Ooni Pro vs Roccbox vs Ardore Pizza Oven Battle

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Кога станува збор за готвење вкусна домашна занаетчиска пица дома, има три фурни за пица кои им ги препорачувам на сите љубители на пица, па затоа едвај чекав да споредам Ooni Pro vs Roccbox vs Ardore .

Ги истражував сите три домашни печки за пица и сакам да ги споделам моите сознанија за да можете да ја зготвите најдобрата можна домашна пица. Која печка за пица ми е омилена по печењето безброј свежи пици, калзони и лебови со лук? Подготвени? Еве ти:

 1. Оони Про печка за пица – Најдобра севкупна рерна за пица
 2. Рокбокс печка за пица – Второпласирана, најдобра алтернатива за печка за пица на гас
 3. Рорни за пица Ardore – Губитник, бидејќи не е достапна надвор од Европа!

Ooni Pro vs Ние внимателно ќе ги испитаме квалитетот на градбата, доверливоста, прегледите, испораката, гаранцијата и цените на трите мои омилени печки за пица за да добиете подобра идеја за тоа која опција има најдобра вредност.

1. Ooni Pro Pizza Oven – Најдобар целокупно

Победник, победник – пица за вечера!

Откако ги разгледав Ooni Pro vs Roccbox vs Ardore, дојдов до заклучок дека сите три домашни печки за пица се вртат!

Сепак...

Исто така види: Како да сече дрво без пила

Ooni Pro рерната за пица ми е генерално омилена. Тешко е да се победи чадниот вкус на вашата најдобра пица со пилешко, сланина и фета сирење кога се готви на старомоден јаглен или дрво.

Надвор од дрвозаслуга за нивната дарежлива гаранција од 5 години. Мислам дека печките Roccbox се професионално направени, цврсти и сигурни како и другите печки за пица на оваа листа. Сепак, имањето екстра долга 5-годишна гаранција обезбедува убаво зајакнување на самодовербата за да се знае дека Gozney стои зад нивните печки за пица.

ROCCBOX Пренослив капак за рерна за пица
 • Капакот Roccbox е изработен од водоотпорен материјал со двојна обвивка од полиестер од 900D за...
 • Капакот има преден и заден врв за влечење и вградено ременче за цврстина и носење...
 • <18 може да ви донесе дополнителна провизија.

  3. Печка за пица Ardore – Одлична за европските љубители на пица

  Ајде да ја испитаме и печката за пица Ardore од Pizza Party. Ако сакате една од најдобрите домашни печки за пица произведени во Италија и ако сакате класична печка за пица која изгледа исто толку добро како што се готви, тогаш Ardore е паметна и стилска печка за пица која брзо ќе ја изгради вашата репутација на легенда за готвење пица.

  Печките за пица Ardore доаѓаат во различни стилови, а мојата омилена верзија има елегантна античка бакарна боја што ме потсетува на класична печка за пица што може да ја видите во неаполски салон за пица.

  Рерните за пица Ardore се исто така мали и компактни. Тие тежат приближно 44 фунти (со каменот за пица и нозете) така што се движите и приспособете ја вашата рерна за пица на вашата фенсие без мака.

  Но, најдобриот дел од печката за пица Ardore е како тие совршено ја готват вашата пица. Станувам гладен додека замислувам како Ardore го трансформира вашето омилено тесто за пица во вкусни, вкусни и бушави (а сепак крцкави) пици кои вашето семејство ќе ви се заблагодари што ги споделивте. . -инчен под за готвење

 • Достигнува висока температура од 1.022 степени целзиусови
 • Готви пици до совршенство за приближно 60 секунди
 • Изборни цигли за печка за пица Biscotto Saputo кои имаат репутација дека се меѓу најдобрите опции за неверојатно печена пица, вклучително и прекрасно, повеќе од 600 , пилешко, шницли, зеленчук, калзони, домашен леб и сл. употреба на јаглен

Ardore Испорака & засилувач; Гаранција

Genotema SRL (матичната компанија на Ardore) нуди 24-месечна гаранција за нивната линија на пица Ardoreпечки. Гаранцијата започнува на датумот на испорака. Сепак, гаранцијата не го вклучува каменот за пица Biscotto Saputo. Исто така, гаранцијата Ardore не го вклучува термостаклениот дел од вратата.

Трошоците за испорака во рерната Ardore варираат во зависност од тоа каде ја испраќате вашата печка за пица Ardore.

Од суштинско значење е уште еднаш да се забележи дека Ardore не испраќа надвор од Европа . Нивниот персонал за поддршка, иако многу пријателски и брз за одговор, исто така спомена дека Ardore не нуди гаранции за граѓаните на САД, ниту пак нуди поддршка за нови клиенти кои се државјани на САД. Сепак, тие ги поддржуваат клиентите од САД кои купиле печки Ardore во минатото.

Карактеристики и придобивки на Ardore

Ајде да разговараме за некои од истакнатите карактеристики на Ardore и зошто мислам дека тие се една од најдобрите опции за домашна печка за пица во Италија и цела Европа!

Убава едноставност

Кога првпат ќе погледнете во рерната за пица Ardore, ќе забележите како рерните имаат класичен шарм. Дизајнот е едноставен, но доволно елегантен за да личи на нешто од слика на која е прикажана старомодна неаполска пицерија.

Ако сакате да се фокусирате на готвење солени и вкусни пици без многу подвижни делови, тогаш подгответе се да влезете во вашата совршена кулинарска зона и блаженство за готвење пица - без никакви одвлекувања.

Рерните за пица Ardore се исто така супер компактни (само околуВисоки 16,7 инчи со нозете), така што можете лесно да ги наместите на вашиот двор, палубата, терасата, дворот или покрај вашата градина.

Разновидност и висока топлина

Ако имате апетит за стекови, печени, живина, зеленчук и калзони, тогаш ќе се восхитувате на разновидноста и моќта на печката за пица Ardore.

Со 6 kw – или приближно 20.472 BTU, печките за пица Ardore брзо се загреваат и прават кратка работа од вашите најгусти и најтешки пици, печени, пилиња, јадења од зеленчук или леб од свеж рузмарин фокача. Рерните Ardore достигнуваат температура од 1.022 степени Целзиусови (или 550 Целзиусови) и совршено ги подготвуваат вашите пици за нешто повеќе од една минута.

Вкусно готвење и права за фалење

Печките за пица Ardore имаат репутација за готвење неверојатно добро подготвени и избалансирани пици - дури и долниот дел од корите, што е вистински тест за секоја рерна за пица. Вашите пици ќе имаат вкус и ќе изгледаат вкусно!

Ако сакате да ги изненадите вашите пријатели со вкусно уживање и да развиете репутација на крал на пица (или кралица), тогаш фурните за пица Ardore растат и ќе ви дадат сериозна улична заслуга како вешт пица готвач. Печките Ardore го олеснуваат готвењето вкусни пици - а вашите гости на вечерата ќе мислат дека сте кулинарски гениј.

Ooni Pro vs Roccbox vs Ardore – Најголеми разлики

Мислам дека која било од трите печки за пица на оваа листа е фантастична и достојна за секаквисемејство кое сака свежа домашна пица. Изборот се сведува на предност!

Сепак, постојат четири големи разлики што треба да ги знаете за да можете да ја добиете рерната за пица што одговара на вашиот животен стил, преференции за готвење, па дури и географска локација.

Разлика 1: Цена

Сите три печки за пица на оваа листа се со компаративни цени и достапни.

Исто така види: Најдобри водоотпорни работни чизми за кал и кал

Би рекол дека Roccbox има најниска цена во целина, а потоа следи Ooni Pro рерната.

Ooni Pro.

Разлика 2: Тип на гориво

 • Ooni Pro рерната за пица користи дрво или јаглен како основно гориво со можност за додавање на гас.
 • Roccbox користи гас како стандардно гориво со можност за додавање горилник на дрво што може да се одвојува.
 • Ардоре користи гас за готвење.

Значи, која е разликата во тоа како овие горива го прават вкусот на пицата? Повеќе сакам пица на дрва. Мислам дека пиците на дрва и на јаглен имаат поароматичен вкус.

Сепак, гасот нуди многу поголема удобност и бара помалку одржување додека готвите.

Разлика 3: Големина, стил и градба

Сите три печки се со компаративна големина и тежат приближно иста за само неколку килограми - за да можете лесно да ги приспособите рерните или да ги преместите за да одговараат на вашите потреби.

Стилски, мислам дека Ardore и Roccbox имаат најмногу заедничко. И двајцата делат азаоблена рамка во облик на купола. Модерен е изгледот на двете печки, но би рекол дека Roccbox е посовремен.

Печката Ooni Pro се издвојува од Ardore и Roccbox по тоа што има малку покласичен и „старата школа“ изглед. Ooni Pro се издвојува и со истакнат оџак кој помага да се циркулира топлината и чадот.

Разлика 4: Достапност

Бев шокиран кога дознав дека печките за пица Ardore не се продаваат или поддржуваат на клиенти надвор од Европа. Мислам дека ексклузивноста на печките за пица Ardore додава блесок на реткост и интрига на нивниот бренд. Тие се супер ограничени! Меѓутоа, ако сте државјанин на САД, тогаш веројатно немате среќа.

Но, не грижете се!

Американците (и неевропските граѓани) не треба да очајуваат. И Ooni Pro и Roccbox печките имаат одлична достапност и можете да ги најдете на нивните веб-локации или Amazon без стрес. Ooni и Roccbox (Gozney), исто така, нудат одлична поддршка и, што е најважно, тие произведуваат прекрасни домашни пици кои вашето семејство и пријателите ќе ги вкусат.

Пица зготвена на гас или на дрва за вас?

Кажете ми го вашиот фаворит!

Мислам дека пицата на дрва дава дополнителен карактер на домашната кора од пица, а исто така и крцкавост што го подобрува вкусот - многу време!

Што е со тебе? Кој стил на готвење пица најмногу ви се допаѓа? Дали го претпочитате класичнотопица на дрва на Ooni Pro? Или, дали би избрале да користите гас како основно гориво како Ardore и Roccbox? Или можеби сакате да го измешате и наизменично? Би сакал да ја знам вашата желба!

Кој сака повеќе пица во рерна?

 • Прочитајте ги рецензиите на Дејвид против Голијат за фурна за пица на отворено – Ooni Karu 16 vs Ooni Karu 12!
правила за пица!

Внесете го Ooni Pro. Одличен избор за љубителите на пица кои бараат класична печка за пица на дрва.

Лесна споредба Најдете ја вашата совршена рерна за пица Ooni!

Лесно дознајте која рерна за пица Ooni е најдобра за вас, со споредување на цена, големина на пица, тип гориво, тежина, потрошувачка на гориво, потрошувачка на гас и многу повеќе.

Споредете! Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Можете да ја купите Ooni Pro рерната од Ooni директно или на Amazon

Иако Roccbox и Ardore прават убаво зготвени, вкусни, крцкави и задоволувачки пици, мислам дека Ooni Pro рерната има неколку клучни шарм што ја прават мојата омилена севкупна препорака за повеќето љубители на пица.

Самата рерна за пица изгледа брилијантно и има класичен изглед кој со страст пее винтиџ неаполска пица. Начинот на кој вашата совршено зготвена кора за пица изгледа и вкус по свежо печената од Ooni Pro е уште поимпресивен – и апетитен.

Исто така, ми се допаѓа како Ooni Pro готви пица на дрва веднаш надвор од кутијата без проширувања или додатоци - дрвото и јагленот се примарни горива.

Ако сакате пица која е вкусно на дрва и крцкава, а исто така и многу забавно да се готви, тогаш Ooni Pro е мојата главна препорака.

Видете ја и нашата рерна за пица Ooni Pro наспроти Ooni Koda 16 рерната и Про фурната против рерната Кару!

Зошто Ooni Pro фурната победува

 • Можете да ја готвите вашата пица со јаглен или дрва веднаш од кутијата без дополнителни додатоци или мака
 • Ooni Pro рерната е моќна и се готви со 20.472 BTU
 • <05> вкусна, сепак, подготвена за готвење во Крцкава домашна пица за 60 секунди
 • Достигнува 932 степени Целзиусови
 • Вграден термометар за да можете да ја готвите вашата пица без второ погодување
 • Се справува со пица од 16 инчи без да го стегнете тестото за пица
 • тежи само околу 48 килограми повеќе отколку што можете да го транспортирате. само пица – бифтек кој се готви, зеленчук, свеж леб, калзони, риба, пилешко итн. Одговорот? Само во Европа. Извинете.

Што е помалку добро

 • Потребни се додатоци ако сакате да ги готвите вашите пици со горива различни од јаглен или дрва
 • Ако сакате да ги готвите вашите пици на гас, тогаш ви треба Гас режач наставката за пица, а потоа сакате екстензија за пица за готвење.

Испорака на Ooni Pro во рерна & засилувач; Гаранција

Ooni Pro рерна, испораката е само парче торта.

Сите Оони пицарерните доаѓаат со дарежлива гаранција од 3 години. Погрижете се да ја активирате вашата 3-годишна гаранција со регистрирање на вашата рерна за пица на официјалната веб-страница на Ooni.

Ако не ја регистрирате вашата рерна за пица Ooni Pro во рок од 60 дена од приемот, тогаш вашата гаранција трае само 1 година. Значи, регистрирајте се!

Карактеристики на рерната Ooni Pro за пица

Ајде да погледнеме некои од најдобрите карактеристики и придобивки на рерната Ooni Pro за да добиете подобра идеја зошто мислам дека таа е најдобрата рерна за пица за домашна употреба.

Лесна споредба Најдете ја вашата совршена рерна за пица Ooni!

Лесно дознајте која рерна за пица Ooni е најдобра за вас, со споредување на цена, големина на пица, тип гориво, тежина, потрошувачка на гориво, потрошувачка на гас и многу повеќе.

Споредете! Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Брилијантен дизајн

Ако сакате домашна печка за пица која ќе ги завиморат вашите пријатели, тогаш испорачува рерната за пица Ooni Pro. Но, добриот изглед не е единственото нешто што рерната Ooni Pro го има за себе.

Една работа што ја обожавам е локацијата на отворот за оџакот . Оџакот помага да циркулира дел од топлината и пламенот внатре во рерната, при што вашите пици и калзони се подеднакво варени како резултат. Рерната Ooni Pro има вкупно два отвори, така што можете да ја прилагодите температурата во лет и да стекнете поголема контрола над вашиот пламен.

ОониПро печката има и рачки од дрво од бреза, кои додаваат рафиниран лак на нејзиниот веќе послаб изглед.

Вкусна пица на дрво веднаш надвор од кутијата

За разлика од Roccbox, рерната Ooni Pro прави пица зготвена на оган без додатоци. Дали некогаш сте пробале свежа пица на дрва, прелиена со вашиот омилен сос за пица, моцарела, сирење Хаварти и свеж градинарски зеленчук? Вкусот, текстурата и аромата се неверојатни.

Има нешто посебно во подготовката на вкусна и крцкава пица на дрва во вашиот двор со семејството и најдобрите пријатели што не можете да го добиете кога користите гас. Вашите гости на вечерата со чудење ќе гледаат како ја отстранувате пицата по пицата од вашата рерна Ooni Pro, при што на секоја пица ѝ треба фокус само 60 секунди. Подгответе се да го шокирате вашето семејство.

Можете да ја купите Ooni Pro рерната од Ooni директно или на Amazon

Нашиот избор Ooni Karu 16 $799

Првата и единствена рерна за пица што е „Препорачана за домашна употреба“ од Associazione Verace Pizza Napoletana. Гответе со дрво или јаглен надвор од кутијата или користете гас со гасниот горилник Ooni Karu 16 (одделно се продава). Достигнува 950°F (500°C) за само 15 минути. Квалитетна пица од 16 инчи во ресторанот во вашиот двор!

Купете сега наш преглед Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Квалитетна и издржлива градба

Печката Ooni Pro изгледа брилијантно, а исто така се чувствува густа ицврсто. Тежи приближно 48 килограми за да можете да го движите низ дворот или палубата во дворот како што сакате без многу енергија. Но, рерната е исто така тешка и доволно цврста за елегантно маневрирање со пиците без да се поместува или попушта рерната за пица.

Рерната Ooni Pro има и четкано тело од нерѓосувачки челик со камен за пица од кордиерит со дебелина од половина инч. Има дебел слој изолација од керамички влакна, така што вашата пица се готви брзо, а вашата рерна останува исклучително топла за да се направи кратка работа дури и од вашите најдлабоки теста за пица.

2. Преглед на Roccbox – Најдобра алтернатива за гас Ooni Pro

Да ја погледнеме и рерната за пица Roccbox од Gozney. Ако не сакате да користите дрво или јаглен како гориво за да готвите вкусна домашна пица, тогаш печката за пица Roccbox можеби е еден од вашите најдобри избори. Roccbox користи гас како примарен извор на гориво и работи внимателно за да ја готви вашата омилена домашна пица за само 60 секунди.

Roccbox има еден од најсовремените стилови и дизајни за домашна печка за пица, па ако го цените модерен изглед и чувство, тогаш Roccbox добива дополнителни поени.

ROCCBOX од Gozney Пренослива фурна за пица на отворено - на гас, оган и засилувач; Камена надворешна рерна за пица, вклучува пилинг за пица од професионална класа, 499,00 долари 450,00 долари
 • ПЕРНАТА ЗА ПИЦА КОЈА ЗАПОЧНА РЕВОЛУЦИЈА - искусете го Gozney Roccbox што ја менува играта,...
 • КОНТВИ 6000СТЕПЕНИ - Roccbox може да се пофали со непобедливо задржување на топлина,...
 • КОМПАКТЕН ДИЗАЈН СО НИСКИ ПРОФИЛ - Дизајниран и за домашна и за надворешна употреба, компактен на Roccbox...
 • ДИЗАЈНИРАН ЗА ПРОФЕСИОНАЛИ, ИЗГРАДЕН ЗА ВАС - Gozney's pizza е доверена од NO65>Rocbox. 1 самостојна фурна за пица на отворено од Serious Eats - високо ценета од Forbes, GQ...
Amazon Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 06:20 GMT

Системот на горилникот на Roccbox е одличен пример за модерен дизајн. Сакате удобност на гас? Или, дали би сакале дополнителни зачини на пица на дрва? Можете лесно да ги менувате изворите на гориво со извртување на вашите екстензии за гориво и заменување со различно проширување на гориво без мака.

Иако додатокот за запалување на оган чини дополнително, Roccbox може да се пофали со економичност, разноврсност, стил и паметен дизајн.

Што е добро кај Roccbox

 • Се загрева и е подготвена да готви пица за приближно 20 минути на гас или 40 минути со дрво
 • Достигнува 950 степени Целзиусови
 • Готви вкусна домашна пица за само 60 секунди , и вкусна кора за пица
 • Вградениот термометар го прави лесно готвењето на совршената пица
 • Густата топлинска изолација значи повеќе задржување на топлината за да можете побрзо да готвите повеќе храна
 • Тежиотприлика тежи 44 килограми и е со низок профил, така што е доволно лесен и мал за да маневрирате како сакате
 • Каменот за пица цврсто и безбедно се вклопува во внатрешноста на Roccbox за да помогне во преносливоста
 • Нозете што се извлекуваат се преклопуваат за да можете лесно да го чувате вашиот Roccbox за складирање или транспорт
 • <9OTW18> сакате да готвите пица со дрва, тогаш мора да го купите додатокот за горилник на дрво Roccbox
 • За загревање на вашиот Roccbox на дрва ви требаат 40 минути во споредба со 20 минути на Ooni Pro

Roccbox Shipping & Гаранција

Roccbox лесно се испраќа и доставува до вашиот дом со нарачка на Amazon или на официјалната почетна страница на Roccbox. Gozney нуди бесплатна испорака на нивните печки купени преку нивната веб-страница во моментот. Кога ќе го нарачате вашиот Roccbox, Gozney исто така ветува дека ќе ја испрати вашата нарачка во рок од 5-10 работни дена.

Roccbox исто така нуди одлична гаранција од 5 години. За да се квалификувате за продолжената гаранција, мора да ја регистрирате вашата печка Roccbox на нивната веб-страница. Ако не ја регистрирате гаранцијата, тогаш добивате само 1-годишна гаранција. Значи, не заборавајте!

Карактеристики на печката за пица Roccbox

Ајде да ги прегледаме карактеристиките на Roccbox што ја прават една од најдобрите печки за пица за вкусна, вкусна, совршено зготвена пица во вашиот двор.

Современ дизајн

Roccbox готви вкусна домашна пицабрзо, а исто така изгледа делот. Рерната има современ, заоблен дизајн кој ќе ги импресионира дури и оние со остро око за стил. Ќе сакате да ја покажете оваа рерна за пица кога ќе пристигнат гостите.

Можете да изберете помеѓу две опции за боја - зелена или темно сива. Мислам дека и двете верзии изгледаат прекрасно и би направиле прекрасно дополнување на вашата градина, палуба, двор, тераса или двор.

Roccbox, исто така, добива бонус поени за безбедност, бидејќи рерната може да се пофали со густа силиконска јакна безбедна на допир, која помага да се спречат изгореници и да се избегнат несреќи. Ако имате млади деца (или возбудени роднини) кои трчаат околу вашиот двор за време на забавата со пица - тогаш ова може да ве спаси од стрес.

Сè што ви треба во кутијата

Ако сте новодојденец во готвењето пица и не сте сигурни какви додатоци ви се потребни за да започнете да готвите пици дома, тогаш ќе цените како пакетот за пица Roccbox има се што ви треба. Внатре во кутијата ја добивате печката Roccbox, монтажен горилник на гас, отворач за шишиња, плус официјалниот прирачник.

Добивате и професионален пилинг за пица за да можете да ја вметнете, извадите и маневрирате со вашата домашна пица како професионалец. Roccbox, исто така, има и други одлични опционални додатоци, како што е нивната прекрасна покривка за Roccbox и Рокбокс за вртење .

Можете да го купите Roccbox на Amazon

5-годишна гаранција

Морам да му дадам дополнително на Roccbox

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.