Зошто Овните удираат со глава?

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

нарачајте во стадото.Погледнете ги овие две овци со големи рогови кои заклучуваат рогови и си разменуваат удари со глава! Го сакаме овенот во средината - изгледа тој е судијата! Нè потсетува на една тема која се повторува што ја откривме додека истражувавме зошто овните удираат со глава. Тоа е дека не се сите овни еднакви. Овните од некои раси и семејни линии се многу попасивни, пријателски настроени и попослушни од другите. Со други зборови - некои овни сакаат да ги предизвикуваат потенцијалните конкуренти - но не сите се премногу агресивни.

Зошто овците глави овен?

Иако може да изгледа како прилично чудно однесување, овците овен се глави од различни причини.

На прво место, тоа е начин да се наметне доминација над другите членови на јатото. Со тоа што се етаблираат како алфа, тие имаат поголема веројатност да добијат пристап до храна и партнери. Покрај тоа, удирањето со глава може да биде и начин за ослободување од агресија или стрес.

Кога ќе се соочат со стресна ситуација, како што е напад на предатор, овците може да се удираат со глава меѓу себе за да се ослободи вишокот адреналин.

Конечно, ударот со глава може да биде форма на игра. Малолетните овци често се впуштаат во ова однесување додека учат да комуницираат со другите во своето стадо.

Значи - удирањето со глава е распространето однесување меѓу овците што служи за витална цел во нивната социјална хиерархија.

Овците од дворот

Има нешто чудно задоволувачко во тоа да гледате како овен го удира со глава својот противник. Тоа е исто како да гледате како животно доминира со друго користејќи забавна (но малку брутална) игра со коњи.

Но, зошто овните на прво место ги задникуваат главите? Излегува дека има причина за ова бизарно однесување. А причината беше изненадувачка за нас - иако сме околу овни, крави, кози и живина околу часовникот!

Да погледнеме што откриле научниците за тоа зошто овните удираат со глави.

Зошто Овните удираат со глава? Ова однесување е најчесто кај овните поради нивниот тестостерон. Но, и овците можат да удираат со глава за да ја докажат својата доминација. И да покаже агресија. Многу млади овни може да удираат со глава како метод за тестирање на движењето.

На прв поглед, може да изгледа како овните да се само вклучени во случајни акти на насилство кога се удираат со глава. Сепак, постои причина за ваквото однесување.

Овните се машки овци! Тие користат удар со глава за да ја докажат својата доминација над другите мажи. Со удар со глава, тие можат да воспостават хиерархија во стадото и да одредат кој овен е водач.

Покрај тоа, ударот со глава им помага на овните да ги изградат своите мускули, што ги прави посилни и поспособни да имаат право над нивната територија.

Иако ударот со глава може да изгледа како агресија, тоа е форма на комуникација што им овозможува на овните да одржуваатпрепорачувам на сите сточари на овци. Се вика The Backyard Sheep од Sue Weaver . Книгата учи како да ја изберете најдобрата раса овци, да берете руно и да ги вдомите вашите овци. Исто така, покажува се што ви треба за да направите вкусен домашен јогурт и сирење. Книгата содржи 224 страници и пакети корисни сознанија за одгледување овци како домашни миленици. Прегледите се претежно ѕвездени.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:30 часот по Гринич

Дали Овните ги удираат луѓето?

Понекогаш, да! Од клучно значење е да се забележи дека овните можат да бидат агресивни кон луѓето доколку се чувствуваат загрозени. Ако наидете на овен или имате работа со агресивен овен на вашата фарма (особено за време на сезоната на парење), најдобро е да му дадете многу простор и да избегнете ненадејни движења. Никој не сака изненаден удар со глава од лут овен!

Вообичаена заблуда е дека овните секогаш удираат со глава и агресивно ги напаѓаат луѓето. Вистината е дека удирањето со глава кај овните помага да се воспостави доминација и социјален ред. И – некои овни се поагресивни од другите. Удирањето со глава може да биде и дел од нивниот ритуал на парење!

Ние не би сакале да нè удираат со глава од овие рогови! Затоа, спроведувавме многу истражувања за да утврдиме зошто некои овни удираат со глава. Дознавме дека можеби не е паметно да ги галите вашите овни на глава! Галењето на овенот на нивната глава можепромовираат удар со глава. И ако вашиот овен одлучи да ја тестира својата моќ - мудро е да испуштате гласни звуци. Не се прикривајте - или тоа може уште повеќе да го поттикне овенот!

Зошто овците удираат со глава случајни предмети?

Зошто овците удираат со глава по предмети? Тоа е прашање што ги збунува научниците со години. Тоа е исто така збунувачки за нас - двојно повеќе кога гледаме овци како удираат со глава навидум случајни предмети низ фармата! Но, новото истражување сугерира дека овците можеби го користат ова однесување за да комуницираат.

Овците се со поголема веројатност да удираат со глава кога ќе видат непознат предмет. Ваквото однесување сугерира дека однесувањето со удирање со глава може да биде начин за овците да ја сигнализираат нивната недоверба во нешто ново.

Интересно е што овците веројатно ќе удираат со предмети во нивното видно поле. Оваа природа на удирање со глава сугерира дека однесувањето може да биде и начин за овците да докажат доминација над нивната околина.

Па зошто овците удираат со глава? Сè уште не е сосема јасно. Но, новото истражување дава одреден увид во ова чудно однесување.

Прочитај повеќе!

Дали удирањето со глава е знак на досада?

Тупањето со глава е знак на здодевност - или вознемиреност - во некои случаи. Ако животното често се удира со глава, особено ако се комбинира со други знаци на здодевност, како што се чекорење или џвакање предмети, на животното веројатно му е досадно.

Недостигот на збогатување може да предизвика досада. Така се зголемува времето кое животното го поминува надвор од негокафезот и обезбедувањето повеќе играчки и предмети за интеракција може да помогне.

Во некои случаи, ударот со главата може да сигнализира основна медицинска состојба. Ако однесувањето опстојува и покрај напорите да се зголеми збогатувањето, можеби ќе треба да се консултира ветеринар.

Читавме фасцинантен извештај за тоа зошто овенот удираат со глава од Универзитетот во Илиноис. Водичот артикулира дека ако имате агресивен овен - најдоброто нешто што треба да направите е да го оставите на мира! Спротивно на популарното верување - ако поминувате премногу време со вашиот агресивен овен, тој може да се навикне на човечки контакт - и да го изгуби својот вроден страв од луѓето. Подобро е да се ограничи контактот - за да постигнат одредено ниво на трепет. (Мислевме дека е точно спротивното! Значи - добро е да се знае!)

Како се справувате со агресивни овни?

Кога ќе се соочите со агресивен овен, од витално значење е да ја процените ситуацијата и да го одредите најдобриот начин на дејствување. Ако овенот се полни, најдобро е да застанете мирно и да му дозволите да помине. Ако се обидете да трчате, овенот најверојатно ќе ве брка и може да предизвика сериозна повреда.

Ако овенот не се полни, туку едноставно покажува агресивно однесување, можеби ќе можете да го исплашите со гласни звуци или мафтање со рацете. Меѓутоа, ако овенот не отстапи, најдобро е да се повлечете на безбедно растојание и да повикате помош.

Агресивните овни можат да бидат опасни суштества, па затоа е секогаш најдобро да останетепретпазливо!

Ова е мојот овен, Рамбо. Рамбо е израснат во зоолошка градина за галење, па затоа му е многу удобно со луѓето. Пред да стане татко, сакаше гушкање и гребаница на главата. Со доаѓањето на новото јагне, Рамбо стана активно заштитнички настроен и ќе го удри со глава секој што ќе се осмели да влезе во „неговиот“ падок! Тој, исто така, удира со глава за да ги оддалечи другите овци од храна, вклучувајќи го и јагнето. Прилично вознемирувачки со оглед на тоа што јагнето е старо само 4 дена - но тие се поцврсти и поотпорни отколку што изгледаат!

Еве видео што мојата 12-годишна ќерка го направи од нашиот најнов додаток на фармата - преслатко јагне!

Како можеш да се заштитиш од овен што удира со глава?

Постојат неколку препорачани чекори за да се заштитите од удар на овен. Прво, обидете се да држите дистанца. Ако овенот со тестови се полни, обидете се да тргнете настрана или да скокнете од патот.

Конечно, ударот со глава може да биде форма на игра. Малолетните овци често се впуштаат во ова однесување кога учат да комуницираат со другите во своето стадо.

Исто така види: 5-те најдобри жици со електрични жици за вашата градина - ByeBye Weeds! Овните се удираат со глава еден со друг за да воспостават ранг за парење - форма на социјална хиерархија. Така тие го одредуваат нивниот социјален редослед! Можеби ќе откриете дека вашите овни се особено агресивни за време на сезоната на парење. И не правете грешка. Многу овни се сексуално агресивни. Во најмала рака! Колку сексуално активни се машките овци? Многу. Најдовме водич на блогот за проширување на државата Орегоннаведувајќи како два здрави овни можат да примат до 100 овци. Овие овни работат напорно!

Можете ли да научите овен да не удира со глава?

Ударувањето со глава понекогаш може да резултира со повреди, па затоа многу фармери избираат да ги спречат нивните овни да се вклучат во ваквото однесување. Дури и ако не се повредите од ударот со глава - никогаш не е добро да бидете нападнати на вашата фарма!

Постојат неколку начини да го научите овенот да не удира со глава. Нашите омилени методи се држењето на роговите исечени, чувањето на овните одвоени и обезбедувањето многу простор за шетање.

Исто така види: 9 најдобри растенија од домати за висечки корпи

Со правилно управување, можно е да се научат овните да не удираат со глава.

Зошто Рамс Хедбут – ЧПП

Последните неколку недели ги потрошивме насилните совети за да истражуваме и да им помогнеме на нивните најдобри совети за да ги истражиме нивните глави. Понекогаш, обезбедувањето доволно личен простор е најдобрата опција. Но, сакаме да споделиме и други прашања со удари со глава на овен со кои може да наидете.

Се надеваме дека овие ќе ви помогнат вам и на вашите овни!

Зошто Овните ги удираат луѓето со глава?

Овните може да ги удираат луѓето со глава како начин да покажат агресија или возбуда. Сепак, од витално значење е да се забележи дека не сите овни го покажуваат ова однесување. Во многу случаи, ударот со глава е едноставно прашање на индивидуална личност. Исто така, забележуваме дека удирањето со глава изгледа поприсутно кај некои раси (и семејни линии) од другите.

Зошто овните стојат по удирање со глава?

Откако овен ќе ги спушти главите со друг, тоа честозастанете исправено со надуени гради. Ова однесување е познато како подигање. Подигањето служи за неколку цели. Прво, му овозможува на овенот да ја процени штетата нанесена на неговиот противник. Ако другиот овен е повреден или на друг начин ослабен, чинот на подигање може да го заплаши да се потчини. Второ, подигањето исто така помага да се покаже силата и енергичноста на овенот. Тоа е агресивно држење!

Со прикажувањето на своето мускулесто тело и смелото однесување, овенот е поверојатно да ги импресионира потенцијалните партнери и да ги одврати ривалите. Конечно, подигањето му дава шанса на овенот да здивне и да се подготви за уште еден удар со глава.

Дали овните добиваат потреси од удар со глава?

Овен ако не одлучи да го удри вашиот трактор - или ѕид од тули, веројатно нема да се повреди. Овните имаат изненадувачки дебели черепи и силни мускули на вратот, кои го ублажуваат ударот на нивните задници. Покрај тоа, нивните рогови се заоблуваат така што тие го оттргнуваат најголемиот дел од силата подалеку од нивниот мозок. Како резултат на тоа, потресите на мозокот се ретки кај овните.

Дали овните чувствуваат болка во роговите?

Овните не чувствуваат болка кога им се допираат роговите. Тие се исто така непропустливи (најчесто) кога нивните рогови се судираат со други предмети. Сепак, роговите сè уште може да се оштетат, а овните понекогаш крварат од раните. Кога рогот е скршен или оштетен, овенот може да почувствува болка.

Завршни мисли

Овните се познати по своитеагресивно однесување, вклучително и удари со глава едни со други. Иако ова може да изгледа како бесмислен чин, има многу генетики кои влегуваат во нивното однесување.

Поголемиот дел од времето, овните не значат никаква штета. Сепак, секогаш апелираме да бидете претпазливи кога сте покрај вашите овни. Не ја изневерувајте вашата стража. Дури и за момент!

Што е со тебе? Дали забележавте дека вашите овни се поагресивни за време на сезоната на парење? Или – дали знаете некои добри трикови кои ќе ви помогнат да го намалите ударот со глава кај овните?

Би сакале да ги слушнеме вашите мисли и искуства.

Благодарам многу што прочитавте.

И – имајте одличен ден!

Ако ви се допадна оваа статија, ве молиме споделете ја со вашите пријатели!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.