Како да ги исечете крилјата на кокошката за да не може да лета

William Mason 12-10-2023
William Mason

Моите кокошки отидоа од слободно досег до целата фарма во изминатите неколку недели.

Мојата огромна колекција на мелези сега се во градината, го чистат просторот за свињи, несат јајца во куќата на козите и ги ловат кучињата.

Очигледно е дека ќе изгубам многу време и дека наскоро ќе го изгубам времето (Јас влегувам во размавта кога мавтаат) и им ги шишам крилјата, но од каде да почнам?

Дали треба да ги исечете крилјата на кокошката

Некои кокошки се поавантуристички од другите, а други се поупорни, слободно се движат надвор од вашиот имот и ги истражуваат дворовите на соседот.

Ова ги изложува на нераскажани опасности, од фаќање во ограда до одлетување на прометниот пат. Повисоката ограда е една опција, но скапо и на крајот ограничено решение.

Се чини дека некои помали, полесни и пољубопитни раси, како што е карпата Плимут, на пример, сè уште успеваат да се пробијат преку ограда од шест метри дури и со отсечено едно крило, така што ништо помалку од кокошки во стилот на Форт Нокс, се чини дека е безбеден свод за крилја во Форт Нокс. малку застрашувачки, за почеток.

Исто така види: 25 Smokin’ Hot Smokehouse Ideas

Многу сопственици на кокошки, вклучително и јас, се прашуваа: „Дали птиците чувствуваат болка кога им се исечени крилјата?“, плашејќи се дека, ако одговорот беше да, ќе мораме да се помириме со поседување јато самоубиствениЕскаполози. Крилја за да не може да лета

Откако ќе го фатите пилешкото, ги закрпивте раните што сте ги стекнале за време на овој процес и со оглед на времето за пилешко да се смирите, време е да дознаете кои пердуви да се намалат и како да ги кликнете пердувите на летот специјално. Откако ќе го направите тоа, треба да се вооружите со остри ножици или машинки за нокти и, доколку е потребно, малку холандска храброст.

  1. Пред да почнете да сечете, нежно превртете го пилешкото за да лежи на грб - се чини дека ова ги смирува и ви олеснува да ја завршите задачата со едно крило. Дали ги гледате тие 10 големи примарни пердуви? Тоа се оние кон кои се стремиме.
  2. Важно е да ги исечете крилата на вашето пилешко во вистинската должина - прекратките може да предизвикаат болка и крварење (потенцијално и за пилешкото и за луѓето), додека предолго нема да има разлика воспособноста на вашата кука да лета.
  3. Почнувајќи од најкраткото летачко перо, најблиску до телото, сакате да ги исечете пердувите на летот за да бидат веднаш под должината на пократките пердуви што се наоѓаат над пердувите на летот. Треба да отсечете помалку од 6 см од секој пердув.
  4. Откако ќе се исече едното крило, повторете ја постапката на другата страна.

Дали е сурово да се отсечат крилјата на кокошката за да не може да лета?

Додека не е сурово да се исече кокошката, ако е неуредна, може да биде неуредна за тоа и за кокошката и за сопственикот.

За време на мојот прв обид, случајно исеков новорастечки пердув - познат како крвен пердув - грешка што резултираше со тешко крварење.

  1. Ако ви се случи слично нешто, првото нешто што треба да направите е да не паничите.
  2. Втората работа е да се обидете да го спречите протокот на крв. Можете да го направите ова со нанесување свеж лист од равнец на врвот или со користење на друг коагулант, како пченкарен скроб или сапун.
  3. Сега нанесете малку притисок на врвот на крилото и останете смирени - ако сте под стрес, истото ќе биде и вашето пилешко, предизвикувајќи нејзиниот крвен притисок да се зголеми и крварењето да се влоши <1. 0>Не!

Ако поседувате кокошки, ќе бидете свесни за нивните шеми на топење, бидејќи се обидувавте да ги скриете вашите расветлени, голи кокошки од очите на јавноста осум недели одгодина.

Како што тие пердуви растат повторно, така растат и сите пердуви од летот што сте ги исечеле, така што ова не е еднократен настан, туку настан што ќе мора да го повторувате на годишно ниво .

Clipping Wings може да го спаси животот на вашата кокошка

Неколку младо момче се обиде да го направи Израел пред неколку недели. избегнато пилешко - нагласувајќи колку може да биде опасно да не се исечат пердувите на вашите кокошки!

Одржувањето на крилјата на вашите кокошки би можело да биде најдобриот начин да ги одржите живи. Не само тоа, не боли, не е сурово, и тоа е нешто што секој сопственик на пилешко може да го направи - под претпоставка дека нема да влезе во клап, т.е.!

Исто така види: Можете ли да имате патка како домашно миленичеЗапочнете со прехрана со печурки!Курсот за печурки од The ​​Herbal Academy

Влезете во фасцинантниот и мистериозен свет на габите со овој прекрасен курс за печурки од The ​​Herbal Academy!

Ова е вашиот целосен водич за да научите сè за габите, безбедното пребарување на печурки и како да ги вклучите во вашата исхрана. Курсот вклучува видеа и напишани модули кои ќе ви помогнат правилно да ги идентификувате печурките, како и длабоко нуркање во 20 диви печурки.

Започнете веднаш со регистрирање на курсот и нарачување на комплетот за хранење печурки за да бидете подготвени да тргнете во шумата!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите дополнителни трошоци, без дополнителни трошоци.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.