Што можам да засадам во декември?

William Mason 12-10-2023
William Mason

Дали треската во кабината ве заморува? Подготвени сте да играте во градината и покрај тоа што е најстудениот дел од годината? Извадете ги вашите најдебели градинарски ракавици и палто затоа што има неколку растенија што можете да ги започнете, дури и во декември.

Пред да започнете, проверете ја мапата за цврстина на растителната зона на USDA за да ја идентификувате вашата зона на садење.

Што да се засади во декември во зоните 1а до 3б

Боземан, Монтана во снежната зима.

Поголемиот дел од Алјаска, Монтана и Северна Дакота. Делови од Вајоминг, Ајдахо, Минесота, Висконсин, Њујорк, Вермонт, Њу Хемпшир и Мејн.

За оваа зона, ќе треба да засадите внатре во вашиот дом или во стаклена градина ако сакате да постигнете зимско градинарство.

Прашањето не е нужно затоа што студот е премногу суров за семиња; тоа е затоа што земјата е обично замрзната цврста и необработлива.

Ако, поради некоја причина, имате доволно топол декември што сè уште можете да залепите лопатка во земја, обидете се:

 • g лук ,
 • град грав или
 • кромид .

Овие растенија нема да никнат до пролет, но ќе имаат добар почеток кога ќе почне да се одмрзнува вашата земја.

За овој регион, подобро е да се фокусирате на одгледување растенија во затворен простор. Можете технички да одгледувате било кое градинарско растение внатре се додека имате простор и осветлување за да го обезбедите.

Нашиот изборСвеж сибирскиСијалица со тврд лук (6 пакување), одгледувајте сопствен лук 11,49 долари (1,92 долари / број)Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 12:10 часот по Гринич

Што да се засади во декември во зоните од 4а до 5б

зимски пејзаж на Вајоминг

Поголемиот дел од Ајдахо, Вајоминг, Јужна Дакота, Небраска, Колорадо, Ајова, Илиноимп, Масачусетс, Илиноис, Масачусетс. Делови од Алјаска, Монтана, Вашингтон, Орегон, Јута, Невада, Колорадо, Аризона, Ново Мексико, Канзас, Мисури, Минесота, Висконсин, Северна Дакота, Индијана, Охајо, Западна Вирџинија и Пенсилванија.

Во оваа зона во декември може да се засади и:

 • лук ,
 • грав и
 • кромид .

Можете и да посипете

 • тиква (кликнете овде за да дознаете сè за тиквите),
 • диња ,
 • тиквите и
 • тиквата по можност семките под снегот да се истурат под снегот.

Повторно, бидејќи ова е толку ладно подрачје, подобро е да се фокусирате на градинарството во затворен простор во контејнери наместо на отворено градинарство во текот на декември.

Прочитајте повеќе: Топ 9 најдобри овошни дрвја за зона 4

Што да се засади во декември во зоните 6а до 9б

Подигнати градини во основно училиште во Далас, Тексас.

Поголемиот дел од Вашингтон, Орегон, Калифорнија, Невада, Аризона,Ново Мексико, Јута, Канзас, Оклахома, Тексас, Мисури, Арканзас, Луизијана, Мисисипи, Алабама, Џорџија, Флорида, Јужна Каролина, Северна Каролина, Вирџинија, Западна Вирџинија, Индијана, Кентаки, Тенеси, Охајо, Пенсилванија, Њу Џерси, Род Ајленд и Конектикат. Делови од Алјаска, Ајдахо, Вајоминг, Колорадо, Монтана, Мичиген, Њујорк, Масачусетс, Њу Хемпшир и Мејн.

Во зоните од 6a до 9b, имате значително повеќе опции.

Во декември, можете да садите:

 • лук ,
 • кромид ,
 • грав ,
 • швајцарска блитва ,
 • брокула
 • брокула<1,10, скапува ,
 • рутабага ,
 • репа ,
 • ротквици ,
 • спанаќ ,
 • зелка ,
 • зелка ,
 • 0> колраби ,
 • ендив ,
 • јаки ,
 • целер ,
 • компир ,
 • силување
 • и<7.shallots

Можете да го засадите и следниот зеленчук порано во годината, обично доцна есен, за да се берат во текот на зимата, вклучувајќи го и декември.

 • Рокола ,
 • бок чој ,
 • магдонос ,
 • спанаќ ,
 • блитва ,
 • швајцарска блитва ,
 • > морков ,
 • зелка и
 • цвекло .

Што да се засади во декември во зони10a до 12b

Убава глетка во Луизијана.

Поголемиот дел од Хаваи и Порторико. Делови од Тексас, Луизијана, Калифорнија, Аризона и Флорида.

Во оваа зона, температурата ретко паѓа под нулата. За среќа, неколку пати тоа е исклучително лесен мраз од кој можете лесно да ги заштитите вашите растенија. Овде можете да садите речиси сè што сакате!

Сите култури споменати погоре растат овде, како и

 • домати ,
 • банани ,
 • пиперки од сите видови,
 • жили,

 • 11>
 • диња ,
 • краставици ,
 • смокви ,
 • лубеница ,
 • тиква ,
 • сквош ,
 • слатка пота 7>манго ,
 • сите видови грав ,
 • ананас ,
 • лимес ,
 • лимони ,
 • бимии ,
 • бамии ,
 • бамии , <11,0> бамја , <11, бамја,
 • > 11>
 • мудрец ,
 • нане ,
 • мајчина душица ,
 • рузмарин и повеќе!

Градинарството во затворен контејнер во декември

Градинарството е секогаш опција за внатрешен контејнер.

Единственото нешто што може да ве спречи со градинарството на внатрешни контејнери е просторот и осветлувањето . Ако имате доволно голема саксија и доволно светла светлина за растење, сè е можно.

Ако сте малку поограничени на простор или вештачкиосветлување, обидете се да чувате мали контејнери на вашите прозорци. Билките се одлична опција. Само не заборавајте да ги проверите вашите прозорци за нацрти. Растенијата, особено младите, воопшто не поднесуваат ладни нацрти.

Топ изборGarden Tower 2

„Најнапредната вертикална градинарска градина во светот“! Компостатор кој расте 50 растенија на 4 квадратни метри речиси секаде. Ги претвора кујнските остатоци во вештачко ѓубриво за да можете да одгледувате свои неверојатни производи!

Гордо е направен во САД со користење на 100% стабилна UV пластика, квалитетна за храна, со висока чистота од HDPE пластика, поддржана со 5-годишна гаранција.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Садење микрозелени во декември

Различни видови на микрозелени

Ако имате светло за растење и некои корпи за семиња, обидете се да одгледувате микрозелени во вашиот дом. Микрозелените растат брзо, понекогаш се подготвени за берба за само една недела и заземаат многу малку простор.

Некои популарни микрозелени растенија кои се одгледуваат во затворени простории во текот на зимата:

Исто така види: 6 Идеи за павилјони во двор и планови за сам
 • Сончогледи
 • Леќата
 • Пченична трева
 • Ртквица
 • Ртквица
 • Ртквица
 • Ртквица
 • <88 зелка
 • Грики
 • Брокула
 • Цвекло
 • луцерка
 • Рукола
 • Рукола
 • Рукола
 • Рукола
 • Рукола
 • Рукола
 • Кале
 • 11>

Проверете го True Leaf Market за еденневеројатна разновидност на органски и не-ГМО микрозелени семиња. Ги имаат сите горенаведени сорти и многу, многу повеќе.

Не можете да го поминете Bootstrap Farmer за залихите на вашите микрозелени фиоки, особено ако купувате на големо, но True Leaf Market исто така има достапни фантастични комплети, кои вклучуваат сè што ви треба за да започнете.

Хидропоничко градинарство во декември

Речиси е направено многу ниско градинарство и одржување на просторот.

Една последна опција што треба да се земе предвид за градинарство во затворен простор е хидропониката. Хидропоничкото градинарство е слабо одржување и ефикасно просторно. Хидропонските кули се релативно достапни, или барем лесно се прават, и одлично решение за декемврискиот градинар.

Некои лесни растенија за почеток во вашата хидропониска градина се:

 • марула
 • Целер
 • Краставици
 • Бок чој
 • <> Спанаќ s
 • Домати
 • Билките вклучуваат нане, босилек, оригано, жалфија, стевиа, тарагон, рузмарин и маточина.
 • Зимско градинарство и Најчесто поставувани прашања во декември

  Знаеме дека изборот на земјоделски култури за одгледување во декември е незгоден-особено ако никогаш не сте започнале градина со ладно време.лук, и кромид , во вашата зимска градина, доколку се погодни за вашиот регион и можат да бидат покриени или внесени во затворен простор за време на студени периоди.

  Можете да се обидете и со микрозелени или хидропоничко градинарство за да го зголемите опсегот на култури во зима!

  Што можам да засадам во саксии во декември?<8? грашок, тиква, зелена салата, рукола, спанаќ, пиперки, краставици, тиквички, ротквици, модри патлиџани. Исто така, размислете за растенијата од типот на трева како што се босилек, оригано, рузмарин, нане, жалфија, киселица, мајчина душица, маточина, власец, ловоров и магдонос. Можете ли да започнете градина во декември?

  Можете да започнете градина во декември ако живеете во топол регион. Декемвриското градинарство функционира и ако садниците ги започнувате во затворен простор или ако растете и го чувате растението во контејнер и внатре. Можете да ја подготвите вашата градина за пролет ако живеете во постудени региони. Но, погрижете се земјата да не е замрзната цврста!

  Дали е предоцна да се засади зимска градина?

  Не е доцна да се засади зимска градина ако ги имате соодветните алатки. Можете да почнете со семиња во садовите за садници, да го чувате зеленчукот во внатрешни контејнери или да садите надвор ако живеете во правилната зона на цврстина на USDA.

  Што можам да засадам сега за зимска боја?

  Можете да започнете некои семиња во затворен простор. Нашите омилени семки за ладно време се сенф, цвекло, брокула, моркови, карфиол, кељ,пашканат, или ротквици за планирање за зимата. Секое растение е прекрасно со уникатни бои и ќе ја разубави секоја градина.

  Ако одгледувате растенија во затворен простор во текот на зимата, размислете за домати, модри патлиџани, пиперки, мешавини за салата и цвекло за да ја разубавите вашата зимска внатрешна градина.

  Каков зеленчук може да се засади во зима?

  Растенија отпорни на ладно може да се садат надвор во текот на зимата, ако живеете во правилната зона на растење на USDA. Можете исто така да ја обработувате вашата градина во затворен простор во контејнери или да започнете семиња во послужавници во вашата куќа. Погледнете го зеленчукот како кељ, зелка, кромид, репа, цвекло, компири и лук.

  Што треба да правам во мојата градина во декември?

  Ако се чувствувате немирно и сакате да поминувате време во вашата градина во текот на зимата, размислете за додавање или надградба на вашите тврди пејзажи. Додадете или преместете карпи, изградете ограда (ако земјата не е замрзната цврста), додајте хотели со бубачки, кутии за лилјаци, клупи, столчиња за лулка и пергола, па дури и изградете си станица за саксии.

  Можеби ќе можете да додадете нова почва, компост или ѓубриво и во текот на зимата. Ако никогаш не сте успеале да ја прекриете вашата градина на есен, обидете се да го направите тоа сега.

  Ако имате куќа во градина, одвојте време да одите по вашите патеки и да се восхитувате на убавината на зимата додека се движите низ вашата градина.

  Исто така види: Колку чини кравата да се купи за вашиот дом?

  Откако сите ќе се фатат за тие задачи, почнете да се занимавате со градинарствотознаење. Прочитајте книга, слушајте подкаст, гледајте видео на YouTube или скролувајте низ нашата обемна серија на објави на блогови за градинарство.

  Треба да погледнете и градинарство со храна, компостирање, нови рецепти за зеленчук и како да го направите градинарството профитабилно.

  Заклучок

  Што ќе правите во градината овој декември? Дали украсувате за Божиќ? Да започнете семиња во затворен простор за да се подготвите за пролет? Кажете ни!

  Знаеме дека сместувањето на домовите е тешко овие денови - особено во зима кога храната е оскудна.

  Се надеваме дека нашиот водич за декемвриското градинарство и никнувањето во студено време ќе ви помогне.

  Ако имате совети или трикови за градинарството во студените сезони, ве молиме споделете ги со нас! за читање.

  И имајте одличен ден!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.