Дали испуканата пченка е добра за кокошки и производство на јајца?

William Mason 12-10-2023
William Mason

Многу години ги хранев моите кокошки само цели или испукани пченка. Се надевав дека ги добиваат сите потребни хранливи материи од бубачките, семињата, овошјето и околните пасишта.

По некое време, сепак, забележав дека моите кокошки речиси и не произведуваат јајца. Од 14 кокошки, имав среќа ако добијам јајце на ден!

Почнав да се прашувам дали нешто дополнително во нивната исхрана ќе ја зголеми нивната продуктивност. Можеби пченката едноставно не беше доволна?

Тоа е главното прашање што го истражуваме во оваа статија. Дали испуканата пченка е добра за кокошките како додаток, ужина или храна?

И, дали тоа влијае на производството на јајца?

Дали испуканата пченка е добра за кокошки?

Да. Испуканата пченка е одлична за возрасни кокошки. Но – само како закуска! Испуканата пченка не е погодна за бебиња - ниту е сигурен извор на исхрана за вашите петли и кокошки. Наместо постојано да ја храните испуканата пченка, препорачуваме да купувате храна за пилешко со урамнотежена исхрана за вашето возрасно стадо.

Сепак, испуканата пченка не е лоша. Да ги храните вашите кокошки со испукана пченка измешана со пченица пред спиење е одличен начин да ги загреете во зима. Скреч исто така помага целото стадо да биде забавно, активно и среќно. Полн стомак за време на студените зимски ноќи секогаш помага!

Исто така, препорачуваме да се консултирате со доверлив ветеринар или нутриционист за животни за да помогнете да најдете соодветна диетарутина за вашето стадо. Запомнете дека сите кокошки, кокошарници и средини се различни. Во најмала рака – секогаш внимателно читајте ги упатствата за добиточната храна за пилешко што ја користите! Вашите среќни кокошки ќе ви се заблагодарат подоцна.

Нашиот изборИспукана пченка за кокошки, зајаци и птици 49,99 долари (0,06 долари / унца)

Вашите кокошки, патки, птици и зајаци ќе ја сакаат оваа вреќа од 50 килограми испукана пченка. Испуканата пченка доаѓа од семејна фарма од 7-та генерација во Клир Спринг, MD, САД. Исто така, не е ГМО!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 02:25 часот по Гринич

Придобивките од хранењето на кокошки со испукана пченка

Пуканата пченка е одлично – и вкусно задоволство за вашите зрели кокошки. Но - има малку протеини и не треба да биде примарен извор на хранливи материи за вашето стадо.

Кога се храни како дополнителна храна, испуканата пченка има многу придобивки.

Пченката е добар извор на енергија кој е богат со јаглехидрати. Јадрото пченка содржи приближно 62% скроб, 19% влакна и протеини, 15% вода и 4% масло. Скробот е примарен извор на енергија во исхраната на живината - и со добра причина!

Хранењето на кокошките цели или испукана пченка ги одржува енергични и будни. И никогаш не сум нашол кокошка што не сака испукана пченка!

Пуканата пченка е исто така достапен додаток за добиточна храна, што ја прави исто толку примамлива за чуварот на домот што се борие до нивните кокошки од дворот.

Исто така, лесно се дистрибуира и може да се фрли на земја за да се изгребат кокошките. Додека вашето стадо гребе низ земјата барајќи испукани јадра, тие исто така ќе проголтаат мали камчиња и ронки кои помагаат да се олесни дигестивниот процес.

Дали испуканата пченка е подобра од целата пченка?

Кокошките сакаат испукана пченка, пуканки или сушена пченка како закуска! (Прескокнете ги путерот и солта.) Тие, исто така, брзо лапаат сечкано овошје, зеленчук, овес и леб. Или - дури и сечкана тиква како што е видено погоре! Разновидната исхрана може да помогне во одржувањето на вашите кокошки среќни и здрави.

Има толку различни мислења на оваа тема колку што има и кокошки. Тоа е 33 милијарди според последното пребројување!

Исто така види: Колку чини еден куп јаболка - тежина, големина, цена и факти!

(Сериозно. Има 33 милијарди кокошки во светот! Тешко е да се договорат кој додаток на добиточна храна има најдобар вкус. Но - ние се обидуваме!)

Некои луѓе веруваат дека на испуканата пченка на кокошките им е полесно да се вари од целата пченка. Други велат дека испуканата пченка губи дел од својата хранлива вредност за време на обработката и затоа целата пченка е подобра> Пченката е пченка. И кокошките го сакаат без разлика како го сервирате. Без разлика што велат луѓето - вашите чорбаџии сепак ќе сакаат да го јадат покрај неагрст.

Не заборавајте – можете и да ферментирате или да никнете зрна од пченка. Тоа ќе ја зголеми вкусноста и сварливоста на зрната и ќе направи достапни дополнителни хранливи материи.

Без разлика дали е испукана пченка или цела, содржината останува многу иста. И кога се храни како дел од урамнотежена исхрана, пченката има свои придобивки.

Исто така, запомнете дека сите кокошки – и кокошарниците се различни. Вашите кокошки можеби сакаат некои видови додатоци за храна со испукана пченка - а други не им се допаѓаат.

Исто така види: Најдобри кариери за живеење надвор од мрежата – 57 идеи за правење пари

Пукнатините во исхраната со испукана пченка

Пуканата пченка не е замена за добиточната храна за пилешко! Храната за пилешко обично доаѓа во три формати - пилешки пелети, пилешко крмбл и пилешко каша. Хранливата вредност е слична во форматите. Но - вашите кокошки можеби претпочитаат некои храни пред други.

Најголемиот проблем со диетата само со пченка е тоа што таа е првенствено скроб. Тоа значи дека му недостасуваат други суштински состојки, вклучително и протеини.

Пченката има содржина на протеини од околу 10% и 15%, додека на кокошките им требаат помеѓу 18% и 24% протеини, во зависност од нивната возраст.

Една студија покажа дека исхраната со ниска содржина на протеини директно влијае на производството на јајца, ефикасноста на храната и тежината на јајцата. Исто така – кокошките кои јадат високо-енергетска исхрана која содржи само 11% протеини почесто произведувале мали јајца.

Пукана пченка за кокошки – ЧПП

Знаеме дека одгледувањето здраво и среќно стадо е многу работа.

Можеби сте собрале и досталиста на испукана пченка за прашања со пилешко.

Значи – подолу ставаме листа на нашите најчести прашања за испукана пченка за кокошки.

Се надеваме дека овие ќе помогнат!

Дали испуканата пченка е добра за кокошки?

Да! Испуканата пченка им дава енергија на вашите кокошки и помага да се загреат. На нивните жолчки им дава и подлабока жолта нијанса. Како дел од урамнотежена исхрана, тоа е добар извор на јаглехидрати. Емитувањето на испукана пченка надвор од кокошарникот, исто така, им дава на вашите кокошки многу вежбање и забава. За најдобри резултати? Примарната исхрана на вашето стадо треба да се состои од комерцијална храна за кокошки за да се гарантира највисоката исхрана и продуктивност.

Зошто пченката е лоша за кокошките?

Пченката е енергетски концентрат, но нема нивоа на протеини што му се потребни на пилешкото за да го одржи своето здравје и продуктивност. Иако пченката може да помогне да се зголеми кокошката со недоволна тежина, како единствен извор на исхрана, може да ѝ недостигаат различни масни киселини, протеини, витамини и минерали кои му се потребни на пилешкото за да го одржи своето здравје.

Дали кокошките претпочитаат целосна или испукана пченка?

Жирито сè уште не го разгледува ова. Некои тврдат дека испуканата пченка губи дел од својата хранлива вредност за време на обработката. Други тврдат дека кокошките се борат да ја сварат целата пченка. Од друга страна, кокошките сакаат пченка во која било форма. Може да ја направите пченката похранлива и сварлива со ферментирање или никнување на зрната пченка пред да ја послужите.

Кога кокошките можат да почнат да јадатИспукана пченка?

Пилињата можат да почнат да јадат испукана пченка на возраст од пет или шест недели, иако некои сметаат дека тоа е премногу рано. На оваа возраст, кокошките може да се борат да ја сварат пченката. Тие сè уште не ја трошат количината на ронки потребна за да го разградат. Следете ги препорачаните упатства за хранење за која било комерцијална добиточна храна или пилешко што ќе го купите за да се уверите дека е безбедно за целото стадо.

Нашиот изборУслуга за кокошки и патки со пурпурна пченка 22,99 $ 13,59 $ (0,08 $ / унца)

Оваа виолетова пченка не е од САД. Не содржи холестерол, вештачки вкусови, транс масти или MSG. Исто така, прави задоволувачка закуска за возрасни кокошки и патки!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 04:00 часот по Гринич

Заклучок

Иако калориската содржина на пченката значи дека кокошките брзо се зголемуваат, ѝ недостигаат други витални компоненти, вклучувајќи масни и амино киселини, витамини и минерали!

Ако се храните со диета само со пченка, ќе треба да ги додадете овие елементи во исхраната на вашите кокошки доколку сакате тие да се развијат и да ја максимизираат продуктивноста.

Би сакале да слушнеме и за вашето искуство во врска со испуканата пченка и кокошките.

Дали вашите кокошки ја сакаат испуканата пченка исто како и нашата? Или - можеби вашето стадо е пребирливо? Видовме кокошки од двата табора!

Повторно ви благодаримечитање.

Ве молиме имајте одличен ден!

Нашиот изборНе-ГМО ларви мушички за кокошки и диви птици 24,99 $ (0,31 $ / унца)

Ако има нешто што кокошките го сакаат повеќе од испукана пченка - тоа е оброкот! Распрснете неколку од овие црви во вашиот двор и гледајте како гладните кокошки чукаат - и гребат!

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 02:14 часот по Гринич

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.