Уредување на дрво 101

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Ако ја уредувате вашата градина, можеби размислувате да користите дрвени чипови како основен слој. Пред да го направите ова, ајде да ги дознаеме добрите и лошите страни на овој материјал за уредување на градината и да ги откриеме најдобрите начини за негово користење!

Дали дрвените чипови се добри за уредување?

Дрвените чипови можат да бидат идеални за уредување. Има многу предности за уредување со дрвени чипови. Прво, тие се природен производ - има подобар начин да ја подобрите вашата земја отколку со природен отпад!

Исто така види: Водич за најдобро дрво за камперски оган! Даб против Хикори против Кедар и повеќе

Второ, дрвените чипови се многу достапни, а можеби и се бесплатни. Ако познавате локален шумски двор или дрвосечач, тие честопати се повеќе од среќни што ќе се ослободат од некои дрвени чипсови.

Алтернативно, ако поседувате шумски површини, можеби ќе можете да создадете своја со добар квалитетен машина за сечење дрво.

Кои се најдобрите дрвени чипови за уредување? .

Дрвените чипсови во големи парчиња ќе бидат долготрајни, додека други, како што е исечканата кора, може брзо да изгние. Други, како што е кедарот, имаат природни отвратители на инсекти.

Какви дрвени чипови се лоши за уредување на градината?

Ако живеете во клима со висок ризик од пожари, тогаш треба да се избегнуваат одредени видови дрвени чипсови. Исечениот црвен кедар е особено запалив, како и боровите иглички.

Дрвените чипсови од црниот кедар ќе спречатсадници од одгледување. Одлично е ако сакате да го држите плевелот под контрола, но најдобро е да го избегнувате ако планирате да одгледувате млади растенија во уредувањето на дрвен чипс!

Можете ли да ставите чипс околу растенијата?

Слој од дрвен чипс околу вашите растенија може да биде многу естетски пријатен начин да го завршите вашиот проект за уредување на пејсажи, со многу забавно играње со различни типови на почвата.

и текстури за да се создаде ефект со шаблони.

Дали чипсот ги повредува растенијата?

Дрвените чипсови може да земаат азот од почвата додека се гние. Ова може да предизвика проблем за некои растенија, особено за сите кои се млади или недоволно изградени.

Не е добра идеја да се ставаат дрвен чипс околу новозасадените повеќегодишни или грмушки. Употребата на дрвени чипсови како прекривка за зеленчукова градина, исто така, може да предизвика недостаток на азот во вашите растенија.

Какви растенија имаат корист од чипсот?

Една голема предност за користење на дрвениот чипс е тоа што тие можат да дејствуваат како прекривка, задржувајќи ја влагата во земјата. Слој од дрвен чипс околу основата на младото дрво ќе спречи испарување на виталната вода, како и ќе ги потисне несаканите плевели.

Која е разликата помеѓу прекривката и дрвениот чипс?

Ќе слушнете како луѓето зборуваат за чипс, прекривка, па дури и за прекривка од дрвени чипови. Но, дали има некаква разлика помеѓу прекривката и дрвениот чипс?

Мулч е термин кој се користи за нешто штосе шири преку вашата земја како слој. Размислете за прекривката како врвна облога за почвата, која ќе додаде хранливи материи и структура на почвата, како и ќе ја заглави влагата и ќе спречи ерозија.

Дрвените чипови обично се направени од отпад од сечење дрвја. Еден куп дрвен чипс може да содржи сечкано дрво, кора, гранчиња и лисја. Сепак, поквалитетниот дрвен чипс е повеќе декоративен и понекогаш е обоен со нетоксични бои.

Збунувачки е тоа што дрвените чипови понекогаш се користат и како прекривка! Сепак, постојат многу други видови на прекривки на располагање, како што се компост, изгни ѓубриво, сено и исечоци од трева.

Што е подобро, прекривка или чипс од дрво?

Која ќе одберете да ја користите целосно зависи од тоа како имате намера да ја користите. За уредување, дрвениот чипс ќе трае подолго и ќе биде естетски попријатен.

Прекривката се претпочита ако одгледувате млади растенија и зеленчук или сакате да внесете хранливи материи во вашата почва.

Што ставате под чипсот?

Одличното нешто во уредувањето со дрвени чипсови е тоа што луѓето не сугерираат дека најдобро се уредуваат со ништо! притиснете плевел, но дебел слој од дрвен чип сепак ќе го стори тоа. Дури и најквалитетната ткаенина за уредување ќе се распадне со текот на времето, и ќе треба да го изгребете целиот чипс за да го замените.

За најдобри резултати, ставете дарежлив слој дрвен чипс уште од самиот почеток. АДлабокиот слој од 4 инчи ќе се набие на околу 3 инчи кога се оди понатаму. Ова треба да трае најмалку три години, а потоа ќе треба само да се надополни со уште еден сантиметар од дрвен чипс.

Исто така види: Како да сече дрво без пила

Дали дрвените чипови привлекуваат термити?

Ќе слушнете многу луѓе да велат дека уредувањето на дрвениот чипс привлекува термити, но дали е ова вистина? Точно е дека можете да најдете термити во области кои се уредени со дрвени чипови, но не се самите дрвени чипови тие што ги привлекуваат.

Термитите ја сакаат околината што ја создава прекривката од дрвениот чипс, но ќе треба веќе да бидат во областа за да го колонизираат вашиот дрвен чипс. Тие не „шмркаат“ дрвен чипс, но може да го сретнат случајно!

Термитите подеднакво сакаат да живеат во прекривки, кора, па дури и чакал. Тоа е затоа што полесно се патува низ нив отколку тврда, набиена почва. За да избегнете вселување на термитите во вашиот дом, добра идеја е да избегнувате користење на лабава површински материјал на лента од 24 инчи околу зградите.

Што можам да користам наместо дрвени чипови за уредување?

Ако сте одлучиле дека дрвениот чип не е соодветен за вашиот проект за градина, еве неколку други одлични материјали за уредување на градината: може да имаат висока почетна цена, но ќе траат многу подолго од дрвениот чипс. Можете исто така да ги менувате видовите и големините на камењата за да создадете неверојатни ефекти за уредување.

Раздробенокора

Ренданата кора често е поевтина од дрвниот чипс и може да создаде мека уредена површина, слична на шумски под. Сепак, брзо ќе се распадне и ќе треба редовно да се дополнува.

Гумените чипови

Гумените чипови се направени од рециклирани гуми и создаваат долготрајна уредена површина. Дејствува како добра бариера за плевелите и помага да се задржи влагата во почвата.

Заклучок

Дали ќе користите дрвен чипс во уредувањето? Сами ќе чипеш дрво? Кажете ни во коментарите!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.