Основно градинарство – Како да изградите здрава градина која сама се храни

William Mason 12-10-2023
William Mason
се соочуваат со тоа што тие не сфаќаат како само неколку кубни метри премиум мешавина на компост или горниот слој на почвата може да ве чини неколку стотици долари. Плус, често се наплаќа за испорака! Ако имате голема градина, трошоците брзо се зголемуваат.

Тоа е една од причините што го сакам основното градинарство. Наместо да го наполните јадрото на вашиот подигнат кревет (или ровот) со земја, можете да ја користите органската материја што ја наоѓате околу вашиот двор – бесплатно.

2. Можете да заштедите пари за наводнување на вашата градина

Дали некогаш сте ја погледнале вашата скапа сметка за вода и сте паднале од столот? Ако е така, тогаш основното градинарство е благослов!

Основните градини се совршени ако немате бунар или природен извор на вода во близина. Стапчињата, сеното и органските соединенија во јадрото на компостот делуваат како сунѓер - вшмукување и задржување на влагата што може да ја нахрани вашата градина.

Значи, овој стил на градинарство може да заштеди вода, што е подобро за вашиот џепарлак и за животната средина! Дополнително, ви овозможува да бидете малку порелаксирани за полевање на вашата градина, што е добредојдена предност.

Меѓународен еколошки распрскувач

Основното градинарство е генијален и штедлив метод на градинарство кој ви овозможува да ја исцедите секоја унца хранливи материи од вашиот компост.

Основното градинарство има многу придобивки, како што се негување на вашата почва и зачувување на влага. Од таа причина, градинарството на јадрото е еден од најдобрите методи ако немате голем буџет, сакате да го максимизирате задржувањето на водата во вашата градина или немате многу време да одвоите.

Во оваа статија, ќе навлеземе во деталите за основното градинарство. Ќе разговараме за тоа како функционира основното градинарство, како да поставите градинарски кревет со основно градинарство и ќе ви кажеме некои од најголемите придобивки од овој градинарски стил.

Значи, ајде да ја истражиме оваа брилијантна градинарска техника!

Што е Градинарството во јадрото?

Основното градинарство не добива многу внимание овие денови, но навистина треба! Основниот метод на градинарство може да ви помогне да ја одржувате вашата градина влажна и плодна за неверојатно време. Плус, тоа е многу едноставно.

Основното градинарство е метод во кој го пополнувате подигнатиот градинарски кревет со компост и дебел слој на горниот слој почва. Овој метод на градинарство помага да се одржи почвата влажна и топла, додека компостот работи и како ѓубриво со бавно ослободување.

Значи, ајде да разговараме повеќе за тоа како функционира оваа градинарска техника и како можете да ја правите дома!

Како работи Core Gardening?

Овој градинарски метод се потпира на компостот, кој помага да се одржи влагата во почвата, хранливите материи ипрактики на пермакултура во вашата градина. Опфаќа тони начини да ја направите вашата градина поодржлива, што на крајот го прави многу полесен за одржување.

Оваа книга е многу сеопфатна и вклучува информации за органски измени на почвата, зачувување на водата, природно балансирање на популациите на штетници и многу повеќе. Ја сакам оваа книга и се надевам дека и вие ја сакате.

Добијте повеќе информации 20.07.2023 07:10 часот по Гринич

Често поставувани прашања (ЧПП)

Сè уште имате прашања за овој брилијантен градинарски метод? Ајде да погледнеме некои од прашањата што ги слушнавме за јадрото градинарство и да ги разгледаме одговорите:

Можете ли да засадите семиња во подигнати кревети со суштински метод?

Можете да засадите семиња во кревети со подигнати метод на јадро откако ќе ја наполните вашата основна градина. Откако темелно ќе го заситите јадрото на компостот, почвата треба да остане многу влажна, што е совршено за садење семиња.

Можете ли да користите лисја во градинарството на јадрото?

Можете да користите лисја во градинарството на јадрото. Лисјата прават совршена основа за кафена материја за вашата градина, но најдобро е да ги исечете листовите за да им помогнете рамномерно да се распаѓаат и да ја оплоди вашата почва со постојана брзина. Други одлични материјали за градинарство вклучуваат исечоци од трева, слама, дрвени чипови и многу повеќе.

Од каде е Core Gardening?

Основното градинарство е градинарски метод првично од субсахарски африкански региони. Традиционално, градинарите копаат ровнивните градини, пополнете го со исечена трева, а потоа покријте го ровот со богата земја. Овие градини ја задржаа влагата доволно добро за да растат градина во сушна пустина.

Дали ви треба подигнат кревет за градинарство во јадрото?

Не ви треба подигнат кревет за градинарство во јадрото. Наместо тоа, можете да ископате ров или ров во вашата родна земја за да создадете основа за основна градина. Откако ќе го ископате ровот, наполнете го со компост, потоа наполнете го со богат почвен слој и темелно наводнете го. Потоа, засадете ја вашата градина и гледајте ја како напредува!

Завршни мисли

Дали сте размислувале да започнете основна градина во вашиот двор? Ве молиме слободно прашајте какви било прашања во врска со основниот метод на градинарство! И ако сте го пробале, би сакале да слушнеме за вашето искуство.

Цел ден размислувам за овие работи и сакам да комуницирам со вас.

Повеќе за градинарството:

температура.

Основното градинарство функционира така што ја заробува влагата и хранливите материи во почвата. Во градинарството на јадрото, вие садите слој од компост како основно јадро на вашата градина. Потоа ставате здрав слој почва на твојата компост за да можете да одгледувате зеленчук, растенија или цвеќиња.

Исто така види: Колку често да се полеваат билките внатре, на отворено и во саксии?

Главната идеја зад јадрото на градинарството е дека јадрото на компостот помага да се нахрани вашата почва како ѓубриво со бавно ослободување. Понатаму, компостот е одличен (и евтин) материјал за да го наполните вашиот подигнат градинарски кревет.

Потоа, здравиот слој почва на врвот помага да се зароби влагата во креветот во градината. Од таа причина, градинарството во јадрото е еден од најдобрите начини за луѓето да ја минимизираат потребата за наводнување на растенијата .

Бидејќи овој метод на градинарство и помага на почвата да ја задржи влагата, тој е еден од најпопуларните (и најстарите) методи на градинарство на суви места како во пустинските региони на субсахара во Африка.

Како да започнете Градинарство со јадро во 4 едноставни чекори

Љубопитни сте за тоа што е потребно за да започнете со градинарство во јадрото? Како што ќе видите, јадрото градинарство е еден од најлесните методи и може да работи за речиси секој простор.

Еве како можете да започнете основна градина од нула, дури и ако немате многу градинарски материјали и можете да соберете само градинарска количка наполнета со остатоци од двор или исечоци од трева!

1. Изградете подигнат кревет за сместување на вашата основна градина

Додека секогаш можете да го користитеров или ров за јадро градинарство, започнувањето на вашата основна градина со подигнат кревет е едноставно.

Не ви треба подигнат кревет за да започнете со градинарство. Наместо тоа, можете да ископате ров. Сепак, препорачувам градинарски кревети за многу нови градинари, бидејќи тие се совршени за секој кој можеби нема многу простор или плодна почва за да ја пушти својата основна градина.

Подигнатите градинарски кревети исто така можат да го спасат грбот и колената - помалку се наведнуваат! Прочитајте зошто можеби не сакате подигната градина овде.

Градењето длабоки градинарски кревети за вашата основна градина е многу полесно и поевтино отколку што мислите. Единствените резерви што ви се потребни се четири дрвени штици кои ќе ви послужат како бариери на вашиот подигнат кревет. Потоа можете да ги дупчите или заковате вашите даски на квадрат или правоаголен начин.

Не сакате да користите дрво? Еве една одлична статија од Алманахот на Old Farmer, која покажува како можете да изградите подигнат кревет со помош на блокови од пепел - плус како можете да засадите бонус јагоди!

Можете да најдете и подигнат подлога за градинарски кревет на Амазон за помалку од сто долари.

Може да биде незгодно да се открие колку метри е широка и длабока таа градина. Тие велат дека треба да ставите долен слој од пејзажна ткаенина под вашиот подигнат кревет за да спречите никнување на плевелот. Сепак, генијалноста на јадрото градинарство е дека јадрото на вашата градина не само што ќе се скршинадолу и нахранете ја вашата почва со богати хранливи материи. Исто така, може да помогне природно да се задушат и попречат потенцијалните плевели.

Значи, не е потребна ткаенина за уредување. Двојна победа!

Дознајте повеќе – My Straw Bale Gardening Experiment [со фотографии!]

2. Соберете и обложете го материјалот за компост во вашата градина

Компостот е клучен за подигнатите кревети. Бидејќи креветите се донекаде исклучени од остатокот од почвата во областа, тие не можат да имаат корист од сите исти природни материјали за компост како што се мртвите плевели, лисја и други видови отпадоци.

Следниот чекор е да го поставите вашиот органски компост материјал во вашиот подигнат градинарски кревет. Материјалот за компост што го користите е тајната на она што ја прави вашата основна градина централа на хранливи материи.

Ако веќе имате натрупани купови компост околу вашиот двор или чекате во корпа за компост, тој органски златен рудник е совршена основа за вашата основна градина.

Одлични идеи за компост за вашата основна градина

  • исечоци од сува трева
  • исечоци од растенија
  • ѓубриво
  • талог од кафе
  • Остатоци од храна
  • <18y> Fruit>
  • Кора
  • Дрвени чипсови
  • Гранки
  • Гранчиња

Соберете ја содржината на органски компост и ставете ја како прв слој од вашата основна градина - колку повеќе органски добрите, толку подобро.

Не само што ова компостирање е мајчино местоќе ги задржи многуте влага и ќе обезбеди значителен поттик за хранливи материи за вашата основна градинарска почва - но сега е многу помалку потребно да се потпрете на синтетичко ѓубриво. Епска победа!

3. Покријте го слојот од компост со врвна почва

Топ почва може да му помогне на вашата подигната градина да делува повеќе како вистински шумски под отколку како изолирана градина со контејнери. Ќе ја зароби влагата, ќе спречи измивање на компостот и ќе помогне да се загрее вашата почва порано во годината.

Пред да засадите градинарски зеленчук, додајте здрав слој на горниот слој на почвата со хранливи материи спакувани над вашиот јадро градинарски компост. Имајте за цел да ја натрупате почвата најмалку 5 инчи длабока . Обидете се да додадете доволно богата почва, така што корените на вашиот зеленчук, цвеќиња и растенија имаат доволно длабочина за природно да се шират.

Со текот на годините, размислете за додавање дополнителни слоеви почва со подигнато корито за да помогнете да се надоместат оригиналните основни слоеви на компост кои природно се влошуваат со текот на времето. Храна за размислување!

4. Полнете го јадрото на вашата градина

Откако ќе ја поставите вашата основна градина, време е за првично големо натопување, наречено „полнење“.

За полнење на јадрото на градината, силно ја заситувате почвата, што му овозможува на компостот да апсорбира вода како сунѓер. Ова му овозможува на компостот да ја задржува влагата со недели и да го одржува просечното ниво на влага во почвата прилично високо, дури и за време на суша.

Ако сте повеќе визуелен ученик,проверете го овој одличен водич од MIGardener, Лук Марион:

Лука има напишано и книга за јадрото градинарство и неколку други техники на градинарство со висок интензитет, како што се растојание со висок интензитет, реминерализација, мулчирање и многу повеќе.

Тоа е брзо читање, а Лук е многу добар во тоа да остане концизен и да нуди совети што секој, без разлика дали сте во урбана или рурална средина, може лесно да ги исполни. Силно го препорачувам на секој што сака да ги направи своите градини полесни за управување!

Фантастично читањеГрадината за автопилот: MIGardener's Guide to Hands-off Gardening $19,97 $14,29

Сакате да одгледувате органска градина која се одржува? Оваа книга е за вас!

Во кратки 175 страници, можете да научите како да поставите и да се грижите за основната градина која постојано ќе ви ги нуди најдобрите жетви што некогаш сте ги имале.

Книгата е лесна за читање, но опфаќа некои многу корисни техники кои често не привлекуваат големо внимание на други места. Сите овие совети го прават градинарството без раце да биде супер едноставно, евтино и податливо за секого!

Добијте повеќе информации 20.07.2023 05:29 часот по Гринич

Кои се придобивките од Основното градинарство?

Постојат различни предности на јадрото градинарство, но следните пет ги бројам како најимпресивни - особено за новите градинари кои почнуваат од нула!

1. Можете да заштедите пари на почвата

Една од најголемите пречки на новите градинаривода отколку обичните прскалки. Не е ни приближно моќен како професионалните системи за наводнување. Но, тој е совршен за градини со низок притисок!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 18:05 GMT

3. Градинарството автоматски ја храни вашата почва

Една од најдобрите придобивки од основните техники за градинарство е тоа што органските соединенија што го сочинуваат јадрото на градината ослободуваат хранливи материи и ја подобруваат вашата почва со текот на времето. Ако некогаш сте страдале од блескава нечистотија без хранливи материи во вашата градина, тогаш јадрото градинарство може да ви помогне да ја претворите вашата тенка, безживотна нечистотија во густа, вкусна почва богата со хранливи материи.

Лисјата, ѓубривото, стапчињата, сеното, сламата и исечоците од вашиот двор прават чуда. Тврдите компост (како дрвото) се распаѓаат побавно и можат да ја хранат вашата почва во годините што доаѓаат. Убав бонус!

Друга предност на јадрото градинарство е тоа што ги надополнува хранливите материи во почвата под креветот. Со текот на времето, како што компостот се распаѓа во вашата контејнерска градина, тој ќе ја оплоди вашата родна земја, оставајќи ја подобра отколку што сте ја нашле.

Исто така види: 6 Идеи за павилјони во двор и планови за сам

4. Основното градинарство е едноставно за поставување

Дали сте уморни од влечење во скапа почва и прекривка за вашата подигната поставеност? Основното градинарство може да ви понуди одредено олеснување.

Дали некогаш сте рачно истовариле камион со земја по една количка и потоа сте ја наполниле целатаподигнат кревет користејќи ништо друго освен лопата?

Започнувањето градина од нула може да ве боли грбот една недела! Тоа е уште една причина што основното градинарство добива брза победа од мене. Не треба да го напрегате грбот - толку!

Овој стил на градинарство најмногу бара компост, кој може да го соберете во вашата градина со текот на времето. Потоа, потребен ви е само дебел слој на горниот слој на почва за да ги запечати хранливите материи и влагата од компостот. Тоа прави многу помалку труд.

5. Основното градинарство е ниско за одржување

Основното градинарство е отпорно на суша и природно додава хранливи материи во вашата почва со текот на времето. Овие две придобивки го прават основното градинарство совршено за мрзливите градинари во светот.

Само половина се шегувам...

Се разбира, секое градинарство бара еден тон труд ако сакате да произведете вреден зеленчук, растенија или цвеќиња. Но, мислам дека градинарството во јадрото е помалку трудоинтензивно од другите методи на градинарство со кревети или контејнери, сигурно.

Дополнително, ако живеете во топла област каде што може да биде тешко да ја одржувате влажноста на почвата, градината во јадрото ќе ви заштеди многу работа. Овој пристап на градинарството е совршен за луѓе во сушни клими, бидејќи ќе и помогне на вашата почва да ја задржи влагата со недели одеднаш.

Регенеративната градина: 80 практични проекти за создавање самоодржлив градинарски екосистем 24,99 $ 18,89 $

Оваа книга е одличен придружник доколку сакате да започнете да аплицирате

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.