61+ Најдобри рецепти за дехидратација за откачени, овошје, зеленчук и повеќе

William Mason 03-10-2023
William Mason

Содржина

Дехидраторот е еден од вашите најразновидни кујнски апарати, како што ќе видите во оваа листа на најдобри рецепти за дехидратација! Можете да дехидрирате речиси сè, од овошје до зеленчук, месо до печурки, дури и сирење и јајца!

Дехидраторите за храна доаѓаат во сите облици и големини - и за сите буџети.

Како и со повеќето работи, вие го добивате она за што плаќате. Побарајте дехидратор што има доволна површина за вашите потреби . Дехидрирањето може да потрае долго време, од неколку часа до еден ден, па можете да го спакувате што е можно пополн за да заштедите на трошоците за енергија.

Многу претпочитам дехидратори со квадратни послужавници отколку оние со тркалезни послужавници. Тоа е многу поефикасно користење на просторот!

Друга важна карактеристика е пристоен термостат со тајмер .

Како што ќе прочитате во делот за дехидрирачки печурки подолу, погрешната температура може да уништи цела серија дехидрирана храна!

Мојот омилен најдобар дехидратор е Excalibur, следен од COSORI и Nesco. Ми се допаѓа и Lehman’s dehydrator, кој е направен во САД. Овие брендови нудат одличен квалитет и долготрајни дехидратори.

Дехидрираните домати се вкусни!

Храната за дехидратација може да трае до 10 години . Клучот за да траат подолго е правилното складирање. Ако сакате брзо да ја јадете вашата дехидрирана храна, во рок од една година, можете да ја чувате во кеси за замрзнување со исцеден воздух колкутрае растојанието (10 или повеќе години) и има термостат. Без термостат, ризикувате да ги уништите убавите печурки поради преголемата топлина.

Нивните препораки за најдобар дехидратор за печурки се Excalibur, Nesco American Harvest (погрижете се да има врвен вентилатор, а не долен вентилатор бидејќи спорите може да го затнат вентилаторот) и L'Equip.

Можете и да изградите свој дехидратор или да користите соларна печка.

Некои од најдобрите рецепти за дехидратори за печурки:

 • Лесни дехидрирани печурки – посно зелен грав
 • Црвено вино дехидрирани печурки – рецепт од Вестон 110. 0>Teriyaki Mushroom Jerky
 • Teriyaki Mushroom Jerky
 • Portobello Mushroom Jerky – Здравје, дом и среќа
 • Porcini Mushroom Umami Bombs (бујонски коцки) – Глад и жед
 • Portobello Mushroom Jerky – Здравје, дом и среќа<1 Дехидрирањето на целосните оброци е одличен начин да го зголемите рокот на траење на вашите производи и да имате подготвен оброк!

  Fresh off the Grid е одличен извор за целосни, дехидрирани оброци. Тие велат дека тоа е одличен начин за земање оброци за патувања со ранци или кампување.

  Овие видови оброци треба да бидат лесни, калорични и брзо готвени, велат тие. Не само тоа, туку дехидрирањето на сопствените оброци во движење гарантира дека точно знаете што одиво!

  • Дехидрирано рижото со зеленчук – свежо надвор од мрежата
  • Дехидрирана супа од минестрон – свежо надвор од мрежа

  Домашни јајца во прав во дехидратор

  Домашни дехидрирани јајца во дехидратор <10 Дехидратор<10 Дехидратор <1 хидрирано сирење за преживување/долгорочно складирање (фарма Joybilee)

Најдобри рецепти за дехидратор за брашно и леб

 • Како да ги дехидрирате никнатите зрна за да ги сомелете во брашно
 • Рестено брашно од зрнести жито
 • изникнато ѕвездено брашно110> est Dehydrator Recipes for Herbs

  Националниот центар за зачувување на храната (NCHFP) вели дека сушењето на сопствените билки е најлесниот метод за нивно зачувување. Соберете ги билките непосредно пред да се отворат цветовите, прво наутро откако ќе испари росата.

  Соберете ги билките што е можно повнимателно и обработете ги што е можно поскоро. NCHFP препорачува:

  „Предгрејте го дехидраторот со термостатот поставен на 95°F до 115°F. Во области со поголема влажност, може да бидат потребни температури до 125°F. Откако ќе ги исплакнете под ладна, проточна вода и ќе ги протресете за да се отстрани вишокот на влага, ставете ги билките во еден слој на фиоки за дехидратација.

  Времињата на сушење може да се разликуваат од 1 до 4 часа. Проверувајте периодично. Билките се суви кога се распаѓаат, а стеблата се кршат кога се свиткуваат. Проверете ја вашата книшка со упатства за дехидратор за конкретни детали.“

  • Како даДехидрирани билки
  • Дехидрирани билки за чај – со многу рецепти за чај
  • босилек во прав
  • Дехидрирани свежи ливчиња од роза
  • сушен цилантро
  • триење со италијанска билка
  <16B> Готвач
 • 24,95 $ 18,79 $

  Целосен водич за сушење храна, плус 398 рецепти, вклучително и правење откачено, овошна кожа & засилувач; Оброци само додајте вода

  Амазон

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 06:35 часот по Гринич
 • Водич за почетници за дехидрирачка храна
 • <2 $24.95 <1 $24,95 Како да ги зачувате сите ваши омилени зеленчук, овошје, месо и билки Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  Исто така види: 10 бесплатни планови за пилешки трактор што можете лесно да ги направите сами 21.07.2023 08:39 часот по Гринич
 • Библија за дехидратор
 • Библија за дехидратација <92> <25 $ <1. Вклучува преку 400 рецепти! Amazon

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21.07.2023 08:30 часот по Гринич
 • Како да ги зачувате јајцата: замрзнување, мариноване, дехидрирање, варење на маснотии <0 и вода

  Glas Мала серија на How-Tos од 5 хектари & засилувач; Сон, книга 1

  Амазон

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 07:50 часот GMT
 • Брзо и лесно дехидрираноОброци во торба
 • $19,95 Амазон

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 18:24 GMT
 • Водич за девојки од фарма за зачувување на жетвата>

  Како да се замрзне, да се дехидрира и да се ферментира добрината на вашата градина

  Amazon

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 10:10 часот по Гринич
 • Мојата крајна EXCALIBUR <3 <3 Recipe Book Dehydration 100 вкусни рецепти за секој ден, вклучувајќи откачен, чај и засилувач; Попара! (Овошје и зеленчук Рај) Амазон

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 11:10 часот по Гринич
 • Готвач за дехидратор за авантуристи на отворено,
 • Редоспакување за 26 $. и Beyond Amazon

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21.07.2023 05:50 часот по Гринич
 • Комплетна книга за готвење со дехидратор: Како да се дехидрирате овошје, зеленчук, месо и засилувач; Повеќе
 • 17,99 $ 12,96 $ Амазон

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 06:35 GMT можно.

  За подолго складирање, можете да ги запечатите со правосмукалка и да додадете апсорбер на кислород. Научете колку што можете повеќе за дехидрацијата на храната за да подготвувате храна која е безбедна за консумирање, долготрајна и стабилна на полица.

  Моите омилени книги за дехидрација се Крајна книга за дехидрирачки готвач од Тами Ганглоф и Водич за почетници за дехидрирачка храна од Тереза ​​Мароне.

  Список со најдобри рецепти за дехидратација

  Можете да ја користите табелата со содржини за брзо дехидрирање, jersroom категории за да ги сакате различните s, и многу повеќе дехидрирана добрина.

  Ќе најдете и неколку одлични рецепти за кои придонесоа експерти за дехидрација, вклучително и прекрасен рецепт за преклопување на овошје и отсечен говедско месо од хибискус. (Научете како да го рехидрирате отсечениот овде!)

  Содржина
  1. Список на најдобри рецепти за дехидратација
   • Најдобри рецепти за дехидратор за жежок
    • Рецепт за мелена мисирка
    • Хибискус говедско месо отсечено<1012> es за овошје, семиња & засилувач; Јаткасти плодови
     • Рецепт за дехидратор со ролна овошје
    • Најдобри рецепти за дехидратор за зеленчук
    • Најдобри рецепти за дехидратор за печурки
    • Најдобри рецепти за дехидратор за комплетни оброци <2До10готвени оброци<1 2>
    • Најдобри рецепти за дехидратор за млечни производи
    • Најдобри рецепти за дехидратор за брашно иЛеб
    • Најдобри рецепти за дехидратор за билки
    • Книги со најдобри рецепти за дехидратор

Најдобрите рецепти за дехидратор за џеки се различни: со различно месо, различни комбинации на зачини и мешавини за зачини. Луѓето го сушат месото 1000 години за да можат да сочуваат големи количества месо што не можеле да го изедат наеднаш.

Државниот универзитет во Охајо вели:

„Кога jerky се прави безбедно, тој е густ со хранливи материи, стабилен на полица и лесен. Откако ќе се исуши, половина килограм месо обично се намалува на околу 4 унци.

Најголемата загриженост за безбедноста кога се прави отсечено е ризикот да се дозволи бактериите кои можат да предизвикаат човечка болест да растат на високи нивоа во топлите и суви средини на процесот на сушење на храна или во рерна. Потребен е дополнителен чекор за загревање на месото или пред или по сушењето за да се уништат овие бактерии.“

Тие препорачуваат неколку начини за намалување на ризикот со дехидрација на месото, вклучително и миење на рацете темелно, користење чиста опрема , одмрзнување на месото во фрижидер и температурата за одводнување на храната што не може да се суши. .

Изберете дехидратор што „ќе одржува температура од најмалку 145 степени целзиусови во текот на процесот на сушење“.месо, живина или дивеч. Најдобрите парчиња имаат помалку од 10% маснотии, за да се избегне брзото расипување.

Посните парчиња говедско, свинско и јагнешко месо (врска до месото на Crowd Cow's 100% хрането со трева и одгледувано на пасишта) се одличен избор за отсечено месо, како што е чадената живина.

Што се однесува до правењето отсечени со месо од дивеч, државата Охајо препорачува:

носител на паразитот трихинела. За да се уништи паразитот, месото може да се замрзне во мали порции (не подебели од 6 инчи) до нула степени целзиусови или пониски, најмалку 30 дена.

Месото од дивеч може да биде загадено и со фекални бактерии во зависност од локацијата на раната и практиките за облекување на теренот. Труповите треба брзо да се изладат и треба да се внимава да се избегне оштетување на гастроинтестиналниот тракт.“

Еве неколку одлични рецепти за отсечени во дехидраторот.

 • Најдобро говедско месо – дајте малку рерна
 • Чили лиме џерки – Joybilee<12010> ky Beer Beef Jerky – Trail Recipes
 • Venison Jerky – Rustic Elk
 • Chicken Jerky – ing Hippy
 • Hickory Smoke Beef Jerky – DIY Danielle
 • Hibiscus Beef Jerky – Zhi Jerkyle below) 12>
 • Најдобар говедско откачен рецепт на Doc's

Рецепт за мелено мисирка

Со Summer Yule Nutrition Summer Yule, регистриран диететичари развивач на рецепти со седиште во Конектикат, вели: „Може да има безбедносни проблеми при дехидрација на месото. USDA препорачува дека говедското месо мора да се загрее до 160 °F и живината до 165 °F пред процесот на дехидрација. Многу дехидратори не одат толку високо, така што треба често да го започнувате процесот во рерна пред да се дехидрирате. Немам омилен дехидратор. Зедов еден пред години на Craigslist за 25 долари и ми служи добро од тоа време. Сè додека практикувате мерки за безбедност на храната (вклучувајќи миење раце и одржување на правилни температури), дехидрацијата на храната може да биде безбедно. Таа денес со нас го споделува нејзиниот рецепт за мелена мисирка. На овој отсечен рецепт не мора да му треба дехидратор, бидејќи можете да го направите во рерна. Ги вклучив и методите на печка и дехидратор. Состојки:
 • 1 фунта мелена мисирка, 99% без маснотии
 • 2 Т соја сос со малку натриум
 • 1 ц пекан, сечкана
 • 1 т сува мајчина душица
 • 1 т сува жалфија

Упатство:

 1. Загрејте ја рерната на 170°F. Мијте ги рацете со топла вода со сапуница најмалку 20 секунди. Измијте ги и дезинфицирајте ги сите површини што ќе дојдат во допир со храната.
 2. Обличете го листот за печење со хартија за печење.
 3. Измешајте ги соја сосот, пеканот, мајчината душица, жалфија, црн пипер и сосот од јаболка во процесор за храна. Ставете ја смесата во голем сад за матење и измешајтемисирка со чисти раце.
 4. Смесата ставете ја помеѓу два листа хартија за пергамент. Со сукало, расукајте ја смесата на квадрат од 10 инчи.
 5. Пресечете го квадратот на 10 ленти и наредете ги решетките во единечен слој на обложената тава.
 6. Откако ќе завршите со допирање на сировата мисирка, измијте ги рацете уште 5 <0, па печете ги уште 12 часа. Ако сте користеле сад за печење со темна боја, целокупното време за готвење може да ви се скрати за 15 минути.
 7. Додека се печат, измијте ги и дезинфицирајте ги сите површини што дошле во контакт со сирова мисирка.
 8. Оставете ги решетките да се изладат пред да ги ставите во поединечни кеси за грицки и да ги чувате под фрижидерот40. Уживајте!
За методот на дехидратација, следете ги препораките на Самер: „Треба да го стартувате во рерна и да го печете додека не ја достигне соодветната внатрешна температура. Во тој момент, можете да се префрлите на дехидраторот за да го завршите процесот на сушење (на 155 F) ако одлучите да го сторите тоа. Важно е да ја достигне вистинската внатрешна температура. Би го проверувал на секои 30 минути или така, а потоа се префрлал кога ќе стигне до таа точка. Ќе потрае малку подолго отколку што ќе треба ако го завршите процесот во рерната бидејќи дехидраторот користи пониска температура“.

Рецепт за дехидратор за хибискус говедско месо

Од Рејчел – Zhi Herbals ThisРецептот за дехидратор ви го донесе Рејчел Милер. Рејчел е билкар, нутриционист и сопственичка на Zhi Herbals, каде што нуди едноставни методи на готвење користејќи лекови како храна. Ова е необичниот (и вкусен) рецепт на говедско месо од хибискус на Рејчел. Рејчел вели: „Хибискусот е одлична билка за готвење. Исклучително е богат со витамин Ц и неговиот вкус е цветен и потсетува на лимес. Забелешка (и веројатно веќе го знаете ова), квалитетот на говедското месо во голема мера влијае на вкусот на отсечениот. Неопходно е да се користи најквалитетното месо на располагање“.

За да го подготвите овој рецепт, ќе ви требаат следниве состојки:

Исто така види: Дали почвата за саксии се влошува?
 • 1 шолја соја сос
 • 4 лажици мед
 • 2 лажици лук во прав
 • 3 лажици свежо мелен црн пипер
 • 7 супени лажици свежо мелен црн пипер
 • 7 лажици ливчиња од хибискус>2 кг внатре тркалезно говедско месо, тенко исечено и отстрането маснотии

Упатства за дехидратација:

 1. Во сад измешајте соја сос, мед, лук во прав, црн пипер, хибискус и солена сол.
 2. Парче по парче, рамномерно премачкајте го говедското месо во смесата за зачини.
 3. Откако ќе се зачини, затворете го месото во херметички контејнер и маринирајте во фрижидер најмалку 12 часа.
 4. По маринирањето, извадете го говедското месо од фрижидерот и размачкајте го во еден слој по плеховите на вашиот дехидратор.
 5. Дехидрирате на околу 165 Fчасови. Дебелината на говедското месо ќе го одреди точното време на сушење, затоа не заборавајте да го проверувате често бидејќи може да потрае малку повеќе или помалку време отколку што очекувате.

Најдобри рецепти за дехидратација за овошје, семиња и засилувач; Јаткасти плодови

  Можете да направите чисто јагода верзија на овој рецепт, како и мешавина од грозје, јагоди и јаболка. Двете се слатки и богати со природни шеќери и пулпа од овошјето.
 • Солена мешавина за сончеви патеки
 • Чипс од сушено јаболко
 • Јагоди во прав и како да ги користите
 • Едноставна ленена крекера
 • Направи тенка кожа –0BFruit lla – Cupcake Project
 • Apple Rings
 • Овошје од портокалова кремаста кожа
 • ! Не пропуштајте: 49 невообичаени работи што треба да ги дехидрирате во дехидратор

  Рецепт за дехидратор за собирање на овошје

  Од Џесика – The Forked Spoon

  Џесика Рандхава, главен готвач, креатор на рецепти, фотограф и писателка, можете да ги видите убавите информации во The Forked слика погоре) затоа што секогаш предизвикува насмевка на лицето на нејзиниот син.

  Точно е, и моите деца сакаат овошни навивања!

  Џесикапрепорачува:

  „Кога го дехидрираме месото, најдобро е да користите послаби парчиња месо, бидејќи масното месо може да се граничи со текот на времето, што брзо може да стане проблем за безбедноста на храната.

  Кога ги дехидрираме месото и овошјето, сакаме да го користиме нашиот премиум дехидратор за храна COSORI, бидејќи е и многу безбеден, и е многу лесен после употреба. ’ miss: Како да јадете тиквички на 87 различни начини

  Најдобри рецепти за дехидратор за зеленчук

  • Овивки од морков од кари
  • Дехидрирани домати
  • Сушени зеленчукови во прав. растение Jerky – Благодарам на вашето тело
  • Дехидрирана пченкарна свила. Хранлив прав за да се додаде во речиси секој оброк.
  • Колачиња со полен од бор
  • Дехидрирана бамја. Дехидрираната бамја е одлична! Користете ги како крутони или само закускајте ги. Проверете ги коментарите на овој напис за целосните упатства за дехидрација.
  • Снегулки од компир
  • Едноставни чипсови од тиквички од цимет
  • Дехидриран камбиум (внатрешна кора од бор). Можете да го јадете ова сурово, варено, печено или пржено. Кога се пржи, често се нарекува „борова сланина“. Исцедете го и сомелете го во брашно/прав. Потоа можете да додадете камбиум во прав во супи, леб и други рецепти. Направете каша со млеко или направете колачиња од борови дрвја.

  Најдобри рецепти за дехидратор за печурки

  Миколошкото друштво на Bay Area препорачува да се бара дехидратор кој ќе

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.