Како да направите традиционален сладолед (со рецепти)

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Вкусен домашен сладолед без струја? Нема проблем! Сладоледот со рачна палка му дава на вашето семејство многу спомени, од натпревари во клацкање до уживање во семеен сладолед во недела навечер. Правецот за сладолед со десната рака (исто така познат како рачен сладолед) ги прави работите многу полесни, така што ја вклучивме нашата омилена машина, како и многу идеи за рецепти за сладолед со рачна рачка!

Еве видео од три генерации на семејството Леман како прават сладолед во нивниот сладолед направен од Амиш <12Hranow> сладолед со чудачка – вкусно!

Можете да трчате до самопослуга и да купите сладолед. Но, нема да го победи вкусот на домашниот, рачен сладолед во рачен сладолед! Можете да ги додадете апсолутно најдобрите состојки на вашиот сладолед и точно знаете што се содржи во него.

Крем, млеко, јајца, шеќер и вашиот избран вкус . Тоа е тоа. Едноставни состојки за едноставна, добра храна.

На крајот на краиштата, најлесниот начин за одличен резултат е да ја користите домашната мешавина од сладолед на Lehman, што ви го прикажуваат во видеото. Ако сакате до крај да одите во старата школа, подолу вклучив над 20 традиционални рецепти.

Во оваа мешавина додадете млеко, павлака, ванила и шеќер.

 1. Зграпчете ја вашата када за сладолед.
 2. Ставете го канистерот внатре.
 3. Сијте ги состојките, околу 2/3 полни. Како мразоткремот замрзнува, се шири, па треба да оставите малку простор.
 4. Вметнете ја шипката и погрижете се да се прицврсти.
 5. Додајте ја рачката и употребете ја бравата за да се заклучи сето тоа заедно.
 6. Додадете мраз и 2,5 чаши сол, измешани во текот на целиот мраз.
 • , придобивката од производителот на сладолед со рака наспроти електричен сладолед е тоа што електричната верзија работи со иста брзина цело време. Најдобри резултати ги добивате ако на почетокот го завивате бавно, а потоа побрзо кога сладоледот почнува да се стеснува.

  На тој начин, кремот постепено доаѓа во колку што може повеќе контакт со мразот, што резултира со кремаст сладолед.

  Несомнено, сладоледот со рака може да биде напорна работа и одзема време. Ако преферирате електрична верзија, онаа подолу е одлична, добро разгледана буџетска опција!

  Елитна гурманска старомодна 6-кварта електрична машина за правење 99,99 долари

  Старомодниот електричен сладолед Elite Gourmet произведува вкусен сладолед за неколку минути. Има алуминиумски канистер од 6 литри и моќен мотор од 90 вртежи во минута. Подготвувањето сладолед дома никогаш не било полесно!

  Моторот врти лопатка со шест перки што го вбризгува воздухот во состојките, создавајќи мазен, богат и мек сладолед. Брзо ги дроби колачињата, овошјето, чоколадните чипови или разни други вкусни додатоци и темелно ги интегрира во смесата.

  Стариот-Кофата од апалачиско дрво содржи мраз и камена сол, одржувајќи го канистерот на оптимална температура од 10°F. Сите делови лесно се отстрануваат за лесно чистење.

  Купете во Amazon Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 22:10 часот по Гринич

  Рецепт за сладолед со рачна рачка

  Еве го рецептот што го користи семејството Леман. Спомнуваат игнорирање на сите рачно напишани белешки. ВАЖНО: Не заборавајте да ја оставите смесата да достигне 160 степени, (НЕ 110 степени како што е наведено). Слика и рецепт од Lehman’s.

  Рецептот погоре доаѓа од традиционалниот рецепт за сладолед од ванила со пет ѕвезди на Леман на нивниот блог. Тие нудат многу информации и за правење сладолед – топло ви препорачувам да погледнете!

  Значи, основните состојки за рецептот за сладолед со рачна шапка се крем, јајца, шеќер и ванила. Ако не можете да добиете крем, јајца и шеќер, можете да користите кондензирано млеко и ванила од каранфил како замена. Сепак, семејството Леман споменува дека тоа е проодна замена - не е најдобрата!

  На една серија сладолед со рачен чудак му требаат 20 килограми мраз во оваа машина. Ќе ви требаат и една до две чаши камена или кујнска сол.

  Сепак, солта и мразот не влегуваат во сладоледот! Овие две „состојки“ се наоѓаат на надворешната страна на канистерот за сладолед за да му помогнат да замрзне - ние не правиме солен сладолед.

  Исто така види: Како да се направи ограда од Вотл

  Понатаму, во ракатаРецепт за сладолед со чудак погоре, се споменува дека смесата треба да се загрее на 110 степени. За да ги заштитите сите, треба да избегнувате неварени јајца - загрејте ја мешавината на 160 степени.

  Рецепти за сладолед од 1900-тите

  Фотографот Џон Нелсон од Ериксон, Небраска го снимил ова мало слатко како вртејќи ја рачката на производителот на сладолед околу 1910 година. Слика од Историја на Небраска.

  Рачниот сладолед несомнено е омилена семејна активност веќе 100 години. Историјата на Небраска споменува:

  Смесата од кремот била ставена во внатрешниот оддел на производителот на сладолед кој содржел лопатка поврзана со рачната рачка. Колку повеќе кремската смеса е изматена, толку е помазен сладоледот.

  Мразот и камената сол потоа беа ставени помеѓу внатрешниот оддел и надворешната корпа. Солта предизвикува топење на мразот и ја намалува температурата под точката на замрзнување на свежата вода, но водата не замрзнува поради содржината на сол. Температурата под замрзнување помага полека да се замрзне и да се направи сладоледот.

  Историја на Небраска

  Рецепт за сладолед од лимон за раце, крем од праска, сладолед, шербет и сладолед Jell-O

  Тие ја споделуваат оваа прекрасна страница полна со рецепти за сладолед од ракави од The White Ribbon Cook Book <1 од White Ribbon Cook Union. 900 за „Ладови, сладоледи иПијалоци“ од збирката на библиотеката во Небраска во Историја Небраска.

  Во претходното издание на The White Ribbon Cook Book, најдов ризница на традиционални рецепти за сладолед. Ќе ги споделам со вас подолу. Можете да ја преземете целата книга - бесплатно - од Archive.org! Оваа книга е преполна со традиционално знаење за готвење - ја преземав и зачував мојата копија.

  Исто така види: Колку долго трае суровото млеко + како да го чувате и замрзнете

  Овој вид пионерски информации за готвење се изложени на ризик да бидат изгубени и тие се навистина непроценливи. Споделете го со сите што ги знаете!

  Рецепт за замрзнат крем за раце, шербет од грозје, сладолед од праска и сладолед од вода со лимон

  Рецепт за сладолед од карамела, сладолед од чоколадо и овошен крем

  Рецепт за вода од Ванила и Оргебери<2 1>

  Рецепт за крем од Кристал Палас и крем од лимон

  Совети за прирачник за правење сладолед

  • Солете се лесно. Премногу сол ќе предизвика вашиот сладолед пребрзо да замрзне што ќе резултира со зрнеста сладолед.
  • Оставете го сладоледот да одмори 20 минути откако ќе се забие пред да се нурнете внатре.
  • Спакувајте го мразот цврсто околу канистерот. За помош можете да користите стапче за метла или нешто слично.
  • Внимавајте кога го отворате садот - не сакате солена вода во вашиот сладолед! Исто така, солената вода може да ги извалка подовите и да им наштети на градините и растенијата. Фрлете го внимателно - не фрлајте го натревник!

  Повеќе совети има во написот споменат погоре – се надевам дека ќе уживате во вашиот домашен, рачен сладолед!

  Кој е вашиот омилен домашен сладолед? Споделете ги вашите омилени и рецепти во коментарите подолу!

 • William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.