Одгледување патки - добрите и лошите страни на патките во дворот

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Да се ​​нурнеме во добрите и лошите страни на одгледувањето патки во вашиот двор! Дали патките во двор се соодветни за вас?

Одгледување патки во вашиот двор

Оние од нас кои живеат на домови, без разлика дали се во село или во урбани средини, треба да размислат многу кога започнуваат. Од овошје до зеленчук до животни од фарма, постојат начини да ги намалите достапните опции врз основа на околината, сезоната на растење и што ќе јаде или продава вашето семејство.

Животните не се разликуваат. Патките отсекогаш постоеле како опција, но до неодамна тие не биле на радарот за повеќето домаќини. Во денешно време, одгледувањето патки стана помејнстрим, и тоа поради неколку причини.

Кога мислиме на патките, мислиме на водните птици преселници кои летаат на југ во зима за потопли пасишта, но тие сега стануваат се попопуларни птици за пасиштата на сточарите. Одгледувањето припитомени патки од која било раса има многу добри страни.

15 добрите за одгледување патки во дворот

Дали знаевте дека можете да купите патки преку Интернет (како горенаведените) и да ги испратите директно до вашиот дом?

 1. Патките се одлични слоеви на јајца
 2. Патките можат да несат јајца речиси секој ден
 3. Ако сте алергични на пилешки јајца, можеби ќе можете да јадете јајца од патки
 4. Патките обезбедуваат одлична аерација на почвата
 5. Патките се одлична контрола на штетници, па затоа ја уништуваат целата површина на штетници
 6. кокошките, домашните патки не летаат добро и можат да бидат задржани со огради. Ќе сакате да користите огради за да ги држите вашите патки во безбеден простор до кој знаете дека предаторите не можат да пристапат.

  Прочитајте повеќе за патките:

  • Патки наспроти кокошки на
  • Спречување на недостаток на ниацин кај патки со пивски квасец
  • Што да се хранат малите патки
  • добрите и лошите страни на патките во дворот
  • Патките во двор? cks Eat? Препорачуваме висококвалитетна храна за пелети од патки од вашата омилена локална продавница за фарми за зрели патки. Едно предупредување за храна за патки! Патките се неверојатно подложни на токсини од мувла - и расипување на храната. Одгледувачите на патки и фармерите мора да бидат претпазливи да ја чуваат храната на патките на суво, чиста и разладена локација. Исто така, препорачуваме да ја чувате храната за патки во сигурно складирање без глувци.

   Повеќето патки се одлични хранителки и ќе најдат широк спектар на инсекти, плевел и зеленило за да ја надополнат нивната исхрана, доколку им биде дозволено да талкаат.

   Патките сакаат да јадат трева!

   Значи, ако сакате да го зачувате вашиот тревник, не ги оставајте вашите патки на едно место долго. Наместо тоа, користете привремено оградување за да можете да продолжите да ги движите. Како што се движат од едно место до друго, тие ќе остават малку ѓубриво пред себе.

   Рузи , бобинки , лиснати зеленило и цитруси се омилени патки. Така можештреба да направите малку оградување за одредени растенија во вашиот двор да бидат безбедни.

   Јајцата од патки имаат подебели лушпи од кокошките, а на кокошките им треба доста калциум во исхраната за да произведат добри јајца. Хранењето на вашите дами со пелети е еден начин да се обезбеди доволно калциум. (Ова е одличен бренд на добиточна храна што е погодна за вашите патки и кокошки!)

   Како кокошките, на патките им треба ронки за да им помогне да ја сварат храната.

   Патките од слободен дострел сами ќе го набават ова со јадење нечистотија и камчиња. Ако вашите птици се чуваат во заграден простор каде што немаат пристап до природен ронки, ќе треба да им обезбедите песок од продавница (како овие).

   Исто така види: Дали кокошките можат да јадат луцерка? Што е со никулците и коцките луцерка?

   Најдобрата клима за патките

   Патките се многу робусни животни и може да се најдат на секој континент во светот, со исклучок на Антарктикот.

   Некои патки потекнуваат од одредени делови од светот и може да имаат подобри резултати во одредени области. Каде и да сте, постојат добри шанси дека патките ќе напредуваат во вашата клима.

   Избор на вистинската сорта на патки

   Ние ќе наведеме некои од најдобрите раси на патки за почетници. Но, пред да започнеме - дали знаевте дека сите раси на патки потекнуваат од дивата дива патка? Па - има еден исклучок! Московската патка не потекнува од дивата патка. Повеќето експерти се согласуваат дека Мошусот не е патка - туку водна птица. Мислиме дека тие се фасцинантни суштестваи во секој случај вклучете ги во оваа листа!

   Кога избирате различни патки, важно е да размислите зошто сакате да чувате патки.

   Постојат многу причини, вклучувајќи:

   • Јајца
   • Месо
   • Декоративни
   • Домашни миленици

   Постојат десетици сорти на патки од кои можете да изберете и важно е да направите некои истражувања пред да се решите за една, бидејќи има огромна разновидност меѓу расите.

   Подолу се нурнуваме во некои од најдобрите раси на патки за производство на јајца и месо.

   Најдобри патки кои носат јајца

   1. Анкона

   Нашиот водич за одгледување патки треба да започне овде. Со патки од Анкона! Патките од Анкона се убави. И издржлив! Прочитав одлична статија од магазинот Вашингтон Стејт каде што авторот пишува како нивните патки од Анкона претпочитале да седат на снег наместо да се одмораат во нивното засолниште. Претходно известувавме за патки на студено време. Значи - не сме изненадени!

   Јајца годишно: 210-280

   Тежина : 5-6 килограми

   Долги години, Анконас беше наведена како загрозена раса. Сепак, напорите за зачувување функционираат и тие се префрлија од загрозени во ретки птици.

   Овие патки вреди да се зачуваат!

   Меѓу најпријателските раси, Анконите се одлични миленичиња, добри слоеви и птици со пристојно месо.

   2. Индиски тркач патки

   Индиските патки тркачи заслужуваат едно одврвни места на нашиот водич за одгледување патки! Тие се познати по производството на вкусни и богати јајца. И многу од нив! Индиските ранер патки исто така имаат одлични личности и се супер пријателски расположени. Можете да ги забележите индиските ранери патки по нивното држење. Тие стојат - и одат вертикално.

   Јајца годишно: 150-200

   Тежина: 3-5 килограми

   Индиските тркачи лесно се препознаваат поради нивното витко тело и исправениот став. Поради нивниот уникатен тип на тело, тие го добија прекарот „патки пингвини“.

   Тие се исклучителни трагачи!

   Како што сугерира името, тие се брзи птици кои можат без напор да бркаат бубачки и голтки. Елегантни на копно, овие птици не се добри пливачи.

   Ако сакате градинарски придружник кој ќе снесе неколку јајца, не гледајте подалеку од Indian Runners.

   3. Каки Кембел патки

   Каки Кембеловите патки се совршени патки за домаќини и мали фармери. Еве зошто! Тие несат лудо количество јајца, имаат одлични личности и се робусни трагачи. Колку јајца несат каки патките? Најдобриот извор што можеме да го најдеме вели дека Каки несе околу 300 јајца годишно. Или повеќе! Се надеваме дека сте гладни!

   Јајца годишно: 300-340

   Тежина : 4-5 килограми

   Одгледани од Адел Кембел во 1901 година, овие патки биле именувани по каки бојата на униформите на британските трупи во Бурската војна.

   Каки Кембелссе познати во светот на живината по тоа што се исклучително плодни слоеви јајца, снесувајќи по едно јајце речиси секој ден од годината.

   Каки Кембеловите имаат тенденција да бидат малку гласни и скарани во споредба со другите раси, но нивното високо производство на јајца и добрите вештини за потрага по храна ги прават омилени на многу фармери.

   4. Велшки арлекин патки

   Велшките арлекин патки се одлични сточна храна и ќе направат хаос на разни градинарски штетници! И тие сакаат да носат многу вкусни јајца. Тие се совршени придружници во домот, преслатки и имаат пријателски личности. Велшките харлекини се исто така славни златни - и со задоволство ќе родат многу пајчиња. Ако сакате!

   Јајца годишно: 250-300

   Тежина : 5 килограми

   Потекнати од Каки Кембелс, велшките арлекини ги задржуваат одличните вештини за несење на нивните предци, но имаат и посмирен и потивок однесување.

   Како Каки Кембелс, велшките арлекини се добри хранители што треба да се чуваат во близина на градината каде што ќе ги поправат штетниците.

   Ако планирате да размножувате птици, корисно е да знаете дека велшките харлекини се едни од најлесните за секс. Бојата на сметката за младенчиња го открива полот на птицата со 75% прецизност. Женките имаат посветли обоени сметки додека мажјаците имаат потемни.

   Најдобри месни патки

   1. Aylesbury Duck

   Дали сакате обилна и убава патка сонепопустливи бели пердуви? Потоа, тука е еден од највозбудливите во нашиот водич за одгледување патки. Ејлсбери патки! Тие се глетка за гледање. Тие имаат репутација за вкусно месо - и импресивен раст. Но, тие не стојат високи. Ќе забележите дека телата на патките Ејлсбери стојат хоризонтално - за разлика од нивните колеги од индиската патка тркач.

   Јајца годишно: 35-125

   Тежина : 8–10 килограми

   Ејлсбери патките растат брзо, често достигнувајќи 8 килограми за само осум недели. Името го земаат од еден мал град во Англија, а нивните пердуви често се користеле во јоргани.

   Некои велат дека месото од патката Ејлсбери има подобар вкус од оној на пекин!

   Патем, Tractor Supply продава пајчиња од Пекин.

   Патките Aylesbury се класифицирани како загрозени во САД. Ако сте заинтересирани за зачувување, чувањето на патките Ејлсбери е еден од начините за зголемување на бројот на населението.

   2. Кајуга

   Патките кајуга се некои од нашите омилени домашни птици во нашиот водич за одгледување патки! Не сме сигурни од каде доаѓаат патките кајуга - но прочитавме одлична статија во која се вели дека доаѓаат од центарот на Њујорк. Повеќето од патките кајуга што ги видовме имаат прекрасни темни пердуви. Многумина имаат убави зеленикави или синкави нијанси како на фотографијата погоре.

   Јајца годишно: 100-150

   Тежина: 6-8 килограми

   Кајуга е единствената расада потекнува од САД.

   Овие неверојатно впечатливи птици имаат сино-зелено зеленило и црни јајца !

   Тие бавно растат, но на крајот стануваат големи трпезни птици. Овие птици се прекрасни почетници за разговор и навистина убави додатоци на фармата.

   3. Страчка Патка

   Нашиот водич за одгледување патки не би бил целосен без патките страчки! Има одредена конфузија меѓу домаќините за страчките - затоа што има и страчки гуски. Но - зборуваме за патки страчки! Еве едно прекрасно видео со патка страчка ако сакате да ги видите овие активни хранителки како оживуваат. Забележете ги смелите и убави бои на нивните пердуви.

   Јајца годишно: 220-290

   Тежина: 4-5 фунти

   Иако се мали и добри слоеви, патките страчки обично се користат за производство на месо. Готвачите ги сметаат за гурманско месо.

   Тие се мирни и нежни птици и имаат поголема веројатност да се втиснат длабоко на нивните човечки сопственици. Јајцата од страчка излегуваат речиси цела недела пократко од повеќето сорти на патки.

   4. Мошусни

   Московните патки не се како другите патки. Имаат карункули кои личат на шипки! Исто така, ќе забележите дека машките московски патки се триесет до педесет проценти поголеми од нивните женски колеги. Слушнавме како домаќините се расправаат за тоа од каде потекнуваат московските патки - но прочитавме дека доаѓаат од Перу или Колумбија.

   Јајцагодишно: 180-195

   Тежина: 10-12 килограми

   Миленик на готвачите, московските патки се обожавани поради нивното вкусно месо.

   Тие брзо растат и можат да станат толку големи што ќе јадат жаби , глувци и змии !

   И покрај нивната голема големина, московските патки се најтивките патки затоа што тие шушкаат наместо шарлатански.

   Тие можат да живеат и до дваесет години.

   Московските патки се едни од единствените раси кои ќе напаѓаат кога ќе се почувствуваат загрозени и тие се една од ретките домашни сорти што можат релативно добро да летаат. Тие можат да добијат преку 8-метарски огради.

   За да се спречи ова, едно крило може да се сече годишно. Ако се направи правилно, ова не ја повредува птицата. Мажјаците се значително поголеми и не можат да се оддалечат од земјата, па можеби нема да треба да се отсечат.

   Прочитајте ја нашата статија „Како да ги исечам крилјата на моето кокошка“ за да научите како да скратите крило и дали треба.

   Наследивме две московски патки со нашиот имот и тие се огнена птица! Имаме 4 големи кучиња и сите четири кучиња беа апсолутно исплашени од овие патки.

   Тие се глетка што треба да се види кога ќе се бранат, со нивните мавтани крилја и фанки раст на лицето - не е ни чудо што кучињата полетаа со трчање!

   Двете патки сега поминаа, а ние имаме само огромно јато диви патки. Сепак, секогаш ќе ми недостигаат. Тешко е да не биде така затоа што имаат толку големиличности и големо присуство.

   Можеби, еден ден, ќе добијам уште еден пар 🙂

   5. Пекин

   Кој може да ја заборави легендарната пекинска патка? Нашиот водич за одгледување патки би бил пропуст без нив! По потекло од Кина, прочитавме дека пекинските патки дошле во САД (Лонг Ајленд) околу 1873 година и оттогаш цветале низ државите. Од таа причина - многу наши пријатели кои се грижат за домот, патките од Пекин ги нарекуваат Патки на Лонг Ајленд . Може да слушнете и како фармерите ги нарекуваат бели пекински патки. Во секој случај – Пекинските патки се убави и елегантни.

   Јајца годишно: 200

   Тежина: 8-11 фунти

   Иако пекинските патки потекнуваат од Кина, 90% од паткиното месо во Северна Америка доаѓа од Пекините, па ако живеете во Северна Америка, ова е веројатно вкусот со кој најмногу сте запознаени.

   Бидејќи се поголеми птици, тие исто така имаат тенденција да произведуваат поголеми јајца. Можете да купите пајчиња од Пекин во Tractor Supply.

   Тие се добро познати по нивниот робустен имунолошки систем и се чини дека не се толку често погодени од болести и болести. Нивната пријателска природа ги прави добри миленици.

   Ако планирате да ги одгледувате овие птици, забележете дека Пекините не се добри одгледувачи, па затоа често е потребен инкубатор (како овие) за успешно да се изведат пилиња.

   Интересен дел од ситниците...

   Многу луѓе веруваат дека Доналд Дак е Пекин .

   БалансирањеПопулации на патки и Дрејк

   Машките патки се нарекуваат драки . Женките се нарекуваат патки или кокошки .

   Кога го градите вашето стадо, ќе сакате да го ограничите бројот на дракови. Дрејковите се познати ентузијастички одгледувачи и можат да бидат опасно груби со женките.

   Вообичаено, еден драк на секои пет до шест женки ќе работи добро, иако тоа може да варира во зависност од избраната специфична сорта. Ако одберете да имате повеќе од еден драк, браќата и сестрите имаат тенденција да се сложуваат подобро.

   Некои сопственици чуваат дури и две посебни стада: женско и машко стадо.

   Можеби се прашувате дали навистина ви треба дрејк.

   Ако вашата главна цел е да ги чувате патките како домашни миленици или за несење јајца, тогаш веројатно не. За разлика од петелот, драковите нема да го заштитат стадото од опасност.

   Ако вашата цел е да извеле повеќе пајчиња или да одгледувате птици за месо, тогаш да, драјката би била многу корисен додаток за вашето стадо.

   Повеќето луѓе случајно се среќаваат со дракови кога купуваат „ правилен круг “ пилиња, што значи дека полот на секое пајче е неодреден во моментот на продажба. Оние кои вадат свои јајца, исто така, веројатно ќе наидат на дракови.

   Дополнителни дракови може да се обработат за маса или да се продаваат како домашни миленици.

   Снесување јајца од патки

   Во студените зимски месеци, многу патки ќе го забават производството на јајца.

   Некои застанувааткокошките може да се

 7. Патките може да се стадо
 8. Патките обезбедуваат црвено месо
 9. Добивате пердуви и патки за перници, ќебиња, итн.
 10. Патките ви даваат лесно ѓубриво
 11. Патките од дворот не се штрекуваат лесно
 12. Патките вредат да бегаат од кокошките јајца
 13. Патката маснотија може да се користи за пржење, печење и правење свеќи
 14. Пријателски муабет од патки низ домот!

Голема позитива е што штом вашите патки од дворот се доволно зрели, тие имаат тенденција да бидат одлични слоеви јајца а повеќето имаат тенденција да несат јајца еднаш дневно. Друг плус со јајцата од патки е тоа што ако сте алергични на пилешки јајца, често (но не секогаш) ќе можете да јадете патки јајца, иако јајцата од патки може да имаат појак вкус отколку што се навикнати повеќето луѓе. Ќе ви требаат поголеми кутии за јајца за вашите јајца, како оваа:

Туфни работи 12 ct. Пластична кутија за јајца за Д... [Повеќе] – Цена: 3,99 УСД – Купете сега

Препорачано: одгледување беби патки

За домаќинот, работите што служат за повеќе од една цел секогаш се многу ценети, а тоа важи и за земјоделските култури и добитокот. Кравите произведуваат добро ѓубриво за компост и вештачко ѓубриво, козите се добри за чување на плевелот и тревата на заливот, а кокошките јадат бубачки и обезбедуваат малку ѓубриво.

Патки со слободен опсег

Патките, сепак, се неопеан херој на домот. Патките обезбедуваат многуположување целосно.

Некои фармери воведуваат вештачки светла, така што патките добиваат седумнаесет часа светлина дневно, што ги поттикнува да продолжат да лежат.

Патките не се пребирливи за тоа каде ги несат јајцата.

Всушност, тие ќе ги положат речиси секаде . Затоа, подгответе се да ловите јајца. Ако имате деца, ова може да биде забавна задача за нив.

Повеќето од децата што ги познавам сакаат добар лов на чистачи!

Јајца од патка за ведење

Повеќето јајца од патки се изведуваат во рок од 28 дена , иако може да има некои исклучоци. Јајцата од мошусна патка може да потраат дури 35 дена.

Ако планирате сами да вадите јајца, добра идеја е да изберете комбинирана птица што може да произведува јајца и месо. На тој начин, ако некогаш завршите со наплив на дракови, тие може да се уживаат како трпезни птици.

За ловење јајца од патка обично е потребна помош од инкубатор бидејќи не сите раси се добри одгледувачи.

Вклучување на патките во животот на фармите

Патките се фантастични баратели на храна (особено патките тркачи). Во градината, тие можат да се користат како органска форма за контрола на штетници. Тие лакомо ќе скршат голтки, полжави и други штетни инсекти.

Да, можеби ќе направат малку кал и ќе ви ја грицкаат зелената салата овде-онде, но со соодветен надзор, патките се неверојатно органско решение.

Винаријата Vergenoegd во Јужна Африка користипатки за борба против штетните инсекти кои ги мачат нивните винова лоза. Apricot Lane Farms во Калифорнија користи патки за да го чуваат нивниот овоштарник ослободен од армија полжави .

Во Азија, многу фармери го оживуваат древниот кинески метод за користење на млади патки за одржување на оризови колачиња . Патките јадат штетници и трева, негирајќи ја потребата од пестициди и хербициди.

И секако, каде одат патките, следи изметот, така што почвата се збогатува со што се намалува потребата од вештачки ѓубрива.

Тие можат да бидат љубители на јајца, птици од месо од мамути, експерти за органско градинарство или сакани семејни миленичиња (честопати исто толку пријателски расположени како кучињата!).

Но, дали патките се соодветни за вас?

Тие можат да бидат напорна работа и да бараат голема количина на промена на водата, но ако сте спремни да ја завршите работата и малку да се збуните, сопственоста на патки може да биде вистинско задоволство.

добра аерација на почвата слично како кокошките. Меѓутоа, за разлика од кокошките, патките во дворот не се ни приближно толку пребирливи за бубачките и грмушките што ги јадат и имаат тенденција да јадат многу повеќе.

Тие, исто така, имаат тенденција да бидат природно со поширок опсег и не мора секој ден да се преместуваат во тракторска колина за да ги спречат да ја раскинат или уништат земјата околу нивниот дом.

Хердинг & засилувач; Јадење патки

Патките исто така може да се собираат во стадо, што го олеснува нивното враќање во нивниот кокошарник во текот на ноќта по еден ден шетање низ нивниот дом.

Повеќето, ако не и сите, раси на патки се исто така многу вкусни и обезбедуваат добро месо кое нема премногу „играчки“ вкус и може да се готви на многу различни начини. Месото од патки е црвено месо по линијата на говедско месо, додека пилешкото е бело месо.

Кога одгледувате патки, погрижете се да ги храните вашите патки со добра, по можност органска храна, како оваа:

Nature’s Best Organic Feeds Duck Crumble, 5 lb., SP0231C [Повеќе] – Цена: 8,99 $ – Купи сега <1800 Ѓубриво

Неколку други работи што патките можат да ги обезбедат покрај јајцата, месото и контролата на штетници се пердувите и ѓубривото. Бидејќи патките се водни птици преселници, тие растат слој од фини пердуви под нивните главни пердуви во текот на постудените зимски месеци за да се загреат додека летаат и пливаат на ладна вода.

Кога ќе дојде потопло време, почнуваат паткитеда ги распиете тие топли мали пердуви и тоа е совршено време да ги соберете пердувите за да направите перници, ќебиња, јакни или било што друго топло што можеби ви треба. Патките можеби не даваат толку многу пердуви како гуските, но нивниот поубав темперамент повеќе од тоа го надополнува.

Лесното ѓубриво што го даваат патките во дворот е исто така позитивен несакан ефект од одгледувањето патки. На патките им треба некаков вид на езерце или водна карактеристика за да напредуваат и тие имаат тенденција да какаат каде и да талкаат. Бидејќи водата веќе го разреди ѓубривото од патка и треба често да се менува, домаќините можат да ја стават таа вода во канта за полевање и да го стават готово ѓубриво директно во градината.

Ја сакам оваа специјализирана кокошарница од Fifthroom.com, има вградено езерце за патки!

6 x 10 Dura-Temp Duck House with Small Pond од: Fifthroom.com. патки на домот. Првата е дека патките имаат тенденција да имаат минимални здравствени проблеми за животните кои живеат толку блиску еден до друг. Тие се прилично издржливи птици и имаат одличен имунолошки систем што ги спречува да добијат повеќето болести кои се вообичаени за кокошките.

Второ, патките немаат склоност да бегаат преку огради или ѕидови колку што имаат кокошките. Домашните патки можат да летаат, но не можат да летаат високо како кокошкатапоради нивната тежина; Домашните патки исто така не се исплашуваат толку лесно.

Бонус за одгледување патки во вашиот двор е тоа што тие се слатки и „зборуваат“ или брборат.

Hoover’s Hatchery Mallard Ducks, 10 ct. Бебе пајки [Повеќе] – Цена: 69,99 УСД – Купете сега

8 лошите страни на одгледувањето патки во вашиот двор

 1. Неуредна
 2. Потребна е чиста вода за да се капат
 3. Патките се многу гласни
 4. Патките лежат јајца таму каде што им се допаѓа се стекнат вкус
 5. Помасно и можеби помалку месо отколку од пилешко
 6. На патките им треба повеќе простор од кокошките

Неуредни патки

Сега, за лошите страни на одгледувањето патки. Најголемата негативна страна на одгледувањето патки е нередот што тие го оставаат. Бидејќи се водни птици, им треба многу вода, па оттука и името „водни птици“. Водата треба често да се менува за да се одржува чистотата, бидејќи патките имаат навика да го валкаат својот извор на вода со кал, измет и што и да е околу нив. Овие едноставни корита добро функционираат како езерце за патки:

Rubbermaid Commercial Products Структурен резервоар за пена, капацитет од 50 галони, црна (Fg424300Bla) 237,39 $
 • Безшевната конструкција за извонредна издржливост на вода за сите потреби за вода
 • <7; од 50 галони до 300 галони
 • Опционален целосно пластичен пливачки вентил против сифон обезбедува постојана воданиво
 • Мерки 51-2/3" x 31" x 12", Произведено во САД
Амазон Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. во текот на денот додека се занимаваат со својата работа. Ова можеби не е проблем за домаќините со добра количина земја и без блиски соседи во близина, но за оние градски или приградски домаќини со соседи блиску ова може да претставува поголем проблем со бучавата.

Лов на јајца

Додека кокошките ги сложуваат јајцата во нивниот кокошарник, кога е време да ги положат патките. . Ако тие не се во нивниот кокошарник во тоа време, тоа може да значи дека треба да одат во лов за јајца од патки.

Од јајце од препелица до јајце од ној

Вкус

Јајцата имаат тенденција да бидат поголеми, во просек, од јајцата на кокошките, но ако многу луѓе не сте навикнати на вкусот на патките. - ставање. Друга работа што треба да се има на ум е дека додека патките во дворот јадат повеќе од другите птици како што се кокошките, нивните јајца може да се продаваат за повеќе, што може да ги надомести трошоците за дополнителна храна.

Исто така, иако месото од патки е вкусно, припитомените патки од дворот кои не мора да летаат за да мигрираат се многу подебели од дивите паткипа дури и кокошки, и може да имаат помалку месо од пилешко со слична големина. Додека домаќинот може да добие помалку месо за јадење, добрата страна за отстранувањето на толку маснотии од птицата е да има извор на маснотии за готвење за пржење или печење, како и за правење свеќи.

Исто така види: Како да се соберат лук без да се убие растението

Потребен е простор за патки

Последното нешто што треба да се има на ум во врска со одгледувањето патки е количината на простор што тие ќе ја заземат на домот. Настрана од водените карактеристики што ќе им требаат на патките, што беше споменато претходно, на патките им треба и многу поголем кокошарник отколку, на пример, на пилешко.

Додека птиците како што се кокошките сакаат да се креваат во гнездо што е подигнато од земја, патките не легнуваат вака и претпочитаат да спијат на земја. Ова значи дека на патките ќе им треба многу поголем кокошарник за да живеат бидејќи живеат на ниво на земја наместо на вториот кат од нивниот кокошарник како кокошките.

Сепак, добрата страна што треба да се има на ум со оваа поставеност е дека кокошарникот за патки нема да мора често да се преместува на ново место бидејќи патките имаат тенденција да талкаат низ нивниот двор додека ловат храна наместо да останат блиску до нивниот кокошарник. Патките, исто така, може да се вратат назад во нивниот кокошарник, што може да го надомести фактот дека тие ќе талкаат низ дворот.

Постојат многу информации за тоа дали да одгледувате патки на вашиот дом или не. Патките од дворот сега доаѓаат во мода како птица за чувањенаместо или покрај нив, кокошки за нивното месо, јајца, пердуви и маснотии. Како и со секој нов додаток на домот, доброто и лошото треба да се одмерат пред да се донесе одлука, дури и ако новиот додаток би бил симпатичен и разговорлив како патка.

Дали одгледувате патки или размислувате за тоа? Кажете ни ги вашите искуства подолу!

Целосен водич за почетници за одгледување патки [+ 9 најдобри раси на патки!]

Дали некогаш сте се запрашале дали патките би биле достоен додаток на вашиот дом? Можеби сакате да ја проширите вашата фарма за кокошки или да додадете повеќе личност?

Во овој водич за чување патки, ние нурнуваме длабоко во сите работи на патките, вклучително и грижата за патките, најдобрите раси на патки за производство на јајца и месо и користењето на патките како органска контрола на штетници.

Можеме да ги споделиме и некои од најчестите фотографии од патките. И нашите најдобри совети за одгледување патки за нови одгледувачи на патки и фармери.

Добро звучи?

Ајде да се чукаме!

Како да се грижиме за патки

Одгледувањето патки е исто толку забавно како и одгледувањето кокошки и потполошки. Понекогаш - тоа е уште подобро. Патките не бараат прекрасно куќиште и добро се прилагодуваат на отворено. Патките имаат и пријателски карактер - за разлика од некои кокошки и мисирки што ги знаеме! Патките се одгледуваат на мали фарми и населби за производство на јајца и месо. Тие, исто така, носат тони други придобивки за вашиот дом.

Обезбедете вода за ВашитеПатки

Можеби изгледа очигледно, но патките се водни птици. Водата е сè.

Не се работи само за прскање наоколу, патките треба да ги потопат лицата во вода за хигиенски цели. На патките им недостасуваат канали за солза и користат вода за да ги исплакнат очите за да ги одржат чисти. Како таква, чистотата на водата е многу важна.

Вообичаена е претпоставката дека за да чувате патки, ви треба езерце, но тоа не мора да е точно. Доволно е детски базен или два. Важно е да го обезбедувате вашето стадо со чиста вода секој ден.

Резултатот од оваа љубовна врска која патките ја имаат со водата е кал.

Многу кал.

Вашите пердувести пријатели се машини за правење кал. Затоа, инвестирајте во некои габи и подгответе се животот да стане малку мачен.

Чувајте го вашето јато безбедно

Фразата „седечки патки“ постои со разум. Патките се до беспомошни. Повеќето домашни сорти не летаат добро, а на копно им недостасува потребната брзина за да избегаат од опасност.

И патките немаат заби, па затоа не можат вистински да ве каснат. Иако тие можат да администрираат силно голема стискање ако се насочат кон тоа.

Најчесто, патките се потпираат на нивните сопственици за да ги чуваат безбедни.

Во зависност од тоа каде живеете, можеби ќе треба да ги заштитите од птици грабливки, којоти или поголеми предатори. Правилната ограда е важна. Одржувањето на вашите птици во кокошарник во текот на ноќта исто така помага.

Слично како

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.