Дали можете повторно да засадите новогодишна елка? Да! Следете ги овие совети за растење!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Има многу да се сака за новогодишните елки. Опојниот мирис на бор. Чувството на восочни игли. И прекрасните подароци скриени под гранките!

Сите овие се суштински компоненти на божиќната празнична сезона, а ние ги должиме на нашата омилена празнична култура - елката. Ние сакаме новогодишни елки!

И, бидејќи Божиќ е прослава на нов живот, убаво е да се заврши празничниот циклус со повторно засадување на ново дрво. Но, дали е тоа можно? Можете ли повторно да засадите новогодишна елка? Технички да – ако купите цела, жива елка со нејзиниот корен, можете повторно да ја засадите – а ние можеме да ви покажеме како.

Ќе ви дадеме и совети како да ја оставите вашата елка да опстои и да напредува – долго по празниците.

Значи, дали можете повторно да засадите новогодишна елка? Или не?

Можете ли повторно да засадите новогодишна елка? Одговорот е да! Тајната е да побарате од вашата омилена фарма со дрва за жива елка или елка со топка и бура. Божиќните елки со топка и бура (обично смрека, Нордманова ела, Даглас ела, Фрејзер или други елки) ги имаат своите корени (и коренските топчиња) непроменети за да можете да ги засадите без врева по Божиќ. Засадувањето на вашата елка во постудено време е незгодно. И лесно се меша! Затоа, ги споделуваме нашите омилени совети за да ви помогнемеместо за садење. Така, дрвото не можеше да се прилагоди.
 • Култивирањето на дрвото во затворен простор предолго.
 • Промената на поставката на дрвото и неговото засадување во сува средина го намалува опстанокот на младите дрвја.
 • Како што можете да видите, повеќето од овие точки се работи надвор од ваша контрола. Така, иако можеби е обесхрабрувачки да ја гледате вашата несреќна борба со ела, смрека или бор (понекогаш со години) пред конечно да потклекне, не треба да се чувствувате лошо или виновни ако тоа се случи.

  Меѓутоа, мртвото дрво може да има одредена цел. Можете да го оставите да обезбеди покривање за мали птици (иако не го препорачувам ова ако живеете во област подложна на пожар). Алтернативно, можете да го компостирате или да направите лукави работи од неговото стебло или гранки.

  Покрај тоа што ги следите упатствата за садење, ги зголемувате шансите за опстанок на дрвото со наоѓање реномиран дилер или фармер за елка или со одгледување на своја елка.

  Најдобриот дел од повторното засадување елка? Можете да ги декорирате на отворено подоцна во сезоната. И ако ги играте вашите карти правилно, елката може да издржи и да преживее. Размислете за целиот јаглерод диоксид што вашите повторно засадени новогодишни елки можат да го трансформираат во кислород - за многу божиќни сезони! Друг граничен генијален совет е да ја прашате вашата локална служба за изнајмување дрвја за тоа кои дрвја за изнајмување растат најдобро во вашата област. Некои дрвја се поцврсти од другите, а некои малку познати домородциСортите на новогодишни елки може да бидат супериорни во однос на другите за вашите локални насади.

  Можете ли повторно да засадите исечена новогодишна елка?

  За жал, краткиот одговор е не. Исечената новогодишна елка не може да преживее без нејзиниот корен.

  Секој израсток што може да го видите на елката во затворен простор доаѓа од нејзината преостаната енергија. Меѓутоа, без коренот, дрвото не може да се прехрани - и нема начин повторно да се искорени.

  Алтернативно, можете да се обидете да размножите елка од нејзините гранки. Размножувањето на четинари од сечи е долг и неизвесен процес. Но, можеби е забавно да се проба.

  Кога ги истражувавме најубавите дрвја за божиќни украси, наидовме на овие прекрасни дабови со празнични светилки! Овде не може да се најдат вештачки дрвја. Само вистински дрвја! И тие се убавици во тоа. Сметаме дека тие би изгледале подобро со неколку хранилки за птици и закачалки за џуџе за птици. Нашите пердувести пријатели (и други пријателски посетители на градината) заслужуваат заштитена локација за уживање во текот на зимската празнична сезона!

  Дали лажните новогодишни елки се добри за животната средина?

  Ние претпочитаме вистински новогодишни елки. Бонус поени ако растете сами! Но, што е со лажните новогодишни елки? Нашата вештачка навика за елка, без разлика колку е волшебна, не е најдобра за околината.

  Повеќето мои пријатели од домот и градинарството (и повеќето експерти) се согласуваат дека вистинските новогодишни елки се многу поклиматски -пријателски.

  Алтернативите за новогодишни елки (од природни материјали - не лажни пластични) имаат помал еколошки отпечаток и се забавни за правење.

  Не сте единствениот кој сака новогодишни елки. И кучињата и мачките ги сакаат! Кога ќе ја украсите новогодишната елка, вашите миленици ќе знаат дека е време да ги прослават празниците. Бесплатни колачиња со коча билка и куче за секого! Можете исто така да се обидете да оставите млеко и колачиња за Дедо Мраз на Бадник. Но, некој друг може да ги бара добрите пред Дедо Мраз да добие шанса!

  Заклучок

  Засадувањето елка надвор по празничните прослави е совршен начин да ја завршите годината. Или започнете одново!

  И додека садењето бескрајни количини празнични четинари насекаде не е универзално одржливо за поликултурна прехранбена шума, можеме да се сретнеме на средина. Има многу простор! Размислете за сите добри страни.

  Купувањето и засадувањето жива елка може да биде забавно, едукативно и сеопфатно прекрасно искуство за оние кои го слават Божиќ. Божиќните елки ја подобруваат божиќната магија и ги учат нашите деца да бидат љубезни кон природата и сите нејзини живи суштества - вклучувајќи ги и поединечните дрвја.

  Што е со вас и вашето семејство?

  Дали некогаш сте успешно пресадиле новогодишна елка на отворено?

  Дали имате совети за пресадување живи дрва или увиди за новогодишна елка на отворено?

  <>нив!

  Многу ви благодариме што прочитавте.

  И имајте одличен ден!

  (Среќен Божиќ!!!)

  Погледнете ги овие преслатки божиќни кучиња! Тие изгледаат толку среќни. Мислиме дека го чекаат Дедо Мраз! Овие златни ретривери со нетрпение ќе ви помогнат повторно да ја засадите вашата елка ако учтиво ги прашате. Само кажете им каде ви треба ископаната дупка за трансплантација. Во замена за нивната помош бараат само мало купче божиќни колачиња. А можеби и мало парче празнично пече. (Се шегуваме дека вашите кучиња ја копаат дупката за трансплантација. Се разбира! Но, во нашево време познаваме неколку златни ретривери. Тие се експерти за копање во градината!) Ви благодариме повторно за читањето. И среќен Божиќ!повторно засадена елка преживее во оваа статија. Еве за празнична сезона!

  Да! Ако не сте ја исецкале елката и ако сè уште има коренско топче, да, можете повторно да ја засадите, веројатно со успех. Клучот за добар исход е правилно да се грижите за него додека е во затворен простор и да не ги оставате таму предолго.

  (Божиќните елки се познати по сушењето и умирањето во затворен простор - особено ако ги наместите до вашиот камин.)

  Исто така, како и со секоја нова навика за пресадување вода, погрижете се да растете и да имате нова навика. вратите.

  Ќе зборуваме повеќе за овие идеи за една минута.

  Но, прво, треба да разговараме како да го одржите вашето дрво живо за време на празниците.

  Како да се грижите за елката во затворен простор

  Не може да се прецени дека грижата за елка во затворен простор е главниот предуслов за идниот преживување на вашиот зелен пријател.

  (Ако елка ви стане премногу сува<1 во затворен простор. Божиќниот празник, погрижете се неговиот rootball да остане влажен. Но не натопена или натопена! Одржувањето на навлажнета елка во коренот е полесно ако дрвото е во саксија. Сепак, можете исто така да го завиткате голиот корен со мов од сфагнум и буре.

  Исто така види: Слоеви на шума за храна за пермакултура Дел 4: Дрвја на подножје и крошна

  Исто така, внимавајте дрвото да се постави подалеку од вашиот внатрешен извор на топлина, какоова ќе ја зголеми загубата на вода и други непожелни топлински ефекти.

  И не чувајте го дрвото во затворено повеќе од седум до десет дена . Како општо правило, колку побрзо ќе го вратите надвор, толку се поголеми шансите да преживее и да расте правилно откако ќе се засади.

  Кога дрвото е во затворен простор, дајте му многу вода. Една од најлошите грешки на елка во затворен простор е да ја оставите премногу да се исуши! Одличен водич за елка што го читаме од блогот на Државниот универзитет во Мичиген препорачува да избегнувате да ја ставате вашата жива елка покрај печки или камини. Мудар потег. Кога новогодишните елки се премногу суви, тие изгледаат обезбојувани, слаби и кршливи. Ако дрвото стане многу суво, тогаш нивното обновување исто така станува тешка битка.

  Не чувајте ја вашата елка во затворен простор предолго! Еве зошто

  Па, зошто младите четинари се толку чувствителни на затворен простор?

  Постојат неколку причини. Прво - го нарушувате периодот на мирување на дрвото. (Иглолисните дрвја стануваат сè поиздржливи на ладно почнувајќи од есента и во студените зимски месеци. Тоа им помага да ги преживеат зимските струи и ниските надворешни температури.)

  Со други зборови - вашата елка спиеше додека не ја внесете внатре. Четинарите влегуваат во мирување во текот на зимата и се будат за да почнат да растат штом времето ќе се загрее. Со носење на елката внатре, вие стево суштина го симулира доаѓањето на пролетта.

  Колку повеќе трае оваа вештачки симулирана сезона на растење, толку потешко ќе биде растението успешно да се вкорени - особено на студената, замрзната земја.

  И не судете според изгледот, бидејќи изгледот може да измами. Можеби изгледа дека вашата новогодишна елка оди добро во затворен простор. И однадвор може да изгледа совршено здраво. Но, долготрајните топли услови ја намалуваат неговата студено отпорна кондиција и ја минимизираат секоја шанса за соодветно воспоставување на отворено.

  Дури и ако се чини дека дрвото под стрес се воспоставува добро, последиците од стресот во затворен простор може да се покажат неколку недели или месеци подоцна - елката ќе биде помалку отпорна на еколошки стресови и може да има пократок животен век

  неговите украси на предниот трем, внатрешен двор или балкон ако сакате да го одржите божиќниот дух уште малку.)

  Како повторно да засадите новогодишна елка за да ја одржите жива во четири чекори

  Сега, виталниот дел. Еве краток водич за повторно засадување елка во четири чекори.

  1. Ископајте дупка надвор за вашата елка. (Направете го ова неколку недели или месеци пред да го купите дрвото.)
  2. Купете жива елка од реномиран извор. Носете ја елката внатре околу една недела. Забавувајте се прославувајќи го Божиќ со вашето дрвово ова време!
  3. Откако ќе го прославите Божиќ со вашата внатрешна елка, донесете ја елката на отворено неколку дена до една недела пред садење . (Ако е можно, одберете го најтоплиот ден за пресадување.)
  4. По чекање околу една недела, пресадете го дрвото до последното место на растење - дупката што сте ја ископале порано. Дајте му на дрвото да се напие.

  Знаеме дека овие чекори се малку збунувачки. Затоа, ајде да ги разгледаме подетално!

  1. Копајте дупка пред да го купите вашето дрво

  Најдобар начин да се подготвите за повторно засадување на вашата елка е да го изберете и ископате местото на трансплантација пред земјата да стане премногу ладна. Еден од нашите омилени градинарски референци советува дупка за повторно засадување на новогодишна елка околу три метри широк и 15 инчи висока. Идејата е да се ископа местото на повторно засадување пред да замрзне земјата. На тој начин, по празничните прослави со елката, можете без врева да ја пресадите на отворено. Исто така, прочитавме од повеќе доверливи извори дека треба да ја наполните дупката на вашата елка со органски материјали како слама и лисја кога првично ја копате за да спречите замрзнување на почвата. Тоа е генијална техника. Го сакаме!

  Не го прескокнувајте овој чекор! Повторното засадување на елка на отворено бара малку размислување однапред.

  Вашата елка ќе треба да се засади наскоро по празниците. Сепак, земјата може да биде премногу замрзната дотогаш за да се ископа пристојнодупка. Затоа најдобро би било да се копа пред првиот мраз.

  Засадувањето дрво во зимски пејзаж во секој случај бара одредена предвидливост и планирање. Така, ако го направите тоа неколку недели (или дури месеци) пред сезоната на годишни одмори, нема да му наштети.

  Најдобрите позиции за садење елка се северните, западните и источните правци. Никогаш не засадувајте ја вашата елка на јужна падина или до извор на топлина како што е загреан дом, патека, паркинг или бетонска површина.

  Исто така види: 7 млечни раси на кози кои ја прават најдобрата коза за молзење дома

  Големината на дупката за садење, се разбира, зависи од големината на дрвото и нејзиниот корен. 2>два до три пати пошироко.

  Ако не знаете колкава треба да биде коренската топка, дупка два стапки во дијаметар и околу 18 инчи длабока е безбедна опција за повеќето празнични фиданки.

  На крај, ископаната почва со лопата ставете ја во градинарска количка. Ќе го зачуваме за подоцна! Засега, покријте ја нечистотијата и складирајте ја во барака, гаража или друга локација каде што нема да замрзне. Ќе ви треба подоцна.

  Прочитајте повеќе!

  • Колку време е потребно за да се зголеми новогодишна елка?
  • Зошто лисјата на мојот Божиќен кактус се млитави [и како да го поправам]
  • Како да пропагирате лесно божиќно светло или да испуштите Божиќ<15 !
  • 15 Празничен БожиќИдеи за самовила за градина што можете да направите сами

  2. Донесете ја вашата елка внатре и прославете го Божиќ

  Кога истражуваме дали можете повторно да засадите елка, читаме уште еден одличен водич за елка од блогот на Државниот универзитет во Ново Мексико. Написот советува да не ја чувате вашата елка во затворен простор повеќе од 20 дена ако имате намера да ја засадите надвор по Божиќ. Чување внатре повеќе од 20 дена може да ја намали зимската цврстина на дрвото. Ако тоа се случи, дрвото може да се шокира кога ќе се врати на замрзнатото време од декември или јануари. Без разлика на видовите дрвја!

  Откако ќе ја купите вашата жива елка и ќе ископате дупка на отворено, можете да ја донесете елката внатре околу една недела. Забавувајте се со украсувањето на дрвото. И прославете го Божиќ!

  Не заборавајте да го поставувате вашето дрво до камин, печка или топла област. И одржувајте го rootball влажен. Не дозволувајте да се исуши!

  По околу една недела, време е да го вратите вашето дрво надвор. Не можеме да дозволиме да остане внатре премногу долго!

  3. Вратете го дрвото надвор и помогнете да се прилагодите на зимското време

  Не засадувајте го дрвото веднаш штом ќе го извадите надвор. Наместо тоа, оставете го дрвото да лежи на вашиот преден трем или гаража неколку дена до една недела пред повторно да го засадите. (Во ова време, вашата елка треба да остане залепена во вреќата или тенџерето. Не ја пресадувајтесепак!)

  Дрвото мора да се олади неколку дена за повторно да влезе во состојба на мирување и да се прилагоди на студеното време. Активно растечкото дрво нема да заврши одлична работа со одгледување корени и прилагодување на новата средина.

  4. Повторно засадување на дрвото на отворено

  Порано успешно засадивме новогодишни елки! Мислиме дека давањето многу вода по садењето беше составен дел од нашиот успех. И не е изненадување! Одлична статија за новогодишна елка на блогот Корнел препорача наводнување на новозасаденото дрво и нанесување прекривка потоа. Не заборавајте да ја имате предвид големината на вашата зрела елка! Многу сорти на новогодишни елки можат да достигнат висина од 60 метри. Планирајте соодветно - и не преполнувајте го вашето бебе дрво. Може да стане многу поголем отколку што мислите!

  И сега, моментот што го чекавте - повторно засадување на вашата елка.

  Пред да продолжите, неколку зборови за квалитетот на почвата .

  Сите четинари претпочитаат глинест, добро исцеден, кисел супстрат . Така, најдобриот начин на дејствување е да ја измешате почвата што сте ја зачувале при копање со ериказен (кисел) компост или хумус и малку чакал, глинени камчиња, агроперлит, или друг додаток на почва што промовира дренажа.

  За садење (на крајот, ве слушам ако е можно без мрзнење).

  Отвртете го дрвото од неговата бура или внимателно извадете го од тенџерето превртувајќи го настрана инежно извлекувајќи го.

  Уште еднаш измерете ја длабочината на дупката и висината на коренот – сакате основата на стеблото да биде малку над линијата на дупката бидејќи почвата ќе се смири по садењето и за малку ќе потоне. Ако дупката изгледа поостра отколку што треба, додајте неколку лопати од мешавината на почвата пред да ја ставите топката внатре.

  И сега, големото финале. Фатете го дрвото за основата на стеблото и ставете го во земја. Внимавајте да не е косо и да стои исправено. Дополнителен пар раце се изненадувачки корисни во овој момент, дури и ако се мали!

  Додадете мешавина од почва и нежно стапнете врз неа за да помогнете да се смири. Ве советуваме да се напие дрвото по пресадувањето. (Многу смртни случаи на новогодишни елки што ги гледаме се должат на дехидрација. Не дозволувајте вашите да умрат од жед!)

  Конечно, великодушно прекријте ја новозасадената елка за да ја заштитите од температурни флуктуации и мразови и да и помогнете на почвата да ја задржи влагата.

  Што е божиќното засадување на високо ниво?<5. , особено ако живеете во ладна клима.

  Некои од причините за смртта на дрвото може да се следните.

  • Лош квалитет на залиха.
  • Да се ​​остави дрвото премногу да се исуши додека е во затворен простор.
  • Кореното топче се оштети при ископување или транспорт.

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.