. Иако овој пристап не беше особено успешен за мене, според студијата спроведена од д-р Дејвид Марлин, „61% од [сопствениците на коњи] кои локално користеле куркума ја оцениле како „многу ефикасна“.

   (Можете да прочитате повеќе коментари од студијата за куркума и коњи на д-р Дејвид Марлин. додаток наместо да се потпира на комерцијални додатоци кои содржат многу малку куркумин и затоа веројатно нема да ги обезбеди придобивките од куркумата во неговата чиста форма.

   Иако куркумата за коњи е меѓу најпопуларните додатоци во исхраната, потребна е претпазливост!

   Преголемата количина на куркума има репутација дека предизвикува измет и дијареа. Дај! Иако не видов докази за ова и покрај тоа што третирав најмалку пет различни коњи со него, сепак им даваме збор на мудрите.

   Дали куркумата делува за коњи? Нашите два центи!

   Мислам дека резултатите се сè уште неубедливи - и нема клинички доказ на еден или на друг начин.

   Придобивките од куркумата можеби не се научно докажани. Но - видов дека има позитивен ефект врз здравјето на мојот коњ. Јас сум верник. Без сомнение!

   Кои го користевте за лекување стомачни тегоби, вкочанетост на зглобовите и кожапореметувања, убеден сум дека куркуминот кај коњите е корисен како додаток во исхраната и локален третман.

   Сепак, препорачувам да се воздржите од популарните и скапи додатоци и да се држите до домашна златна паста! Сè што ви треба е органска куркума и висококвалитетен црн пипер.

   Исто така – ве молиме кажете ни ги вашите размислувања!

   Исто така види: Основно градинарство – Како да изградите здрава градина која сама се храни

   Дали мислите дека куркумата е добра за коњите? Дали сте виделе како третира коњи или други животни?

   Би сакале да слушнеме за вашето искуство!

   Додаток за растително коњ Додаток за зглобови со брзо дејство за коњи 84,60 долари

   Рапид Флекс е целосно природна мешавина од 9 билки за да им помогне на вашите постари коњи со боледување. Содржи куркума, глукозамин, лист од коприва, ѓаволски канџи, корен од црн кохош, корен од ѓумбир и други билки.

   Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 01:09 часот по Гринич

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.