Волшебник за ореви против градинарска ласица - кој собирач на ореви е најдобар?

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Кога го чистите вашиот тревник оваа есен, последното нешто што ви треба е нередот што го оставаат несаканите гости.

Зборувам за оревите што тие досадни верверички ги оставаат зад себе. (Колку грубо!)

Зарем не е фрустрирачки да се обидувате со часови да ги соберете остатоците од ореви со рацете? Знам за ова искуство премногу добро бидејќи поседувам црни ореви во мојот двор.

Понекогаш, чистењето по вашите ореви е тешко! Помислата за постојано наведнување за рачно да ги отстраните оревите е застрашувачка.

Исто така види: Како да сече дрво без пила

Решението? Набавете собирач на ореви !

Собирачите на ореви помагаат да се соберат ореви од секаков вид. Само превртете го собирачот на ореви врз вашите ореви. Потоа – гледајте како оревите и другите остатоци од дворот (навидум) исчезнуваат како магија . Убаво!

Па – кој собирач на ореви е најдобар? Ако никогаш претходно не сте користеле - изборот на вистинската опција изгледа незгодно!

Но, не очајувајте - ние ги споредуваме двете најдобри опции за собирање ореви за вашиот дом.

Нут Волшебник против споредба со градинарски ласица

Додека јас претпочитам градинарска ласица. <0 и ease's of the simplicity се собираат одлични погледнете ги многу повнимателно и собирачите на ореви и нивните спецификации, добрите и лошите страни.

Ќе?

  • Волшебникот за големи холтови ореви Црн орев овошје слатки гуми за џвакање Избирач на горен ресивер...
Амазон Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 02:40 часот по Гринич

Собирачот на ореви Nut Wizard е лесен со 3,4 фунти и има многу простор за складирање во својот кафез од челична жица. Ако треба да земете цело јаболко со оваа работа, би ја имате вистинската алатка при рака.

Кафезот за собирање ореви има опсег од 1,25 инчи до 4 инчи во дијаметар. Можете удобно да соберете десетина ореви внатре во кафезот за собирање ореви во една сесија!

Го добивате и опционалниот механизам за жичана дампер што го прави празнењето на кафезот многу лесно и практично. Треба само да го поставите Nut Wizard над жичениот дампер прикачен на кофа или кутија, а потоа свртете за да ги извадите навртките.

Nut Wizard се собира на само три парчиња. Парчињата ги вклучуваат кафезот, рамката и столбот. Користењето на оваа алатка може да ви заштеди најмалку 45 минути рачно собирање ореви!

Градина ласица собирач на големи ореви

Градинарски ласици собирач на големи ореви - собира ореви, топчиња за слатки гуми за џвакање, глави од семе/цвеќиња од магнолија, мало овошје и засилувач; Други објекти 1 1/2" до 3" во големина, црвено/сребрено 57,44 $ 52,82 $
  • ШТЕДЕТЕ ВРЕМЕ, НАПОР И ВАШИОТ грб! – понекогаш наједноставните идеи се најдобри.Ова...
  • ЗЕМЕ РАЗНОВИ ОРВЕЦИ И ПРЕДМЕТИ – големиот собирач на ореви собира предмети 1 ½“...
  • ЛЕСЕН ЗА РАБОТА – За употреба, едноставно превртете ја секоја површина со движење назад и сила....
  • Челична конструкција, удобна, 1 рачна.> ВКЛУЧУВА – ние стоиме до нашиот производ. Отпорен е на временски услови, отпорен на 'рѓа и...
Амазон Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:25 часот по Гринич

Алатката за собирање навртки Garden Weasel е исто така лесна со 3 фунти и може да собира предмети кои се од 1,5 инчи до 3 инчи со големина на овие ореви . топчиња за џвакање, семки од магнолија и мали плодови.

Максималниот капацитет на овој собирач на ореви е околу 1,5 галони , така што ова ќе ви заштеди многу време за извршување на други задачи во вашиот двор.

Она што ми издвојува овој собирач на ореви е колку е едноставен за користење. Треба само да се превртувате над која било површина во вашиот двор со движење напред-назад ( нишајќи ).

Отстранувањето на предметите од челичната корпа е исто така едноставно бидејќи ги раширувате жиците преку кофа - потоа ја протресувате корпата за да се откачи.

Жицата е во форма на жица, додека жицата секогаш го прави загреан- употребатоа.

Висина на артиклите

Висината на вашиот собирач на ореви е поважна отколку што мислите - особено ако имате голем двор за натрупање!

За среќа, кога станува збор за висината, и двата од овие собирачи на ореви имаат значителен дофат.

Волшебникот за ореви ги мери 4.

Секоја алатка за собирање јаткасти плодови што вреди нешто мора да понуди олеснување од посегнување за предмети на земја! Инаку – што е поентата?

Задоволство ми е што можам да известам дека и двајцата собирачи на ореви без напор ја извршуваат оваа задача и обезбедуваат одлична моќ.

Тежина на ставката

Одличното нешто кај алатките како што се собирачите на ореви е тоа што тие не ви задаваат многу проблеми кога ракувате со нив и ги отстранувате другите зборови. Тие се доволно мали и лесни за да се носат низ вашиот двор без стрес.

Тоа е случај со двете од овие алатки бидејќи Nut Wizard тежи 3,4 фунти , а Garden Weasel тежи само 3 фунти .

Значи, дури и ако сметате дека рачното вадење ореви и земање на двор ви се исцрпувачки (не можам да ве обвинам) - се надевам, овие собирачи на ореви се лесни за маневрирање низ вашиот двор.

Капацитет

Волшебникот за јаткасти плодови без напор собира ореви, овошје и други предмети до > во дијаметар.

Волшебникот за ореви има капацитет на корпа од приближно 10 инчи ширина и 9,5 инчи длабока .

За споредба, Garden Weasel може да собере ореви и други ситни предмети со големина од 1,5 до 3 инчи .

Капацитетот на корпата на Garden Weasel е приближно <2-20>1,5 челичен капацитет за поврзување. Кафезот е многу важен за вас, тогаш Nut Wizard има повеќе простор да заштеди.

Прочитај повеќе 5 зеленчук што мора да се одгледува за топли климатски услови!>

Кафезите од челичната жица на двата уреди за собирање навртки се доволно издржливи за да се справат со оревите во дворот - без сомнение.

Тие нема да ви се скршат како сите собирачи на ореви од брендот за евтини долари.

Главната разлика помеѓу овие две алатки е тоа што Nut Wizard има дрвена рачка од која е направена од гарнитура >Цена

Доколку не ви пречи да трошите за алатки за подигање ореви, не би направиле двојно да ја земете цената 80$ на Nut Wizard .

Проценетата цена на Garden Weasel е околу 63$ , што значи дека е значително поевтина од оваа алатка<1, многу поевтина s не е премногу стрм.

Гаранција

Има голема разлика во плановите за гаранција за овие алатки!

The Nut Wizard нуди само a стандардна 1-годишна гаранција .

Од друга страна, Garden Weasel вклучува доживотна гаранција ! Значи, без разлика што ќе се случи со нивната алатка за собирање ореви - не треба да се стресувате.

Прочитај повеќе Објаснето органско земјоделство без обработување

Водичот за собирач на јаткасти плодови е лесно ny грст за управување. Но – се исцрпувам откако ќе се натрупам повеќе од неколку минути! Затоа ги сакам собирачите на ореви. Тие штедат време и енергија што го олеснуваат животот.

Дали недостигот на информации за компетентни алатки за собирање ореви те лути ? (Во ред, тоа беше лесна игра на зборови.)

Овде ќе обезбедиме солиден водич за купувачите за работите на кои треба да внимавате кога размислувате да купите собирач на ореви.

Нема ништо премногу сложено во собирачот на ореви, но ако знаете како работи за вашиот двор ќе биде голем чекор напред за вас.

Зошто ви е потребна алатка за собирање ореви?

Еве една голема причина зошто треба да размислите да набавите алатка за собирање ореви. Ќе и дадете на вашата косилка подобра заштита .

Неочекуваниот одговор, нели?

Често сум го доживеал ова во мојот двор – каде што имав стотици црни ореви расфрлани насекаде.

Додека треба да ја искосам тревникот, оревите се излезени со полна сила!

Оревите имаат начин да ја оштетат косилката за тревасечилата ако се погодат под прав агол, па затоа има смисла прво да се користи машина за собирање ореви пред да ја отфрлите косилката.

Исто така – се грижам дека ако оставите многу ореви расфрлани на вашиот тревник – дека вашата трева може да ја пропушти вредната сончева светлина!

Од што ви требаат вашите Ореви и од што ви се потребни?<2 0>Ако имате помал двор, како што е помалку од еден хектар, ви препорачувам да набавите само еден собирач на ореви.

Меѓутоа, ако имате огромен двор, можеби размислувате да земете два или три собирачи на ореви.

Размислете за вашите потреби – и вашите резултати може да се разликуваат. добивате, на повеќето собирачи на ореви им е потребно малку до никакво одржување .

Најголемата работа што ќе треба да ја завршите при чистењето на алатката за собирање ореви е да земете крпа или крпа и внимателно избришете го кафезот од челичната жица дел по дел.

За собирање ореви одзема помалку време од одржувањето на законот> собирачот на ореви

нема премногу да ви го џвака денот.

Исто така – прочитајте го упатството за сопственикот за моделот на собирач на ореви што ќе го изберете. Следете ги сите рутински упатства за одржување од производителот за најдобри резултати и долговечност на вашата алатка за собирање ореви!

Дали собирачот на ореви треба да има способности за виткање?

Оревите може да се акумулираат насекаде во дворот,а тоа вклучува ридови и падини.

Можете да размислите за свитлив собирач на ореви ако имате двор што има многу ридови и падини. Ридскиот терен е незгоден за неуредност – затоа ви треба сета помош што можете да ја добиете!

За среќа, мислам дека мнозинството собирачи на ореви се доволно приспособливи за да управуваат со повеќето терени.

Ако теренот на вашиот дом е многу карпест или рид, можете да го користите вашиот гребло за да го исчистите оревот <0 најдобра ситуација - но сепак подобро од рачно отстранување на орев. Мислам!

Дали собирачот на ореви треба да има функција за вадење?

Според мое мислење, собирачот на ореви треба да има вградена функција за вадење што ви овозможува да ги ослободите сите навртки што сте ги собрале слободно.

Не дека рачно вадењето на челикот е нешто погрешно. ge, но ризикувате да го оштетите вашиот собирач на ореви на тој начин.

Можете да заштедите и еден тон време за чистење на вашиот двор со функцијата за отстранување. Значи, мојот одговор е да.

Сигурно!

Кој собирач на ореви е најдобар? Мојот последен одговор!

Големите собирачи на ореви имаат проблем да соберат мали остатоци од дворот како желади. Ако имате многу желади, проверете го овој Мал Градинарски Ореви со ласици. Жичената корпа е доволно мала за да ги зафати малите остатоци од дворот како ореви и желади. Совршено!

Кој знаеше дека собирачите на ореви праваттолку многу работа!? Ако имате двор што постојано е преплавен од јаткасти плодови и овошје во текот на годината, тогаш ако имате алатка за собирање јаткасти плодови заштедувате многу труд.

Значи – кој ќе победи. Волшебник од орев против градинарска ласица? Мислам дека и двајцата имаат заслуги и ја завршуваат работата.

Од двете разгледани опции, јас лично би сакал прво да ја добијам градинарската ласица. Тоа е алатка што можам да се видам себеси како ја користам бидејќи неговиот издржлив челичен дизајн ќе ми овозможи да го превртам преку земја – без мака!

Исто така види: Како да соберете своја црвена детелина

Издржливоста на Градинската ласица е одлучувачки фактор за мене. Сепак, ваше е да одлучите кој собирач на ореви е најдобар за вашиот двор!

Исто така – известете ни го вашето искуство со собирачите на ореви?

Дали имате дополнителни совети за како да користите собирач на ореви ?

Дали сте морале да се справите со верверичките како нивните навртени навиваат?

Дали имате некој совет за како да спречите верверички да го нападнат вашиот двор?

Кажете ни во делот за коментари подолу!

Благодарам многу што прочитавте!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.