Водич за здрава кокошка за ферментирање на добиточна храна за кокошки

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

исто така верувајте дека процесот на ферментирање го олеснува варењето на добиточната храна! Лесното варење (теоретски) предизвикува кокошките да јадат помалку ферментирана од сувата храна.

(Најдовме и студија која наведува дека кокошките со сува храна имаат повисоки стапки на храна од кокошките со ферментирана исхрана во есенските месеци. други здравствени придобивки! Ферментираната храна за пилешко може да доведе до повеќе јајца. Студијата, исто така, покажа дека кокошките хранети со ферментирана храна снесуваат 9% повеќе јајца од нивните соседи кои се хранат со суво!

Какви материјали ви се потребни за да ја ферментирате храната за кокошки?

Веројатно веќе ги имате сите залихи потребни за ферментирање на храната за пилешко седејќи околу домот или куќата. За почеток, се што ви треба е вашата сува храна (ова може да биде предјадење за пилешко, хранење на слоеви, мешавини од гребнатини или други семиња или зрна), чиста кофа или сад, чиста вода и ладен и сув простор за да ги оставите тие добри бактерии да работат!

Cluckin' Good Sprouting Fermenting Starter Kit

Ферментирачката храна за пилешко можеби е најновиот тренд во одгледувањето пилешко, но што е тоа и дали вреди вашето драгоцено време и труд? Тоа секако би можело да биде. Но, има дебата на темата! Прочитајте за да дознаете дали ферментираната храна за пилешко е вистинскиот избор за вашето стадо.

Ги споделуваме и нашите омилени рецепти за ферментирана храна за пилешко - и како да ја направите вашата прва серија.

Од нула!

Содржина
 1. Што е ферментирана храна за пилешко?
  • Накратко, капа Дали е ферментирана храна? Зошто фармерите со кокошки го користат?
 2. Какви залихи ви се потребни за да ја ферментирате храната за кокошки?
  • Неколку белешки за резервите од ферментирана храна за кокошки
  • Како да ја ферментирате храната за кокошки чекор-по-чекор>>
  • 3>Пет најдобри рецепти за ферментирана храна за пилешко! Лесно сам!
   • 1. Ферментирање на добиточната храна за кокошки од страна на семејството
   • 2. Заштедете готовина со ферментирани зрна од Бримвуд Фарм
   • 3. Како лесно и сам да ферментирате храна за кокошки од Добредојдовте во Chickenlandia
   • 4. Ферментирајќи ја храната за кокошки и преполовете ја сметката со нашиот органски живот
   • 5. Подготовка на здрава домашна храна за ферментирани кокошки со акри авантура
 3. Што да барате кога ферментираната храна за кокошки не е во ред
 4. Заклучок

Што е ферментирана храна за пилешко?дена додека не почне да да меури на врвот . Со тоа се осигурува дека ќе се ферментира и дека вашите кокошки ги добиваат сите веродостојни придобивки - вклучувајќи сварливост, имунолошка поддршка и здравје на цревата.
 • Но не чекајте премногу долго ! Колку подолго ја оставате серијата да ферментира, толку покисел ќе има вкус. Да го оставите да помине предолго можеби нема да им се допадне на вашите кокошки. Експериментирајте со должината на киснењето за да одредите кое ниво на ферментација ужива најдобро вашето стадо!
 • Заклучок

  Дали се чувствувате подготвени да пробате ферментирачка храна за вашето стадо? Тоа е мала посветеност која може да има големи придобивки. Ферментираната храна е лесен и флексибилен проект за домаќините. Можете да направите серија еднаш на сина месечина како задоволство за вашето стадо или почесто. За да започнете? Соберете чист сад, вода и редовна храна за пилешко. А потоа почекајте неколку дена!

  За возврат, вашето гладно стадо ќе добие лесно сварлива храна преполна со пробиотици за поддршка на имунитетот и здравје на цревата. Бидејќи е лесно за варење, тоа е одлична дополнителна закуска за нивната обична кокошка.

  Соберете ја вашата кофа, вода и храна. Пробајте ја ферментацијата на вашата храна за пилешко денес! Вашите кокошки или бројлери ќе ви се заблагодарат за тоа.

  Што е со вас?

  Дали имате искуство да правите ферментирана храна за пилешко за вашиот кокошарник?

  Дали вашите кокошки уживаат да ја јадат? Или - дали претпочитаат сува храна?

  Би сакале да слушнемевашите повратни информации!

  Благодарам многу за читањето.

  И – имајте одличен ден!

  форма на лакто-ферментација (фенси термин за тоа како се прават кисели краставички или кисело тесто) и може да има улога во исхраната на вашето пилешко.

  Ферментираната храна полесно се вари и обезбедува многу добри бактерии и пробиотици за здрави кокошки и хранливи јајца.

  Можете да започнете со само неколку едноставни залихи и да подготвите ферментирано пилешко за вашето стадо за неколку дена. Може да пробате ферментирана храна за котли од сите форми и големини – од пилиња до кокошки несилки до бројлери.

  Прочитавме една фасцинантна студија за ферментирана храна за пилешко, која забележа неколку добрите и лошите страни на ферментирањето на пилешката храна. Студијата забележува дека кокошките кои јадат ферментирана храна добиле 80 грама повеќе телесна тежина од нивните другари стадо што се хранат со суво. Се чини дека ова зголемување на телесната тежина укажува на подобра ефикасност на храната. Истата студија наведува и како ферментираната храна се чини дека ја губи привлечноста по некое време. (Сметаме дека додавањето повеќе состојки би можело да помогне кај кокошките да се заинтересираат. Но - тешко е да се каже со сигурност!)

  Накратко, дали треба да му дадам на моето јато ферментирана храна за кокошки?

  Можеби! Знаеме дека вашите кокошки ќе сакаат да јадат ферментирана храна за пилешко . И, исто така е лесно за вашето стадо да се вари! Сепак, прочитавме спротивставени извештаи за тоа дали е соодветна замена за обична храна за пилешко.

  Баравме надалеку и нашироко за студии кои ја прикажуваат ефикасноста на ферментираната храна за пилешко на стадото издравје на живината. Најдовме и десетици (и повеќе) сточари и мали сточари кои се колнат дека ферментирањето на вашата храна за пилешко е чудесен маневар!

  Ферментираната храна за пилешко, наводно, дава диететски поттик и може да ви помогне да ја намалите сметката за добиточна храна. Најдовме и извори кои велат дека може да помогне во зајакнувањето на имунолошкиот систем на вашето пилешко!

  Сепак, можевме да најдеме само мал број доверливи студии кои ги наведуваат јасните придобивки. Исто така – утврдивме дека многу студии за ферментирана храна за кокошки биле мали . Што значи дека тие содржеле само неколку стотини кокошки – во текот на мал период .

  Но – сепак мислиме дека ферментираната храна за пилешко е безбедна како посебно задоволство за вашето стадо. И – веруваме дека вашите кокошки ќе сакаат да го јадат !

  Продолжете да читате за да дознаете повеќе за ферментираната храна за пилешко! Ги споделуваме најдобро ферментираните студии за храна за пилешко што можевме да ги најдеме. Ги споделуваме и нашите анегдоти и искуство со правење ферментирана храна за пилешко.

  Што е ферментирана храна? Зошто одгледувачите на кокошки го користат?

  Ферментацијата е природен процес каде што добрите микроби и квасецот ги разградуваат скробот и гликозата кои се наоѓаат во зрната и ги заменуваат со млечна киселина. Овој процес создава средина каде што непожелните бактерии се задушуваат. Но, добрите бактерии како Lactobacillus можат да напредуваат (и да пренесат дигестивни и имунолошки придобивки на вашите кокошки).

  Исто така види: Преглед на Evo Grill – Дали вреди за пари скарата со рамен врв на Evo?

  Ниеза ферментирање - и газа за цедење.

   Сите состојки се органски сертифицирани од USDA. Знаеме дека ферментирањето на вашата прва серија храна за пилешко е огромно. И застрашувачки! Овој комплет за ферментирање го прави многу поедноставен. Нема повеќе второ погодување!

  Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 10:15 часот по Гринич

  Неколку белешки за ферментирана храна за кокошки

  Користете чиста, нехлорирана вода. Хлорираната вода (која се користи во многу општински системи за вода) може да ги убие добрите бактерии пред да почнат да ја ферментираат вашата добиточна храна.

  Значи, иако можете да користите чиста вода од чешма, проверете повторно што може да се додаде во вашата вода. И користете други извори на вода ако вашата чешма се хлорира.

  Друга опција е да оставите хлорот да испари од водата од чешма пред да го користите. Хлорот е гас на собна температура и со текот на времето ќе испари. Sciencing има повеќе информации за тоа како да го отстраните хлорот од вашата вода од чешма.

  За ферментирање користете стаклен, керамички или пластичен сад без BPA. Погрижете се да има лабав капак што ги задржува прашината и бубачките! Лабавиот капак на контејнерот исто така треба да дозволи гасовите да избегаат од контејнерот.

  Сметаме дека ферментираните пилиња се одлични за фармерите од мали размери кои сакаат да им подарат на своите птици вкусно задоволство. Но – постои дебата затема! Прочитавме и упатство објавено за претпријатија за мали јајца од Универзитетот во Кентаки Екстензија, во кое се вели дека ферментираната храна за пилешко не е вредна за врева. Водичот ги наведува зголемените трошоци за производство, зголемените трошоци за колибри и ризикот од токсини како пречки.

  Како да ферментирате кокошка чекор-по-чекор

  1. Соберете ги вашите резерви! Чист контејнер, вода и сува храна.
  2. Ислејте храна во вредност од еден ден (или поединечна порција) на дното на садот.
  3. Целосно покријте ја добиточната храна со вода додека не биде целосно потопена.
  4. Тоа е тоа! Покријте го вашиот сад лабаво со капак за да го задржите ѓубрето надвор. И идеално, поставете го таму каде што нема да се сопнете.
  5. Сега чекате. Промешајте ја храната неколку пати на ден. Побарајте меурчиња и малку кисел мирис. Во зависност од тоа колку е топло или ладно во вашата област, ова може да потрае од еден до четири дена. Погрижете се да ја чувате храната потопена под вода. Додадете повеќе вода доколку е потребно ако падне под храната за пилешко.
  6. Кога горниот дел од ферментираната храна е шампанска, вие сте подготвени! Исцедете го вишокот вода и нахранете ги вашите среќни (и гладни) кокошки.
  Прочитавме друга студија за ферментирана храна за пилешко во која се наведуваат подобрените имунолошки функции, перформансите на растот и екосистемите на цревата кај птиците. Студијата заклучува дека ферментираната храна за пилешко може да биде остварлив начин за намалување на трошоците за добиточна храна. Сепак, заклучокот го признава и тој податок затемата е ретка - и бара дополнителни студии кои ги истражуваат перформансите на ферментираната храна за кокошки.

  Како да го нахраните вашето стадо со ферментирана храна

  Во ред, имате убава кофа со ферментирана храна за пилешко што жубори. Сега што? Исцедете го вишокот вода и нахранете ја кашата на вашето стадо!

  Понудете им што можат да јадат во едно седење и отстранете ја храната што останала на крајот од денот.

  Откако ќе се исцеди, ферментираната храна може брзо да се расипе, а вие не сакате да ја оставите мувлосаната храна во вашиот кокошарник.

  Меѓутоа, остатоците може да се чуваат во фрижидер, што ја зачувува храната и ви овозможува да ја понудите повторно следниот ден!

  Пет најдобри рецепти за ферментирана храна за пилешко! Лесно сам!

  Знаеме дека е тешко следењето на упатствата за тоа како да се направи ферментирана храна за пилешко. И застрашувачко!

  Па – ги следевме најпопуларните и најпознатите рецепти за ферментирано пилешко. И упатства!

  Се надеваме дека овие рецепти ќе ви помогнат.

  Исто така види: 20 мали раси на кокошки

  1. Ферментирање на вашата храна за кокошки од ing Family

  Ние го сакаме тоа како Џош од ing Family прави огромни серии ферментирана храна за пилешко! Ве охрабруваме да го погледнете нивниот рецепт - и нивните тактики за ферментација. Нивниот рецепт за ферментација на пилешко им овозможува заштедат 40% на храна за пилешко – што е спектакуларно. Ќе забележите дека користат големи кофи - не тегли за да ја направат својата ферментирана пилешка храна. Кога имате огромно јато - кофите може да бидатподобра опција!

  2. Заштедете пари со ферментирани зрна од Бримвуд Фарм

  Еве уште еден епски рецепт за ферментирано пилешко од фармата Бримвуд. Сакам како изгледаат ферментираните зрна по подготовката. Бримвуд Фарм го храни своето стадо со диета која содржи 80% ферментирана храна . За рецептот ви треба само обична кеса со жито за добиточна храна (јачмен). Ја сакаме едноставноста - и тоа заштедува пари на фармата!

  3. Како лесно и сам да ферментирате храна за кокошки од Добредојдовте во Чикенландија

  Добредојдовте во Чикенландија! Каде што кокошките јадат вкусна ферментирана храна. И таму каде што припаѓаат сите! Проверете го нивниот лесен рецепт за ферментирано пилешко месо! претседателот на Chickenlandia ќе ви го покаже нивниот супер-таен рецепт за ферментирано пилешко. И – бидејќи рецептот за ферментирано пилешко е толку брз (и лесен) за правење, тие споделуваат многу совети за ферментирана храна и малку познати сознанија кои би ги знаеле само легендарните жители на Чикенландија. Провери го!

  4. Ферментирајќи ја храната за пилешко и преполовете ја сметката со нашиот органски живот

  Еве уште еден епски рецепт за ферментирана храна за пилешко од Нашиот органски живот. Тие ја споделуваат нивната омилена основна храна за ферментирање. Тие споделуваат и други идеи за рецепти за ферментирана храна. На пример – кои видови на храна ќе работат за ферментирање? Тие ги споделуваат своите најдобри сознанија! Гледајте до крај! Ќе ги видите нивните кокошки на фарма ипатките со енергија ја проголтуваат ферментираната храна!

  5. Подготовка на здрава домашна храна од ферментирана кокошка по акри авантура

  Еве уште еден вкусен рецепт за ферментирана храна за пилешко од Акри авантура. Нивниот рецепт за ферментирана храна за пилешко е еден од нашите омилени бидејќи содржи органска мешавина од сурови состојки . Тие, исто така, споделуваат дел од нивната математика за ферментација на добиточна храна за кокошки за да ни помогнат да ги покажеме хранливите материи во храната. Ги сакаме деталите!

  Што да барате кога ферментираната храна за кокошки не е во ред

  За да се осигурате дека вашата ферментирана храна е здрава и корисна за вашето стадо, ќе треба да внимавате на секоја серија. Ферментираната храна за пилешко треба да има меурчиња одозгора за да знаете дека се случува добра ферментација.

  • Ако ферментираната храна за пилешко мириса на мувлосана или кисела или почне да формира мувла на врвот , фрлете ја! Исчистете ја вашата опрема и започнете нова серија храна за пилешко од нула.
  • Слично на тоа, нахранете го само она што вашето стадо може да го јаде на едно место и отстранете ја ферментираната храна оставена во хранилката за да спречите кокошките да јадат мувлосана или гнила храна од кокошки.
  • Погрижете се да и дадете на секоја серија времето што и е потребно да ферментира. Студијата покажа дека хидрираната храна (кокошката натопена во вода, но веднаш дадена на кокошките) доведе до одложено поставување јајца.
  • Дозволете вашата храна да се впие во вода од еден до четири

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.