11 начини на чување месо без струја

William Mason 12-10-2023
William Mason

Значи, вие ги избравте вашите животни и тие сега се среќни на вашиот дом, пасат, лежат и си го прават своето. Што се случува кога ќе дојде време да се искасапат животните и да се претворат во месо?

Оние кои имаат ладење може да ги вакуумираат своите парчиња месо и да ги стават во фрижидер или замрзнувач додека не дојде време за готвење, но што ќе се случи ако немате струја? Можеби ќе сакате да имате резервен план во случај струјата да исчезне. Ако живеете надвор од мрежата, можеби имате ограничена електрична енергија за фрижидери и замрзнувач.

Во оваа статија ќе разгледаме начини како да го чуваме месото за идна употреба кога нема електрична енергија.

Чување месо без фрижидер

Во минатото, пред ладење или широко распространета електрична енергија, луѓето требаше да најдат креативни начини како да не им се расипува месото, бидејќи обично немаше каде да одат за да добијат свеж парче месо зад аголот штом вашето животно беше искасапено и исечено.

Па, кои се некои начини да го спречите вашето месо да се расипува без никаков пристап до ладилник или електрична енергија во денешно време? Да почнеме со разгледување на неколку од начините на кои луѓето го чуваат месото со генерации без електрична енергија.

Метод 1: Пемикан

Првиот што ќе го разгледаме е пемикан. Доколку никогаш не сте слушнале за него, пемиканот е мешавина од лој или свинска маст, без оглед на сушеното месо.при рака, и сушени бобинки кои можеби биле при рака.

T his првично се користел од домородните американски племиња во она што сега се наоѓа на северот на Соединетите Американски Држави и Канада, но го собрале европските доселеници и се користеле како висококалорични, високоенергетски оброци за истражувачи и морнари.

Се вели дека Pemmican чува неколку години , а исто така нема да се расипе кога се носи на екстремни температури каде што другата храна е ретка или целосно недостапна.

Овие квалитети го направија пемиканот толку популарен пред да бидат измислени или широко достапни електричната енергија и ладилникот, а тој сè уште се користи денес од многу индијански племиња во Северна Америка.

Ако пемиканот не е ваша работа, постојат и други лесно јастиви и вкусни начини за зачувување на месото. Во денешно време, алуминиумските производи ја презедоа улогата на мезе со високо ниво на фалутин (фенси, за оние кои не се од Тексас), а различните видови конзервирани месо, и тврди и меки, често се централниот дел на овие намази.

2. Конфит

Почнувајќи од помеката страна на месото, некои од месните препарати со кои луѓето се попознати се рилетите, конфитот и терините. Најстариот, најосновниот и добро познат од овие меки препарати од месо е конфит. Најпознатата верзија на конфит е конфит од патки, иако за негово правење може да се користи речиси секое месо.

Confit се користи за зачувување на месото и повременозеленчук со полека готвење на месото на масло или во сопствената маст и може да се чува до неколку месеци на ладно и суво место.

3. Рилети (месо во тенџере)

Врз основа на основите на конфитот, рилетите или месото во саксии, е месо кое е зготвено на конфит начин, потоа сечкано или сечкано, зачинето со сол и бибер, а потоа конзервирано во животинска маст или масла како маслиново масло .

4. Паштета

Паштетата е слична на конфит, освен што во паштетата, месото што се користи е мелена мешавина од месо од мускули и месо од органи, како и други билки и зачини по потреба. Овој метод користи и путер, за разлика од пообичниот конфит или Жилет.

5. Терин

Теринот е најкомплицираното од помеките конзервирани месо, вкусно кажано. Теринот е најмногу сличен на паштетата по тоа што се прави со месо и од мускули и од органи, како и со зачини и билки по потреба, но не се прави со путер, туку само со животинска маст или масло.

Потоа се става во калап во форма на векна, се наложена со желатин по желба и се обработува така што ќе се готви во водена бања пред да се складира или да се јаде.

Заедничко за сите овие начини на конзервирање е тоа што во сите нив месото се чува во сало. Со цел методот на зачувување на сало да функционира најдобро, без разлика на кој начин ќе изберете да го направите тоа, е прво да се уверите во контејнерите што ќе гисе користат се исчистени и стерилизирани .

Исто така види: Како да направите дренажен ров да изгледа добро

Месото исто така треба да биде солено и зготвено или преработено како да сакате да го јадете пред да го ставите во садот. Ако месото го чувате во контејнер со сало без претходно да го претворите во конфит, тогаш треба да има најмалку 70 сантиметри свинска маст што го покрива месото за да спречите воздух и бактерии да влезат во садот и да го расипат месото.

6. Дехидрирајте

Ако не сакате вашето месо да се конзервира со свинска маст, постојат многу други начини да го зачувате вашето месо за во иднина за кои не е потребна електрична енергија. Еден начин да го направите ова е да го дехидрирате вашето месо.

Во зависност од тоа од каде во светот сте, можеби сте повеќе запознаени со biltong или jerky . И двете се слични по тоа што се различни форми на сушено месо, но потекнуваат од различни делови на земјината топка и се подготвуваат различно.

Билтонг доаѓа од Јужна Африка и се подготвува со маринирање во оцет и зачини за да се излечи и да се додаде дополнителен вкус, а потоа да се закачи за да се суши на воздух до текстурата што ја сакате.

Jerky, пак, се прави така што месото се става во маринада слична на сос со зачини, а потоа се дехидрира. Ако немате струја, тоа може да се направи со користење на:

  • Сончева печка
  • Соларен дехидратор
  • Карозин шпорет или рерна
  • Разгора на шпоретпечка. Оваа печка се наоѓа речиси над еден пламеник.
  • Шпорет на дрва како Vermont Bun Baker.

Прочитајте повеќе: Готвење со земјата и сонцето

DIY: Како да направите соларна печка: направете го тоа сами Соларен шпорет Science Fair, Cheapist, Cheapult, Science Fair, Cheapult, al Living, and Just About Everyone $2,99Amazon Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 06:00 часот по Гринич

7. Конзервирање под притисок

За оние домаќини кои штотуку го започнуваат патувањето за чување месо, или за оние кои сакаат полесен начин да го одржат месото свежо на долг рок, постојат и други полесни начини за зачувување на месото отколку да го дехидрирате или да го претворите во конфит.

Првиот начин е да се притисне конзервата врз месото. За ова ќе биде потребна одредена специјална опрема во форма на конзерви под притисок и тегли за ѕидање, но на дом, оваа опрема може повторно да се користи за друга храна, не само за месо.

Водич за конзервирање, замрзнување, стврднување и засилување; Пушење месо, риба и засилувач; Игра $16,95 $11,99Амазон Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 03:00 часот по Гринич

Бидејќи месото е храна со ниска киселост, мора да се зачува со конзервирање под притисок, а не со конзервирање во водена бања . Ова ги спречува бактериите и другите бактерии да влезат во теглата и да ја расипатмесо или предизвикување болест во иднина.

Во зависност од вашата желба, месото може да се конзервира сурово или топло, или малку сварено. Откако ќе ги подготвите вашите тегли, садот под притисок може да се стави над вашиот пренослив шпорет на пропан или друг извор на топлина и обработката може да започне.

Прочитајте повеќе: Највисоките BTU горилници за 2020 година

Исто така види: 11 чудесни придружни растенија на мајчина душица!

8. Сол за лечење месо

Друг лесен начин да го обработите вашето месо за долгорочно складирање без електрична енергија е со користење на сол за да го залечите или расладите вашето месо или риба.

Ајде прво да погледнеме некои методи на лекување. Лекувањето е метод на зачувување кој датира од античко време. Работи со користење на сол за исцрпување на водата од месото , со што го прави непријатна средина за бубачките кои можат да предизвикаат расипување на месото.

Тоа не значи дека месото на крајот нема да се расипе, само дека ќе потрае многу време ако се направи правилно. Некои од попознатите меса обработени со сол се пршута, шунка од Парма, хоризо и џамон Иберико. Тие се лекуваат само со сол за лекување, а потоа се закачуваат да се исушат.

Друг начин да се излечи месото е да се пакува во сол, заедно со малку кафеав шеќер, зачини и билки за да се затапи вкусот на солта. Овој метод има двојна цел за задржување на воздухот додека се стврднува, а потоа и зачувување на месото откако ќе заврши процесот.

Некои добри примери на месо што го користат овој методсе солено свинско месо и гравлакс.

9. Саламура

Ако претпочитате вашето месо да биде влажно, наместо суво кога користите сол за зачувување, тогаш можете да го саламурате за да го зачувате месото.

За ова ќе ви треба контејнер што е исчистен и стерилизиран бидејќи ќе ги чувате саламурата и месото во контејнерот наместо да ги спакувате во сол или да го закачите за да се излечи.

За овие два методи да функционираат правилно и да се осигура дека нема штетни микроби да стигнат до месото, ќе треба да се погрижите месото да остане на релативно ладно и суво место кое нема да биде премногу жешко.

10. Користете го времето во ваша корист

Ако живеете во област со топло или студено време или и двете, постојат некои методи кои ќе ви овозможат да ги искористите временските услови за да го зачувате месото на вашиот дом.

Ако живеете во многу ладна клима или само имате студени зими, можете да го искористите студот за да го одржувате вашето месо ладно без струја или фрижидер. Овој метод се нарекува ладно складирање .

Можете или да направите привремена ладна визба или, доколку вашата клима и земјиште дозволуваат, можете да направите постојана коренска визба на вашиот имот за складирање во ладилници. Ова ќе ви овозможи не само добро да го чувате вашето месо, туку и другите овошја и зеленчуци на кои им е потребна пониска температура за да не се расипува.

Изградба на коренска визба: чекор-по-чекор водич за изградба на своја сопственаКорен визба за природни & засилувач; Надвор од мрежата за складирање храна 8,95 $Амазон Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 08:25 GMT

Овој метод може да ви помогне да го задржите вашето месо барем дел од годината, ако имате топли лета, но студени зими.

Главната работа што треба да ја имате на ум е дека ако ја чувате вашата храна над земја, погрижете се да ја чувате затворена во контејнери за да избегнете предатори да дојдат на вашиот имот за бесплатен оброк.

11. Пушење месо

За оние од вас кои живеат на места каде што или климата не е доволно студена за да има ладна визба или вашата земја не ви дозволува да ископате коренска визба, секогаш можете да го пушите месото.

Пушењето е популарен метод за готвење, но она што многу готвачи во дворот не го сфаќаат е дека овој метод може да се користи и за да се зачува вашето месо за добро јадење во иднина.

Пушењето бара одредена специјална опрема во форма на пушач што може да се справи со секаква количина на месо што сакате да ја зачувате, како и доволно простор надвор за да трча пушачот.

Погледнете го Pit Barrel Cooker или Masterbuilt пушач за пушачи со одличен квалитет.

Месото може да се ароматизира во пушачот со прво нанесување на триење што содржи сол, бибер и каков било шеќер или зачини што сакате. Типот на дрво што ќе го изберете исто така ќе даде свој вкус имесото треба да се готви доволно долго за да наликува на отсечено или суво месо.

Откако ќе се заврши, чаденото месо може да се чува на ладно и суво место за понатамошна употреба.

Се надеваме, сега кога имате повеќе информации, ќе можете да одлучите кој метод на зачувување на месо ќе работи за вас, вашиот дом и вашите пупки за вкус за да ја одржувате вашата храна свежа во услови на без електрична енергија. Без разлика дали сакате да станете фенси или да останете едноставни, постои метод на зачувување за секого.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.