Водич за одгледување спанаќ во Окинава - садење, берба и повеќе

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Изборот на повеќегодишен зеленчук и јастиви растенија за покривање на земјата може да ви помогне да создадете слоевити, просперитетни и биодиверзитетни системи во вашата органска градина. Во суптропските и тропските зони? Окинава спанаќ е одлична опција да се разгледа.

Вкусно е и лесно се одгледува. Плус, изгледа величествено и прекрасно!

Спанаќот Окинава, исто така, има неколку нијанси што треба да ги земат предвид сите градинари и домаќини.

Ајде внимателно да го разгледаме овој скриен повеќегодишен скапоцен камен.

Дали?

За спанаќот Окинава не е Окина Но, тоа е растение наречено Gynura crepioides на латински. Спанаќот Окинава со прекрасните виолетови листови се нарекува Gynura bicolor . Се нарекува и Хунг Цои. Спанаќот Окинава има навика за густ раст. Има длабоко зелени лисја со славна виолетова на задната страна.

Таа расте до околу 70 до 100 сантиметри висок. (Два до три стапки.) Произведува мали портокалови цветови кога се остава да го стори тоа.

Окинава спанаќ Преглед

  • Окинава спанаќ е повеќегодишно растение.
  • Може да се одгледува во многу суптропски или тропски клими или дури и како домашно растение.
  • Окинава спанаќот е јадлива почва и придружна билка во потоплите зони на растење.
  • Садете или коренски сечи во пролет. се става во саксии или контејнери.
Окинава спанаќот ениско-растечко повеќегодишно растение кое потекнува од Југоисточна Азија. Има темно зелено зеленило, расте до околу три метри, а листовите имаат прекрасен темно-виолетова контура. Лесно е да расте и не му пречи топлото време - но го мрази мразот!

Каде расте спанаќот од Окинава?

Ова растение е родено во Југоисточна Азија, иако расте без врева во повеќето суптропски или тропски климатски зони каде што има доволно влага.

Успева на полно сонце (со доволно влага) или во делумна сенка и најдобро е во богата, влажна и плодна почва со многу органска материја. Претпочита медиум со малку кисела pH вредност од околу 6 до 6,5 .

Ако живеете во ладна област? Одгледувањето спанаќ од Окинава е потешко. Сепак, можно е да се одгледува спанаќ од Окинава во затворен простор - или каде било ако ги избегнува ниските температури во зима.

Потенцијално може да се одгледува на заштитено и сончево место во контејнер на отворено, а потоа да се премести под покривка или во затворен простор пред да има ризик од мраз. Или можеби е можно да се одгледува во затворен простор како домашно растение во текот на целата година.

Прочитајте повеќе - Колку често треба да ги полевате билките што растат на отворено - и во затворени простории?!

Дали спанаќот Окинава е повеќегодишен?

Да! Спанаќот Окинава е повеќегодишно растение во својот роден опсег, а во области каде температурите не паѓаат под нулата во текот на зимските месеци, ќе расте во вашата градина.за многу години.

Сепак, понекогаш се одгледува како едногодишно во поладни климатски зони.

Зошто да одгледувате спанаќ од Окинава?

Спанаќот од Окинава е вкусен и хранлив. Совршен е за смути, салати, пржени помфрит од зеленчук, супи, сендвичи, ролни со зеленчук и зеленчук на пареа.

Окинавскиот спанаќ е исто така многу лесен за одгледување во потопли клими. Во соодветни климатски зони, може да обезбеди одлична почва. Може да биде и одлично придружно растение – дава придобивки за другите блиски растенија.

На пример, може да биде корисно кога се сади околу овошни дрвја или во која било шема за поликултура или шумска градина. Густата почвена покривка помага да се задржи влагата во почвата и да се потисне плевелот.

Окинавскиот спанаќ може да биде корисен во агрошумарството или во пасиштата како сточна култура. (Можете да ги заштитите вашите други повредни култури со садење товари спанаќ од Окинава - ако сакате. Расте брзо - и има дијаметар до четири стапки.)

Една од главните придобивки од одгледувањето спанаќ од Окинава е тоа што може да се справи со широк спектар на услови за одгледување. На Окинава спанаќот не му пречи директното сонце или делумната сенка. Лесно е и за берба во текот на целата година, така што добивате стабилно снабдување со вкусен и здрав зеленчук. Совршен за пржење, салати, сендвичи или темпура!

Можете ли да јадете спанаќ од Окинава?

Се разбира, друга примарна придобивка од Окинава спанаќ е тоа што можете да го јадете. Тоа е едиментален! Анатрактивна, украсна и јадлива култура.

Може да се јаде како салата, да се пржи или да се користи како што би го користеле спанаќот во низа рецепти. Листовите имаат вкус на орев со уникатен белег на бор и се крцкави по текстура кога се сурови. Кога се варат, имаат леплива текстура и не треба да се преваруваат.

Иако воопшто не е поврзан со спанаќот? Тоа е добра замена во области каде вистинскиот спанаќ може да биде предизвик за одгледување.

Дали Окинавскиот спанаќ е ист како спанаќот за долговечност?

Окинава спанаќот е поврзан, но се разликува од растението познато како спанаќ за долговечност. Спанаќот за долговечност е Gynura procumbens – лоза која се шири на земја, а не исправена билка.

Двајцата имаат многу заеднички карактеристики – и се корисни за јадење растенија и замена за спанаќот. Но, тие се разликуваат во нивните навики за раст и се малку различни по вкус.

Окинавскиот спанаќ не е единствениот летен спанаќ! Овде гледате прекрасно долговечно растение спанаќ - близок роднина на спанаќот Окинава. Лесно е да се помеша Gynura Procumbens (спанаќ за долговечност) со спанаќ од Окинава (Gynura Crepioides). Спанаќот за долговечност има посилен вкус од спанаќот Окинава. И - многу помалку виолетова!

Кога да засадите спанаќ од Окинава?

Можете да засадите спанаќ од Окинава во секое време ако живеете во топла зона на растење. Но запомнете дека тие мразат студено време. Спанаќот Окинава обично се купува или какосаксиски растенија или како тревни сечи кои можете сами да ги искорените дома. Ако веќе познавате некој што го одгледува ова растение, можеби ќе можете и самите да земете сечи.

Како го одгледувате спанаќот од Окинава?

Особено во повлажни суптропски и тропски климатски зони, спанаќот од Окинава може да биде неверојатно лесно растение за одгледување:

  • погодно место за сечење, местење или подготовка на ваше место. се забиваат со должина од 10 до 20 сантиметри и се вкорени во саксии исполнети со медиум богат со органска материја.
  • Поставете ги сечињата или младите растенија приближно оддалечени една нога за густа почва или околу два стапки оддалеченост за растенијата да созреат до нивната целосна големина.
  • Добро прекријте ги околу растенијата со органски материјал како домашен компост или добро изгни ѓубриво.
  • Отстранете ги цветовите така што растенијата ќе се фокусираат на производството на зеленило. Но, размислете да дозволите некои растенија да цветаат за да донесат корисни опрашувачи и други инсекти во вашата градина.
  • Премести се на место без мраз на есен во поладни климатски зони.

Откако ќе се воспостави спанаќот од Окинава, може да уживате во (вкусни) жетви во текот на целата година, ако сте доволно среќни да живеете во топла клима.

Бербата на Окинава – и лесниот спанаќ од Окинава е награден<1 nach

Окинавскиот спанаќ е растение кое не престанува да дава. Можете да исечете лисјаод растенијата како и кога се потребни. За да се одржи доброто производство на растенијата, берете малку и често. Исечете многу при бербата на горните лисја. На тој начин - добивате пополни, погусти и попродуктивни растенија.

Исто така види: Како да изградите коренска визба ефтино

Постојат подобри и потврди замени за спанаќ за одгледување за умерена клима. Сепак, во потоплите клими, спанаќот од Окинава може да биде еден од најлесните лиснати повеќегодишни зеленчуци и затоа може да биде совршена опција за градинари во соодветни климатски зони.

Нашиот избор Живо растение спанаќ во Окинава - Gynura Crepioides $13,99

Забележавме дека е тешко да се најде спанаќ од Окинава за локално пресадување! Ако не можете да најдете примерок во локални расадници, можете да ги купите на Амазон. Ќе добиете едно растение спанаќ од Окинава. Тоа е помеѓу три и осум инчи во тенџере од три инчи. Тие се совршени за сеење во вашата топла градина. Или - можете да ги развиете во затворен простор.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 07:45 часот по Гринич

Заклучок

Спанаќот Окинава е едно од нашите омилени летни градинарски растенија.

Тие изгледаат прекрасно заедно со речиси и придружните растенија. Градините секогаш изгледаат подобро со неколку растенија спанаќ од Окинава.

Исто така, тие се забавни и наградни за готвење и јадење!

Што е со вас? Дали ги сакате исто како нас?

Ако имате прашања за спанаќот од Окинава,ве молиме прашајте.

Исто така види: 21 неверојатни дрвја со виолетови цвеќиња, лисја и бобинки!

Со нетрпение очекуваме да слушнеме од вас - и ви благодариме што прочитавте.

Ви благодариме повторно.

Имајте убав ден!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.