Како да ја стерилизирате почвата со врела вода!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Сите знаеме дека високата топлина ги убива бактериите од различни видови.

На крајот на краиштата, нашите сопствени тела ја зголемуваат температурата за да ги убијат патогените.

Ние ја вариме, печеме или печеме храната не само за да биде посварлива и повкусна, туку и за да биде безбедна и стерилна.

Дали може истата логика да се примени и на почвата со саксии?

Значи. имате негативно искуство со штетници и болести, ја сфаќате убавината на стерилизацијата на почвата! Стерилизираната почва е свежа, чиста и без јајца од штетници.

Почвата има потреба од добри микроорганизми - бактерии и габи кои создаваат хранливи материи и ги прават подостапни за растенијата. Меѓутоа, во некои случаи, подобро е да се дезинфицира подлогата. Да се ​​убие се што живее внатре!

Ајде да видиме неколку примери.

 • Вашата почва се контаминира со паразити или патогени кои предизвикуваат болести; ако сте имале болни растенија во саксија, почвата од таа саксија е многу веројатно контаминирана.
 • Во согласност со претходната точка, сета искористена подлога од стари саксии најдобро се стерилизира; габичките комарци најчесто ги колонизираат влажните подлоги и можат да направат хаос на вашите нови растенија.
 • Може да добиете градинарска почва од несигурен извор и треба да стерилизирате од претпазливост.
 • Доколку се подготвувате за почеток на стерилни семиња бидејќи лесно се стерилизираните семиња, имате предностподлегнуваат на габични и бактериски инфекции , како и на безрбетници; всушност, наездата на габички од комарци е најчеста причина за изумирање на садници.
Погледнете како овие досадни пајакови грини го напаѓаат растението јагода. Со претходно стерилизирање на почвата се убиваат пајачните грини - и нивните јајца!

Како што можете да замислите, постојат бројни хемиски третмани за стерилизација на почвата - од пестициди и хербициди до општи биоциди.

Сепак, сите овие производи носат ризици за животната средина и здравјето, а повеќето се голем не-не во органското градинарство.

Тоа е причината зошто свесните градинари секогаш бараат чисти, природни, еколошки методи за дезинфекција без оштетување.

Таа посебна потреба нè враќа на почетокот на приказната - користејќи топлина за да ни помогне да ги убиеме бактериите. Како да направите изненадувачки едноставна супер почва!

Дали топлината може да се користи за стерилизирање на почвата?

Ако имате несакани габични проблеми или семиња во вашата почва - врелата вода речиси сигурно ќе го направи трикот.

Како и другите апликации, можеме да користиме топлина за дезинфицирање на ограничено количество почва.

Општо препорачан метод е да се пече или микробранова подлогата за саксии.

Сепак, некои луѓе не ја поседуваат микробрановата печка. На други не им се допаѓа идејата да се стави почвата во истата печка што ја користатза подготовка на храна – плус, почвата за печење ќе ослободи чудни мириси.

Ако вашата почва е богата со дрвени чипови, целата ваша куќа неизбежно ќе мириса како да имате мини-шумски пожар таму!

Тоа е причината зошто многу домаќини се прашуваат: „Како можам да ја дезинфицирам мојата земја без да ја печам?> уште повеќе, водата веројатно ќе биде уште поладна додека да ја прелиете врз почвата.

За да го отфрлиме митот, да ја погледнеме оваа практична табела на организми убиени на одредени температури (благодарам, билки дома)!

Како што можете да видите, топла вода ќе ги извади проблематичните ситни суштества од сите групи. Работи исклучително добро за инсекти и други без'рбетници.

Исто така види: Што можам да засадам во декември?

Досадните комарци, па дури и подосадните пајакови грини се осудени на пропаст штом ќе дојдат во контакт со топла вода или пареа бидејќи немаат заштита од неа.

Не е ни чудо што многу градинари успешно го користат методот со години>да ја заврши својата работа.

Одвојувањето доволно време значи дека виене може да смета на едноставно истурање на врелата вода што врие врз почвата и се надева на најдоброто.

Исто така види: Што е трева за хидросеење? Бујна трева за 3 недели

Прочитај повеќе – Најдобрите црви за успех во градината! Направете МАГИЧНА почва!

Морате да најдете начин како:

 1. Држете ја почвата темелно натопена или потопена во топла вода.
 2. Спречете ја водата да се лади премногу за време на половина час.

Друго важно општо правило е да користите дестилирана вода, дождовница или омекната вода. Ако имате тврда вода од чешма, минералните соли ќе се насоберат во вашата почва, што на крајот ќе влијае на растот на растенијата - или дури и ќе ги убијат.

Нашиот избор Органска почва на FoxFarm 34,32 $32,75 $ (0,02 $ / унца)

Вашите гладни градинарски растенија ќе ја сакаат органската почва Fox. Преполно е со хранливи материи! Содржи врвна мешавина од гуано од лилјаци, одлеаноци од дождовни црви, оброк од рак, морска риба, шумски хумус и повеќе!

Добијте повеќе информации Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:15 часот по Гринич

Како да се стерилизира почвата со врела вода

Ајде да почнеме да работиме!

Еве ги двата начина за стерилизација на почвата со зовриена вода:

1. Почва на пареа на шпорет

Спарувањето на водата на шпоретот ќе обезбеди постојана температура во текот на целиот процес.

Еве општо упатство за тоа како да го направите тоа:

 • Земете голем сад за готвење - стар од вашиоткујна, или купете евтина користена.
 • Ставете ја подлогата внатре и заситете ја со вода. Погрижете се да има доволно вода за да лебди малку на врвот на почвата.
 • Оставете ја водата да зоврие. Непотребно е да ги добивате меурчињата - многу пареа исто така сигнализира дека температурата е доволно висока.
 • Одржете така најмалку половина час.
 • Оставете ја почвата целосно да се излади (најдобро до следниот ден) и продолжете со употреба или менувајте ја со ѓубрива или компост што бавно се ослободуваат.
целта.Еве видео кое прикажува како да ја стерилизирате почвата со топла пареа.

2. Истурање на топла вода над почвата

Не мора да ја вриете или пареа почвата цело време активно ако обезбедите соодветна изолација.

 • Земете доволно голема кофа направена од дебел метал; некои луѓе користат дури и пластични кофи или кутии, но јас би се воздржал од тоа бидејќи изолацијата не е доволна, плус пластиката може да испушти секакви непријатни хемикалии во почвата кога е изложена на топлина.
 • Ставете ја почвата во кофата.
 • Оставете ја водата да зоврие на шпоретот. Погрижете се да подготвите доволно количество - многу супстрати може да се впијат во многу вода.
 • Прелијте ја земјата со врела вода и измешајте. Почвата треба да биде целосно заситена ивлажна.
 • Можете да ја истурите земјата и да ја заситите со претходно зовриена вода.
 • Покријте го горниот дел од земјата со алуминиумска фолија или со метален капак и оставете да отстои најмалку половина час.
Габичките комарци се една од најлошите работи што може да ги има вашата почва! Затоа стерилизирањето на почвата може да биде мудра мерка на претпазливост.

Дополнително, можете да ја контролирате температурата на почвата со соодветен термометар за време на периодот на „готвење“.

Сумирање – Дали врелата вода може да ја стерилизира почвата? Или не?

И покрај несогласувањата, многу успешни примери докажуваат дека врелата вода ја стерилизира почвата.

Тајната е да се осигураме дека почвата ќе остане доволно топла за да се дозволи топлината да ја направи својата магија.

Имајте на ум дека „зготвената“ почва ќе биде стерилна и без повеќето употребливи хранливи материи. Ако планирате да засадите зрели растенија во него, ќе треба да го измените со компост или органски ѓубрива - но тоа е сосема друга приказна!

Какви се вашите искуства со методот на стерилизација на почвата со врела вода? Кажете ни во коментари!

Нашиот изборMiracle-Gro подигната почва од 26,92 долари (17,95 долари / кубна стапала)

Оваа органска мешавина од Miracle-Gro ќе и даде неправедна предност на вашата градинарска градина. Мешавината на почва работи за тревни градини, цветни градини, овошје и зеленчук.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.19.07.2023 09:15 GMT

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.