Оризова вода за растенија - факти, придобивки и недостатоци

William Mason 12-10-2023
William Mason

Како градинар, секогаш барам начини да го намалам отпадот што исто така го подобрува квалитетот на моите култури. Понатаму, сакам да наоѓам начини да заштедам пари со решенија за градинарство „направи сам“. Затоа бев толку заинтригиран кога еден пријател ми рече дека можам да ги користам остатоците од оризова вода за растенијата како ѓубриво и пестицид.

Нормално само фрлам оризова вода во одводот, па решив да истражувам и да видам дали треба да почнам да ја наводнувам мојата градина со оризова вода. Бев возбуден од идејата да не треба да купувам толку ѓубриво и да заштедам малку пари. И истовремено зголемување на растителното производство!

Исто така, ми рекоа дека ако ја ферментирам оризовата вода, таа делува како одличен пестицид и промовира раст на здрави бактерии во градината. Значи, требаше да сфатам што е вревата околу оризовата вода!

Придобивките од оризовата вода за растенијата

Оризовата вода содржи многу хранливи материи кои можат да им помогнат на вашите растенија да растат.

Постојат безброј анегдоти дека наводнувањето на вашата градина и растенијата во затворен простор со оризова вода ќе стимулира зголемен раст на растенијата и многу блогови ги фалат придобивките од оризовата вода.

Сè повеќе научни трудови покажуваат дека тоа е вистина - оризовата вода содржи многу хранливи материи што им се потребни на растенијата за да растат! Истражувањата покажаа дека оризовата вода за растенија го зголемува растот на многу сорти , вклучувајќи ги доматите , марула , печурки , пиперки и лук .

Тоа не е само градинарски мит!

Хранливите материи во оризовата вода

Прво, оризовата вода за растенијата ги содржи трите најважни и есенцијални хранливи материи за целосно ѓубриво - азот , фосфор и калиум. Оризовата вода исто така вклучува важни хранливи материи за здрав раст како што се магнезиум , калциум , железо и сулфур . Се смета дека сулфурот промовира синтеза на тиамин (Витамин Б1), а тиаминот им помага на растенијата да се заштитат од болести.

Оризовата вода содржи и многу витамини од групата Б кои се клучни за здравјето и растот на растенијата. Севкупно, откриено е дека оризовата вода има споредлива содржина на хранливи материи како стандардните неоргански ѓубрива. Ова го прави одлично органско ѓубриво што можете да го направите сами, дома.

Дополнително, оризовата вода содржи скроб, кој игра важна улога во хранење на бактериската и габичната средина во вашата градина. Скробот не само што го промовира растот на растенијата, туку е важен извор на енергија за здрави бактерии и важни габи на кои вашата градина се потпира за нејзината благосостојба.

Измиена оризова вода наспроти зовриена оризова вода

Постојат два начини на кои луѓето обично прават оризова вода.

 1. Прво, многу луѓе сакаат да го мијат својот неварен ориз пред да го зготват. Ова е факултативен чекор во подготовката на оризот. Преостанатата вода можесе користи за наводнување на вашата градина како оризова вода за растенијата.
 2. Алтернативно, можете да ја користите преостанатата вода од зовриениот ориз. Варената оризова вода е побогата со хранливи материи од измиената оризова вода. Тоа е затоа што процесот на вриење извлекува повеќе хранливи материи од оризот, додека миењето вообичаено ги извлекува хранливите материи од триците и лушпата на оризот.

Недостатоци на оризовата вода за растенијата

Сепак, се испостави дека има некои потенцијални проблеми што може да настанат со наводнување на оризот за вашата градина.

 1. Иако скробот може да го промовира растот на здрави бактерии, скробот во оризовата вода исто така може да ги нахрани несаканите бактерии кои може да им наштетат на вашите култури. .
 2. Конечно, премногу скроб во вашата градина може да доведе до гниење на коренот .

Ферментирана оризова вода за растенија

Ферментирана оризова вода

Потенцијалните негативни страни од користењето оризова вода може да се решат со ферментирање на оризовата вода пред да се нанесе во вашата градина.

Научната работа на Набаи и неговите колеги откри дека ферментирањето на оризова вода може значително да ги зголеми корисните влијанија од користењето на оризова вода за растенијата како ѓубриво. Понатаму, процесот на ферментација го промовира растот на корисни бактерии, а истовремено ги убива штетните бактерии.Големи придобивки за растенијата во вашата градина!

Поточно, можете да ферментирате оризова вода за да го промовирате растот на бактериите на лактобацилот . Лактобацилите играат клучна улога во здравјето на луѓето, бидејќи убиваат многу од патогените кои се штетни за луѓето. Затоа е здраво да се јаде лакто-ферментирана храна како јогурт, кимчи и кисела зелка.

Затоа, најдобро е да користите ферментирана оризова вода за да ја оплоди вашата градина и да промовира здрав раст на растенијата.

Како да направите ферментирана оризова вода

Следниот чекор, значи, е да откриете како да направите ферментирана оризова вода за растенијата. Добрата вест е дека е супер лесно! Добиениот производ може да се користи во градината и за вашите растенија во саксии - за речиси секаков вид растение.

Првиот чекор во процесот е правење на оризова вода. Можете да направите или измиена неварена оризова вода или зовриена оризова вода.

Како да направите измиена оризова вода

Овој метод е прилично јасен.

 1. Ставете го оризот во сад.
 2. Наполнете го садот со вода.
 3. По околу триесет минути, водата треба да добие млечна непроѕирност.
 4. Ислејте ја оваа вода и имате оризова вода за растенијата.

Како да направите зовриена оризова вода

Во зависност од тоа како го правите оризот, можеби веќе ќе направите вишок зовриена оризова вода. Во оризот обично ставам доволно вода за да нема вода на крајот.

Да се ​​направи вишокзовриена оризова вода, едноставно двојно поголема количина на вода што ја користите за да го направите вашиот ориз. Кога оризот е готов, истурете го вишокот оризова вода за ферментација.

Како да ја ферментирате водата од оризот

Сега кога ја имате оризовата вода, следниот чекор е да ја ферментирате. Уште еднаш, овој чекор е прилично едноставен. Наједноставниот метод, што е она што Healthline го препорачува ако го правите за вашата кожа или коса, е следниот:

Исто така види: Како да соберете своја црвена детелина
 1. Ставете ја оризовата вода во тегла.
 2. Оставете ја теглата на собна температура до два дена.
 3. Редовно мирисајте го. Откако ќе почне да мириса на кисело, подготвен е за употреба.
 4. Чувајте го во фрижидер и разредете го пред да го користите како оризова вода за растенијата.

Вториот метод е малку повеќе вклучен, но сепак лесен како пита. Се што ви треба е тегла, малку шеќер и малку млеко.

 1. Наполнете ја теглата 50-75% полна со оризова вода. Важно е да има малку воздух во теглата за да го промовира процесот на ферментација.
 2. Во теглата додадете 1 лажичка шеќер и 4 лажици млеко.
 3. Можете да ја покриете теглата, но не ја затворајте целосно за да обезбедите проток на воздух во теглата.
 4. Оставете ја теглата да отстои околу три до пет дена. Во овој момент, смесата треба да премине од непроѕирна во проѕирна по изглед.
 5. Сега сте подготвени да ја напоите вашата градина со ферментирана оризова вода!

Други намени за ферментиран оризВода

Ферментираната оризова вода не е корисна само во градината. Има и многу други придобивки. Некои од тие придобивки поддржани со истражување се наведени подолу.

 • Подобрување на оштетувањето на вашата кожа од сонцето
 • Ферментираната оризова вода содржи антиоксиданси кои можат да обезбедат придобивки против стареењето за вашата кожа
 • Може да помогне во иритацијата на кожата предизвикана од состојките во негата на кожата
 • Оризовата вода може да помогне да се направи вашата коса посилна, поздрава, а понатамошно е потребно истражување на водата за кожата11><.
 • Оризовата вода може да понуди заштита од сонце за вашата кожа.
 • Можете да користите оризова вода како шампон, средство за чистење, тонер или капење.

Како да ја користите оризовата вода во вашата градина

Без разлика дали сте ја ферментирале оризовата вода или не, можете да ја напоите градината со неа. Неферментираната оризова вода треба да се користи само како додаток на стандардното наводнување.

Иако не постојат јасни научни упатства за точната количина и конзистентност, некои тврдат дека неферментираната оризова вода треба да се користи за наводнување на вашата градина само еднаш во недела или две. Ако премногу ја наводнувате градината со неферментирана оризова вода, потенцијално ќе го поттикнете несаканиот бактериски раст и гниење на корените.

Исто така види: 17 најдобри сорти краставици кои најлесно се одгледуваат

Важно е да го следите здравјето на вашите растенија додека им давате оризова вода и да престанете да користите оризова вода доколку забележите непожелнаисходи.

Ферментираната оризова вода може да се користи поконзистентно, со оглед на нејзините антимикробни својства. Ферментираната смеса може да биде малку моќна, па може да се помеша со дополнителна вода за да се разреди и да се осигура дека можете да ја наводнувате целата градина со неа.

Како и со неферментирана оризова вода, важно е да ја следите вашата градина додека ја администрирате ферментираната оризова вода.

Завршни мисли

Оризот е едно од најчесто јадените житарки во светот. Така, отфрлената оризова вода претставува голем извор на отпад на глобално ниво. Користењето оризова вода за наводнување на вашата градина не само што ќе помогне во целокупниот раст на вашите растенија, туку ќе помогне да се намали отпадот од вода во целина.

Ферментирањето на оризовата вода може да помогне и во промовирање на здрав раст на бактериите, обезбедувајќи виталност на вашата градина. Ова може да ви помогне да заштедите пари што инаку би ги потрошиле на комерцијални ѓубрива и пестициди.

Сè што ви треба е ориз и вода и можете да го воведете ова корисно и практично ѓубриво во вашата градина!

Благодарам многу за читањето! Не ги пропуштајте нашите други написи за градинарството, почвата и ферментирањето:

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.