Како да растете и кога да се соберат растенијата од лима од семе

William Mason 12-10-2023
William Mason
од синџирот супермаркети. Причината за тоа е што зрната лима многу брзо пропаѓа! Читаме дека складирањето на зрна лима на температура од 37 до 40 степени целзиусови е најдоброто решение за складирање со среден опсег. Сакате да ги зачувате собраните зрна лима подолго? Можете исто така да можете да ги замрзнете зрната лима и долгорочно да замрзнувате зрна лима.

Како да одгледувате грав од Лима

Гравот од Лима е супер лесен за одгледување и бара многу малку одржување за да се обезбеди голем род. Без разлика дали сакате да јадете неколку грав свежо во летните месеци или да имате залихи со сушен грав во текот на целата година, техниките на одгледување се исти.

Клучот за одгледување грав од лима е да запомните дека тие се култура за топла сезона. И нема да 'ртат на температури под 65 степени целзиусови. Тие не се толерантни на мраз и не успеваат добро ниту на топли температури.

Нивната температурна чувствителност значи дека времето што го избирате да сеете лима е критично и многу зависи од вашата локална клима.

Исто така види: Дали можете повторно да засадите новогодишна елка? Да! Следете ги овие совети за растење!Семиња од грав Хендерсон Лима

Како да се одгледува лима грав и кога да се соберат! Многу сопственици бараат да одгледуваат поразновидни култури во поголеми количини за да се спротивстават на ефектите од глобалните зголемувања на цените на храната. На сите ни се познати почестите видови грав што ги одгледуваат градинарите во дворот, но неодамна културите како што е растението лима грав станаа се попопуларни.

Ако ве интересира како да ја одгледувате и собирате оваа многу хранлива храна во вашата градина, продолжете да читате за да дознаете повеќе!

Табела со содржина<64>
 • 5>
 • Како да се одгледува грав од Лима
 • Кога да се бере грав од Лима
 • Одгледување и берење грав од Лима – Најчесто поставувани прашања
  • Што се гравот Лима?
  • Можете ли да одгледувате грав од Лима? 5>Дали треба да натопам грав од Лима пред да се засадам?
  • Како изгледаат гравот од Лима кога се подготвени да се изберат?
  • Колку грав од лима ќе произведе едно растение?
  • Зошто мојот грав од лима не произведува?
  • Можете ли да бидете Limaans aH
  • Колку долго трае гравот од Лима за да расте?
  • Како можам да направам мојот грав од Лима да расте побрзо? Овие грав се семето на растението лима, кое растево зелена мешунка долга околу три инчи.

   Внатре во секоја мешунка има два до четири релативно големи зрна во облик на бубрег. Огромното мнозинство на зрна лима се крем или зелени, иако може да наидете на сорти со црвен, виолетов, кафеав, црн или бел грав.

   Големата предност на одгледувањето на зрната лима е тоа што можете да ги јадете свежи. Како и складирајте некои за подоцнежна употреба. Свежите зрна лима не се широко достапни, бидејќи поголемиот дел од оваа култура се собира за конзервирање и сушење. Ако некогаш можете да пробате свежи зрна лима, ќе цените колку се убави овие хранливи грав!

   Да не ги занемариме квалитетите на складирање на гравот лима, сепак! Дали постои еден едноставен и ефективен начин да се осигурате дека имате храна во текот на сезоните? Тоа е со одгледување мешунки за сушење или конзервирање. Добар род на лима грав значи дека можете да уживате во нив во текот на целата година. За многу мала или никаков трошок.

   Гравот лима е преполн со хранливи придобивки и е одличен начин да се осигурате дека вашето семејство консумира здрава и урамнотежена исхрана.

   Исто така види: Како да соберете цилантро без да го убиете растението - професионални совети за цилантро!

   Како и повеќето мешунки, гравот лима е одличен извор на влакна. Влакната се совршени за домашните и градинарите бидејќи помагаат да се намали холестеролот и да се регулира нивото на шеќер во крвта. Тие исто така се практично без маснотии и имаат големи количини на протеини.

   Тоа е (една причина) зошто овие невини мали грав се нарекуваат суперхрана!

   Растење и бербаЛима грав е лесно - и наградува! Но, постојат неколку правила кои мора да ги следите! Гравот Лима е култура со фер временски услови која претпочита температурен опсег од 70 до 80 степени целзиусови. Тие се исто така изненадувачки жедни - и нема да дадат доволно грав без многу вода. Ним им треба еден сантиметар вода неделно.

   Видови лима грав

   Ако размислувате да одгледувате грав од лима, корисно е да се забележи дека тие доаѓаат во две главни групи на сорти. Првиот од нив се качувачки грав, исто така познат како грав шипка. Овие сакаат да растат нагоре. И може да достигне височини над шест стапки!

   Ако одгледувате грав од лима за качување, ќе треба да обезбедите пергола или рамка за да ги поддржите. King Of The Garden Pole е фантастична сорта на болен лима. Тие се познати по нивниот плоден раст и огромните приноси. (Гравот на лима обично се или полски сорти или сорти со грмушки.)

   Имате и сорти на грмушки од лима, кои растат многу поблиску до земјата. Овие се полесни за одгледување. Но, нема да ги даде гломазните количини мешунки што доаѓаат од џиновските гравчиња.

   На гравот не им требаат високи колци, но ќе ценат малку поддршка кога се натоварени со тешки мешунки грав. За добар пролетен род? Пробајте го Early Thorogood Bush Lima гравот.

   Веројатно ќе забележите дека е тешко да се најде свеж зрна лима. Може да најдете свежи зрна лима на локален фармерски пазар - но реткоисто така се појавува светло зелена боја. Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 07:55 часот по Гринич

   За нас, имаме кратка, но блага пролет, така што трката е да се одгледуваат и соберат сите наши гравчиња пред топлото летно време. Гравот го сееме во саксии на место без мраз во рана пролет. Се обидуваме да ги оставиме да се одморат на ладен прозорец. Садниците потоа се пресадуваат надвор веднаш штом ќе помине ризикот од мраз.

   Доколку го имате луксузот на подолга вегетативна сезона? Потоа, садењето на гравот директно надвор е помудра опција и одзема помалку време.

   Проредот на зрната лима е од витално значење за да се дадат најдобри можни приноси. Започнете со садење редови на лима грав на растојание од околу два метри, со четири до шест инчи помеѓу секое растение. Создавањето мал дол долж редот на растенијата ќе ви помогне да ги одржувате добро наводнети.

   Потоа, сè што треба да направите е да им обезбедите на растенијата потпори, добро да ги наводнувате во сушни периоди и да гледате како растат!

   Растењето и бербата на зрна лима е поскапо отколку што мислевме! Па дури и прочитавме дека семките од боб-лима понекогаш е изненадувачки тешко да се најдат. Добрата вест е дека зрната лима завршува побрзо од другите градинарски култури. Популарните сорти на лима грав како Burpee Improved Bush и Fordhook 242 созреваат за само 75 дена.

   Кога да се берат грав од Лима

   Кога беретеЛима гравот ќе зависи од тоа дали сакате да јадете свеж грав директно од мешунките. Или ако ги чувате со сушење или конзервирање.

   Вашата наменета употреба на зрната лима е сè. Имате две опции за најдобро време за берба на лима грав. Постои фаза на гранатирање и фаза на суво. Фазата на гранатирање значи дека мешунките се зелени и полни, исполнети со сочни гравчиња. Фазата на лупење е идеално време за собирање на зрната лима за да се јаде свежо или да се чува во замрзнувач.

   За сувиот грав, оставете ги мешунките на растението додека не станат суви и кршливи. Гравот внатре ќе биде сув и тврд, исто како и сувиот грав што го купувате од продавница.

   Ако планирате да ги конзервирате зрната лима, можете да ги соберете во која било фаза, во зависност од методот на конзервирање што го користите.

   Одгледување и берба на грав од лима – ЧПП

   Прашања за тоа дали ќе ви пораснеме, сигурно ќе ви растеме можеме да одговориме на сите!

   Што е гравот Лима?

   Гравот Лима е вид на мешункаст зеленчук што се одгледува надвор. Тие се лесни за одгледување и релативно без штетници, што ги прави совршени за градинари почетници.

   Можете ли да одгледувате растение Лима грав од грав Лима?

   Теоретски да. Но – советуваме да користите комерцијални семиња. Најдобро е да се одгледуваат растенија од лима од семиња купени од трговец со семиња или зачувани од вашите растенија. Лима грав се продаваат заКулинарската употреба можеби нема да даде добри приноси или воопшто да не 'ртат.

   Што можам да засадам покрај гравот Лима?

   Гравната лима грав може да се засади под редовите на пченка или краставици за да им даде сенка и поддршка. Гравот од полска лима ќе расте добро со други високи растенија, како што се сончогледот и гравот.

   Дали треба да натопам грав од лима пред садење?

   Не е неопходно да се натопени гравот од лима пред да се посеат, но може да го забрза процесот на 'ртење. Потопувањето преку ноќ во ладна вода ќе ја омекне надворешната обвивка и ќе го поттикне семето да започне ртење.

   Како изгледаат гравот од Лима кога се подготвени за берење?

   Кога се собираат како свеж грав, мешунките од лима гравот ќе бидат светло зелени и цврсти. Ако избледат и станат грутки, тие почнале да се сушат и се минато од најдоброто.

   Колку зрна лима ќе произведе едно растение?

   Приносот на гравот од лима варира во зависност од видот и сортата на растенијата. Имајте за цел да одгледувате околу шест растенија за секој член на домаќинството за да обезбедите голема жетва. И ако сакате да соберете доволно зрна лима за конзервирање, замрзнување или сушење, засадете ја двојно оваа количина.

   Зошто мојот грав Лима не произведува?

   Најчеста причина зошто гравот од лима не произведува мешунки е недоволната вода. Од садење до жетва им треба околу еден сантиметар вода неделно.

   Можете ли да јадете суров грав од Лима?

   Гравот Лима не треба да се јаде сиров, бидејќитие содржат соединение наречено линамарин кое се претвора во цијанид кога се консумира. Готвењето зрна лима ги уништува ензимите кои ослободуваат цијанид, што ги прави безбедни за јадење.

   Колку долго живее растението Лима?

   Гравот Лима се едногодишни растенија. Тие растат, сечат и умираат сите во иста година. Животниот циклус на зрната лима значи дека ќе треба да сеете нова култура годишно за да гарантирате постојано снабдување со грав од лима.

   Колку долго трае гравот од Лима за да расте?

   Гравот Лима во просек трае од 65 до 75 од сеидба до жетва. Буш гравот зрее побрзо од гравот. И двата вида имаат само една голема култура наместо континуирано родење во одредено време.

   Како можам да направам мојот грав Лима да расте побрзо?

   Редовното наводнување е клучот за побрзо растење на гравот од лима. Ним не им се допаѓаат температурните екстреми, така што младите растенија треба да бидат заштитени со руно ако се предвидува студено или ветровито време.

   Заклучок

   Одгледувањето и бербата на зрна лима е наградно за земјоделците!

   Исто така, изненадени сме кога дознавме дека одгледувањето на грав од лима е поскапо. 3>

   Доколку имате повеќе прашања или совети за одгледување лима за одгледување лима? Потоа известете нè.

   Ние сакаме да слушаме од вас.

   Благодарам многу што читавте!

   И – имајте одличен ден!

 • William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.