Водич за како да одгледувате сопствен чај

William Mason 16-10-2023
William Mason

Целосен водич за тоа како да одгледувате сопствен чај! Одгледувањето на сопствени растенија чај е една од најкорисните работи што можете да ги направите во вашата градина.

Чајот е дел од човечкото искуство уште од почетокот на цивилизацијата. Тоа е одличен начин да додадете здравствени придобивки на нашите пијалоци. Придобивките од чајот се широки, од зајакнување на нивото на вашиот имунолошки систем до борба против воспаление.

Низ историјата, чајот бил скапа и скапоцена стока. Тоа доведе до отворање на многу трговски патишта низ нациите, па дури и имаше удел во поттикнувањето на американската револуција. Дури и денес, луѓето се заљубени во чајот - како да се приготвува, неговата историја и како се одгледува ова мистериозно растение.

За оние од нас кои уживаат да бидат самодоволни, одгледувањето на сопствените растенија чај може да биде одличен начин повеќе да се потпреме на земјата на која живееме. Но, како да создадете нешто што е толку мистериозно, особено кога секој чај е толку различен и има толку различен карактер?

Додека многу древни техники за создавање неверојатни чаеви може да се изгубат, можете да започнете со одгледување на сопствени растенија чај.

За растението чај, Camellia sinensis

Camellia sinensis е растението од кое се прават сите чаеви. Ова вклучува бел чај, зелен чај, улонг чај, па дури и пуер чај (иако вториот е направен од специфична варијанта наречена Camellia sinensis var. assamica ).

Чаевите од билки се анмешавини

 • Описи на најдобрите 100 билки и нивните тајни лековити својства
 • И многу, многу повеќе!
 • Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21.07.2023 07:35 часот по Гринич
 • Чај (Camellia sinensis)
 • Добијте повеќе информации

  Доколку не можете да заработите провизија,

  Ние може да заработите дополнителна провизија. a: Целосен водич за одгледување, берба и подготовка $24,95

  Сеопфатен прирачник, ќе научите за античкото потекло на чајот, како и за различните сорти што произведуваат зелен, црн, бел и улонг чај.

  Ќе добиете чекор-по-чекор инструкции како да ги откорнете листовите, да ги венете и да ги виткате. Рецептите се вклучени, исто така!

  Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21.07.2023 07:45 часот по Гринич
 • Растете го сопствениот кофеин: Приказната за тоа како научив да одгледувам чај и кафе во мојата домашна градина

  $16, сè ќе научите

  $ Во оваа книга $13>>. авторот знае за чај и кафе - опседнат со темата со години!
  • Историјата, културата и обичаите околу чајот во светот
  • Историјата и фолклорот на кафето
  • Токму како го поставив моето одгледување
  • Што да очекувате додека ги одржувате вашите растенија живи ипросперитетен
  • Како да се каже квалитетен чај
  • Како да се соберат и обработат чајот и кафето дома
  • Здравствените придобивки (и недостатоците) на чајот
  • Како да се процени квалитетот на чајот
  • <214> Добијте повеќе информации

   Можеме да ви заработиме 70, провизија ако не<> 07:55 часот по Гринич исклучок, тие не се направени од камелија туку од билки. Билни чаеви може да вклучуваат нане, маточина, камилица и многу други.

   Разликата помеѓу зелениот, белиот, црниот и пуер чајот

   Разликата во секој чај ја вклучува обработката на листовите и кога се собираат. Видовите на преработка главно се засноваат на тоа колку листот е оксидиран и ферментиран.

   • Зелените и белите чаевите воопшто не се оксидираат поради што ја задржуваат светлата боја и адстрингентниот вкус.
   • Црните и pu'er чаевите (кои се сметаат за црвени и темни соодветно) се оксидираат со употреба на сонце и топлина.
   • Pu'er чаевите исто така поминуваат низ подолг процес на ферментација.
   • Некои чаеви, како што е чајот кукича , користат стебла и гранчиња наместо лисјата на растенијата Камелија.

   Чаевите може да се „вкусат“ за време на обработката кога се сушат со или покрај други ароматични растенија. Тие вклучуваат растенија како цвеќиња од јасмин или рози. Кога овие растенија се сушат едно до друго, испарливите масла од ароматичните растенија се апсорбираат од листовите на чајот. Ова му дава на чајот одреден вкус и квалитет.

   Еве ги Крис и Елизабет од чајот на островот Минто, кои берат листови од чај. Тие често имаат чајни растенија за продажба и имаат одлични совети за одгледување на нивната веб-страница.

   Елизабет Милер и Крис Џенкинсод чајот на островот Минто

   Бидејќи многу може да се направи со растението чај Camellia sinensis, тој треба да биде во градината на секој љубител на чај! И за оние од вас кои не го сакаат чајот (сеуште), тоа може да биде одличен начин да започнете да го замените кафето и да одгледувате сопствен кофеин.

   Различните варијанти на Камелија

   Како што накратко споменав погоре, постојат различни варијанти на Camellia sinensis , а тоа може да придонесе и за дел од разновидноста на чаевите.

   Camellia Sinensis var. Sinensis

   Camellia sinensis var. sinensis е кинеска сорта која традиционално се одгледува во поладни клими, иако е добро и во потоплите клими. Може да порасне и да биде висок помеѓу 5-15 стапки, но многу луѓе ќе го исечат растението за да го одржат пократко.

   Оваа варијанта на Камелија се користи за правење бели чаеви, зелени чаеви, Darjeeling и некои oolong и црни чаеви. Има помалку адстрингентно и повеќе лесен вкус од другата варијанта.

   Camellia Sinensis var. Assamica

   Camellia sinensis var. assamica е варијанта која е ендемична за Индија и Шри Ланка, како и за Јунан Прованса во Кина. Оваа сорта се одгледува во топла, влажна клима и дава растение кое ќе порасне многу поголемо од другата варијанта ако не се исече.

   Чаевите што ги произведуваат овие листови се побогати и можете да ги собирате годишно -круг. Многу црни чаеви, oolongs и pu'er се направени од оваа сорта.

   Camellia Sasanqua

   Луѓето користат и други помалку традиционални сорти на Камелија за одгледување чај. Едно такво растение е Camellia sasanqua . Оваа сорта подготвува богат чај со вкус на каранфилче. Таа е наречена и Yuletide Camellia бидејќи нејзините цветови се светло црвеникаво розеви, наместо стандардната нежна бела боја на варијантите sinensis .

   Camelia sasanqua не е само убава за пиење. Тоа е и апсолутно прекрасна цветна грмушка!

   Camellia Japonica

   О мој!

   Сликајте го ова во вашата градина! Оваа Камелија знае да импресионира.

   Camellia japonica расте розев цвет (во изобилство!) и добро се справува во климата од ОК до Алабама. Прави вкусен зелен чај, како и прекрасна украсна грмушка. Ова е една од најлесните сорти што може да се најде во многу расадници низ Северна Америка (и во светот.)

   Како да одгледувате сопствен чај

   Можете да одгледувате свои растенија чај од семиња или да започнете со растенија од расадник. Доволно чудно, Амазон нуди голем асортиман на растенија за чај за добри цени!

   Како да одгледувате чај од семиња

   Одгледувањето чај од семиња е економичен начин за почеток. Особено ако сакате да пораснете повеќе од еден! Исто така, може да биде многу задоволувачко да ги видите вашите растенија чај како растат од ситни садници дозрели растенија што произведуваат чај.

   Семињата на Camellia sinensis имаат тврда надворешна кора која треба да се омекне пред да никне. Еве како да постапите по ова.

   Исто така види: 15 ретки раси на патки (кои ќе ве натераат да се восхитувате!)

   Методот на сонцето

   1. Потопете ги семките во топла вода околу 24 часа.
   2. Забележете кои семиња пливаат, а кои тонат. Оние кои тонат обично се оние кои успешно ќе ртат.
   3. Земете ги вашите „мијалници“ и ставете ги на пластика или на крпа на полно сонце.
   4. Редовно замаглувајте ги – никогаш не дозволувајте да се исушат целосно.
   5. На крајот, ќе видите како се развива пукнатина во трупот.
   6. Земете ги вашите испукани семиња и засадете ги во земја, одржувајќи ја почвата влажна, но добро исцедена.

   Друг начин за 'ртење на семето е со користење на влажна хартиена крпа и кесичка за сендвич. Еве како да го користите овој метод.

   Метод на хартиена крпа

   1. Повторно, натопете ги семките 24 часа за да видите кои пливаат, а кои потонуваат.
   2. После тоа, намокрете хартиена крпа за да биде малку повеќе од влажна, но не и влажна.
   3. Земете ги вашите семки за мијалник и ставете ги на една половина од хартиена крпа (обично ставам 2 до 4 семиња во секој дел од 4×4" хартиена крпа).
   4. Преклопете ја другата половина од хартиената крпа врз семките и ставете ја во кесичката за сендвич.
   5. Запечатете го горниот дел и означете го името и датумот на растението однадвор.
   6. Ставете ја кесата некаде топло и темно (јас користам aшкаф во близина на шпоретот каде што ќе се зголеми топлината).

   Со која било техника, ќе ви треба трпеливост бидејќи ртењето може да трае од неколку дена до недели.

   За да помогнете во олабавување на трупот на семето, можете да користите 1:5 сооднос на водород пероксид со вода кога ги натопувате семето. Исто така, може да помогне да се зголеми кислородот што го прима семето. Ова може, во некои случаи, да го забрза ртењето на некои од семињата.

   Како да одгледувате чајни растенија

   Ако сакате да започнете со правење чај утре, купете растение! Семињата бараат посветеност и трпение, па ако брзате (или само нестрпливи, како мене), билката е најдобриот начин на дејствување.

   Исто така види: Најдобрите фармерки за носење со каубојски чизми

   Првите работи – pH

   Чајните растенија сакаат да растат во кисела почва со pH од околу 6. Многумина од нас имаат почва со поалкална pH вредност, така што ќе треба да додадете нешто за да ја намалите pH вредноста. Последен пат кога ја тестирав мојата почва беше нешто повеќе од 7 - не е ни чудо што камелиите и азалиите не напредуваа!

   Дополнете со кисело ѓубриво, чај од црви или компост или сулфур.

   Најдобрата позиција за вашата фабрика за чај

   Растете ја фабриката за чај на целосно сонце, освен ако не живеете во топла клима. За време на топлото време, камелиите претпочитаат малку сенка во попладневните часови.

   Камелиите сакаат дренажа. Проверете ја дренажата на вашата земја прво со полевање - или со црево или со канта за наводнување. Ако водата не се впива слободно, ќе треба да ја подобритепрво одводнување. Вашето растение нема да напредува ако неговите корени седат во вода или кога се задушени од тешка глина.

   Мулч, прекривка, прекривка! Секоја прекривка ќе направи.

   Корење и изглед

   Ако го исечете вашето растение чај, тоа ќе има форма на грмушка. Ако го оставите да расте без кастрење, може да стане дрво од 10 до 15 метри!

   Камелиите се добро прилагодени и за контејнери. Изберете големина на саксија соодветна на големината на растението. Ако растението е расад, нема да напредува во 2' контејнер. Целта е да се израсне убаво, затегнато коренско топче (се разбира, без да се задушува!). Откако убаво ќе го наполни тенџерето, одете до големината на садот што ја сакате.

   Растенијата Camellia sinensis прават одлична украсна ограда во вашите градини и двор. Можете да ги менувате наизменично со други растенија или да создадете целосна хеџ за чај!

   Чајните растенија се атрактивни грмушки кои цветаат со нежни, бели цветови наесен.

   Чајни растенија за продажба

   Еве неколку места на кои се продаваат растенија од чај од Камелија:

   • Расадникот Logees има растенија за чај за продажба на Амазон, тие се одлична цена (видете го полето подолу) и се испраќаат директно до вас.
   • Амазон моментално продава и семиња од Camellia sinensis и зрели чајни растенија.
   • Camellia Forest Nursery има широк асортиман на чајни растенија за продажба, вклучувајќи ја и Camellia sinensis „Црно МореЧај“, Camellia sinensis „Teabreeze“ и Camellia sinensis var. assamica.
   • Burpee Nursery има растенија за чај на продажба.
   • Fast-Growing-Trees.com има чајни растенија за продажба во големини од 1-кварта и 2-галон.
   • Исто така, ми се допаѓа White Buf Falo Trading Company за нејзините уникатни семиња што често ги наоѓате на друго место. Сите тие се органски и не-ГМО сорти и често имаат семиња од чајни растенија за продажба.
   • Spring Hill Nurseries е уште еден онлајн расадник со чајни растенија за продажба. Тие ќе ви испраќаат живи растенија Camellia sinensis до вашата врата.
   • А потоа, тука е чајот од островот Минто (од горната фотографија), тие често имаат чајни растенија за продажба, како и многу информации за одгледување чај.

   Која маршрута и да ја одберете, знајте дека сте чекор поблиску до целосно самодоволна! Згора на тоа, пиењето чај може да биде здрав и внимателен ритуал во вашиот живот. Додавањето рачно одгледување и обработка на ритуалот го прави искуството уште повнимателно и позначајно.

   Можете да експериментирате со тоа како да го одгледувате вашето растение Камелија, кои делови од растението да ги користите и како да ги соберете и обработите листовите за да создадете чај што одговара на вашите пупки за вкус. И едно е сигурно – штом ќе почнете да ја одгледувате сопствената Камелија, никогаш повеќе нема да гледате на чајот на ист начин!

   Ако сакате повеќе информации за бербата и обработката на вашите сопствени чајни растенија, многупрепорачајте ги книгите, подолу. Има една книга која наведува 20.000 употреби на чај - тоа е неверојатно читање и морав да го вклучам. Штом вашите чајни растенија ќе бидат подготвени за берба, оваа книга ќе биде одличен извор!

   „Еднаш имаше човек кој знаеше 100.000 лековити својства на билките. Тој го научил својот син на 80.000 тајни. На смртната постела му рекол на својот син да го посети неговиот гроб за пет години и таму ќе ги најде другите 20.000 тајни. Кога синот отишол на гробот на татко му, нашол, растејќи на тоа место, чајната грмушка...“

   Кинеска легенда

   Продолжете да читате!

   Корисни ресурси за растението чај

   1. Домашен чај: илустриран водич за садење, берба и мешање чаеви и тисани
   2. 14,99 долари

    како сече чајот до дома> како да се одгледуваат растенија. Ви покажува како да го соберете чајот, како да го подготвите и како да го направите чајот од почеток до крај.

    Одличен ресурс за домашниот одгледувач на чај!

    Амазон

    Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

    21.07.2023 07:35 часот по Гринич
   3. 20.000 тајни на чајот: најефикасните начини да имате корист од природните лековити билки <6 $. менти проследени со чаеви кои најдобро се користат за нивно лекување
   4. Инструкции за тоа како да креирате сопствена медицинска кујна
   5. Совети за создавање сопствен чај

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.