71 практични вештини и идеи за чување дома што можете да ги научите денес

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Без разлика дали веќе сте на имот или сонувате да бидете домаќини на домот, вештините за стопанисување се непроценливи - и многу забавно! Тие ви даваат вистинско чувство за достигнување, заштедувате пари и станувате посамоуверени во процесот.

Проскокнете веднаш со вештините за чување домови на оваа листа. Јас главно вклучив практични идеи за домување - проекти во кои можете да ги потонете забите денес. Едно предупредување… Штом ќе започнете, нема да можете да престанете - чувањето во домот предизвикува зависност!

Вештини и идеи

Се надевам дека оваа листа ќе ви послужи како извор на инспирација за нови вештини за чување на домот - враќање на поедноставен живот. Започнете со само едно, изберете вештина што звучи како забавно (забавните работи се многу полесни за учење!). Уживајте!

Градинарски вештини

1. Изникнете овошно дрво од семе

Можеби ви било кажано дека треба да одгледувате пресадени овошни дрвја за успешна жетва. ова не е вистина. Можете да одгледувате еластични, брзорастечки овошни дрвја со одгледување од семиња. А семето можете да го соберете бесплатно, од овошјето што ќе го купите!

На овошните дрвја што се одгледуваат во семиња им треба малку подолго време за да вродат, тоа е вистина. Но, добивате дрво кое е поприлагодливо и посилно. Многу помала е веројатноста да паднат во бура, на пример. Можете да одгледувате речиси секое овошно дрво од семиња, од авокадо до мандарини.

Дознајте повеќе во нашиот чекор-по-чекор туторијал за одгледувањешто можете да ги користите овие парчиња месо, ќе се изненадите што можете да готвите.

Научете како да ги користите и отпадоците за да не трошите ниту еден дел од животното. Пита од стек и бубрези, црн дроб, рендерирање на лој - колку повеќе учите, толку повеќе делови ќе користите.

24. Како да се зачува храната

Постојат многу начини да се зачува храната, од конзервирање до дехидрација и ферментација. Учењето како да се зачува храната за идна употреба е добар начин да уживате во плодовите од летната и есенската жетва во текот на зимата кога инаку не би можеле да уживате во овие намирници.

Можноста за зачувување на храната е исто така добар начин да имате дополнителни резерви во случај на лоша или мала жетва.

25. Направете jerky

Без разлика дали ќе научите да правите отсечени во дехидратор или во пушач, ова е одлична вештина за чување дома. Jerky може да се чува без фрижидер, а можете да го направите од речиси секое месо. Можете да го направите и во пушачот што сте го изградиле сами!

Научете ја оваа вештина за чување на домот:

 • 61 најдобри рецепти за дехидратација за нечистотија, овошје, зеленчук и повеќе
 • 49 невообичаени јадења за дехидрирање
 • <2 Por111>Како да се дехидрира. Направете сами јогурт

  Домашниот јогурт е една од моите омилени работи за правење. Чини околу еден долар за литар, вкусно е и ми дава вистинско чувство на достигнување. Ќе знаете точно што е во него и можете да додадете дополнителнопробиотици за да ја подигнете неговата хранлива вредност уште повеќе.

  Можете да изматите серија јогурт за 10 минути или помалку, така што ова е одлична вештина за домашно учење!

  • Како да направите свој традиционален јогурт
  • Ферментирана храна за мајсторство. Научете како да ги дехидрирате овошјето и зеленчукот

   Штом ќе почнете да одгледувате сопствена храна, брзо ќе сфатите дека завршувате со вишок на едно или друго нешто.

   Научете да го дехидрирате вишокот производ за да можете да направите долготрајни закуски како овошна кожа, крцкава кисела зелка - дури и грицки за кучиња! (П.с. – Кучешките грицки трошат и исеченици!)

   28. Како да ги идентификувате дивите растенија и да барате храна

   Има многу луѓе кои меѓу другото уживаат да бараат диви јаткасти плодови, бобинки и печурки. Да се ​​биде во можност правилно да се идентификуваат растенијата и да се разликуваат од нејадливи растенија слични на растенијата е клучно за правилно пребарување на храна, како и во можност да се каже кога растенијата се во сезона и да се заштити од прекумерна употреба на она што го обезбедува природата.

   Набавете добра книга со многу слики, како „Водич за идентификација, берба и подготовка за јадење диви растенија“ од Семјуел Тајер.

   Прочитајте повеќе: Дива зелена салата против глуварче, која е разликата?

   29. Научете како да користите и складирате маснотии од сланина

   Вистински отпад е да ја исфрлите целата искористена маст, научете како да ја користите преостанатата маст од сланина (и други маснотии за готвење) и како да ја складирате такаможете да го користите подоцна.

   • Како да складирате и користите маст од сланина

   Вештини за здравје и засилување; Лична нега

   30. Научете како да се справите со итна медицинска помош

   Ова е корисна вештина за чување дома, без разлика дали живеете неколку минути од болница или часови.

   Ако сте неколку часа далеку, треба да знаете што да правите во итен случај. Може да помине долго време пред да пристигне помошта - доколку има.

   Дури и ако сте во близина на болница, не можете да се потпрете на нивната помош за време на сериозен итен случај. Можеби се преплавени со пациенти или воопшто не се достапни.

   Да останете смирени е најважното нешто во итен случај и колку повеќе учите, толку повеќе ќе чувствувате контрола.

   Топ избор Прирачник за медицина за преживување: Суштински водич за кога помошта НЕ е на пат. цена за вас. 21.07.2023 09:10 GMT

   31. Растете го вашиот сопствен аптекар

   Лековите билки се совршен додаток за вашите вештини за итни случаи. Билките се фантастични за справување со помали повреди, спречување на болести и лекување на одредени состојби.

   Меѓутоа, тие се несоодветни кога вашиот пациент има голема исекотина за која треба да се шие или дислоцирано рамо што треба да се врати на своето место.

   • 17 најдобри курсеви по хербализам и книги за почетници
   • Најдобри билки за модринки
   • 11Лесни рецепти со арника за сам да си направите
   • Најдобрите сам рецепти за сируп од бозел
   • Изгубената книга со хербални лекови – Моја рецензија
   • Семејниот курс за билкар
   Врвен избор Хербалниот аптекар: 100 $49 Како да ги користите Herbs и Medicinal 90 $. 41> Амазон Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 19:29 GMT

   32. Резервирајте лој или свинска маст

   Без разлика дали одгледувате сопствен добиток или не, кршењето лој или свинска маст е корисна вештина за одгледување дома. Лојот е маснотија што е многу блиску до шминката на нашата кожа, што ја прави одлична за употреба во производи за нега на кожа.

   Правилно обработениот лој и свинска маст може да се чуваат на собна температура, така што нема да ви треба електрична енергија за да ја одржувате добра.

   • Лај против свинска свинска маст – Која е разликата Добро за вас?
   • 3. Направете свој сапун

    Откако ќе го направите вашиот лој, правењето сапун е следната вештина што треба да ја научите во домот.

    Можете да направите основен сапун за само 30 минути, што е се што правам. Се разбира, можете да создадете и неверојатно убави сапуни, со додавање бои, билки, вител, итн. Тие прават прекрасен подарок или приход од домот.

    Јас го правам мојот сапун во огромни серии. Кога убиваме крава, јас го правам целиот лој одеднаш во голем тенџере на отворено (за да не мириса целата куќа додека се прави). Јасзачувајте дел од лојот за готвење и правење производи за нега на кожата, а остатокот ќе се претвори во обичен, функционален сапун. Едно готвење ни трае една година!

    Научете како да го направите мојот супер едноставен, основен сапун за лој.

    34. Направете ваши производи за кожа

    Ова е една од најисплатливите вештини за чување дома. Можете да направите свои производи кои одговараат на вашата кожа и коса. Повеќето креми и лосиони содржат најмалку 80% вода - и тие се исто така скапи!

    Најдоброто нешто во правењето сопствени производи е тоа што можете да додадете специфични состојки што ви одговараат. Можете да додадете хранливи состојки за сува кожа, состојки против акни, специјални состојки за кожа оштетена од сонце - вие имате контрола.

    Омилен курс за нега на кожа „Направи сам“ Курс за ботаничка нега на кожа – Хербална академија од 199 долари

    Дали сонувавте да направите свои неверојатни хербални производи за нега на кожа? Имаме само курс за вас!

    Инспирирајте се да направите преку 200 билни рецепти кои ќе ја негуваат вашата кожа и внатре и надвор. Овој курс ви дава овластување да направите сопствена нега на кожата користејќи ботанички и други безбедни, нетоксични состојки.

    Ќе бидете на добар пат кон рутината за нега на кожа без токсини и ќе се чувствувате подобро поради тоа!

    Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

    35. Лековити растенија и како да ги користите

    Лековитите растенија можат да ни се најдат на дом којможе да не е особено во близина на болница или лекарска ординација, или за основна прва помош што инаку не би гарантирало патување до лекар и еден ден далеку од потребната работа.

    Постојат многу растенија со медицинска употреба, а повеќето може да се одгледуваат на прозорец или да се сместат во градина во сите прехранбени растенија. Од нив може да се направат тинктури, сирупи, креми, мелеми и да се стават во храната за да помогнат во заздравувањето на телото.

    36. Направете сами производи за нега на коса

    Шампонот и регенераторот лесно се прават дома. Можете да ги изработите за да одговараат на вашиот тип коса. Ако имате деца на училиште, спрејот за вошки подолу е добар за почеток!

    37. Безбедност и прецизност на пиштолот

    Безбедноста од огнено оружје е клучна компонента за поседување пиштол и ќе помогне да се спречат непотребни повреди. Ова исто така ќе ви помогне да станете поудобно и подобро да се запознаете со вашето огнено оружје, доколку изберете да поседувате. Способноста да пукате прецизно е клучно за ефикасно ловење, како и за ефикасно одбрана на вашиот имот.

    Одличен водич за безбедност на оружјето е Рик Сап:

    38. Самоодбрана и домашна безбедност

    Да можете да се одбраните себе си и вашиот дом од натрапници, и двоножни и четириножни, може да ви помогне на дом кој е далеку од соседите. Ова не мора да повлекува употреба на огнено оружје, но може да вклучи и други мерки за самоодбрана, како што е боречкауметности.

    Исто така, корисно е да можете да го заштитите вашиот дом и друг имот, вклучително и добитокот, од какви било животни што би можеле да се обидат да им наштетат, а има и многу раси на кучиња за кои се знае дека го штитат добитокот.

    39. Како да буџетирате

    Дури и ако не живеете на имот, да знаете како да буџетирате за животните нередови е суштинска вештина што сите треба да знаат како да ја прават.

    Оваа вештина ќе ви овозможи да планирате се што може да се појави и да ги намалите непотребните трошоци кои инаку би предизвикале проблеми. За семејствата, буџетирањето исто така им овозможува на сите да бидат на иста страница.

    40. Bushcraft и вештини за преживување

    Живеејќи на дом со некои удобности за суштества, повеќето луѓе не би размислувале да им требаат основни вештини за преживување што нашите предци можеби ги знаеле. Но, да се биде подалеку од соседите и во осамена област, некои основни вештини за преживување, како што се знаењето како да се запали пожар и како да се изгради привремено засолниште, може да ви бидат корисни.

    Препорачано:

    • Направете примитивен пушач за 5 долари
    • Како да изградите печки за преживување од камен

    41. Изградете заедница

    Живеејќи на дом со толку многу работни места, на крајот ќе ја сфатите потребата за помош. Градењето заедница на соседи и поддржувачи е добра работа бидејќи на овој начин имате луѓе околу вас со кои можете да тргувате со знаење и услугисо, како и повремениот фрлен храна и забава.

    Исто така види: Најдобра мелница за месо за елени, хамбургери, диви дивеч и повеќе

    Вештини за одгледување животни

    42. Изградете кокошарник

    Кокошките се едни од најдобрите животни за домување за почеток. Тие се мали, лесни за грижа, еластични и многу корисни. Без разлика дали одгледувате кокошки за јајца или месо, тие ќе ја ценат добрата кокошарник!

    • 44+ DIY бесплатни планови за кокошарник
    • Внатре во неверојатни кокошарници
    • 13 идеи за кокошки за печење
    • Како да се направи кокошарник. Ветеринарни знаења и грижа за животните

     Имајќи одредено знаење за основната грижа за животните и одредено ветеринарно знаење ќе ви овозможи да внимавате на здравјето на вашите животни, слично како и познавањето на основната прва помош ќе ви овозможи поголема слобода во следењето на здравјето на луѓето на вашиот дом.

     Ќе има некои работи што ќе можете сами да ги лекувате или да ги давате на вашите животни и некои работи што ќе треба да ги направи ветеринарот, а поседувањето на ова основно знаење ќе ве поттикне подобро да се грижите за вашите животни и да повикате помош кога ви е потребна.

     Прочитајте ја оваа книга од корица до корица за почеток:

     44. Изградете тунел за пилешко

     Изградете едноставен тунел за пилешко и ставете ги вашите кокошки да работат за вас. Овој тунел оди токму низ шумата со храна. Кокошките ја оплодуваат и ми ја плеваат областа.

     Откако ќе завршат во една област, виеможе да го премести тунелот во друга област.

     Сега го пренаменувам мојот тунел за пилешко за да ги задржам кокошките надвор , наместо внатре! Пренесов мешавина од семиња за барање пилешко во внатрешноста на тунелот. Кога ќе порасне мешавината за хранење, кокошките ќе можат да колваат лисја за да одговараат на нивните потреби и вкус.

     45. Направете и одгледувајте своја сопствена храна за животни

     За вистинска самодоволност и одржлив живот, важно е да научите како да ги храните вашите животни без да купувате храна од продавница. Ќе заштедите и многу пари!

     Ако одгледувате кокошки, одгледувајте многу растенија што ги хранат кокошките. Кокошките потоа може да ги хранат вашите кучиња чувари со нивното месо или нивните јајца.

     Оваа вештина за чување дома зависи од тоа кои животни ги имате. Размислете што јадат и научете што им е потребно за да останат здрави.

     46. Како да се касапат и преработуваат животни

     Заедно со можноста да одгледувате храна и да се грижите за животните на домот, може да дојде време кога ќе треба да ги обработувате животните на фармата за храна. Ова е кога ќе ви помогне да знаете како хумано и етички да искасапите повеќе видови животни.

     Книгите на Адам Данфорт се нешто како твојата библија за да се искасапат со слики за секој чекор. Подолу е неговата книга „говедско месо за касапување“, но тој има и други книги за живина, зајаци, јагнешко месо, кози и друго.

     47. Одгледувајте патка или две

     Патките се уште едно животно за домување кое лесно се одгледува. Тие сеслично на кокошките што им се грижат, но им треба езерце. Вашето езерце со патки е одличен извор на ѓубриво за вашата градина, што ги прави патките толку корисни домашни животни.

     Можете да ги јадете вашите патки, да ги јадете нивните јајца, да ги користите како косилки - тие се разноврсни и еластични.

     • Целосен водич за почетници за одгледување на патки и патки<12111>>Кокошки наспроти патки на
     • Кога патките почнуваат да несат јајца

     48. Научете како да станете пчелар во дворот

     Продуктивната кошница е вреден извор на храна, опрашување и други нуспроизводи. Соберете мед за готвење, пчелин восок за свеќи и нега на кожата, прополис за медицински цели, додека вашите пчели се зафатени со опрашување на градината!

     • Како да станете пчелар во дворот
     • Најдобрите книги за пчеларите од дворот
     • . Научете да ловите

      Да можете да ловите, особено на имот или фарма, е добар начин да можете да го обезбедите вашето семејство или заедница. Можеби ќе ви треба оваа вештина за да ги заштитите вашите домашни животни од предатори.

      Оваа вештина е корисна ако треба да обезбедите месо додека го стартувате вашиот дом или ако не можете да одгледувате одредени видови добиток на вашиот имот поради ограничувања на просторот, неповолните временски услови или лошите услови за пасење.

      Поправање и градење вештини

      50. Научете како да го менувате вашето масло

      Мора да го смените маслотопраска од семе!

      2. Започнете фарма за црви

      Мојата фарма за црви во земја направена од полицевка широка 6 инчи.

      Фармите со црви се одличен начин за рециклирање на остатоците од вашата кујна. Тие не мирисаат и се доволно мали за да се вклопат насекаде, од балкон до двор.

      Морам да бидам искрен овде. Ако имате неколку животни, веројатно нема да имате доволно остатоци за фарма со црви. Моите кучиња, кокошки, коњи и добиток ме чистат од остатоците што излегуваат од кујната.

      Затоа инсталирав неколку фарми за црви во земјата. Тие се многу лесни за „направи“ и најдоброто нешто е што не им треба никаков TLC.

      Оваа фарма со црви е целосно самодоволна бидејќи црвите се дождовни црви, а не црви за компост. Кога ќе ви останат остатоци, можете да ги нахраните. Кога не го правите тоа, цевката за црви се грижи за себе.

      • Како да изградите супер едноставен систем за компостирање на црви
      • Најдобрите црви за вашата зеленчукова градина

      3. Научете како да одгледувате храна

      Кога живеете на фарма или имот и нема продавница или пазар во близина, учењето како да одгледувате поголем дел или целото свое овошје и зеленчук е најдобриот начин да обезбедите прилично сигурен извор на храна. Исто така, ќе треба да научите која храна ќе расте во вашата зона и типот на почва.

      Ова е фантастична книга за почеток со сопствениот зеленчук:

      4. Растете шума за храна во двор

      Ниту една градина не е преголема иливашиот автомобил на секои 3000 милји или така. Тракторско масло на секои 6 месеци. Косилка за трева на секои 50 часа. Тоа се многу промени на маслото за да платите некој друг да го направи за вас, имајќи предвид дека ова е една од најлесните задачи за одржување што треба да ги научите.

      Колку повеќе фармерска опрема набавувате (и се чини дека опремата на фармата се множи!), толку повеќе масло ќе треба да менувате. Добрата работа е што штом знаете како да направите едно, можете да ги направите сите и да заштедите 1000 долари.

      51. Научете како да дијагностицирате испразнета батерија (и поправете ја!)

      Во ред, вашиот автомобил или трактор нема да стартуваат. Тоа навистина, навистина е гадно. Особено кога вашиот трактор е заглавен некаде во падок. Испразнета батерија е една од најчестите причини за нешто што не започнува.

      Да научите како да препознаете испразнета батерија е корисна вештина и една од најлесните за поправка. Сè уште ќе треба да дијагностицирате што ја предизвикало испразнетата батерија на прво место, но тоа е добар почеток да ја вратите вашата опрема повторно.

      Инсталиравме изолаторски прекинувачи на поголемиот дел од опремата на нашата фарма за да избегнеме работи како што е искористување на струја од непознати извори. Тие речиси ја елиминираа страшната испразнета батерија.

      52. Изградете туш без струја

      Изградете надворешен туш надвор од мрежата и елиминирајте ги калливите чизми и нечистотијата внатре во куќата. Ова е една од најдобрите работи што сме ги изградиле на нашата куќа - колку повеќе се тушираме надвор, толку помалку имам чист туш - победа-победаситуација.

      Има нешто многу смирувачко и мирно во тушот на отворено, особено ако околу него одгледувате бујна градина. Додајте бамбус екран за приватност и ќе се чувствувате како да сте на тропски одмор.

      53. Научете ги основните јазли

      Ова звучи како прилично здодевна вештина за чување дома додека не поправате работи на отворено - знаењето за јазлите е неверојатно корисно! Научете ги основите за брзо отпуштање животни и порти, обезбедување предмети за транспорт и кревање работи.

      Ветувајте - штом ќе почнете да ги користите овие јазли, ќе видите на што мислам!

      Крајната книга за секојдневни јазли: (над 15.000 копии, ако се продадени над 15.000 копии) 14,94 $ може да заработиме провизија од 14,95 $ дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 09:00 часот по Гринич

      54. Основни вештини за столарија

      Вештините на столарија ќе ви служат добро на дом. Без разлика дали треба да поправите нешто на куќата, да изградите кутија за гнездење или да изградите мебел - секогаш има нешто на кое му треба вашето внимание.

      Со толку многу дрвени згради како кокошарници, штали, бараки и други згради, знаењето како да се работи со дрво ќе ви помогне да стекнете знаење за да извршите основни поправки на сите овие доградби.

      Способноста да се градат предмети од дрво, исто така, може да биде добар начин да се донесат дополнителни пари за домот.

      • Како да се изгради мебел од буре со вино

      55. Како да се шие

      Знаењето како да се шие е основата за поправка на облека, правење јоргани и правење облека. Учењето да се шие со рака е витална вештина што ќе ви овозможи да ги поправите искинатите во облеката и другите ткаенини.

      Знаењето како да се користи машина за шиење е добар чекор напред од рачното шиење и е добро за правење облека, завеси и други украсни и погодни предмети.

      56. Како да се исончате кожите

      Ако одгледувате добиток на вашиот дом или сте ловец, да знаете како да ги обработувате и исончате кожите е добра вештина за да можете да ги користите сите делови на животното.

      Животинските кожи може да се користат на многу начини околу домот, од употреба за облека и чанти до килими и декорација на домот.

      57. Одржување на домот

      Учењето како да се направи основно одржување на домот е одлична вештина за учење, без разлика дали е на или надвор од домот.

      Знаењето како да правите мали работи може да ви заштеди многу пари на долг рок и исто така да ви овозможи да ја персонализирате вашата куќа, штала или друга зграда на вашиот имот. Одржувањето на вашата куќа во добра поправка ќе помогне да се намалат трошоците поврзани со одложеното одржување бидејќи поголемите работи за поправка ќе доведат до поголеми трошоци.

      58. Водоводна работа

      Не мора да имате соништа да станете професионален водоводџија за да сакате да имате знаење за водоводот.

      Дури и ако не планиратеводењето на водовод за цела зграда, знаејќи како да ги поправите основните проблеми во тековниот систем може да заштеди многу време, пари и фрустрации, а добра вештина е да се разменувате со соседите кои имаат други вредни вештини.

      59. Заварување и изработка на метали

      Заварувањето е вештина за која не се размислува често, но може да ни се најде. Да знаете како да работите со метал е добар начин за изградба на алатки и мали згради. Ако сте доволно при рака, можеби е можно дури и да изградите и поправате поголеми згради, како и да изработувате помали делови за возила како што се трактори и камиони.

      60. Како да ги користите основните алатки

      За да совладате многу од вештините наведени погоре, неопходно е знаење и владеење на основните алатки.

      Знаењето како да се користи чекан, шрафцигер и пила е неопходно за секој што живее на куќа, па дури и за секој што живее во дом кој може да биде во урбана или приградска област. Овие три алатки се основа за сите електрични алати кои можат да се користат на поголеми работни места.

      Прочитајте повеќе: Категорија на нашите алатки

      Разширете го зборот!

      Дополнителни вештини за чување

      Има многу, многу повеќе вештини за чување дома. Никогаш навистина не престанувате да учите на домашен терен!

      Други работи за подобрување на вашиот сет на вештини:

      61. Мечување

      62. Размножување

      63. Вештини за пловење (ова навистина заштедува многу пари ако имате коњи!)

      64. Допирање на јавор

      65.Домашно производство

      66. Направете кисела зелка, комбуха и други пробиотски намирници

      67. Започнете куп компост

      68. Засадете круг од банана или кокос според принципите на пермакултурата

      69. Молзење животни

      70. Одгледување микрозелени и ртење

      71. Дознајте за почвата и како да ја подобрите

      Сите сте биле неверојатно корисни во минатото со вашите предлози - не се воздржувајте сега! Дали имате какви било вештини за додавање, предлози или коментари? Ве молиме додадете ги во коментарите подолу 🙂

      премногу мал за храна шума. Зголемете ја вашата самодоволност со создавање различни слоеви (видете ги нашите написи за слоевите за покривање на земјата, качување и крошна!) во вашата градина. Работете со природата и ќе бидете наградени со обилна жетва и минимална инвестиција во време.

      Дознајте повеќе:

      • Вовед во шуми со храна: седумте слоеви
      • Како да одгледувате шума за храна
      Растете шума за храна! Претворете го вашиот двор во бујна шума за храна

      Без разлика на големината на вашата градина, можете да создадете бујна прехранбена шума користејќи техники на шумска градина. Чекор-по-чекор, ќе научите како да работите со природата за да одгледувате култури за јадење, притоа создавајќи прибежиште за дивиот свет.

      Шумската градина го имитира работ на шумите, работејќи со природата за да се намали количината на наводнување и одржување, со постојана жива почва и самоодржлива хранлива екосина; контрола на штетници. Претежно се користат повеќегодишни растенија, во сите три димензии, бидејќи се поотпорни, пониско одржување и похранливи.

      Придружете се на Udemy! Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

      5. Засадете повеќегодишни растенија за безбедност на храната

      Повеќегодишните растенија се растенија кои не мора да ги пресадувате секоја сезона. Откако ќе ги засадите, ќе ги добивате придобивките многу години потоа. Колку повеќе трајни растенија растете, толку помалку работа треба да работите и толку повеќевашата градина се грижи за себе.

      Работиме напорно за да станеме посамостојни и ова е начин да ја натерате вашата градина да се грижи и за себе.

      • Дознајте повеќе за повеќегодишните растенија и градинарството за преживување.

      6. Изградете стаклена градина за да ја продолжите сезоната на растење

      Оранжериите доаѓаат во сите облици и големини, од мали вертикални за вашиот двор до куќи во џиновски обрач за големи домови. Учењето како да се изгради стаклена градина е корисна вештина за одгледување на домови, особено во поладна клима.

      Можете да започнете со размножување на вашиот зеленчук неколку недели порано и навистина да ја продолжите сезоната на растење. Ако изградите голема стаклена градина, можете дури и да одгледувате зеленчук внатре и да одгледувате различни сорти за вашата клима.

      Прочитајте повеќе: Градинарство во оранжерии во зима

      Во топла клима, можеби ќе треба да погледнете како да изградите куќа во сенка наместо стаклена градина. Дознајте дали ви треба сенка за вашата зеленчукова градина овде: Дали на вашата зеленчукова градина и треба сенка?

      7. Видови за опрашување на растенија

      Планирање на вашата градина за опрашувачи од страна на Министерството за земјоделство на САД

      Факт е дека без опрашување немате храна. Дознајте за растенијата кои привлекуваат опрашувачи во вашата област и засадете ги околу вашите градини. Засади многу цвеќиња, особено домашни сорти. Целта е нешто да цвета во секое време.

      Исто така види: Најдобар Bushcraft Knife под 200 години за дом и опстанок

      Научете го овој домвештина:

      • Привлекување пеперутки во вашата градина
      • Како да привлечете пчели во вашата градина
      • Водич за привлекување опрашувачи од Министерството за земјоделство на САД

      8. Одгледувајте растенија од чај и кафе

      Замислете колкав е бројот на мрзливи луѓе ширум светот ако ни снема кафе (или чај ако тоа е ваше нешто)!

      Неверојатно е задоволувачко да одгледувате свој пијалок. Нема ништо како да пиете шолја органски, домашен чај наутро или мирисот на печењето на зрната од домашно кафе!

      • Научете како сами да одгледувате чај

      9. Одгледувајте тоалетна хартија

      Dombeya burgessiae, фабриката за тоалетна хартија

      Се чинеше невозможно супермаркетите да останат без тоалетна хартија - до неодамна.

      Секако, можете да користите памучни ленти за да ги избришете, а потоа да ги измиете за повторна употреба. Претпочитам да користам прекрасен мек лист Домбеја (соодветно наречен „растение за тоалетна хартија“) или лопен, обете одржливи извори на тоалетна хартија.

      Можам да видам и други намени за овие растенија со големи листови - марамчиња за лице, завои за рани итн. Многу корисна вештина за чување дома. 10. Изгради Арбор и засади грозје

      Грозјето е продуктивно 100-ти години. Најдоброто време да се засади грозје навистина било пред 100 години, но, како што вели поговорката, второто најдобро време е сега. Одгледувајте неколку различни сорти и погрижете се да изградите многу, многуцврсти арбори или решетки за нив.

      Има неколку примери на многу стари винова лоза во мојата статија за цврсти арбори од грозје сами - тие ќе ви покажат колку големи и продуктивни можат да станат овие растенија.

      11. Засади маслиново дрво за маслиново масло

      Маслинките сакаат медитеранска клима, па ако вашата клима е слична, одгледувајте маслинки! Маслинките се неверојатно издржливи и едвај им треба вода. Тоа ги прави одлични за тој гол рид каде што ништо друго нема да расте.

      Маслинките растат со години и години. Тие се неверојатна фабрика за самодоволност. Можете да ги зачувате маслинките и да ги притиснете за маслиново масло, кое можете да го прелиете на вашата домашна салата!

      • Научете како да одгледувате маслинки и да направите сопствено маслиново масло

      12. Заштеда на семиња

      Заштедата на семиња е клучот за бесплатно одгледување овошје и зеленчук. Можете да го продолжите ова на неодредено време. Зачувајте го секое семе од производите што ги купувате од продавницата, вклучително и овошјето.

      Заштедата на семето е неверојатно лесно и работи за речиси секое растение. Марула, домат, билки, овошни дрвја – зачувајте ги сите!

      Дознајте повеќе:

      • Заштеда на семиња – Тајната за опстанок на вашата градинарска градина
      • Заштеда на семки од тиква за садење следната година

      13. Одгледувајте риба и зеленчук заедно со аквапониката

      Повеќето од нас можеби се запознаени со концептот на хидропоника, но аквапониката е сосема поинаква! Ги користи придобивките од затворениот систем каде што рибите го обезбедуваатхранливи материи за растенијата, а растенијата обезбедуваат храна за рибите.

      Добро, овој систем обезбедува жетва не само на растенија, туку и на риби!

      14. Растете плантажа со бамбус

      Бамбусот е едно од најбрзите растенија што можете да ги одгледувате за производство на дрва. Голем бамбус како Gigantochlea pseudoarundinacea (мојот омилен) ја достигнува својата целосна висина за 2-3 години и може да започнете со берба на дрва неколку години после тоа.

      Изберете ја вистинската разновидност на бамбус за вашата клима. Постои разновидност на бамбус што одговара на секоја градина, од склони кон мраз до влажна клима.

      Одгледувајте ситни сорти за градинарски колци и големи сорти за дрва. Одгледувајте и за јадење, или изберете сорта на дрво што може да се јаде.

      Дрвата од бамбус е вреден ресурс и одлична за изградба на сопствен мебел.

      Дознајте повеќе: Одгледување бамбус за приход

      15. Расте зеленчук од семиња

      Јас, засадувам семиња!

      Ова е најевтиниот начин да одгледувате сопствен зеленчук. Или купете пакети со семки или зачувајте ги сите семиња од зеленчукот што го купувате.

      Можете да ги зачувате семките од многу зеленчук, вклучувајќи домати, краставици, тикви, дињи и зелена салата.

      Растението краставица на сликата погоре е готова за сезоната, па јас садам семки од зелена салата и босилек одоздола. Како што краставицата се распаѓа, таа додава органска материја во почвата.

      16. РастеПечурки

      Печурките се неверојатна култура за одгледување - речиси воопшто не ви треба простор! Постојат сорти на печурки кои одговараат на различни вкусови и клима, и тие се полесни за одгледување отколку што мислите.

      Готвечки вештини

      17. Изгради пушач

      Да се ​​изгради пушач е одличен семеен проект, лесно завршен за ден или два. Изградивме еден за околу 5 долари - нема да трае вечно, но функционира совршено. Некои од нашите најдобри семејни спомени се изградени околу кругот на пушачите!

      • Како да изградите примитивен пушач во вашиот двор

      18. Изградете традиционална камена печка

      По изградбата на пушач, зошто да не изградите и традиционална камена печка? Постојат неколку различни методи за изградба на една, од рововска печка до печка на рид. Некои од нив траат неколку недели, додека други се постојана поставеност.

      • Научете како да изградите традиционална камена печка

      19. Направете сами сирење

      Сакам да правам сирење. Нема ништо толку задоволувачко или толку вкусно како домашното сирење.

      Учете од моите грешки и не почнувајте со сино сирење. Започнете со некои едноставни сирења како што се рикота, крем-фрајше, крем сирење и урда. Олеснете го патот до фета и некои од поцврстите сирења.

      20. Научете како да правите леб

      Правењето сам леб звучи полесно отколку што всушност е, но штом ќе го искористите, нема да погледнете назад. Мирисот на печење лебво рерна е неверојатно и сериозно. Можете да го чувате квасецот со години во замрзнувач, но за вистинска самодоволност, печењето леб без квасец е незаменлива вештина за чување на домот.

      21. Направете традиционален сладолед со рачен удар

      Оработете ги мускулите и претворете го кремот, млекото, јајцата и шеќерот во вкусен, традиционален сладолед. Ова е одлична работа да се направи со децата, секоја сабота попладне ќе имате натпревари за „вртење“.

      Не само тоа - точно знаете што е вклучено во храната што ја јадете!

      • Научете како да направите традиционален сладолед со рачен шлаг

      22. Научете како да чувате месо без струја

      Ова е корисна вештина за чување на домот за да дознаете дали сте надвор од мрежата или не. Ако системот за напојување не успее, имате вештини за да се поддржите.

      Наведов 11 начини на чување месо без струја во претходната статија, вклучувајќи пемикан, конфит, месо во саксии и терини.

      23. Откријте нови рецепти за непарни парчиња месо

      Кога одгледувате животни за месо, ќе завршите со големо количество. Ова е местото каде што доаѓа вашата креативност.

      Во моментов, имам 50 килограми пченкарно говедско месо да потрошам, на пример. Ова е последното месо што остана. Истражувајте ги сите различни начини

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.