Ooni Fyra vs Ooni Karu - и двете WoodFired, One има опција за гас

William Mason 17-10-2023
William Mason

Досега имам направено неколку прегледи за преносливите печки за пица на отворено на Ooni. Ќе ги наведам врските подолу, но денес е време да се споредат новите Ooni Fyra против Ooni Karu. И двете се фурни за пица на дрва, па која ќе ја изберете?

Асортиманот на печки за пица на Ooni е прилично одличен. Тие имаат фурна за пица што одговара на сите, од малата рерна Ooni 3 до професионалната рерна Ooni Pro.

Ooni Karu Review

Ooni ги испраќа повеќето нарачки бесплатно, низ континенталниот дел на САД, ОК и Европа. Нивните фурни доаѓаат со гаранција од 60 дена за вистински ум.

За повеќе детали за испораката и враќањето, посетете ја страницата за испорака на Ooni. Проверете ги цените на печките за пица и на веб-страницата на Ooni. Цените се точни во моментот на пишување, но секогаш може да се променат.

Купувајте ги сите

Едно советување… Преносливите печки за пица на Ooni се продаваат како топол леб.

Додека го пишувам ова, и рерната Ooni Fyra и рерната Ooni Karu се без залиха. Сепак, не грижете се, внесете ја вашата адреса на е-пошта за да бидете известени штом ќе бидат повторно достапни и ќе бидете први во редот за да добиете една од овие!

Да продолжиме со споредбена табела на Ooni Fyra против Ooni Karu, мојот омилен начин на прегледување на функциите.

Лесна споредбаНајдете ја вашата совршена Ooni Reven за пица!

Лесно дознајте која рерна за пица Ooni е најдобра за вас, со споредби на цена, големина на пица, тип на гориво,тежина, потрошувачка на гориво, потрошувачка на гас и многу повеќе.

Споредете! Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Инаку, еве ги и другите рецензии за рерна за пица Ooni што ви ги ветив:

 • Ooni Fyra фурна за пица vs Ooni 3 фурна
 • Ooni Koda 16 фурна vs Ooni Pro фурна за пица
 • Ooni Pro vs Roccbox vs Ardore<2O><0 Прегледајте oni Fyra vs Karu Pizza Ovens – Разлики

  Еве на што треба да внимавате.

  Гас

  Значи, главното прашање што треба да си го поставите е дали сакате вашата рерна за пица да работи на плин.

  Оони Fyra рерната за пица, а никогаш нема да има опција за звучен гас. Karu е неверојатно разновиден. Можете да готвите на вистинско дрво, јаглен и можете да користите гас со додатокот за горилникот за гас.

  Овој додаток за горилникот е погоден за Ooni 3 и Karu и се прицврстува на задната страна. Се готви подеднакво жешко на плин како и на дрво и јаглен (во случајот со Karu).

  Готвењето пица на гас, иако некои љубители на пица го навредуваат, е чисто и лесно, така што ова може да биде нешто што го сакате.

  Исто така види: Како да направите дрвена мамка птица за да ја заштитите вашата градина

  Големината на пицата, Fyra vs Karu

  Fyra има површина за готвење од 12″, а Ooni Karu има површина за готвење од 12″, а Ooni Karu има само><0″ површина за готвење, но во споредба со 1<3. 16 инчи пици што можете да ги готвите во рерната Koda 16 и во рерната Ooni Pro, 1 инчи еподобро од ништо. За жал, Ooni има само лушпи од 12″ или 14″.

  Тоа значи дека иако Karu има површина за готвење од 13″, сепак ќе ја користите истата кора како Fyra. Ниту на Амазон не можев да најдам лушпа од 13 инчи, но ако знаете, би сакал да слушнам за тоа.

  Се разбира, можете да готвите без кора, а можеби дури и да се извлечете со лушпа од 12 инчи и пица од 13 инчи. Тоа е само малку настрешница на страните на кората и веројатно нема да ви предизвика никакви проблеми.

  Сврзете и заштедете $ Пакетите за рерна за пица Ooni се враќаат!

  Да! Пакетите се вратија! Влезете брзо пред да исчезнат (повторно). Прочитајте ја нашата рецензија пред да купите - не вредат сите пакети, а некои можеби го промениле она што е вклучено.

  Овие предни снопови го олеснуваат започнувањето со готвење пици од ресторани во вашиот двор!

  Добијте повеќе информации Наш преглед Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  Тежински и преносливи фурни за пица

  Ако сакате супер-преносна печка за пица на отворено, Fyra е вашиот најдобар избор. Тоа е само 22 килограми наспроти 26,5 килограми на Кару. Ooni има навлаки за носење и за Fyra и за Karu. Погледнете како одите на плажа на забава со пица!

  Капак за носење на рерната Fyra

  Ooni Fyra е многу пренослив, навистина можете да го носите насекаде. Еве ја корицата на Ooni Karu:

  Karu Oven Carry Cover

  Можете да видитедека рерната за пица Ooni Karu е многу помалку пренослива, особено затоа што оџакот од рерната Fyra може да се извади и чува одделно. Прилично сум сигурен дека можете да го отстраните и оџакот на Кару, а можеби и да ја користите торбата така, но проверувам со Ooni за оваа.

  Ажурирање 5/2/20: Да! Можете да го тргнете оџакот од Кару! Од Ooni:

  „Да, можете да го извадите оџакот од Karu и да го чувате во капакот за носење.“

  Real Wood vs Pellets

  Речката за пица Fyra користи дрвени пелети, но рерната Ooni Karu се готви на вистинско дрво. Тоа значи нешто.

  Има нешто во готвењето со вистинско дрво, па ако не барате преносливост, јас би одел на Karu. Сепак, дрвените пелети лесно се купуваат, па ако повеќе сакате да купите дрвени пелети, Fyra е ваш избор.

  Ooni ако купувате даб или бука.

  Исто така види: 11 случаи каде тресетниот хумус може да стане ваше тајно градинарско оружје

  Даска за печење

  Fyra доаѓа со даска за печење од 0,4 инчи, а каруитата за печење доаѓа со . Подебелото е поцврсто, но и потешко.

  Конструкција

  Двете печки за пица се изградени за цврстина и издржливост. Fyra има изолирана, обложена со прашкаст обвивка од јаглероден челик, а Karu има тело од не'рѓосувачки челик изолирано со керамички влакна.

  Ooni Karu – Која е најдобрата?

  Како и со сите надворешни печки за пица на Ooni, навистина не можете да погрешите. Она што треба да се има предвид овде се способноста за готвење на гас и преносливост.

  Акосакате да гответе на гас или мислите дека можеби ќе сакате во иднина, изберете ја рерната за пица Кару. Ултра разноврсна е со опции за готвење со вистинско дрво, јаглен и плин (со адаптер).

  Ако сакате секаде да ја носите рерната за пица , одете на рерната за пица Fyra. Лесен е и убаво и мал се пакува во торбата поради отстранливиот оџак.

  Мој избор? Рерната Кару . Не можам да се гледам себеси како земам печка за пица со мене премногу често и ја сакам разновидноста на дрва, јаглен и плин.

  Во чудна прилика кога земам рерна за пица со мене, само дополнителните 4 килограми од Karu не ме спречуваат.

  Се надевам дека ова ви даде преглед на Karu . Кажете ми кој сте решиле да го купите! И, не грижете се ако тие се без залиха, внесете ја вашата е-пошта и Ooni ќе ве извести откако ќе се вратат на залиха.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.