11 прекрасни овци со црни лица

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

се воспоставуваат ширум светот.

Каде можам да најдам овци Valais Blacknose?

Овците Valais Blacknose не се само во Швајцарија! Тие можат да се најдат во Обединетото Кралство, Германија и Нов Зеланд. Може да биде незгодно да се најде оваа ретка раса на наследство на друго место. Но, во Соединетите Американски Држави и други земји се во тек обемни програми за одгледување.

Како да започнете со одгледување кози

Овците со црни лица се толку симпатични! Ако некогаш сте размислувале да додадете овци со црно лице во вашето ново стадо, ние ги имаме сите врвни раси на овци со црни лица токму тука за вас.

Но, зошто некои од нас претпочитаат овци со црни лица? Па, тоа не е само од естетски причини! Некои од најпознатите раси на овци со црни лица се популарни затоа што се продуктивни за одгледување.

Исто така види: Вентилатор за кисели краставички? Растете се со овие 5 најдобри краставици за кисела храна!

Од друга страна, некои овци со црно лице не се идеални за одгледување јагниња од месо, но тие прават преслатки миленичиња, совршени ако сакате нешто да ја средите тревата на мала куќарка.

<02> стока за размножување, пар самоуправувачки секачи за трева или само овца милениче, еве некои од најпознатите раси овци со црни лица за прелистување. Karakul Sheep
 • Romanov Sheep
 • Scottish Blackface Sheep
 • Clun Forest Sheep
 • Zwartbles Sheep
 • Да разговараме и за најслатките овци со црни лица подетално.

  (Имаме и бескрајни фотографии и видеа од овци со црни лица.)<1

  ! Valais Blacknose Sheep

  Ова се некои од најслатките овци со црни лица. Легендарниот Walliser Schwarznase! Исто така наречен Valais Blacknose,Овци Најдовме епско видео од Poe Craft и Provisions кои ги покажуваат своите Романови! Овците Романов се лесно едни од најслатките овци со црни лица. Исто така, прочитавме дека тие се неверојатно продуктивни. Од сигурен извор читаме и дека овците Романов имаат три или повеќе јагниња истовремено. Леле. И ајки! Се надеваме дека имате добра фарма! Со многу простор - и вкусна храна за овци!

  Овците Романов се раѓаат со целосно црни мантили. Но, со текот на времето, тие ја отфрлаат косата и стануваат полесни. Како возрасен, оваа руска раса на овци има карактеристично челично сиво палто и црно лице.

  Клучни карактеристики на овците Романов
  Целта Првенствено се одгледува за месо, иако волната е се попопуларна <115A>18 и лета, не е идеален за семејно милениче
  Способности за јагнење Лесно за јагнешко месо и може да произведе до шест јагниња истовремено!
  Преферирана клима Прилагодена на поладна американска клима
  римска внатрешна климаРимска клима Римска Здружение на овци

  9. Шкотски Blackface Sheep

  Еве некои од најтешките овци со црни лица. Шкотската овца Blackface! Тие се природни планински жители и се познати по тоа што преживуваат тешки услови. Ќе забележите и дека имаат прекрасни рогови. Повеќето шкотски црни лица што сме ги виделе имаат делумно црнилица. Но, некои имаат цртички и вител на бела боја.

  Црнците имаат иконо лице со црно-бело дезен и се една од најомилените раси на овци со црно лице. Секаде! Овие овци потекнуваат од суровите шкотски висорамнини, а нивната долга, густа волнена палта може да ги издржи дури и најлошите временски услови!

  <117>Може да ги толерира повеќето клими, вклучително и нерамното општество, вклучително и нерамното тло рид 8>
  Клучни карактеристики на шкотскиот Blackface Sheep
  Целта Целта Произведува крупна волна <1 идеална за правење на кола Темперамент Послушен и лесен за ракување
  Способности за јагнење Лесно за јагнешко месо со потребна минимална помош
  Претпочитана клима
  Здружението на одгледувачи на овци Blackface

  10. Clun Forest Sheep

  Овците Clun Forest се некои од нашите омилени овци со црни лица. Имаат дебели црн нос и црни стапала. Овците од Clun Forest се исто така познати по тоа што се издржливи фуражи. Исто така, читаме дека тие не се популарни како комерцијални раси овци. Но - тие се омилени меѓу малите сточари, сточари и фармери во САД и во странство.

  Овците Clun Forest имаат бело тело со густо, кратко волнено палто. Ќе го забележите и нивното црно лице без волна. Иако некогаш беше многу ретка, оваа раса се зголемува во популарност! Нивната новооткриена популарност еблагодарение на нивната разновидност како млечна овца и приплодна стока.

  <17N15>Bread 8>
  Клучни карактеристики на Clun Forest Sheep
  Намена Повеќенаменски – чувана за месо, волна и млеко><8tmper и млеко<18a> но добродушен и лесен за ракување
  Способности за јагнење Лесно за јагнешко месо, постојано произведуваат близнаци
  Претпочитана клима Горна или ретка асоцијација за пасење

  11. Zwartbles Sheep

  Најслатката овца ја зачувавме за крај. Зборуваме за Zwartbles! Изгледа овој стана премногу жеден и не сакаше да се фотографира. Но, без грижи! Ако сакате да дознаете повеќе за овие преслатки суштества, проверете го официјалното здружение за овци Zwartbles. Ќе забележите дека не сите Zwartbles се овци со црни лица. Но - повеќето од нив имаат црна, сива или темно кафеава дамка. Тие изгледаат вешто во секој случај!

  Расата овци Zwartbles има лице како ниеден друг! Тие се една од единствените раси на овци со црно лице кои имаат карактеристична бела лента, или пламен, долу во центарот на лицето. Тие, исто така, обично имаат бело на потколениците, наречени чорапи, и бел врв на опашката.

  Стадна клима ed society Некои од овие раси овци се широко достапни ширум светот, додека други се поретки.

  При изборот на раса овци, од витално значење е двојно да се провери дали таа ќе напредува во вашата клима! Во спротивно, ќе имате многу дополнителна работа и потенцијални неволји.

  (Никој не сака вознемирено стадо овци што предизвикува проблеми!)

  Што е со вас?

  Кажете ни која е вашата омилена раса овци со црно лице! Би сакале да слушнеме сè за нив! (Бонус поени ако имате фотографии од овци со црно лице, можете да споделите со нас!)

  Ви благодариме уште еднаш за читањето.

  Исто така види:Еве колку често треба да молзите коза

  Имајте убав ден!

  овие овци имаат прекрасни црн нос и се толку слатки! Тие се исто така стари! Нивната лоза датира стотици години во Вале, Швајцарија. (Исто така, изгледа дека носат смешни црни чевли!)

  Овците Вале Блекноз е веројатно една од најслатките раси овци што сум ги видел.

  Овие карактеристични мали овци имаат црно покривање на носот, ушите и очите. Над ова, врвот на главата е бел, што дава изглед на овца што носи меки капа! Потекнува од регионот Вале во Швајцарија, ова е древна раса која е цврста и добра за пасење на карпеста, груба почва.

  Клучни карактеристики на Zwartbles Sheep
  Цел Производство на млеко, како и јагнешко месо иовчо месо
  Темперамент Послушен и пријателски настроен
  Способности за јагнење Може лесно да одгледува тројки
  Претпочитана клима Zwartbles Sheep Association
  <1785 и за двојна цел. Темперамент
  Клучни карактеристики на овците Валеи Блекнос
  Целта Смирен и послушен, лесен за скротување и ракување
  Способности за јагнење Раја лесно јагнење што може да јагне двапати во една година
  Преферирана клима поладна клима, поладна клима 5>
  Разно општество Друштвото Вале Блекноз

  Дали овците Вале Блекноз се ретка раса?

  Бројот на овците Вале Блекноз е релативно низок, се проценува дека е под 19,00 во светот. Тие се категоризираат како ретка раса на овци со наследство.

  Тие се релативно невообичаени надвор од нивната матична земја, иако програмите за размножувањеатрактивни за домашните!

  Развиени со парење на рогот Дорсет и персиската овца црна точка, овие мускулести овци имаат високо ниво на излез за минимален внес. Тие можат да преживеат на пасење со слаб квалитет. И за разлика од многу други раси овци, тие ќе јадат грмушки и плевел. И трева!

  Клучни карактеристики на Dorper Sheep
  Целта Цена за квалитетно производство на посно месо
  Темперамент Темперамент посебно дружељубив Темперамент особено дружељубив способности Високо плодно и може да јагне трипати во две години
  Претпочитана клима Способен да напредува во топла и ладна клима на суви, ретко пасење
  Разно општество на раса Sheepers <1 19>

  Што се користи за друго освен за пасење овци Dorper? Лесно се размножува и има долг репродуктивен век. Тие, исто така, добиваат восхит поради нивната густа кожа, која помага да се направат ракавици од овча кожа.

  Дали дорперот е овча коса овца?

  Расата дорпер е коса овца. Терминот коса овца значи дека таа произведува влакна наместо волна. Крзното на влакното на овцата се состои од долг груб слој со дебел, мек подвлакно.

  Дали сите овци од дорпер фрлаат? Тие не треба да се стрижат. Сепак, редовно отсекување ќепомогнете да го одржувате овчарското палто уредно.

  Која е разликата помеѓу овците Dorper и Katahdin?

  Овците Katahdin и Dorper се одгледуваат како месни овци, ценети поради нивното висококвалитетно овчо месо. Овците дорпер често се избираат наместо јагнињата Катахдин бидејќи месото има тенденција да биде послабо и мускулесто.

  Се обидовме да ги најдеме најслатките овци со црни лица. Мислиме дека овие две бебиња овци Катахдин ја освоија наградата! Овците Катахдин се популарни раси на коса кои потекнуваат од Мејн. Забележавме и дека овците Катахдин имаат различни бои. Некои имаат бели, црни, кафеави и беж палта. Но, сите тие изгледаат уредно!

  3. Сафолк овци

  Овие иконски овци без рогови со црни лица потекнуваат од Сафолк, Англија. Тие се развиле помеѓу 1800 и 1850 година. Тие се познати по нивното обилно и вкусно овчо месо. Овците од Сафолк можете да ги препознаете по црните лица и црните нозе. Сафолк овците на почетокот може да изгледаат мрзливи и немотивирани. Но, ќе се изненадите - тие се енергични. И плоден! Со други зборови – овците Сафолк имаат репутација дека се продуктивни – и создаваат многу јагниња!)

  Рата овци Сафолк потекнува од Англија и сега е една од најпознатите раси овци во западниот свет. Овие овци се познати по нивната карактеристична црна глава и нозе. Тие исто така имаат благороден изглед. Тие се мускулести и силни, а брзорастечките јагниња најчесто се одгледуваатмесо.

  Клучни карактеристики на Suffolk Sheep
  Цел Брзорастечки јагниња од месо
  Темперамент Темперамент Мирен и неразумен5, иако не е смирен и разумен,<1 Раја лесно јагнење која често има близнаци или тројки
  Претпочитана клима Способна да напредува во различни климатски услови, но најдобро дава на пасење со добар квалитет
  Разно општество
  >Дали јагнињата од Сафолк се раѓаат црни?

  Ако се размножувате од вашите овци од Сафолк, немојте да се изненадите ако јагнињата се црни кога ќе се родат! Повеќето јагниња од Сафолк се раѓаат црни, а телото ќе стане бело како што јагнето старее.

  4. Хемпширски овци

  Хемпширските овци се дебели овци со црни лица кои изгледаат како бокс! Тие се неверојатно големи меѓу другите овци - а исто така одлични за месо. Имаат дебели слоеви од бела или темно сива волна. Хемпширските овци потекнуваат од Хемпшир, Англија. Но - тие се исто така популарни во другите делови на светот. Особено САД! Проверете го Американското здружение за овци Хемпшир за да дознаете повеќе. (Работи од 1889 година!)

  Овцата Хемпшир, или Хемпшир Даун, е друга англиска раса овци. Имаат црна волна на носот, ушите и околу очите, а остатокот од лицето е бел.

  Јагнињата на овците Хемпшир се крајно преслатки! Тие изгледаат исто како аплишано јагнешко играчка!

  добар и добар темперамент Способности за јагнење
  Клучни карактеристики на овците Хемпшир
  Целта Одгледувани и за јагнешко месо и за овчо месо со врвен квалитет
  Темперамент
  Лесно за јагнешко месо, вообичаено се произведува едно јагне
  Преферирана клима Тврда и цврста, способна да се прилагоди на многу климатски услови
  Разно општество Hampshires Association Hampshires Hampshire Association Hampshires<1. Shropshire Sheep Shropshire овците се прекрасни и елегантни суштества! Некои сточари и фармери вклучуваат овци Clun Forest како овци Shropshire - именувани по Shropshire, Англија. Но, тие не се само од Англија и Велс. Тие, исто така, имаат свое официјално здружение во Америка - наречено Северноамериканско здружение за шуми. Тие се популарни и во САД! И на друго место.

  Шропширските овци по изглед се слични на Хемпшир Даун, но се помали и попрефинети. Црната волна на носот се протега до веднаш под очите, а црни се и ушите. Шропшир овците најчесто се одгледуваат за месо.

  Клучни карактеристики на Shropshire Sheep
  Намена Двојна намена, одгледувана и за волна и за месо
  C17> 12> Способности за јагнење Лесно за јагнешко месо, најчесто се раѓаат близнаци
  Пожелно еклима Идеален за пасење шумски пасишта
  Расно општество Здружение на одгледувачи на овци Shropshire

  6. Црни велшки планински овци

  Нема заблуда овие црни убавици. Тие се едни од највпечатливите овци со црни лица. И сите црни руно! Нивната црна волна е единствена од повеќето други овци на оваа листа. Ќе забележите и дека овните имаат прекрасни рогови. И во случај да се прашувате - напишавме епски водич за разликата помеѓу овните и козите. Дали се исти? Или не?!

  Црните велшки планински овци се древна раса на овци. Тие датираат од средниот век. Оваа препознатлива овца има густо волнено кафено палто, но е ќелаво на нозете и лицето. Лицето е млазно црно и многу елегантно.

  Волната на овцата Црна велшка планина е многу барана, бидејќи има униформа боја и многу издржлива. Бујниот и униформен изглед на нивната волна го прави многу разновиден. Црната велшка волна се користи со рачни вртења за да се направи цврста волнена облека.

  Клучни карактеристики на црната велшка планинска овца
  Намена Висококвалитетна волна, барана со рачно предење>Тврдо и самоуверено, може да се бори да се поврзе со луѓето
  Способности за јагнење Обично ќе се јагне на отворено без никаква помош
  Претпочитаноклима Тешка овца од рид што ќе напредува во суровата клима
  Расно општество Здружение на црни велшки планински одгледувачи на овци

  7. Каракул овци

  Погледнете го ова видео од фармата за мат! Ја прикажува нивната преслатка фарма за овци Каракул! Каракулите се познати по тоа што имаат луксузна и мека волна. Некои од овците Каракул имаат црни лица. Но - забележавме дека некои каракули имаат и други бои - како црна, бела, розова, беж и кафеава. Тие се во САД од 1909 година. Тие исто така имаат репутација во САД како класични и старомодни овци. (На добар начин!)

  Овците Каракул се користат првенствено за производство на волна, благодарение на нивниот дебел двоен слој. Тие се ретка раса, а нивната историја датира од околу 1400 п.н.е.

  Забавен факт! Каракул овците се пустинска раса. Тие можат да складираат храна во нивните дебели опашки - како камилата ја користи својата грпка!

  ниско одржување
  Клучни карактеристики на овците Каракул
  Целта Намената Производството на волна и јагнешка кожа <1Независно од волна и јагнешка кожа
  Способности за јагнење Одлични мајки со висока стапка на преживување на потомството Претпочитана клима Можат да се справат со екстремна топлина или студ, но не и со прекумерен дожд > иан

  8. Романов

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.