Водич за најдобро дрво за камперски оган! Даб против Хикори против Кедар и повеќе

William Mason 12-10-2023
William Mason
горливи нијанси што треба да се земат предвид.

Значи – ајде подетално да го разгледаме најдоброто дрво за камперски огнови. Многу подетално!

Дали?

Изборот на најдоброто дрво за логорски огнови е поврзан со зачините за огревно дрво. Ако сте доволно среќни да имате куп сув и зачинет даб - лесно можете да уживате во топол и задоволувачки оган. Користењето на суво и зачинето дрво е исто така наш омилен начин за намалување на чадот во вашата огнена јама. И на вашиот камп. Зачинетото огревно дрво обично се дели, а потоа се чува надвор од земја девет месеци. Барем! Тоа значи дека дрвото има мала содржина на влага и убаво ќе изгори.

Hickory for Campfires

Hickory е извонредно дрво за камперски огнови. Хикори гори топло и бавно, па затоа е одлично за готвење. Исто така, има убав вкус кој може да го подобри вкусот на храната зготвена на оган од хикори.

Покрај тоа, хикоријата произведува малку чад, па затоа е идеална за употреба во области со забрана за пожар. Или, ако имате бучни соседи!

И бидејќи хикоријата е толку густо дрво, кога гори, создава долготрајни јаглени совршени за палење оган во текот на ноќта.

Fatwood Fire Starter Kindling Firewood Sticks

Постојат многу различни видови дрво што можете да ги користите за камперски оган. Но, не сите шуми се создадени еднакви. Значи - каде треба да започнете? Па - ќе разговараме за најдоброто дрво за камперски огнови. Исто така, ќе споделиме едно огревно дрво што треба да го избегнувате.

Продолжете да читате за да дознаете повеќе за најдоброто дрво за камперски оган!

Содржина
 1. Најдобро дрво за камперски оган
  • Hickory за камперски огнови
  • Ash
  • Cedar WoodWar
  • од горење?
 2. Најдоброто дрво за готвење на камперски оган
  • Најдоброто дрво за готвење на камперски оган
  • Какво дрво не треба да се запали во јама?
  • Какво дрво е токсично горење? ng Дали е потребно да се зачинува огревно дрво?
 3. Заклучок

Најдоброто дрво за камперски оган

Многу видови дрва може да се користат за логорски оган, но некои се подобри од другите. Тврдо дрво како даб, хикори и јавор се идеални затоа што горат и бавно. Нивното бавно горење значи дека ќе траат подолго и ќе обезбедат повеќе топлина од помеките дрва како бор или ела.

Покрај тоа, тврдите дрва произведуваат помалку чад. Со огревно дрво од тврдо дрво - нема да мора да се грижите дали вашата облека ќе мириса на камперски огнови на крајот од ноќта. Значи, ако го барате најдоброто дрво за камперски оган, држете се со дрвени предмети.

Но - има и други камперски оган и дрваод дрвото, оставајќи го зад себе гориво што е подготвено за согорување.

Споделете ја љубовта!

Продолжете да читате со овие поврзани написи!

Заклучок

Огновите во кампот се суштинско искуство за кампување и сместување во домот! И сортата на дрво што ја користите може да го направи или да го уништи тоа искуство.

Ви ги дадовме нашите најдобри совети за најдобрите шуми што треба да се користат за камперски огнови и за оние што треба да ги избегнувате. Сега е време да излезете на отворено и да започнете да печете бел слез! Дали сте пробале некое од овие дрва?

Ако е така - кое, според вас, е најдоброто дрво за камперски огнови? Или можеби имате решение за палење оган што може да им помогне на колегите домаќини?

Би сакале да ги слушнеме вашите размислувања!

Ви благодариме што прочитавте.

И - имајте убав ден!

Огнените стапчиња за палење имаат густа внатрешна (природна) смола што овозможува вашиот оган брзо да се запали - и без да се борите.

 Може да ги пробате и сноповите за палење оган во различни големини. Партиите доаѓаат во кутии од 10, 20, 30, 40 или 50 фунти. Совршен за камперски огнови - и огнови од сите големини. Прегледите се исто така одлични.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 02:19 по GMT

Пепел

Пепелта е една од најдобрите шуми за логорски огнови, бидејќи обезбедува добра рамнотежа помеѓу овие две крајности. Пепелта гори топла и чиста, со малку искри, што го прави идеален за готвење хот-дог и шмор. Во исто време, трупците од пепел се едноставни за осветлување. И трупците од пепел го одржуваат огнот разумно време.

Кедар

Кедарот е релативно густо дрво, што значи дека гори топло и бавно. Бавното согорување на кедарот може да биде корисно ако сакате да го продолжите огнот или ако треба да готвите храна. Сепак, може да биде незгодно и да се запали кедров оган.

Дополнително, кедарот произведува многу искри. Затоа, од витално значење е да се биде внимателен кога палите кедрово дрво во камперски оган. Кедарот е добра опција за логорски оган во целина. Но, од клучно значење е да бидете свесни за неговите добрите и лошите страни пред да се подготвите за ноќта на огнот.

Најдоброто дрво за логорски огнови е секогаш суво. И речиси секогаш е меѓу потешкитеогревни дрва. Повеќето сигурни извори наведуваат дека црвениот и белиот даб, брезата, хикоријата и јаворот се одлични тврдо дрво за горење. Не изненадија и неколку сорти за греење на дрва! Јаболкниците, зелениот јасен и оревот беа оценети како одлични како огревно дрво за греење. Врбите се меѓу најлошото огревно дрво за греење. (Тоа беше единственото огревно дрво што можевме да го најдеме означено како сиромашно.)

Дали дабот е добар за горење дрва?

Да! Дабот е едно од најдобрите дрва за логорски огнови - без сомнение. Дабот е добра опција бидејќи гори топло и долго, обезбедувајќи многу топлина и светлина. Покрај тоа, дабовото дрво произведува малку чад, така што нема да мора да се грижите дали вашата облека мириса на чад кога ќе одите дома.

Исто така види: Како убаво да се скрши лута кокошка

Друга предност на користењето дабово дрво е тоа што е лесно да се најде. Дабовите дрвја се вообичаени во многу делови од земјата, така што веројатно ќе можете да најдете малку дабово дрво дури и ако кампувате на оддалечена локација.

Дали борот е добар за горење дрво?

Борот има тенденција да произведува многу чад и да создава големи искри. Искрењето на бор насекаде низ кампот може да биде проблем ако се обидувате да готвите на оган. Или ако се обидувате да избегнете привлекување внимание .

Исто така види: 71+ смешни имиња на фарми што ќе ви дадат хектари стомак

Борот исто така гори многу брзо. Брзата стапка на согорување на борот значи дека ќе треба да продолжите да ги храните трупците ако сакате вашиот топол камперски оган да трае. Поради овие причини, борот генерално не се смета за најдобро дрво за логорски огнови.

Берба на огревно дрвово раната есен е еден од нашите омилени начини да се подготвиме за зимата! Чувството е убаво кога се знае дека имаме многу бандера спремни за согорување. И секогаш треба да го разделите дрвото со секира или разделник на трупци пред да го редете. Не правете грешка. Ова дрво е исечено пред многу месечини! Најсигурни извори наведуваат дека најдоброто дрво за логорски огнови се сушело една година пред да изгори. Многу домаќини се обидуваат да се скратат. Но - дрвото за сушење речиси секогаш ќе произведува супериорен чад. И полесно и без стрес се пали!

Најдоброто дрво за готвење на камперски оган

Ние сакаме добар стек на оваа корисна пренослива скара! Секогаш кога имаме дрва за чистење околу имотот, ја носиме скарата со нас (и бел слез!)

Сметаме дека дабот, црешата, кикоријата и јаворот се трите најдобри дрва за готвење на камперски оган . Но, земете го предвид следново при изборот на најдоброто дрво за готвење на камперски оган! Прво, изберете огревно дрво што гори топло и произведува малку чад. Второ, осигурајте се дека дрвото од камперскиот оган нема хемикалии или други загадувачи. И - исто така ќе сакате да се осигурате дека дрвото е суво и зачинето.

Имајќи ги на ум овие фактори, еве неколку од најдобрите дрва за готвење на камперски оган.

Најдобро дрво за готвење на камперски оган

 • Даб – Дабот е тврдо дрво кое гори топло и произведува малку чад. Тоа е исто така добар избор за готвење бидејќи е без хемикалии и други загадувачи. Тоа исто такаима благ, но пријатен мирис. Тој е еден од нашите омилени во целина.
 • Хикорија – Како дабот, икоријата е тврдо дрво кое гори топло и произведува малку чад. Исто така е добар избор за готвење бидејќи има висока содржина на шеќер, што помага да се карамелизира храната.
 • Јавор – Јаворот е уште едно тврдо дрво кое гори топло и произведува малку чад. Тоа е исто така добар избор за готвење бидејќи има благ, сладок вкус кој може да го подобри вкусниот вкус на храната. Јаворот е совршен за готвење ребра, стекови, плескавици, свинско месо и многу повеќе.
 • Цреша – Црешата гори топло и има прекрасен мирис! И не произведува многу чад. Тоа е исто така добар избор за готвење на камперски оган бидејќи има сладок вкус што може да го подобри вкусот на месото и другата храна.
Сметаме дека хикоријата заработува место на нашата листа на најдобро дрво за логорски огнови. Еве зошто. Дрвените трупци мирисаат совршено кога ќе се фрлат на пламен што татне. Хикори е исто така една од најдобрите шуми за готвење скара во стилот на Тексас! Hickory е исто така густо огревно дрво - и обезбедува многу енергија ако сакате да останете топло во текот на студените есенски вечери. Ние, исто така, мислиме дека огновите на хикори го прават чадените ребра, скараните хотдогови и колбасите подобар вкус!

Какво дрво не треба да запалите во јама?

Без разлика дали печете бел слез или едноставно се гушкате околу камперскиот оган за да се загреете, логорскиот оган може да биде одличен додаток на секое кампувањепатување. Но, не сите шуми се подеднакво погодни за горење.

Ако планирате да изградите пожарна јама, изборот на вистинскиот тип на дрво е критичен. Некои шуми од камперски оган можат да испуштаат штетни токсини кога ќе изгорат, додека други произведуваат премногу чад. Сепак, другите не горат добро, што создава фрустрирачко и опасно искуство. Значи, какво дрво не треба никогаш да го запалите во јама за пожар? Тие можат да произведат многу чад! И може да ослободи штетни хемикалии во воздухот. Тврдо дрво како даб и јавор се супериорен избор, бидејќи горат жешко и бавно со минимално производство на чад.

Меѓутоа, избегнувајте согорување на обработената граѓа, бидејќи хемикалиите во дрвото може да се испуштат во воздухот кога ќе се согорат.

Конечно, секогаш користете суво дрво за вашиот оган јама. Влажното дрво потешко се запали и произведува повеќе чад. Ако ги следите овие директни совети за камперски оган? Може да се погрижите вашата јама за пожар да биде безбедна и пријатна за секого.

Што дрво е токсично горење?

Дрвниот чад содржи неколку штетни загадувачи, вклучувајќи честички, јаглерод моноксид и испарливи органски соединенија. Согорувањето на одредени видови дрво може да ги ослободи овие загадувачи на повисоки нивоа од другите. На пример, согорувањето на зеленото дрво или градежната граѓа може да ослободи повеќе честички од согорувањето на зачинето огревно дрво.

Гориобработеното дрво е многу опасно! Хемикалиите што се користат за обработка на дрвото може да се ослободат во воздухот. Покрај тоа, согорувањето на бојадисаното или лакираното дрво може да испушти токсични испарувања во воздухот. Поради овие причини, ве советуваме да палите само чисто, необработено дрво (зачинето балонче) во вашата јама за пожар.

Сакате тајна за палење камперски оган без врева? Користете палење. И мали стапчиња! Дури и најдоброто дрво за логорски огнови има корист од дебел куп палење огревно дрво. Палењето е нашиот омилен метод за палење оган, без разлика дали готвите за топлина, забава или скара. Kindling прави сè полесно! Не заборавајте да понесете неколку игри со камперски оган за да го подобрите вашиот ноќен престој. И повеќе забава! Мртвите гранки, исто така, го прават совршениот оган стартер.

Какво огревно дрво гори најдолго?

Секој кој поминал една вечер околу логорски оган знае дека не сите огревни дрва се создадени еднакви. Некои видови дрва горат топло и брзо, додека други тлеат и чадат со часови. Значи, какво огревно дрво гори најдолго? Одговорот може да ве изненади.

Еден од најдобрите избори за долготрајно огревно дрво е дабот. Дабот е густо тврдо дрво кое гори бавно и рамномерно. Како резултат на тоа, тој произведува постојана топлина во текот на долг период.

Друга добра опција за долго горење огревно дрво е овошно дрво, како јаболко или цреша. Овошните дрвја имаат тенденција да бидат малку помеки од тврдите, но сепак горатполека и произведуваат многу топлина.

Еден од најкритичните фактори при изборот на најдоброто дрво за логорски оган е зачинот! Но - како функционира зачинот за дрво од камперски оган? Продолжете да читате за да дознаете повеќе.

Погледнете ги овие дебели парчиња огревно дрво! Овој огромен куп огревно дрво еден ден ќе обезбеди доволно топлина. Но, сè уште не е подготвено за логорскиот оган! Треба да се подели - а потоа да се зачини! Незачинетото огревно дрво обично содржи околу 80% тежина на вода. Замислете ја целата потрошена енергија што оди во испарувањето на таа вода. Ако сакате најдобро дрво за камперски огнови? Барајте суво - и зачинето огревно дрво. Тоа е нашето правило број еден за барање најдобро дрво за камперски огнови. И вреди да се повтори. Секогаш!

Колку време е потребно за да се зачинува огревно дрво?

Ако го загревате домот со шпорет на дрва, знаете дека огревното дрво е вредна стока. Зачинетото дрво гори поефикасно и произведува помалку чад од незачинето дрво, што го прави исплатлива инвестиција. Но, колку време е потребно за да се зачини огревно дрво? Сето тоа зависи од сортата на дрвото. И методите за зачинување што ги користите. Тврдото дрво како даб и цреша може да потрае до две години за правилно зачинување, додека на помеките шуми како борот може да им требаат само шест до дванаесет месеци.

Најдобар начин да се забрза процесот на зачинување е да се поделат трупците на мали парчиња и да се наредат во добро проветрено место. Со текот на времето, влагата ќе испари

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.