20 кокошки кои несат обоени јајца!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Дали некогаш сте виделе пилешко кое снесува сино или портокалово јајце? Па, ако не, ве чека изненадување бидејќи кокошките што несат обоени јајца стануваат сè попопуларни.

Некои мислат дека различните обоени јајца додаваат малку возбуда во нивниот појадок секое утро, додека други уживаат во собирањето јајца како хоби. Ни се допаѓаат двете идеи! Ако се согласувате и сакате да внесете разновидност на стадото во дворот, размислете за набавка на кокошки што несат обоени јајца!

Сакаме да помогнеме со споделување на 20 прекрасни раси на кокошки што несат разнобојни јајца.

Ова оди!

20 кокошки што несат обоени јајца, вклучувајќи ги и јајцата во боја, арацки, источни јајца. meraucanas, Barred Plymouth Rocks и Marans. Најчестите обоени јајца се розово-крем, чоколадно кафеава, сина и зелена, иако постојат бескрајни нијанси на пилешки јајца. Ниту едно пилешко не снесува навистина виолетово јајце, иако некои изгледаат виолетови поради ефектот „цут“ на кафените јајца. (Меѓутоа, некои домаќини може да најдат кокошки од Велигденски Егер кои несат светло сини јајца што некому може да личат на виолетова нијанса.) Какви кокошки несат сини јајца? с. What Chicken Lays a Redслободна кокошка бара храна во есенската шума, убав Баф Орпингтон, ни помалку ни повеќе. Тие се еден од нашите омилени шарени слоеви јајца. Буф Орпингтонците имаат одлични темпераменти и се славно отпорни на студ. Научивме и од блогот Northwestern MEDILL дека Buff Orpingtons несе околу 180 јајца годишно. Лушпите од пилешкото јајце Буф Орпингтон обично се светло кафени, нежно розеви до беж.

Многу раси на кокошки несат обоени јајца, но една од најпопуларните е Буф Орпингтон. Овие кокошки се познати по нивните розево-крем јајца, кои се прекрасни. Buff Orpingtons се исто така еден од најдобрите слоеви на јајца, така што можете да бидете сигурни дека ќе добивате добар број јајца секоја недела.

15. Лесен Сасекс

Лесните кокошки од Сасекс несат вкусни, големи кафени јајца. Како што е потврдено од горната фотографија, кокошките од Лајт Сасекс се исто така стручни хранителки. Сасекс кокошки првично доаѓаат од Сасекс, Англија. Сепак, примерокот од Лајт Сасекс што го гледате погоре потекнува од рурална француска фарма.

Кокошките несат кафени јајца, а петлите имаат бели пердуви со црни ознаки. Лесниот Сасекс е пријателска и послушна раса што прави добро милениче пилешко. Тие се исто така добри слоеви, а нивното производство на јајца може да биде изненадувачки високо. Сепак, нивните јајца не се секогаш униформни по боја, а некои може да имаат розова или кремаста нијанса на нив.

16. Silkies

Не бевме сигурни што е поубаво. Нацрно-бели свилени кокошки - или нивниот пријател со мачки од фармата! Свилките обично несат јајца во крем боја. Се обидовме да откриеме и од каде потекнуваат овие прекрасни птици, но изворите варираат. Некои велат дека Silkies потекнуваат од Индија, Јапонија или Кина. Без разлика од каде потекнуваат овие шарени слоеви на јајца, тие се една од најлесните раси на пилешко за препознавање. Нивните смешно-пукави пердуви ги даваат секој пат.

Silkies произведуваат бледо розово јајце. Лушпата на јајцето Silkie е потенка од конвенционалните пилешки јајца, што го прави понежен. Покрај тоа, Silkies имаат пердуви кои се невообичаено меки и слични на свила. Овие карактеристики ги прават Silkies популарни како шоу птици. Но, тие се ценети и поради нивната послушна природа и приврзани склоности.

17. Ред на Род Ајленд

Еве една од најпознатите кокошки кои несат обоени пилешки јајца. Црвениот Род Ајленд! Ги истражувавме овие плодни несилки и птици со месо еден тон низ годините. Многу сточари сметаат дека се меѓу најдобрите фарма кои носат јајца. Период! Најсигурни извори велат дека тие снесуваат околу 200 јајца годишно. Снесуваат големи светло-кафеави до беж јајца.

Род Ајленд Црвените се популарна раса на пилешко, позната по нивната способност да носат големи, кафени јајца. Сепак, некои црвени од Род Ајленд ќе снесат јајца со нијанса на боја. Додека лушпите од овие јајца може да изгледаат светло кафени или беж,по поблиска проверка, тие може да имаат слабо зелена или сина нијанса. Оваа боја на јајца се јавува кога пигментите во исхраната на пилешкото се таложат во јајцето за време на формирањето.

18. Barnevelders

Фармерите од Холандија ги виделе овие епски птици со двојна намена. Пилешкото Барневелдерс! Импресивниот примерок погоре покажува извонредни сребрени врвки и нежен модел на пердуви што наликува на фин јорган или празничен џемпер. Снесуваат темно кафеави до темно портокалови јајца.

Барневелдерите се раса на пилешко позната по нивните чоколадно кафени јајца. Расата е создадена со вкрстување на холандски раси со Брахмас и Кочин. Барневелдерите се добри слоеви на јајца познати по тоа што се пријателски расположени и послушни кокошки. Тие се популарна раса за љубителите на пилешко во дворот.

19. Арканзас сино

Пилешкото Арканзас сино е, убедливо, најтешкото пилешко за пронаоѓање кое снесува шарени јајца. Не можевме да најдеме сигурни фотографии кои ги докажуваат нивните гласини сини или зелени јајца, ниту веродостојни податоци за размножување или боја на јајца. Ниту, пак, сме разговарале со некој земјоделец кој некогаш одгледувал. Сепак, најдовме прекрасно видео погоре што прикажува мало стадо пилешко сино Арканзас. Тие изгледаат слично на кокошките Araucana - што може да им даде доверба на шпекулациите дека несат сини или виолетови јајца!

Една раса која се издвојува по своите необични јајца е Арканзас Блу. Оваа раса наводно добиларазвиена на Универзитетот во Арканзас. (Деталите се ретки.) Тоа е вкрстување помеѓу араукана и бел Легорн. Иако оваа раса сè уште не е достапна за купување никаде каде што би можеле да ја најдеме, сигурно ќе биде популарен избор штом ќе биде! (Се надеваме дека сè уште е во развој?)

20. Асил кокошки

Кокошките Асил (или Асеел) се извонредни фармерски птици кои несат шарени кремасти јајца или затемнети јајца. Тие потекнуваат од Индија - каде што многу сточари и фармери ги одгледуваат за нивното месо. Спротивно на популарното верување - пилешките јајца Асеел се вкусни! Сепак, кокошките Асеел се славно агресивни кон другите птици. Така, иако јајцата им се богати и вкусни, нивната бурна природа ги прави сиромашни кандидати за кокошарник.

Асилот е раса на пилешко кое потекнува од Пакистан и Индија. За разлика од многу кокошки, кои несат бели јајца, Асилот снесува обоени јајца кои се движат од розова до кремаста боја. Меѓутоа, поради нивната историја да се одгледуваат за борби со петли, тие не се многу добри слоеви на јајца и произведуваат само 40-50 јајца годишно.

Кокошки што несат обоени јајца – ЧПП

Кога повеќето домашни за прв пат ќе видат обоени пилешки јајца, не им веруваат на своите очи! И тие имаат многу прашања потоа.

Значи – одговоривме на некои од најчестите прашања за обоени кокошки јајца што може да ги поставите.

Се надеваме дека ќе ви помогнат!

Која е најретката боја на јајца?

Од многуте различникокошките, огромното мнозинство носат кафеави или бели јајца.

Расите Araucana, Ameraucana и Cream Legbar се познати по нивните сини јајца, но има многу други варијации во светот на пилешкото. Најнеобичните бои на јајцата вклучуваат сина, зелена, розова, чоколадно кафеава и бакар.

Ако барате дури и ретка боја на јајца, ќе мора целосно да погледнете надвор од светот на пилешкото. Птиците како што се потполошките и пауните често несат јајца со живописни бои како зелена, сина, па дури и розова.

Зошто пилешките јајца доаѓаат во различни бои? (Зелена, сина, розова или портокалова?)

Кокошките кои несат обоени јајца обично имаат генетска мутација која влијае на производството на пигмент во нивните пердуви. Како резултат на тоа, овие кокошки обично имаат бели пердуви и бледа кожа.

Кокошките кои несат сини или зелени јајца често имаат генетски дефект што ги спречува да произведуваат кафеав пигмент. Иако сините и зелените јајца се поретки, тие можат да се формираат кај некои раси на пилешко.

Завршни мисли

Затоа, ако барате лесен начин да додадете возбуда во јатото во вашиот двор, размислете да додадете неколку кокошки Ameraucana или Araucana во мешавината.

А кој знае? Со среќа и овие совети, можеби ќе можете да започнете со производство на јајца со виножито!

Дали некогаш сте се обиделе да одгледувате кокошки кои несат обоени јајца? Како беше вашето искуство? Кажете ни во коментарите подолу!

Јајце?
Род Ајленд Редс понекогаш можат да снесат јајца со црвена нијанса, додека Маранс можат да снесат јајца со бакарна боја>Какви кокошки несат розови јајца? Неколку раси несат јајца со розова дамка или бледо розова кремаста боја, вклучувајќи ги свилените, црвените од Род Ајленд и шарените Јава. Виолетовите нијанси потекнуваат од ефектот на цутот на кафеавите јајца. Што пилешко снесува синозелени јајца? Велигденските кокошки несат сино-зелени јајца.

Да ги разгледаме и овие

Исто така види: Колку време е потребно за да се одгледува ананас? + Фази на одгледување ананас! Да ги погледнеме сите детали?>1. Ameraucana Ја започнуваме оваа листа со еден од нашите омилени слоеви сини јајца. Пилешкото Ameraucana! Многу одгледувачи на пилешко, исто така, ја нарекуваат Ameraucana како кокошка за велигденско јајце. Тие се познати по тоа што носат различни бои на јајца, вклучувајќи зелена, портокалова, сина и розова. Сме виделе и многу јајца Амераукана со светла маслинеста боја.

Пилешкото Ameraucana е популарна раса позната по своите уникатни јајца. Додека повеќето кокошки несат кафеави или бели јајца, Ameraucanas несат јајца со боја од сина до зелена.

Овие живописни јајца се резултат на генетска мутација што се случила во Јужна Америка. Ameraucanas прв дојде доСоединетите Американски Држави во 1970-тите. Оттогаш тие станаа популарен избор за ентузијасти за пилешко во дворот.

Покрај нивните шарени јајца, Ameraucanas се познати и по своите пријателски расположенија и издржлива природа. Како резултат на тоа, тие се одлични миленичиња и се добро прилагодени за постудена клима.

2. Araucana

Кокошките Araucana се уште една позната раса за испорака на прекрасни обоени пилешки јајца. Тешко е да се добијат многу веродостојни информации за овие плодни слоеви - но читаме од блогот на Државниот универзитет во Оклахома дека тие првично потекнуваат од Јужна Америка. Повеќето кокошки Араукана што ги видовме имаат богати кафеави или црно-бели пердуви.

Араукана е раса на пилешко кое потекнува од Јужна Америка. Араукана лесно се препознава по тафтуваните уши и прекрасните, шарени јајца. Пилешкото Араукана може да носи сини, зелени или розови јајца.

Исто така види: Дива зелена салата против глуварче - Која е разликата помеѓу глуварчињата и дивата зелена салата?

Араукана е популарна раса на пилешко за дворните кокошарници. Араукана е позната по тоа што е пријателско и послушно пилешко. Пилешкото Araucana е исто така активно и ужива во слободното одгледување.

3. Barred Plymouth Rock

Barred Plymouth Rock се едни од најпрепознатливите слоеви на кафени јајца. Не очекувајте фенси боја на лушпа од јајце како другите на нашата листа. Исто така, прочитавме од блогот Clemson Coop Extension дека Barred Plymouth Rocks несе над 200 до 225 големи јајца годишно. Подгответе ги тавите за пржење!

The Barred Plymouth Rock е раса на пилешко позната по својата способност да снесува обоени јајца. Јајцата можат да бидат во која било нијанса на кафена боја - но тие обично се темно кафеави.

The Barred Plymouth Rock е кокошка со двојна намена. Совршени се за производство на месо или јајца. Расата е развиена во САД во 19 век и сè уште е доста популарна и денес.

Забранетите карпи на Плимут се познати по тоа што се добри слоеви и пријателски расположени суштества во дворот. Тие се раса на наследство и се значаен дел од историјата на пилешкото.

4. Црни бакарни марани

Погледнете ја оваа птица која тешко удира. Кокошката Black Copper Marans! Црните бакарни марани се темно кафеави слоеви на јајца кои произведуваат впечатлива боја на лушпата од јајцето. Тие имаат репутација како плодни слоеви - но читаме на блогот OSU Extension дека кокошките Black Copper Marans се исто така птици од месо. Овој примерок изгледа голем и одговорен. Мислиме дека го сака своето второ (или трето) помагање во снабдувањето со слоеви!

Црниот бакар маранс е раса на пилешко позната по својата способност да снесува обоени јајца. Јајцата обично имаат темно кафеава или чоколадна боја. Пекарите и готвачите ги наградуваат за нивниот богат вкус.

Прочитајте повеќе!

  • 10 бесплатни планови за пилешки трактор што можете лесно да ги направите
  • Кути за вгнездување пилешки: 13 бесплатни планови за „направи сам“ и засилувач; Како да ги изградите
  • Водич за здрава кокошка за ферментирање на добиточна храна за кокошки [+ Нашите топ 5Рецепти!]
  • Кокошки со афрос - 8-те најкул раси на кокошки со гребен во светот

5. Сино Андалузиско

Кога ги истражувавме кокошките кои несат обоени пилешки јајца, не можевме да најдеме многу податоци за синото андалузиско пилешко. Овој прекрасен слој од бел јајце е тешко да се најде никаде каде што баравме! Тоа е срамота - бидејќи еден од ретките андалузиски ресурси за пилешко што можевме да ги најдеме покажува дека тоа е едно од најубавите кокошки со темно сини пердуви. Откако ги разгледавме неколкуте сини андалузиски фотографии што можевме да ги најдеме - се согласуваме!

Дали барате пилешко кое снесува живописни јајца? Синиот Андалузиец е одличен избор. Овие птици потекнуваат од Шпанија и го добиле своето име од андалузискиот регион на земјата. Тие се издржлива раса и можат да издржат постудени клими, што ги прави добар избор за оние кои живеат во поладни области.

Сините Андалузијци се познати и по тоа што се пријателски расположени и послушни, па затоа прават одлични миленици. Кокошките од оваа раса обично несат бели јајца, иако некои може да снесат светло беж јајца со светло жолти или кафени дамки.

6. Blue Laced Red Wyandotte

Еве прекрасно јајце и птица од месо. Црвената Wyandotte со сина облога! Може да ги видите овие кокошки во различни модели на пердуви кои се движат од сино до сребрено чипка. Читавме од Одделот за наука за животните на државата Оклахома дека кокошките Wyandotte првично потекнуваат од северниот дел на државата Њујорк иКанада. Како што може да претпоставите од нивната густа градба - и канадската лоза - тие веројатно можат подобро да толерираат постудени клими од другите шарени слоеви на јајца.

Црвениот Wyandotte со сина боја се кокошки со средна големина со чешел од роза. Нивните јајца се длабоко кафеави со црвеникава нијанса. Тие се исто така познати по послушните личности - и по тоа што прават одлични миленичиња.

7. Blue Orpingtons

Еве еден од нашите омилени слоеви розови јајца. Синиот Орпингтон! Овие кокошки имаат богата историја во САД и Англија. Тие беа развиени во 1876 година од Вилијам А. Кук. Г-дин Кук се обиде да создаде фарма птица која може да произведе купишта вкусни јајца брзо и рано - дури и за време на студеното време. Најдовме и фасцинантна статија за Блу Орпингтон во Лос Анџелес Хералд од 1909 година! Привлечно е читањето ако сте заинтересирани да ја научите генезата на Орпингтонови и повеќе за Вилијам Кук.

Сините Орпингтонови се пријателска раса на пилешко. Тие исто така прават одлични миленичиња. Тие се многу добри во несењето јајца! Сините Орпингтонови обично носат помеѓу 200 и 300 јајца годишно. Снесуваат бледо кафени јајца.

8. Велигденски јајца

Велигденските јајца се одлични слоеви - и едно од нашите омилени хибридни кокошки. Од далеку! Читаме на блогот Тексас A&M дека Велигденските Егери се мешавина од Araucana или Ameraucana. Тие обично имаат репутација на пријателски расположени и послушни птици. Нивната боја на јајца варира од темназелена и портокалова до светло маслинка. Очекувајте разновидност!

Една популарна раса на пилешко што снесува обоени јајца е Велигденските јајца. Овие кокошки се вкрстување помеѓу расите Амераукана. Снесуваат прекрасни јајца во нијанси на зелена, сина, па дури и розова. Велигденските јајца се пријателски расположени птици кои прават одлични миленичиња во дворот. Тие се познати по тоа што се исклучителни слоеви на јајца.

9. Cream Legbar

Еве слој од обоени јајца што може да ви помогне да се насмеете. Крем Легбар! Крем Legbars се плодни слоеви на нежно сини или маслинесто-зелени јајца. Имаат одлични личности. Нивните преслатки црвени чешли весело весело од една на друга страна додека ја истражуваат околината. Кога ги истражувавме Cream Legbars, најдовме и забавна приказна за тоа како 12 пилешки јајца Cream Legbar и помогнаа на училницата да дознае повеќе за развојот и физиологијата на пилешкото јајце. Не грижете се! Младенчињата биле безбедно пренесени во нов дом на фарма откако учениците ги завршиле студиите.

Расата е создадена со вкрстување на неколку различни сорти на пилешко, вклучувајќи ги и Barred Plymouth Rock, Leghorn и Araucana. Добиеното пилешко е жилава птица која снесува големи јајца со сини или зелени лушпи. Птиците се познати и по нивните пријателски расположенија и способноста да се прилагодат на различни климатски услови.

10. Olive Egger

Додека истражувавме зошто кокошките Olive Egger несат јајца со маслинеста боја, дознавме од државата МичигенБлог на Универзитетска екстензија дека бојата на јајцата е за генетика! Нивната статија за пилешки јајца забележува како кокошките Олив Егер потекнуваат од родители кои несат кафени и сини јајца. Маслиновото јајце е резултат! Тие произведуваат пилешки јајца со прекрасна зелена нијанса. Фасцинантен. И уште еден доказ дека мајката природа секогаш ќе нѐ тера да погодуваме нас, домаќините.

Маслиновото јајце е спој помеѓу кафени кокошки кои носат јајца и сини кокошки кои носат јајца. Добиените јајца можат да бидат во која било нијанса на зелена боја, од светло маслинесто до длабоко шумско зелено.

11. Велсамер

Ние сакаме како овој Велсамер изгледа на оваа фотографија! Позата на глупаво пилешко помага да се персонифицира велсамерската диспозиција како пријателска, енергична и дружељубива. Тие се плодни слоеви на големи длабоко кафени јајца. Исто така, читаме од блогот за проширување на Универзитетот во Охајо како Велсамерските птици се отпорни на студ. Тие се совршени за нашите колеги од сточарството кокошки од државата Нова Англија и Северна САД.

Иако повеќето Веллетни јајца се длабоко кафеави, некои може да имаат светло-црвена или темно портокалова нијанса. Овие прекрасни јајца се совршени за украсување велигденски корпи или уживање во нив како вкусно уживање за појадок.

12. Penedesenca

При истражување на кокошки кои несат шарени јајца, не можевме да најдеме сеопфатни податоци за кокошката Penedesenca. Снесуваат прекрасни темно кафеави јајца. Но, расата на пилешко е навидум исклучително ретка. Единствената веродостојна статија што ја најдовмебеше за овој италијански рецепт за пилешко Penedesenca. Недостатокот на објавени детали за кокошките Penedesenca, освен кулинарски јадења и рецепти, алудира на идејата дека тие се птица со бонифицирано месо покрај разнобојните слоеви.

Кокошката Penedesenca е раса на пилешко која е позната по тоа што носи обоени јајца. Расата потекнува од регионот Пенедес во Шпанија и била претставена во Соединетите Држави кон крајот на 1800-тите.

Тоа се кокошки со средна големина, познати како пристојни слоеви на јајца. Кокошките Penedesenca несат јајца кои се кафени, маслинки или зелени.

13. Шарена Јава

Еве еден старошколски шарен слој од јајца. Шарената Јава! Тие донесоа и еден од нивните пријатели - зајак од дворот. Шарената Јава е една од најстарите птици во Америка. Колку години, прашуваш? Читаме од блогот за продолжување на Универзитетот во Илиноис (Илиноис Livestock) дека шарените и црните Javas датираат од 1883 година. Тоа е прилично старо! Јаваите имаат репутација како одлични слоеви и како погодни птици од месо. Нивните јајца се обично темно кафеави до беж.

Матлед Јава е раса на кокошки позната по својата способност да снесува прекрасни обоени јајца. Јајцата се типично розово-кремаста боја, а кокошките се релативно големи птици. Шарената Јава е издржлива раса која може да го издржи студеното време. А исто така е познат по тоа што е релативно мирен и послушен.

14. Баф Орпингтон

Еве една убава

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.