Еве колку често треба да молзите коза

William Mason 12-10-2023
William Mason
Овој запис е дел 10 од 12 во серијата Производство на млечни производи на

Ако сте нови во одгледувањето кози, возбудата од гледањето на вашите први деца како пристигнуваат на сцената може лесно да ве одвлече од поважната задача - управување со рутината за молзење на срната .

Не сакате да ги изгладнете нејзините бебиња, но во исто време, го чекате првиот вкус на свежо млеко шест месеци или повеќе!

Кога станува збор за вистинското време да се започне со молзење, мислењата се многу различни.

Некои препорачуваат да почекате додека бебињата да се одвикнат природно на околу 12 до 16 недели возраст, а други велат дека можете да започнете веднаш штом ќе наполнат две недели .

Би препорачал да бидете флексибилни со датумот на започнување и да донесете одлука врз основа на здравјето на вашите деца .

Ако тие се дебелеат и имаат добра кондиција на телото, нема причина да не започнете со молзење еднаш дневно штом ќе наполнат две недели.

Ако сè уште изгледаат малку слаби или нестабилни, можеби ќе треба да почекате додека не станат малку посилни.

Постојат два основни режими на молзење , и секој од нив има свој сет на добрите и лошите страни.

Кога станува збор за тоа колку често треба да молзите коза, постојат два различни начини да се справите со тоа; еднаш или два пати на ден. Секој режим на молзење има свои добрите и лошите страни.

Режим на молзење еднаш дневно

Споделување егрижа, а овој режим значи дека вашите бебиња кози го добиваат целото млеко во текот на денот, а потоа се одвојуваат од срната 12 часа навечер, што ќе ви овозможи да започнете со утринска рутина на молзење .

Овој пристап има очигледни придобивки за децата и ви дава поголема флексибилност бидејќи нема да ги храните бебињата со шише и секогаш можете да ги оставите да бидат одговорни за молзењето доколку треба да заминете неколку дена.

Исто така види: 7+ грмушки со црвени лисја цела година (+ Нашиот водич за листопадни грмушки од црвени листови!)

Единствениот недостаток е тоа што го делите снабдувањето со млеко, така што нема да добиете толку многу . Ова не е проблем со млечната раса позната по своето високо производство на млеко.

Меѓутоа, со помалку продуктивна раса, целиот процес го прави залуден.

Се обидовме со овој пристап со неколку наши бурски кози, но бидејќи ова е раса од месо од кози, се боревме низ 15-минутниот процес на молзење и добивавме само неколку залки козјо млеко како награда за нашиот труд.

Млечните кози, како Саанен или Нигериското џуџе , сепак, се високи производители, па затоа ќе ви дадат многу дополнително млеко за споделување.

Работи што треба да ги знаете кога молзете коза еднаш дневно

  • Козите го добиваат сето млеко што го сакаат во текот на денот
  • Флексибилно бидејќи нема да морате да ги храните децата со шише
  • Децата ќе се грижат за молзењето за вас ако треба да заминете неколку дена, ќе добиете исто толку млеко<1 за млечни млечни кози кои произведуваат многу млеко

Рутина за молзење двапати дневно

Молзењето на вашата коза двапати наспроти еднаш дневно може да го олесни ракувањето со вашите деца. Исто така, може да биде понежно за вимето на срната и ќе добиете повеќе млеко. Лошата страна е што ќе треба да ги храните бебињата со шише и да бидете сигурни дека тие ја добиваат вистинската исхрана.

Иако никогаш не сум го користел овој пристап, многу одгледувачи на кози го претпочитаат бидејќи го олеснува ракувањето со бебињата и предизвикува помалку оштетување на вимето на срната .

Исто така, ќе добиете повеќе млеко и ќе можете поефикасно да управувате со здравјето на вашите јарци.

Ќе добивате поголема количина млеко дневно за сопствена потрошувачка, но повторно, веројатно ќе ви треба бидејќи ќе бидете толку зафатени со хранење на вашите бебиња со шише што ќе ви треба дополнителна енергија!

Исто така, треба да се осигурате дека вашите бебиња јарци ја добиваат вистинската количина на колострум, или замена за колострум, како и млеко.

ПрепорачанДодаток Manna Pro Goat Kid Colostrum

Manna Pro's Goat Kid Colostrum додатокот е дизајниран да обезбеди целосна исхрана за вашите бебиња кози, осигурувајќи се дека тие го имаат најдобриот почеток во животот.

Исто така види: Мала домашна машина за миење садови - Дали вредат овие мини машини за миење садови?

Совршен е за деца кои немаат пристап до природниот колострум на нивната мајка и е одличен извор на есенцијални амино киселини, витамини и минерали за здрав развој.

Прочитајте повеќе или Купете во ТракторНабавка Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Има многу мала флексибилност во овој пристап и треба да се посветите на молзење на вашите кози два пати на ден, што е можно поблиску на секои 12 часа.

Сепак, ќе бидете наградени за вашите напори со поголем принос. Кај некои раси, тоа може да биде колку галон млеко дневно .

Работи што треба да ги знаете кога молзете коза двапати на ден

  • Козите се полесни за ракување
  • Помалку оштетувања на вимето на вашата срна
  • Ќе добиете повеќе млеко
  • На бебињата им треба хранење со шише. Треба да бидете сигурни дека тие ја добиваат вистинската количина на колострум (или замена) и млеко.
  • Помалку флексибилност – треба да молзете два пати на ден, што е можно поблиску на секои 12 часа.

Еднаш или двапати?

Како и кај секое млечно животно, на козата му треба редовно молзење >

Од двете опции, режимот еднаш молзење е помалку баран и пофлексибилен, бара од вас да ги раздвојувате децата само ноќе, но исто така значи дека вашиот принос ќе биде помал.

Млеко двапати дневно и може да уживате во галон сурово млеко, што е голема награда за вашите напори.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.