Како да се подготвите за недостаток на храна во 2023 година

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

за, хранење и касапување на вашите птици

Како да се подготвите за недостаток на храна! Дали имате подготвено складиште на есенцијална храна и чекате вашето домаќинство да ги искористи веднаш? Ако не, тогаш ризикувате да доживеете криза ако се појави недостиг на храна во вашата област или дури и низ целиот свет.

За среќа, лесно е да научите како да се подготвите за недостиг на храна - и ние сме тука да помогнеме со овој водич. Еве еден поглед на сè што треба да знаете за подготовката за недостиг на храна.

Зошто треба да се подготвите за недостиг на храна

Празните полици се вообичаена глетка во супермаркетите во последните две години. Подготовката за недостиг на храна е поважна сега од кога било.

Секој ден навидум носи нови предупредувања за недостиг на есенцијална храна. Овие недостатоци обично се ограничени на неколку производи во исто време и имаат тенденција да се решат брзо. Но, секогаш постои ризик од недостиг на храна да се случи на глобално ниво .

Кога глобалната понуда на храна е намалена, нема да сакате да бидете тој што стои во долги редици во самопослугата за да се соочите со празните полици. Многу е побезбедно да ги имате при рака сите вистински предмети дома, само во случај нешто да се случи со синџирот на снабдување со храна.

Потоа можете да го одржувате вашето домаќинство добро нахрането и хидрирано додека чекате да заврши недостигот на храна. Значи, вреди да се подготвите за проблеми со синџирот на снабдување со складирање на итна храна, вода и другоВашата градина

Исто така види: 10 најдобри кози за почетници

6. Планирање на градина во текот на целата година

За најдобри приноси, обидете се со градинарство со квадратни метри . За да го направите тоа ефикасно, креирајте план за вашата градина во текот на секоја сезона. На тој начин, постојано ќе ви пристигнуваат производи што можат да се берат.

Започнете ги плановите за градината со фокусирање на топлите и студените сезонски култури што ќе ги одгледувате во пролет и лето. Недели пред да заврши првиот мраз, почнете ги семињата во затворен простор за да создадете силни садници за пролетната вегетативна сезона.

Како да се подготвите за недостиг на храна со семиња за топла сезона

Во зависност од вашата клима, пролетните растенија што можеби сакате да ги одгледувате вклучуваат: 9> Мдар патлиџан Потоа, наводнете ги колку што е потребно за да ги одржите растенијата да растат силни до крајот на жетвата.

Како да се подготвите за недостиг на храна со семиња за студена сезона

Како што се приближува крајот на летото, почнете ги семињата уште еднаш во затворен простор, но овој пат за вашите култури за студена сезона, како: 0>

 • Репа
 • Карфиол
 • Брокула
 • Марула
 • бриселско зелје
 • Зелка летна
 • топли темпераменти, можете да почнете да ги ставате овие растенија во земја. Како и со пролетта, секогаш проверувајте го алманахот за идеални датуми за садење за вашата област.
 • Имајте на ум дека можете повторно да засадите нови садници од морков, пашканат и ротквица додека го собирате секој ред. Исто така, исечете ја зелената салата во основата наместо да ја влечете нагоре за да ги одржите културите да растат цела сезона.

  Во текот на секоја сезона, креирајте план за сите ваши жетви. Можеби ќе треба да продолжите да го извлекувате инстант тенџерето , шпоретот под притисок и другиот опрема за конзервирање за да создадете доволно голема количина храна за да издржите недостиг од храна.

  Вреди да се потроши времето и напорот што е потребно за да се подигнат доволно полиците во визбата за да го пребродите вашето домаќинство каков и да е недостиг од храна што ќе ви се појави.

  Дознајте повеќе – Што можам да засадам во декември? [Водич за градинарство на зеленчук]

  7. Не заборавајте за заштеда на семиња

  Кога се појавува недостиг на храна, обично следи недостиг на семиња. За да не останете заглавени без семиња за да растат следната сезона, стекнете навика да дозволите неколку растенија да одат на сеење секоја сезона. Можете исто така да ги замените вашите семиња со соседите за да ги разликувате вашите видови култури и да изградите голема колекција на семиња.

  Исто така види: 11 билки со бели цветови толку убави, што ќе сакате да ги искинете!

  Добрите практики за заштеда на семиња што треба да ги следите на вашето патување „како да се подготвите за недостиг на храна“ вклучуваат:

  • Само најсилните растенија во вашата градина одат на семе секоја сезона
  • Letцелосно да го завршите процесот на производство на семиња
  • Соберете ги семето со рака и потоа оставете ги целосно да се исушат пред да ги складирате
  • Складирајте ги сите ваши семиња во чисти, суви стаклени садови со цврсто прицврстени капаци
  • Обележете ја секоја тегла од семето и ставете ги на ладно и суво место за подоцнежна употреба
  • сезони за да ги чувате подоцнежните сезони. Заменете ги по потреба секоја вегетативна сезона, за да одржувате робусна колекција од многу различни видови семки од овошје и зеленчук.

   Прочитајте повеќе: Заштеда на семиња, тајната за опстанок на вашата градинарска градина & засилувач; Безбедност на храната

   Како да составите комплет за итни случаи

   Започнете со вашиот комплет за итни случаи за да се осигурате дека имате при рака добра храна, без разлика какви се ситуации со недостиг на храна. За почеток, земете пластична када за складирање на храната и другите предмети.

   Кадата треба да се вклопи во вашето возило само во случај да треба да се евакуирате. Потоа, пополнете го со сите соодветни предмети и чувајте го на лесно достапно место кое е заштитено од елементите.

   Клучни ставки што треба да ги вклучите во комплетот

   За четиричлено семејство, ќе ви требаат:

   • Најмалку три дена храна за секое лице, вклучително и протеинска вода за пиење, протеинска вода до 20 конзерва, секој човек три дена или повеќе
   • Рачен отворач за конзерви
   • Сапун и средство за дезинфекција на раце
   • Пластикаприбор
   • Хартиени чинии
   • Алатки за подготовка на храна
   • Ќебиња за итни случаи
   • Маски за прашина
   • Ќеси за ѓубре
   • Радио со рачна рачка
   • Радио со рачна рачка
   • Свирчиња
   • Свирчиња
   • Мобилни телефони и преносни полначи
   • Храна и вода за домашни миленици

   Ставете ролна сликарска пластика и селотејп со висока густина во вашиот комплет само во случај да треба да поставите засолниште. Исто така, не заборавајте да купите таблети за прочистување на водата за вашиот комплет, само во случај вашата вода да се контаминира.

   Покрај тоа, составете комплет за прва помош со:

   • Завои
   • Газа
   • Лепта
   • Алкохолни влошки
   • Алкохолни влошки
   • Алкохолни компоненти
   • >
   • Пинцета
   • Термометар.

   Покрај тоа, не заборавајте да вклучите:

   • Лекови против болки без рецепт
   • Антиинфламаторни
   • Антихистаминици

   Ако некој во вашето домаќинство зема лекарства на рецепт до ден. od и вода

   Погледнете ги нутритивните информации за вашата храна за да дознаете колку да вклучите за секој член на вашето домаќинство. За правилно одржување на секој човек, ќе сакате да спакувате околу 2.000 калории храна дневно.

   Колку храна е тоа? За секој ден од недостаток на храна, можеби ќе сакате да го спакувате секој човек:

   • Една лименка чили – 550 калории
   • Еден ракав крекери – 480калории
   • Еден целосен оброк стабилен на полица – 300 калории
   • Две лажици путер од кикирики – 190 калории
   • Една шолја конзервиран овошен коктел во сируп – 140 калории
   • <3 до 3 протеински калории на овие барови. 2.040 калории за ден. Но, можете да измешате и измешате која било храна што е најдобро за вашето домаќинство.

   Иако би можеле да го намалите додатокот на калории за децата, тоа не е препорачливо. Исто така, не заборавајте да ставите формула, храна за бебиња и грицки за доенчиња и мали деца во вашиот комплет ако имате мали. Севкупно, купете храна која вашите деца ќе ја сакаат за да им помогне да го намалат стресот во врска со ситуацијата.

   Што се однесува до водата, пакувајте еден галон вода по лице најмалку три дена. Водата треба да се користи првенствено за пиење, но може да биде корисна за кратко миење.

   Дали имате домашни миленици во куќата? Спакувајте го нивниот дневен додаток за храна, како и еден галон вода по домашно милениче. Учењето како да се подготвите за недостиг на храна вклучува грижа за животните во ваша грижа.

   Совети за складирање на комплетот за итни случаи

   Со исклучок на конзервираната стока, ставете што е можно повеќе храна во кеси што можат да се затворат. Направете го истото и со другите ваши залихи што може да се оштетат од поплавување на вода и изложеност на прашина.

   Потоа, ставете го сето тоа во пластичната канта за складирање. Ќе сакате да ја ставите корпата за складирање и снабдување со храна во близина на влезната врата иливо гаражата, така што е лесно да се пристапи во случај на вонредна состојба.

   Причини за глобалниот недостиг на храна

   Веројатно нема доволно брзо да видите недостиг на храна за адекватно да го подготвите вашето домаќинство за голите полици во супермаркетите. До моментот кога ќе добиете известување за претстојниот недостиг на храна, веројатно е дека сите останати во вашата област се на истата страница.

   Причината за релативно краткото известување се должи на главните причини за овие недостиг, вклучувајќи:

   • Штета на земјоделските култури
   • Природна катастрофа
   • <2War19>Сите проблеми може да ги прекинат синџирот на снабдување без предупредување, оставајќи ги домаќинствата да бараат решение. Затоа е толку важно да научите како да се подготвите за недостиг на храна.

    Постепен недостиг на храна може да се појави и поради влијанието на климатските промени врз земјоделската и рибарската индустрија. Недостигот на работна сила може многу да влијае на производството, транспортот и активностите за продажба на храна. Економскиот пад дури може да ги натера заедниците да се борат да ги добијат ресурсите потребни за соодветно да ги снабдат супермаркетите со сите неопходни работи.

    Понекогаш, навестувањето за претстојниот недостиг на храна предизвикува производите да исчезнат од полиците на подолг временски период. Ова се случи со тоалетната хартија во 2020 година поради проблеми со синџирот на снабдување предизвикани од пандемијата.

    Резултатите би можеле да бидат поразителни ако производите за оставата, чајната кујна, како брашно, шеќер,и квасецот, се натрупаа на глобално ниво и уште подолго од недостигот на тоалетна хартија.

    Подготовката е клучна за избегнување на криза со храна

    Сега кога знаете како да се подготвите за недостигот на храна, време е да започнете. На крајот на краиштата, едноставно не можете да предвидите кога ќе се појави недостиг, затоа најдобро е да се подготвите рано.

    Како што климатските промени, глобалните конфликти и слично продолжуваат да се случуваат, ризикот од заедниците да има недостаток на храна секогаш ќе остане. Значи, одржувајте ги вашите резерви добро со редовни прегледи и ротации. Вашите напори ќе помогнат да се осигурате дека вашето домаќинство има сè што е потребно за да остане самоодржливо во секоја криза.

    залихи.

    Како да се подготвите за недостаток на храна

    Мојата свекрва, Сју, подготвува храна во кеси од Мајлар за долгорочно складирање. Сега имаме просторија посветена на чување на основните предмети. Повеќето расипливи производи се чуваат во кеси Mylar (или се конзервирана стока). Потоа ги чуваме во цврсти пластични кофи со капаци за да ги задржиме штетниците надвор.

    Кога учите како да се подготвите за недостаток на храна, планирајте да преземете повеќестран пристап. Мора да имате комплети за итни случаи подготвени да ги преземете, заедно со целосно опремена оставата, чајната кујна и добро чуваниот градинарски простор. Го сакам овој пакет бидејќи доаѓа со апсорбери на влага и етикети. Никогаш не заборавајте да ги означите вашите чанти! Во спротивно, може да се разболите.

    Добијте повеќе информации 19.07.2023 23:44 по GMT

    1. Направете комплет за итни случаи

    Започнете со создавање комплет исполнет со се што ќе ви треба за време на итни настани, вклучувајќи храна , вода и медицински материјали.

    Овој комплет за складирање и набавка на храна ќе има сè што му е потребно на вашето домаќинство за да преживее самостојно додека не пристигне помошта. Можеби ќе треба да го земете комплетот на пат ако ви биде наредено да се евакуирате или ако вашиот дом во спротивно биде компромитиран.

    2. АкцииСè на нерасипливи производи

    Нашата просторија за снабдување со храна за итни случаи е се пополна секоја недела.

    Резервирајте нерасипливи производи за да се осигурате дека вашето домаќинство има доволно неопходни работи за да издржи преку продолжен недостиг на храна. Подгответе се за недостиг на храна така што ќе го наполните просторот во оставата, чајната кујна со предмети кои имаат здрав рок на траење, вклучувајќи конзервирана храна , ориз , нудли , грав и слично.

    Или, можете да одите уште подалеку со зачувувањето на храната за да ја наполните визбата или друг простор за долгорочно складирање храна со предмети што ви требаат да траат неколку години. Ова е она што избравме да го направиме. Нашата соба за итни случаи има здрави резерви на храна, материјали за прочистување на водата, тоалетна хартија, ќебиња и други материјали.

    Редовно додаваме во собата, особено кога артиклите се на специјални или кога можеме серија зеленчук или овошје. Гледајте го како работа во тек, почнувајќи од најсуштинските артикли и напредувајќи до помалку суштински, но одлични за поседување предмети. Амазон, на пример, има одлични зделки за големо купување намирници - вреди да се внимава на оние и работите што се на специјални.

    Не е доволна ниту само храната. Ќе ви требаат кујнски алати, тоалетна хартија и други материјали за да останете во живот додека не се решат проблемите со синџирот на снабдување. Додадовме дури и рибарска мрежа!

    Најдобрите видови храна што не се расипува

    Најдобрите видови на нерасиплива хранаспакувана и конзервирана храна која треба да ја ставите во оставата, чајната кујна и визбата вклучува:

    • Риз
    • Тестенини
    • Сува грав
    • Инстант овесна каша
    • Canggned>
    • Конзервирано овошје
    • Конзервирано месо
    • Сува овошје
    • Конзерви за супи
    • Кокосово масло
    • Кокосово масло
    • Кокосово масло
    • Кокосово масло
    • Кокосово масло
    • >
    • Јаткасти плодови
    • џем

    Ако сакате да ја зачувате храната, небото е граница во она што можете да го складирате. Јајца во лимета вода, киселиот зеленчук , чатни , билките конзерви и супите богати со протеини се сите одлични можности.

    Генерално, фокусирајте се на добивање вистинска храна и висока хранлива вредност со долг рок на траење. Преработената храна е исто така добра, бидејќи има сол и други конзерванси потребни за да трае подолг временски период.

    За правилно обработување на се што одгледувате во вашата градина, чувајте ги и рачните кујнски алатки, како што се мелница за житарки , мелница за пченица, и мелница за леб . Научете како да ги користите и пред време, за да не се обидувате да сфатите што да правите во ситуација под висок стрес.

    Конзервирана готвачка: едноставни, безбедни инструкции од сертифициран главен чувар за храна 24,99 $ 15,69 $

    Овој водич и книга со рецепти од сертифициран специјалист за храна во Грузија Варзазае еден од најдобрите ресурси за конзервирање за почетници таму. Оваа книга ќе ве научи на основите, вклучително и како да го вклучите конзервирањето во вашиот распоред, опремата што ќе ви треба и чекор-по-чекор инструкции за конзервирање со вода и под притисок.

    Книгата исто така има неколку прекрасни рецепти кои ќе ви помогнат да уживате во јадењето на конзервираната стока додека заштедувате пари и ќе бидете подготвени за секој итен случај.

    Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 23:45 GMT

    Подобрете ги вашите резерви за оставата, чајната кујна

    Повеќето недостиг на храна се краткорочни настани, но секогаш постои шанса да се појави продолжен недостиг во текот на вашиот живот. За да го издржи тоа, на вашето домаќинство ќе му треба целосно опремена оставата, чајната кујна исполнета со дополнителна храна и други залихи. Дополнителните артикли ќе му помогнат на вашето семејство да преживее додека ја чека малата достапност на храна во вашата област.

    Ако сакате да останете самоодржливи со години, насочете се кон полнење на вашата визба или друг простор за долгорочно складирање храна со конзервирана храна. Дополнителната храна ќе ве оддалечи од продавниците за храна за време на периоди на интензивни лудило за купување.

    Покрај тоа, ако имате голем замрзнувач, можете да го наполните со месо, замрзнат зеленчук и други предмети по потреба за да ги поддржите потребите за храна на вашето домаќинство. Можете дури и да замрзнете леб направен соинтегрални житарки ако сакате.

    Само погрижете се да набавите резерви кога цените на храната се ниски за да заштедите пари на долг рок. На тој начин, може да се погрижите да добиете доволно храна за секој итен случај што ќе се појави.

    KEG 7.0 кубни стапки за замрзнувач на горниот дел од градите со приспособлив термостат и отстранлива корпа за складирање (7 кубни стапки) 299,99 долари

    Ако немате голем замрзнувач, замрзнувачот може да ви помогне дури и да зачувате производи за чување леб. Не само што имањето залихи на здрава храна за итни случаи ве одржува подготвени за итен случај - туку исто така ви помага да спречите отпад. Дополнително, овој замрзнувач со висока оцена е доста поволна!

    Добијте повеќе информации 19.07.2023 23:50 по GMT

    3. Создадете бујна градина

    Мојата ќерка, Амбер, сади семе за нашата пролетна култура. Растителна градина е еден од најдобрите начини да се обезбеди тековно снабдување со храна. Зголемете ја вашата самодоволност со заштеда на семиња и садење повеќегодишни сорти, како и едногодишни видови.

    Добро чуваната градина е подарок што продолжува да се дава, помагајќи ви да се подготвите за недостиг на храна со тоа што ќе се осигурате дека имате доволно свежа храна за да го издржувате вашето семејство. Можете или да ја поставите вашата градина (научете како да започнете од нула овде!) на вашата земја или да земете место во градината на локалната заедница.

    Во секој случај, ќе сакате да создадете богата градинарски план што ќе ви овозможи да собирате овошје, зеленчук и билки во текот на целата година. Плус, направипогрижете се правилно да ги соберете и зачувате сите ваши семиња за да создадете вистински самоодржлив градинарски простор.

    Со решавање на овие три области, ќе бидете подготвени да го надминете секој претстоен недостиг на храна што ќе се појави. Потоа можете да престанете да се грижите за тоа како потенцијалните прекини во синџирот на снабдување може да го спречат вашето семејство да јаде здрава храна.

    Топ избор Избегнете ја торбата Survival Garden Vegetable & Семиња од тревки 19,92 $ (0,00 $ / број)

    19 од најпродуктивните и најжилави градинарски омилени производи во една кеса Mylar отпорна на временски услови за безбедно складирање и подготовка при итни случаи.

    Секоја сорта на семиња е поединечно спакувана за да промовира зачувување и безбедно чување, така што ќе го извлечете максимумот од секое од 12.000 семиња во колекцијата.

    Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 19:15 GMT

    4. Одгледувајте кокошки или други животни

    Нашето најново јагне!

    Покрај зеленчукова градина, одгледувањето сопствени животни е одличен начин да се подготвите за недостаток на храна. Не ви треба многу простор за да додадете две или три кокошки, зајаци, патки или потполошки. Ваквите мали животни се неверојатно продуктивни!

    Кокошките и патките ќе ви обезбедат речиси бескрајно снабдување со јајца и месо. Додадете касапување на вашата листа на вештини за да научите да бидете уште поподготвени.

    Како да одгледувате кокошки за месо: Водич за грижа во дворотДиректни 2x3 растворливи етикети за контејнери за храна 14,99 долари Добијте повеќе информации 19.07.2023 23:45 по Гринич

    Како да ја започнете вашата градина

    За вистинска одржливост на домаќинството, дефинитивно треба да одгледувате сопствена храна во градина. Кога е правилно одржувана, градината може да му обезбеди на вашето семејство свежи производи речиси во текот на целата година.

    Ниту не ви треба многу простор. Можно е да добиете големи жетви од мала градинарска лепенка во вашиот двор или во градинарски простор во локалната заедница. Користете го овој фантастичен водич за да ви помогне да ги максимизирате вашите посеви - тој точно ви кажува што да засадите и кога:

    Освен ако веќе немате зелен палец, ќе сакате да започнете со лесни за одгледување култури, како што се:

    • ротквици
    • Родквици
    • 200000 5>Тиквички
    • Швајцарска блитва
    • Домати
    • Цвекло
    • Кромид
    • Магдонос
    • Пченка е добро да останете во домаќинството
    • преку недостаток на храна. Тие се преполни со вкус и хранливи материи, што ги прави одличен додаток на вашите итни оброци.

     Ако имате простор во вашиот двор, размислете за садење овошни и оревки секогаш кога е можно. Иако може да им требаат неколку години за да создадат значајни жетви, тие ќе бидат инвестиција за иднината.

     Дознајте повеќе - 12-те најлесни и најздрави зеленчуци за одгледување во

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.