Максимизирање на вашиот наведнат двор: 15 идеи за потпорни ѕидови за секој буџет!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

попрактичен надворешен простор.

4. Потпорен ѕид од бетонски блок од Better Homes and Gardens

Better Home and Gardens се најде на врвот на нашата листа на идеи за потпорни ѕидови со оваа извонредна убавина. Користи бетонски блокови и највисоки камења за да создаде дизајн што ќе ја подобри природната околина на вашиот двор. Better Homes and Gardens, исто така, има одлично упатство за потпорен ѕид на својата веб-страница со сите материјали што ќе ви бидат потребни. (Ништо од списокот со материјали не не изненади - очекувајте да ви требаат канап, колци, кршен чакал, песок, бетонски блокови итн.)

Многу домаќини се чувствуваат вознемирени од идејата за бетонски ѕидови. Тие претпоставуваат дека ќе треба да ангажирате изведувачи за овој проект. Зборот бетон, исто така, има тенденција да создава слики на неблескави сиви ѕидови. Но, изберете ги вистинските блокови и можете да креирате дизајни на бетонски ѕидови кои се едноставни, ефикасни и многу убави.

Исто така види: Кои кокошки несат бели јајца

Овој водич чекор-по-чекор содржи се што треба да знаете пред да започнете со проект од ваков обем. Ги зема предвид виталните фактори како што се најдобрите бетонски блокови и како да се инсталира систем за одводнување.

Целосниот водич за ѕидовите на градината и засилувач; Огради

Косиот двор може да претставува многу потешкотии при создавање на функционален и естетски пријатен надворешен простор. Едно потенцијално решение за овој проблем е да ги вклучите следните идеи за потпорни ѕидови во дизајнот на пејзажот.

Потпорните ѕидови додаваат визуелен интерес и димензија на вашиот наклонет двор. И тие исто така служат за практична цел за задржување на почвата и спречување на ерозијата. Денес, истражуваме неколку креативни идеи за потпорни ѕидови, совршени за наклонети дворови, инспирирајќи ве да го трансформирате вашиот надворешен простор во прекрасна и функционална оаза.

Добро звучи?

Тогаш да продолжиме!

Фактори што треба да се земат предвид при планирање на потпорен ѕид. . Тоа е врвен привлечен ѕид со прекрасни, наредени камења, украсни растенија, прекрасни цвеќиња и родни грмушки. Единствената неволја е што изгледа речиси невозможно да се изградите - освен ако не сте мајстор ѕидар! Значи – сакаме да споделиме и некои поедноставни идеи за потпорни ѕидови за да помогнеме во спречувањето на ерозијата и да ги организираме вашите вертикални градини. Имаме и неколку совети кои ќе ви помогнат да се осигурате дека вашиот потпорен ѕид изгледа и функционира најдобро.

Изградбата на потпорен ѕид во вашиот наведнат двор може да изгледа застрашувачка. Но, тоа е еден од оние проекти за кои вреди да се вложи труд! Со внимателно планирање ипечен градинарски зеленчук (или бел слез). И секој може да се опушти и да ја пушти косата додека е безбедно затворен зад ѕидот на приватноста.

Вградувањето на јама за пожар во заштитен простор до ѕид од бетонски блок е паметен начин да спречите чад да дува насекаде на вашиот следен BBQ! Го сакам вградениот камен за седење, дел од потпорниот ѕид, што го прави мултифункционален, а не само структурен дел од градината.

Прочитајте повеќе!

  • Како да поставите карпи на падина за да ја запрете ерозијата – од мали камчиња до огромни камчиња до огромните камчиња> s!]
  • 11 креативни идеи за карпести градини за мали аголни за вашиот надворешен простор
  • Зен-градина идеи за буџет – природни пејзажи, мир и медитација!

10. Проект за уредување на епски базен во двор – од Cuckoo 4 Design

Сакате да се оладите и да ја победите топлината? Тогаш еве ја нашата омилена идеја за потпорни ѕидови за лето. Станува збор за освежителен базен со резервоар за залихи, вгнезден во наклонет двор од Cuckoo 4 Design. Го сакаме камениот ѕид со шик изглед. Изгледа убаво и помага во управувањето со наклонот. А базенот изгледа неверојатно заживувачко. (Се обложуваме дека ќе одобрат и патките од посета!)

Кој вели дека не можете да имате базен во наведнат двор?! Ја обожавам генијалноста на овој проект во дворот, кој користи резервоар вграден во потпорен ѕид за да создадепрекрасен и функционален базен. Ако сте со мал буџет, честопати лесно се подигаат половни резервоари за многу малку пари!

11. Railway Sleeper Garden Wall Design од Френк Ки

Дали вашиот двор има стрмна падина достојна за значителен потпорен ѕид? Потоа земете го во предвид овој потпорен ѕид на железничкиот праг од Френк Ки. Железнички прагови се долги дрвени шини што може да ги препознаете од железничките системи. Но, тие се и долготраен начин за изградба на потпорни ѕидови, подигнати градинарски кревети и други надворешни карактеристики. Френк Ки покажува како.

Железничките прагови одамна се вообичаен материјал за изградба на кревети со подигнат зеленчук, но тие се исто така популарен избор при трансформирање на коси двор. Кога се правилно монтирани, овие дрвени греди се доволно силни за да поддржат двор со тераса во дворот, обезбедувајќи прекрасен природен амбиент за уживање за вас и вашето семејство.

Ако можете, обидете се да земете стари дабови железнички врски - тие имаат потенцијален животен век од 50 години или повеќе! Нивната долготрајна привлечност ги прави железничките прагови атрактивна и издржлива опција кога барате начини да го направите вашиот наклонет двор употреблив и пријателски за семејството.

12. Потпорен ѕид од стаклени шишиња од Alt. Изградба на блог

Alt. Build Blog го има најкреативниот дизајн на потпорни ѕидови. Тие користат еден куп рециклирани шишиња! Тие не ги користат само стаклените шишиња какопотпорен ѕид. Тие исто така ги користат како мозаични уметнички дела во градината. И, исто така, бариера за градинарски кревет. Ја сакаме идејата!

Доколку сте љубители на зголемување на велосипедот, ѕидот од стаклено шише може да биде одличен начин да го трансформирате закосениот страничен двор во живописен и живописен простор. Кога се користат како дел од проект за изградба на ѕидови, стаклените шишиња се изненадувачки робусни и можат да се користат кога се создаваат сложени ѕидни структури кои го формираат централниот дел на дизајнот на вашата градина.

13. Потпорни ѕидови со земјени вреќи кои помагаат да се заштитат ранливите дрвја

Версите со песок и вреќи со земја можат да направат одлични потпорни ѕидови. И еве еден екстремен пример. Тоа е збирка вреќи со песок кои се обидуваат да спасат неколку зимзелени дрвја од навлегувачката вода. Не сме сигурни дали земјените вреќи ќе успеат на долг рок. Сепак, тоа може да им даде на дрвјата дополнително време. (Исто така, видовме дрвја кои преживуваат со половина од нивните корени речиси потопени во вода. Но, на крајот, ерозијата може да го повлече целото дрво во реката - и покрај нашите најдобри напори.)

Земјата и вреќи со песок можат да работат и во други примени. Во последниве години, природните градежни материјали станаа многу популарни, а една од најразновидните опции е вреќата за земја. Еве што сугерира името – торба исполнета со органска, земјена почва! Радоста на овој метод е што финансиските расходи се минимални - се што треба да направите е да ги купите кесите и да ги наполните со земја ископана од вашатаградилиште. Добиениот ѕид може да се покрие со други природни градежни материјали, како што се кочан или глина. Секој може да помогне да се создаде поестетски попријатен финиш.

14. Старомоден потпорен ѕид од карпи со шарена цветна градина

Еве класичен потпорен ѕид каков што би направиле нашите предци користејќи резервни камења, карпи и мали камења. Старомоден карпест ѕид во градината го оживува секое сјајно цветно креветче. Како и повеќето потпорни ѕидови - тие бараат многу напор, маснотии за лактите и напорна работа. Тоа, рече, старомоден карпест ѕид може да трае со генерации.

Немојте да бидете измамени од едноставноста на овој проект. Веројатно ќе треба да ангажирате изведувачи за да се осигурате дека конструкцијата е безбедно изградена за ѕид со оваа големина. Но, ако планирате да изградите потпорен ѕид на ниско ниво, треба да биде едноставно да го направите сами користејќи ги овие поголеми карпи. Ќе треба да одвоите време и да работите полека. Во спротивно, ризикувате да се повредите при кревање, сортирање, натрупување и прицврстување на овие тешки камења! (Не влегувајте сами. Прашајте го изведувачот. Или побарајте помош од пријателските колеги од домот!)

15. Пејзаж од природен камен и карпи со камени скали од старата школа

Ја завршуваме нашата листа на идеи за потпорни ѕидови со една од нашите омилени. Тоа е уште еден старомоден потпорен ѕид од природен камен. Ништо никогаш не изгледа толку добро како природните карпи и камења. Ако имате среќа, виеможе дури и да има неколку кои лежат околу вашиот имот подготвени за употреба. И ако не сте сигурни како да започнете, проверете го овој одличен водич кој учи како да изградите потпорен ѕид на пејзаж од нула. Совршен е за управување со ерозијата, ридските дворови или ако сакате да помогнете во управувањето со истекувањето на водата.

Мојот последен избор на денот се најде на листата бидејќи дизајнот е многу убав! Оваа стрмна падина се трансформираше во елегантни камени кривини со извонредни бетонски скали кои се движат од врвот до дното. Скалилата создадоа низа подигнати кревети со расцутена градина исполнета со светли цвеќиња за да помогне да се привлечат многу опрашувачи!

Заклучок

Ви благодариме што го прочитавте нашиот се-во-едно водич со најпрекрасните идеи за потпорни ѕидови за наклонети дворови. различни вештини и буџети.

Кажете ни кој кос потпорен ѕид најмногу ви се допаѓа.

Или – можеби имате ридско потпорен ѕид со кул изглед што би можеле да го споделите со нас? Би сакале да ги видиме!

Повторно ви благодариме за читањето.

Имајте убав ден!

подготовка, тој може да биде забавен и наградувачки проект кој го трансформира вашиот надворешен простор за живеење.

Не само што добро дизајнираниот потпорен ѕид може да создаде дополнителен простор за активности на отворено, туку може да додаде и уникатен визуелен елемент во вашиот двор. Сепак, пред да започнете со копање и поставување тули, има неколку витални работи што треба да ги земете предвид за да го обезбедите успехот на вашиот проект.

Исто така види: Можете ли да јадете петел? Дали машките кокошки се јадат?

Целта и функцијата

Највиталниот аспект што треба да се земе предвид при планирање на проект за потпорен ѕид за наведнат двор е целта и функцијата на ѕидот. Дали го градите ѕидот за да создадете рамни површини за градинарство или активности на отворено или за да спречите ерозија на почвата? Дали ќе треба да ја издржи тежината на луѓето или е наменета да биде украсна рамка за цвеќе?

Избор на материјал

Потпорните ѕидови може да се изградат од различни материјали, вклучувајќи бетон, природен камен, дрво и тула. Секој од овие материјали има предности и недостатоци. Значи, изборот на опции кои најдобро одговараат на вашите потреби и буџет е од витално значење. Во оваа фаза, се исплати да се пресметаат трошоците наспроти животниот век, бидејќи најевтините материјали може да бидат поскапи за замена на долг рок.

Одводнување

Правилната дренажа е од суштинско значење за секој проект за потпорни ѕидови, особено во наклонет двор каде истекувањето на водата може да биде проблем. Размислете да вклучите дренажни цевки и чакал зад ѕидот за да спречите наталожување вода и потенцијалоштетување. Ги видов проблемите што може да ги направи недостатокот на дренажа со моите неволни очи кога голем ѕид од тераса се преклопи (се урна) надвор од нашата куќа по обилните врнежи!

Висина и дизајн

Висината и дизајнот на вашиот потпорен ѕид ќе зависат од наклонот на вашиот двор и вашите естетски преференции. Дали сакате еден голем потпорен ѕид да ја израмни целата површина? Или серија помали ѕидови за да се создадат неколку тераси? За поголеми проекти, веројатно е мудро да се консултирате со искусен изведувач или проектант за да ви помогне да одредите дали е потребна дополнителна структурна поддршка.

Дозволи и регулативи

Во зависност од вашата локација и големината на вашиот потпорен ѕид, можеби ќе треба да добиете дозволи и да се придржувате до локалните градежни кодови и прописи. Истражувањето е од витално значење за да се извидат потребните градежни дозволи пред да започнете со вашиот проект. Ако се двоумите, прво проверете кај вашата локална власт!

(Не сакаме тие да ви ја следат работата. Или уште полошо - во средината на изградбата.)

Одржување

Како и секоја надворешна карактеристика, за потпорните ѕидови е потребно одржување за да се обезбеди долговечност и интегритет на структурата. Погрижете се да вклучите редовни задачи за одржување, како што се проверка на пукнатини и поправка на каква било штета, во вашата постојана рутина за нега на дворот.

Припитомување на вашиот наклонет двор: 15 идеи за потпорни ѕидови за коси дворови

Дали сте подготвени занекоја чудесна инспирација за начини како да го израмните вашиот наклонет двор?

Тогаш, да одиме!

1. Камен потпорен ѕид од Ентони Вотсон сам сам

Ја започнуваме нашата листа на идеи за потпорни ѕидови со одличен избор од Ентони Вотсон сам. Тоа е идеален потпорен ѕид за елегантна транзиција на повисоко ниво на земја. Овој потпорен ѕид нема да биде висок повеќе од три метри. Бидејќи висината не е толку висока - тоа е идеален сам проект за секојдневните домаќини. Не велиме дека е лесно! Овој потпорен ѕид неспорно бара многу маснотии за лактите. Но, гарантираме дека таков потпорен ѕид од бетон или тежок камен може да трае една деценија. Или повеќе!

Не можете да ја победите робусната природа на камењата во однос на најдобриот материјал за изградба на потпорен ѕид. Овој разновиден градежен материјал се вклопува во природниот пејзаж. И нежно ќе станува поизопачено и поубаво како што минуваат годините. Да, ќе има многу тешка работа. Но, овој проект за уредување вреди да се вложи труд.

Овој камен ѕид можеби изгледа прилично возвишен. Но, лесно може да се намали за да одговара на која било големина на надворешен простор за живеење. Го сакам ова видео. Ви покажува како да креирате ѕид од камења со природен изглед. Се обложуваме дека може да трае многу, многу години.

2. Едноставен дрвен потпорен ѕид со чекори од Handyman DIY

Ѕидовите од тули, рамните камења или ѕидот од природна карпа имаат свое место. Но ниеисто така ја сакам оваа идеја за потпорен ѕид од списанието Adam and Handyman. Адам користи природни пејзажни дрва (спивачи) за да ја подобри пристапноста до силно накосениот двор. Исто така, може да помогне да се намали истекувањето на водата, што е совршено ако сакате да ја зголемите влажноста на почвата за жедните растенија, тревната трева и цветните градини.

Дали идејата за проект за изградба на потпорни ѕидови ве исполнува со страв? Па, добра вест. Овој туторијал покажува дека дури и комплетен почетник може да го претвори косиот двор во употреблив простор. И содржи едноставен водич чекор-по-чекор за поставување на дрвени ѕидови.

Овој систем за потпорни ѕидови е целосно приспособлив според потребната висина на ѕидот и може да се користи за создавање низа цветни леи, дворови, па дури и тераси од меки, зелени тревници за вашите деца да дивеат.

3. Елегантен систем за заоблен потпорен ѕид од You Landscaping

Што е подобро од ѕид од природен камен? Три ѕидови од природен камен! Овој тристепен потпорен ѕид од You Landscaping е совршен за многу наклонети дворови. Идеален е како робусна надворешна градина на повеќе нивоа исполнета со домашни грмушки, светли цвеќиња и миризливи билки.

Потпорните ѕидови не мора да бидат здодевни прави линии! Забавувањето со големите кривини дава многу поголема флексибилност со вашите карактеристики на уредување, овозможувајќи дури и најтешкиот ридски двор да се трансформира во елегантен и далеченсодржи совети и малку познати сознанија за помагање во изградбата на тврди потпорни ѕидови, огради, панелни огради, огради од вирџинија со разделени шини и камени ѕидови во градината. Плус, убава граница и двор ѕидови.

Добијте повеќе информации 21.07.2023 03:20 часот по Гринич

5. Лесно подигнати градинарски кревети за наклонето земјиште Урбана градина во Алберта

Сакате да го трансформирате вашиот наведнат двор во низа подигнати градинарски кревети полнети со растенија од домати, бибер и тиквички или шарени цвеќиња? Потоа проверете ги овие подигнати градинарски кревети од Алберта Урбан Гарден. Сметаме дека овие би можеле да работат совршено во вашиот ридест двор - да се заменат или да работат покрај вашиот потпорен ѕид.

Една од најголемите фрустрации на закосениот двор е тоа што одгледувањето растенија и зеленчук го прави многу проблематично! Едно решение е да се создадат низа подигнати кревети кои делуваат како потпорни ѕидови. На тој начин, го трансформирате вашиот простор во прекрасен двор со ниски нивоа за одржување, кој се чувствува многу продуктивен.

6. Област за седење со двор за потпорни ѕидови од Secret Garden of Mine

Ја најдовме оваа идеја за скриен скапоцен камен за потпорен ѕид на блогот Secret Garden of Mine. Наместо да се изгради возвишен потпорен ѕид, идејата е да се ископа продлабочено дувло за приватност за релаксација, опуштање и разладување. Тоа е прекрасен контраст со поистакнатите потпорни ѕидови - и исто така може да се сместат удобни столчиња, растенија во саксии или домашни грмушки. Совршено е!

Ако одитепреку маката и напорот да го израмните вашиот двор, зошто да не ја искористите можноста да создадете простор и за дополнително седење!? Полукружниот заштитен простор за седење додава допир на елеганција на тревниот наклонет двор и ќе биде совршено место за седење со пријателите навечер околу огнот.

Овој едноставен дизајн би бил одличен за секој со тесен буџет, се додека не се плашите од малку напорна работа! Ако немате тули при рака, потпорниот ѕид би можел да се направи од рекултивирано дрво.

7. Тераси во медитерански стил за наклонети дворови од Solé Structural Landscapes

Ги истражувавме најпрекрасните идеи за потпорни ѕидови - и оваа непогрешлива убавина на веб-страницата Solé Structural Landscapes вреди да се погледне. Тоа е потпорен ѕид во старомоден медитерански стил. Ова каменоделство е далеку над нашата способност за изработка. Сепак, беше толку елегантен и раскошен што моравме да го споделиме со вас.

Ако вашиот сон за пензионирање на имот на рид во Медитеранот ви изгледа далеку, зошто наместо тоа да не го трансформирате вашиот наклонет двор во амбиент на шпански остров? Започнете со создавање потпорни ѕидови од избришан камен, додајте малку амбиентално осветлување и медитерански дрвја и надополнете го со чудна водена карактеристика за врвно место за релаксација!

Шарените цвеќиња како рузмарин и лаванда ќе напредуваат во овие карпести условии внесете мирис во вашите надворешни области. Не заборавајте да додадете сангрија и предјадења за врвна шпанска атмосфера!

8. Потпорен ѕид Gabion Rock од The ​​Mostly Mike sHOW

Еве уникатна идеја за потпорни ѕидови за коси дворови. Тоа е карпест ѕид од Габион - од The ​​Mostly Mike Show. Упатството ги опфаќа сите детали кои мора да се знаат, вклучително и историјата на ѕидовите на Габион, сечењето на козјите панели, инсталирањето на ѕидните корпи на Габион, стекнувањето урнатини од карпи и многу повеќе.

Ако имате сериозно ридест двор, ќе ви треба тешко решение кое е доволно цврсто да држи стотици тони нечистотија на место. Вашата основа е особено витална ако живеете во област подложна на обилни врнежи или поплави, бидејќи заситената почва наскоро може да уништи несоодветна структура на потпорниот ѕид.

Една опција е да вклучите тим од градежни инженери или можете да создадете ѕид со помош на габионски корпи. Тоа се големи метални корпи полни со камења, способни да ја издржат тежината на почвата дури и на најстрмните дворови од ридот. Тоа е трудоинтензивен, но изненадувачки евтин начин да додадете структурен интегритет на дизајнот на вашиот наклонет двор.

9. Рустикален камен потпорен ѕид со огнена јама

Најдовме уште една елегантна идеја за повеќеслојни потпорни карпести ѕидови користејќи големи природни камења и мали камења. Ние, исто така, ја сакаме пријатна огниште за да помогнеме во финализирање на дизајнот. Изгледа како пријатен двор за уживање

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.