Нашата голема листа на цврсти бели раси на кокошки

William Mason 13-10-2023
William Mason
миленичиња. Мажјаците обично не тежат ни пет килограми. И женките можат да тежат помалку од четири килограми. Јокохамите се послушни, имаат пријателски темпераменти и се добри домашни миленици, но на овие активни баратели им треба и простор да талкаат за да ги одржуваат најсреќни и најздрави.The Farm Animal Raising Bible

Добредојдовте во списокот Outdoor Happens на целосно бели раси на пилешко! Знаете, постојат стотици различни раси на пилешко, и секоја од нив има уникатни бихејвиорални, физички и физиолошки атрибути.

Една од најзабележливите карактеристики што може да се открие кај секое пилешко е бојата на нејзиното перје. Дали знаевте дека кај кокошките има безброј црни, кафеави, костенови, портокалови, црвени, сребрени, виолетови и бели сорти? Вистина е. Плус, многу раси на пилешко се разнобојни. И сите се прекрасни (и вкусни).

Сепак, овде, денес, ќе разговараме за кокошки со бели пердуви. Ќе ги разгледаме причините поради кои сточарите ги сакаат овие раси, за што ги користат (јајца, месо, домашни миленици, прикажување), што може да очекувате да платите за нив и други фасцинантни информации кои можат да ви помогнат да ја донесете најдобрата одлука за тоа кој тип на целосно бела птица е најдобар за вашиот дом. е од Топ-бели раси на кокошки за ерс

 • 1. Кокошки Bresse Gauloise
 • 2. Калифорниски бели кокошки
 • 3. Вајт кокошки Род Ајленд
 • 4. Султански кокошки
 • 5. Џиновски кокошки од Белата Џерси
 • 6. Бели кокошки Leghorn
 • 7. Бели Плимут рок кокошки
 • 8. Јокохама кокошки
 • Други целосно бели раси на кокошки заГодина: До 200 Боја на јајца: Светло кафеава или крем Тежина на петел: До 18> До 15 кг. 9> Околу 10 фунти Профил на џиновско пилешко бело Џерси

  Томас и Џон Блек ја развиле расата на пилешко џин Џерси помеѓу 1870 и 1890 година. Тие имаа за цел да создадат издржлива раса која може да се натпреварува или да ја замени мисирка како супериорна маса. Резултатот беше екстра голема, издржлива раса на пилешко што сака да бара храна и добро се справува со студеното време и природните предатори.

  Меѓутоа, оваа раса не поднесува топлина многу добро. Затоа, бидете свесни за вашата клима ако сте сопственик на дом и барате раса на пилешко што ќе го нагласи вашето постоечко стадо. Гигантите од бел Jerseyерси се исто така послушни, пријателски и мирни, а многумина сакаат да се гушкаат со своите човечки старатели, што ги прави добар избор на раса за домашни деца со мали деца. Исто така, поставете ги нивните шипки ниско за овие нежни џинови да не се повредат со скокање надолу.

  Исто така види: Како да се изгради пожар без чад

  6. Бели кокошки од Легорн

  Белите кокошки се одлични раси на пилешко ако сакате пријателскиенергичен, буден и пријателски придружник во дворот. White Leghorns се исто така една од најпопуларните раси на пилешко што ќе ги најдете во малите домови - и тие се познати по тоа што секоја година снесуваат преку 200 бели и вкусни јајца. Треба да забележиме дека постојат неколку варијанти на White Leghorn - вклучувајќи ги и Single Comb White и Rose Comb White.
  Опис: Летечки и активни птици кои сакаат да бараат храна. Плодни и легендарни слоеви.
  Користи: Јајца
  Јајца годишно: До 325
  Тежина на петел: 6 фунти
  тежина на кокошката: 4,5 фунти
  Профилот на пилешко со бела Легхорн, природен профил на пилешко, бел слој и многу посилен отпорен на болести и лесен за обезбедување и нега. Пилињата брзо перат. И оваа раса добро се снаоѓа на речиси сите видови терени. Овие жилави птици се одлични хранители и немаат тенденција да им треба многу храна. Плус, тие се добри во постудени клими.
 • Сакате многу јајца? И јас! Белите Легорн кокошки се помала раса. Но, тие се главно за масивно производство на бели јајца. Петлите завршуваат со околу шест килограми , а кокошките околу четири и пол , така што тие не се првиот избор за производство на месо. Легорниможат да летаат ако им е гајле, и тие се активна раса која ужива во гребење, колвање и лов. Тие прават извонредни природни средства за контрола на штетници!

  Иако можат да толерираат затворање, како и секое друго суштество, тие повеќе уживаат во животот кога имаат простор за движење, храна и вежбање на сонце, дожд и добро или лошо време. Не постои живо здраво пиле кое би избрало изолација и затвор!

  Легорните се одлични додатоци на стадата од мешани раси, но навидум најдобро успеваат кога се чуваат со други птици со висок дух. Тие можат да малтретираат, колваат и генерално да доминираат со послушните раси, правејќи им го животот мизерен. Исто така, повеќето Leghorns не се добро прилагодени за гушкање и дружење со деца. Тие се исто така релативно бучни и не се вклопуваат добро со блиските соседи. Очекувајте да платите до пет долари по пиле .

  7. White Plymouth Rock Chickens

  Plymouth Rock кокошките се одлични фарма птици со двојна намена, познати по својата послушна и луда природа. Белите карпи од Плимут се една од многуте сорти. Други за кои можеби сте слушнале се познатиот Забранет Плимут Рок, Баф Плимут Рок и Патриџ Плимут Рок.
  Опис: Американско пилешко лесно за одгледување кое снесува многу вкусни јајца. 50
  ЈајцеБоја: Кафена
  Тежина на петел: 9,5 фунти
  Тежина на кокошка: 7,5 фунти Пр. mouth Rock (White Rock) расата на кокошки е популарна во САД за јајца, месо и дружење. Имаат црвени чешли, шапки, ушни школки и лица, со црвеникави очи и клунови во боја на путер. Кожата и нозете им се жолти, а стапалата со четири прсти. Тие не летаат. И иако се тивки, тие имаат тенденција да испуштаат мали, суптилни брборечки звуци.

  Плимут рок петлите растат до околу девет и пол килограми , а дамите завршуваат со околу седум и пол . Здравите кокошки имаат одлична стапка на носење од околу 200 големи кафени јајца годишно. Има силни слоеви во текот на нивните први години, но тие потоа доживуваат бавно опаѓање на несењето јајца во текот на нивната десетта година од животот. Целата раса е послушна и мирна. И кокошките се типично одлични седечки и мајки.

  И мажјаците и женките се лесни за грижа и прават одлични додатоци на повеќето стада. Тие се слатки птици, а пилињата брзо се пернат, достигнувајќи зрелост во рок од 12 недели. Нивниот смирен темперамент ги прави Плимут Рокс пријателски расположени семејни птици и тие обично се добри со децата. Тие сакаат да ги следат своите луѓе наоколу, да прават одлични миленичиња и се одлични за4-H проекти. Можете да купите еден за околу пет долари .

  8. Јокохама кокошки

  Ја завршуваме изложбата на расата на бели пилешки со една од најретките на нашата листа. Тоа е моќното пилешко Јокохама! Некои кокошки од Јокохама се чисто бели. Сепак, многумина имаат и темноцрвени ленти на градите или грбот. Исто така, ќе забележите дека кокошките од Јокохама имаат елегантни, меки, луксузни српени пердуви - што ги прави да изгледаат како кралско семејство во дворот. Тие се една од нашите омилени украсни раси. <1600000000000 6> Тежина на петел:
  Опис: Мала раса на пилешко со значително долга опашка. Тоа е прекрасна птица за прикажување.
  Користи: декоративни
  Јајца годишно: 60
  Помалку од 5 килограми
  Тежина на кокошка: Помалку од 4 килограми
  Профил на пилешко Јокохама-YahH! Кокошките Јокохама потекнуваат од Јапонија многу одамна. И се знае дека се карате мајстори! Само се шегувам, но тие се добри на други начини. Најзабележително, нивните пердуви од опашката растат супер долги, најчесто помеѓу три и четири стапки, но во некои случаи многу подолги. На едно пилешко Јокохама во Јапонија му пораснале пердуви од опашката долги 27 стапки. Толку убави пердуви!

  Оваа раса на пилешко не се одгледува за месо или јајца. Тоа е мала украсна раса која обично се користи за изложби илиистражете ги расите за кои размислувате за да го препознаете вашиот идеален избор. Размислете за фактори како што се колку јадат, колку простор им треба, нивото на бучава и дали се природно имуни на развој на болести или други здравствени состојби.

  Ако планирате да чувате петли, дознајте со кој популарен избор на раси што размислувате може да се сложите без постојани борби. Никој не сака нарушено стадо или рутински крвави битки со петел! Без оглед на расата на пилешко со која на крајот ќе изберете да одите, запомнете дека сите кокошки се добри кокошки и погрижете се да им ја пружите љубовта, грижата и заштитата што им е потребна за да напредуваат!

  Заклучок

  Ви благодариме што ја прочитавте нашата листа на раси на целосно бели пилешки. Секое од овие кокошки би биле одлични миленичиња, а многу од нив служат и како вкусни птици од месо или кокошки кои носат јајца за вашиот дом.

  Но, кое е вашето омилено? Никогаш не можеме да одлучиме!

  Ви благодариме што прочитавте – без оглед на тоа кои кокошки ќе ги изберете.

  Ви благодариме повторно.

  И имајте убав ден!

  Сите ресурси, водичи и дела за раси на бели кокошки цитирани

  • Султанско пилешко
  • Чиккохоне
  • Легхор мравка кокошка
  • Плимут рок кокошка
  ers
 • Заклучок
  • Ресурси, водичи и цитирани дела за раси на сите бели кокошки
 • Список на најдобри раси на целосно бели кокошки за ерс

  Во случај да не знаете, има многу разлики помеѓу различните раси на кокошки-дури и кокошките. Некои се поголеми од другите. Некои имаат подобар темперамент од другите. Познато е дека некои снесуваат повеќе јајца неделно од другите. А некои имаат месо со повисок квалитет.

  Плус, некои имаат пердуви на нозете (што мислам дека е прилично кул), а други немаат. И сепак, други имаат тече пердуви од опашката, додека други имаат дополнителни прсти. Има дури и еден вид, опишан подолу, со супер-кул туф од влакна на главата што е праволиниски рокенрол!

  Знаејќи го сето тоа, ајде да разбереме зошто сме тука: да научиме за различни раси на бели кокошки кои можат да додадат вредност, храна, природна контрола на штетници и украсна забава на вашиот дом.

  Bresse Gauloise ChickensДа ја започнеме нашата листа на бели раси на пилешко со скриен скапоцен камен од светот на живината. Кокошката Bresse Gauloise! Овие прекрасни птици потекнуваат од Франција и се познати по вкусните мермерни пилешки гради кои имаат супериорен вкус во однос на многу други раси на месо. И кокошките Bresse Gauloise нудат повеќе од вкусно месо. Тие се исто така одлични слоеви на јајца и носат големи и вкусни бели јајца.
  Опис: француско домашно пилешко со некои од највкусните мермерни пилешки месо. 19>
  Боја на јајцето: Бела
  Тежина на петел: 5,5 до 6,5 фунти
  Кокошката тежина>
  Профил на пилешко Bresse Gauloise

  Водејќи ја кокошката револуција од Бресе, Франција, пилешкото Bresse Gauloise ги носи боите на знамето на својата земја - со целосно бели пердуви, светло црвен чешел и секси сини нозе и стопала! Ooh, La La!

  (Страна забелешка: има и црни, сини и сиви Bresse Gauloises, но овде зборуваме за целосно бели птици.)

  На некои локалитети познат како The Poultry of Kings и The Queen of Poultry произведува некои највисок квалитет на пилешко во светот . Како веројатно најдоброто трпезно пилешко на планетата, Bresse Gauloise има мала вистинска конкуренција и чини 200 долари или повеќе по птица.

  Расата Bresse Gauloise постои повеќе од 400 години - додека ја одржува својата одлична репутација за вкус и севкупен квалитет. Како пилиња, тие растат релативно брзо во споредба со повеќето други раси. Тие се горди птици. И тие се носат со силата и самодовербата на искусен Французинsoldat.

  Ако размислувате да одгледувате некои од овие софистицирани птици на вашиот дом или фарма во двор, погрижете се да имаат простор за скитање. Тие се птици што бараат храна од слободен дострел и сигурни слоеви кои не можат да издржат да бидат ограничени.

  Се разбира, не мора да ги јадете. Тие се релативно послушни, мирни птици. И тие се забавни за гледање. Плус, тие не прават многу бучава, што е совршено за домаќин како мене, кој ужива повеќе во мир и осаменост.

  Тоа е и плодна раса од јајца. Во просек, здравите кокошки Bresse Gauloise носат помеѓу 200 и 250 големи бели јајца годишно . Нивните јајца обично тежат околу две унци (60 g) секоја.

  Мажјаците обично тежат помеѓу пет и пол и шест и пол килограми , додека женките тежат просечно четири и пол до фунта. Бидете свесни дека тие имаат тенка кожа и многу маснотии, и иако ова им го прави месото многу вкусно, исто така ги прави подложни на лесно модринки, затоа нежно ракувајте со јатото од дворот!

  2. Калифорниски бели кокошки

  Еве уште една малку позната раса на бело пилешко, способна да произведе вкусно месо и многу солени јајца. Тоа е калифорниската бела! Овие енергични птици обично се целосно бели - но може да најдете неколку црни дамки на нивните крилја и тела. И не дозволувајте нивното калифорниско име да ве измами - тие се издржливи и немаат ништо противживеат во студена клима. 0>
  Опис: Ефикасен хибрид за носење јајца од сиви петли од Калифорнија и кокошки бели Leghorn> 300
  Боја на јајцето: Бела
  Тежина на петел: 6 фунти
  19>
  Hen Weight>Профил на бело пилешко во Калифорнија

  Секогаш имајќи исправен став, расата на кокошки Калифорнија бела произлезе од хибридизирање на белата кокошка Легорн со петел од сива Калифорнија. Намената била за производство на јајца, но се испостави дека ова е раса со двојна намена, многу добра и за производство на јајца и за месо. Генерално, овие прекрасни птици претставуваат срдечност со нежно однесување, што ги прави одличен избор за домаќините кои сакаат да ги држат работите тивки и смирени.

  Веднаш, ќе го забележите исправеното, силно држење на калифорниското бело пиле. Тие се раѓаат како пилиња со жолти пердуви и црни точки. Тогаш нивните пердуви стануваат побели и побели како што созреваат. Тие растат брзо во однос на другите раси на пилешко, со петли кои завршуваат со околу шест килограми и кокошки растат до околу пет фунти . Можеби тоа е совршено пилешко? (Совршена големина на птица за мојата трпеза, барем!)

  Плодливи слоеви,Калифорниските белци се пријателски расположени, средни птици кои ја исполнуваат нивната намена за хибридизација со снесување на 300 големи бели јајца годишно со некои екстра големи јајца периодично. Плус, нивните активности за поставување јајца обично не се забавуваат при неповолни временски услови. Можете да сметате на овие кокошки во дворот за постојано производство во текот на целата година. А фактот што се забавни, послушни и едноставни за грижа го прави уште подобро!

  Исто така види: 5 Галон кофа градина DIY

  3. Rhode Island White Chickens

  Дали некогаш сте слушнале за Род Ајленд Белата? Тие се прекрасна раса со двојна намена која снесува вкусни темно-кафени јајца. Белците од Род Ајленд се ретки и не се толку истакнати како црвените на Род Ајленд. Но, тие имаат неколку скриени квалитети. Тие се пријателски настроени птици, прават одлични хранителки и можат да носат над 250+ јајца годишно. Eggrow
  Опис: Рада со двојна намена од Род Ајленд. Да не се меша со црвениот Род Ајленд.
  Користи: Јајца и месо
  Јајца годишно: 235
  Тежина на петел: 8,5 фунти
  Тежина на кокошката: 6,5 фунти
  Род Ајленд се користат и за White Chicken Profile, Rhode Island White Chicken me Profile и за екстра Флуин производство на јајца. Ј. Алонзо Џејкојја развил оваа одлична раса во доцните 1800-ти кога живеел во Писдејл, Род Ајленд, па оттука и значењето на името.

  Белците од Род Ајленд се одгледуваат со вкрстување на еребицата Кочинс и Роуз Комб Белата Легорнс со Белата Вајандоти. Тие се со екстра остар изглед, со нивните единечни чешли и шалови, светло жолти стапала, очи со црвена боја и меки, бели пердуви. Некои луѓе ги споредуваат овие активни птици со облаци што шетаат или летаат!

  Овие кокошки со двојна намена се корисни додатоци за секое стадо дома, со здрави кокошки кои носат околу 245 големи кафени јајца годишно - сето тоа без забавување во ладна клима. Тие се исто така пријателски расположени, опуштени птици кои се обидуваат да избегнат несогласувања во јатото. Меѓутоа, кога е потребно, тие се моќни и способни да се наметнат. Затоа, не дозволувајте нивните пријателски личности да ве измамат!

  Белците од Род Ајленд се кокошки со средна големина, со петли кои завршуваат со околу 8 и пол килограми и кокошки околу шест и пол . Може да очекувате да платите до шест долари по пиле.

  Прочитајте повеќе

  • 15 најголеми раси на кокошки во светот [и најголемите јајца!
  • 17 црно-бели раси на кокошки – Нашата листа на живина Шанел!
  • 25 Yours Fluffy!>
  • Како да ги оладите кокошките и животните на отворено лето без струја [10 начини!]

  4. султанотКокошки

  Еве една од најпрекрасните птици во нашата листа на целосно бели раси на пилешко. Кралскиот султан! Овие прекрасни куки изгледаат фино пердувести со меки бради, гребени и мафови. Султанските кокошки се неспорно убави. Единствениот проблем е што тие не несат многу јајца. И султаните се исто така релативно мали, така што тие не ги прават најдобрите птици од месо. Тие, сепак, прават фантастични придружници во домот - или семејни миленичиња. Профил

  Султанската раса на кокошки потекнува од југоисточна Европа во 14 век, така што името одговара, а исто така и нивниот уникатен турски изглед. Имаат моќни бради, мафови, гребени и чешли во форма на V кои го зголемуваат нивниот сјај. Имаат и пердувести прсти и шапки (што би ги посакал ако сум кокошка) и боцки како мршојадци. Денес, тие се чуваат главно за ревијални цели.

  Тие не се најдобро оценети меѓу производителите на јајца. Значи, ако барате популарна раса на цврсто бело пилешко кое снесува многу јајца, султанот не е тоа. Овиеукрасните птици снесуваат само околу 65 мали бели јајца годишно . Тие се и самите на малата страна. Петлите тежат само околу шест килограми . И кокошки околу четири . Тие се мирни и добро ја поднесуваат топлината. Но, тие се малку скапи - можете да ги најдете за околу 20 долари по пиле .

  Меѓутоа, ако сакате зачудувачки пердуви, султаните се една од најстарите американски раси на снежни птици. Тие првенствено се користат за украсни цели, се сметаат за ретки и имаат критичен список на списокот за зачувување на животните.

  5. Џиновски кокошки од Белата Џерси

  Ние ги сакаме кокошките Џерси џин! Тие се големи, прекрасни, пријателски расположени и послушни птици. И кокошките несат масивни кафени јајца совршени за меки омлети со јајца и сирење. Повеќето кокошки Jersey Giant што ги видовме се црни. Сепак, постојат и други сорти - вклучувајќи бели и сини примероци. Не можевме да најдеме добри фотографии од нив и не познаваме некој што ги има на нивната фарма. (Црните џинови на Џерси изгледаат попопуларни.) Но – најдовме видео од Cackle Hatchery кое прикажува многу џинови од белиот Џерси за да можете да видите како изгледаат овие релативно ретки птици.
  Опис: Ретка, но убава раса позната по одличните пердуви и украсната вредност.
  Боја на јајце: Бела
  Тежина на петел: 6 фунти
  Кокошка Тежина:
  Опис: Масивна и пријателска американска раса на пилешко совршена за месо и несење јајца.

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.