7-те најдобри кокошки за почетници

William Mason 27-09-2023
William Mason

Содржина

Кокошките можат да додадат нова димензија на вашиот живот, без разлика дали сте дом или живеете во урбана средина. Нивната најневеројатна супер моќ е нивната способност да произведуваат јајца, но тоа не е сè што имаат за нив.

Што треба да знам пред да купам кокошки?

Кокошките носат повеќекратни придобивки за вашиот двор, дом, фарма или градина, голтајќи ги несаканите бубачки и плевелите, обезбедувајќи ви речиси безограничено трошење на плевелот е на еколошки начин. Тие се исто така многу забавни и се одлични миленичиња.

Сепак, не можете само да излезете и да купите стадо и да се надевате на најдоброто. Кокошките треба да се обезбедуваат ноќе за да се заштитат од предатори.

Исто така види: Складирање со доказ за глувче – 15+ решенија за чување на глодарите во заливот

Им треба и кокошарник, простор за лежење – околу два до три квадратни стапки по пиле – и простор за скитање – околу осум до 10 квадратни метри по птица.

На вашите кокошки ќе им треба храна, вода и редовно одржување за да бидат во добро здравје. И на птиците и на нивната кокошарник ќе им треба чисто од време на време за да ги спречат заедничките здравствени проблеми како што се грини, респираторни состојби, кокцидиоза и птичји грип.

При изборот на најдобрата разновидност на кокошки за новите сточари, земете ги предвид сите критични варијабли! Детали како што се темпераментот на пилешкото, големината, цврстината на ладно, мрзливоста и несењето јајца се од витално значење. Исто така - дали сакате кокошки за месо? Илисамо јајца? Храна за размислување!

Кога ги барате најдобрите кокошки за почетници, исто така е важно да одлучите дали сакате слоеви за јајца, или бројлери за месо, или помултифункционално пилешко кое може да ги прави и двете.

Некои раси на кокошки се потешки за чување од другите.

Буф Орпингтон, на пример, може да има склоност кон жешка температура.

Слично, привлечната раса Ла Флеш е ретка раса со причина - не се чувствува добро во затвор, што ја прави тешка за одржување, особено затоа што нивната таинствена природа ги наведува да се кријат на нејасни места.

Кои се најдобрите кокошки за почетници?
 • Легорн
 • Сипен Сасекс
 • Плимут Рок
 • Амераукана
 • Кога ќе почнете да го барате вашето прво јато, треба да се запрашате кој е најпријателскиот тип на пилешко и погрижете се да ги избегнувате поагресивните раси, како што е малезиското пилешко и најблиското. Расите за почетници се генерално најпријателски. Тука спаѓаат прекрасното мекиот Силки (прославен од актерката Тори Спелинг), помалку познатиот Спеклед Сасекс, кој ќе направи се за гушкање и почестиот Ред на Род Ајленд.

  1. Rhode Island Red

  Rhode Island Red кокошки потекнуваат од NewАнглија и се огромни слоеви на јајца. Ќе забележите дека црвените петли на Род Ајленд се релативно големи - и бидејќи расата потекнува од Масачусетс и Род Ајленд, тие се прилично отпорни на студ.

  Од нив, Rhode Island Red е најдоброто пилешко за почетници. Не само што е пријателски и лесен за чување, туку, како една од најуспешните птици со двојна намена, е и добар слој и вкусен за јадење (ако можете да се соочите со претворање на вашата пријателска птица во храна).

  Другите добри раси со двојна намена вклучуваат:

  2. Australorp

  Australorp кокошките се уште една одлична раса за новите домаќини. Тие се птици со двојна намена, ценети за нивните вкусни јајца и месо. Тие доаѓаат од Австралија - и во 1929 година, тие се здобија со статус во рамките на Американското здружение за живина.

  Australorp – покрај тоа што е добар слој, Australorp е исто така издржлива раса и произведува месо со одличен вкус. Добро се снаоѓаат и во мешано јато.

  3. Орпингтон

  Кокошките Орпингтон се една од нашите омилени раси на пилешко - кои потекнуваат од Вилијам Кук кон крајот на 1800-тите. Целта на Вилијам со кокошката Орпингтон беше да создаде (речиси совршена) раса која носи богати јајца - дури и во зима. Орпингтоновите се поголеми птици од просекот - и значително добро расположени.

  Орпингтон - овие големи пријателски расположени птици се познати како „Златен ретривер“ на кокошките. Тие се едни однајдобри во однос на производството на јајца, произведувајќи околу 250 светло кафени јајца годишно, додека нивната голема големина исто така ги прави одлични за јадење.

  4. Легорн

  Легорните се веројатно најпопуларната медитеранска раса на пилешко. Тие се помали од другите кокошки, но тие се духовити и прават одлични хранителки. Слушнав различни извештаи за нивното потекло - најдоброто што можам да го најдам е дека потекнуваат од Северна Италија.

  Легорн – иако донекаде се бучни и не толку пријателски настроени како другите наши врвни раси со двојна намена, Легорните ги надополнуваат своите недостатоци со производство на меѓу 280 до 320 јајца со големи димензии годишно , што ги прави совршени за омлетот кој го сака повеќе од 100% од омлетот. , тогаш веројатно се прашувате: „Која раса на кокошки се најдобри слоеви?

  Иако веќе спомнавме неколку во нашето резиме на најдобрите раси со двојна намена, има неколку други кои би можеле да им се допаднат на оние кои сакаат добро јајце наместо јајце на нивните лица!

  Препорачана книга Прирачникот за чување на природни кокошки на er's 24><4,95 $ е <181$ пополнете го ова. инг, хранење, одгледување и продавање кокошки!

  Напишано од Ејми Февел со предговор од Џоел Салатин, оваа книга ве учи како сами да ги вадите пилињата, да спречите и лекувате вообичаени заболувања на пилешкото, да започнете живинабизнис, гответе вкусни рецепти со вашите свежи јајца и многу повеќе.

  Совршено за секој кој сака природен пристап кон чувањето пилешко во дворот!

  Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 22:00 часот по Гринич

  Која раса на кокошки се најдобрите слоеви?

  Род Ајленд Црвениот , Австралорп , Орпингтон се заработуваат

  најдобриот оддел

  и одделот заработуваат високо сечење помеѓу 250-300 јајца годишно (Род Ајленд Ред, Австралорп и Орпингтон) и 280 до 320 јајца годишно (Легорн).

  Други слични продуктивни раси вклучуваат:

  5. Шапкан Сасекс

  Ги обожаваме живописните и шарени перја на Шапканиот Сасекс! Овие птици се убави, мирни и отпорни на студ. Кокошките со дамки од Сасекс се исто така познати по лудо однесување - и тие сакаат да се грижат за своите млади.

  Сипен Сасекс – овие големи, пријателски расположени птици се одлични миленичиња и ќе произведуваат помеѓу 200 и 350 јајца за вас секоја година.

  6. Plymouth Rock

  Plymouth Rocks се веројатно една од најпопуларните птици за општа намена - и со добра причина! Тие имаат богата историја која датира од 1829 година во Бостон, Масачусетс. Тие се исто така ефикасни слоеви и среќно лежат во текот на студените зимски месеци. Совршено!

  Плимут Рок – иако е генерално пријателски,овие активни птици се издржливи и способни да произведуваат помеѓу 200 и 280 јајца годишно.

  7. Ameraucana

  Ние сакаме како Ameraucana произведува шарени сини јајца! Совршено за Велигден. Кокошките Ameraucana исто така имаат ѕвездени личности и се одлични птици кои првпат се служат за вашето стадо. Тие, исто така, изгледаат невообичаено во споредба со другите гуми. Сигурно!

  Ameraucana – иако не е најголемиот слој, Ameraucana е многу баран поради нивните бледо сини јајца, од кои тие несат околу 150 годишно .

  Гледајќи ги тие бројки, пољубопитните меѓу вас веројатно се прашуваат: „Дали може да се прават две јајца на ден?

  Одговорот, изненадувачки, е да, иако е невообичаен. А White Leghorn моментално го држи светскиот рекорд за несење јајца, бидејќи произведе 371 за 364 дена !

  Исто така види: 9 Недостатоци на подигнатите градинарски кревети

  Досега требаше да сфатите кои се најдобрите кокошки за почетници, па сега е време да ја разгледате логистиката за купување, сместување и грижа за вашето стадо. Цените за кокошките во дворот варираат во зависност од возраста и расата на пилешкото. Може да земете црвено пиле од Род Ајленд за помалку од 5 долари (10 за 36 долари во Хуверс Хечери), на пример, додека пиленцето Амераукана може да чини дури 7,50 долари (10 за 38 долари кај Хувер во моментот на пишување).

  Ако сакате да ги избегнете проблемите со одгледување на мали топчињапопознати како пилиња бебиња, ќе треба да бидете подготвени да издвоите малку пари за возрасно јато.

  Повеќето одгледувачи продаваат позрели кокошки на возраст од четири недели и на 15-20 недели, тогаш тие се познати како point-of-lay-поме| Од 20 до 25 долари, додека пултот обично чини помеѓу 25 и 30 долари.

  Со оглед на тоа колку се кревки кокошките на четири недели, вреди да се плати дополнително за посилна, позрела кокошка која ќе почне да го исплатува вашиот првичен трошок со тоа што ќе го снесе првото јајце во рок од една или две недели по купувањето.

  Дали е поевтино да се купат јајца или да се одгледуваат кокошки?

  за јајца, најверојатно се прашувате: „Дали е поевтино да се купат јајца или да се одгледуваат кокошки?“, особено сега ја видовте цената на кокошките!

  Да бидам фер, ако сте среќни да јадете јајца произведени од кокошки во кафез, тогаш веројатно е поевтино да ги купите, особено затоа што Министерството за земјоделство на Соединетите Држави предвидува повеќе од 1 година. Меѓутоа, ако јадете само органски јајца од слободна стока, ќе откриете дека кокошките во дворот ви заштедуваат пари. Навистина зависи од вас, но, бидејќи просечниот Американец јаде околу 290 јајца годишно, стадо од пет (четири кокошки и петел) може да ве чува во јајца со години.да дојде.

  Препорачана книга Како да изградите домови за животни: 60 планови за колиби, колиби, амбари, кутии за гнездење, хранење и повеќе 24,95 долари

  Овој водич опфаќа сè што треба да знаете за да изградите одлични живеалишта за вашите животни, со десетици колиби, уште планови за коњи.

  Вашите животни со гордост ќе ги наречат овие домови!

  Добијте повеќе информации. 20.07.2023 03:50 часот по Гринич

  Дали кокошките во дворот се добра идеја?

  Значи, дали кокошките во дворот се добра идеја?

  Ако го имате просторот, уживајте во друштвото на други видови и имајте љубов кон јајцата, тогаш одговорот е повторно, па повторно ќе одговорите дома! немате желба да го трошите вашето драгоцено слободно време за чистење на кокошарник, тогаш тоа што стадото кокошки шета наоколу веројатно ќе ви предизвика повеќе нервоза отколку среќа, во тој случај треба да им го оставите на професионалците.

  Лично, ги сакам моите кокошки, иако се малку зашеметени и поминуваат повеќе време надвор од кујната, отколку шетајќи ја вратата од кујната, а не чистејќи ја вратата. други животни, ја намалуваат популацијата на бубачки, произведуваат компост и нè забавуваат со нивното уникатно и бизарно однесување.

  Што имате да изгубите... освен целиот зеленчук во вашиотградина и содржината на вашата корпа за компост?

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.