Дали кокошките можат да јадат отрепки? (Не ми пречи ако имаат!)

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

кокошарник.

Исто така, се трудевме да најдеме храна од САД кога е можно.

 1. Сушени BSF ларви - природен додаток за храна за пилешкоТие содржат мешавина од ларви од црни муви (мушички отрепки) и органски цели зрна. Грмушките се богати со протеини и калциум. Тие прават одлични фуражни додатоци за вашите птици од слободен досег. Вреќата содржи и луцерка, пченка, полски грашок и семки од сончоглед. Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  21/07/2023 01:20 часот по Гринич
 2. Сушен Black Soldier Fly Made во САД

  Многу малку природни феномени предизвикуваат толкава одвратност кај луѓето како грутка ситни, раздвижени отрепки.

  Сепак, вашите кокошки имаат сосема поинаква перспектива. За просечно пилешко, отрепките се еквивалентни на помфрит. Ним не им е грижа дали се на влажна храна, измет или гнило месо - фината серија отрепки е премногу примамливо да се пропушти.

  Меѓутоа, поради нашата одвратност, мораме да се запрашаме - дали ларвите на мувите се добар избор за вашите кокошки? Дали треба да дозволите кокошките да јадат отрепки? Дали треба да ги одгледувате како добиточна храна или треба да направите се што е можно за да ги спречите да стапат во контакт со пилињата?

  Ајде да погледнеме во синџирот на исхрана и да дознаеме.

  Добро звучи?

  Ајде да се тркаламе!

  Може ли кокошките да јадат отрепки? и сакај го. Срепките се богати со протеини , масти и амино киселини . Тие се многу хранлив додаток во исхраната на вашето пилешко. Сепак, апелираме да бидете претпазливи при изборот на ларви од мушички за да ги понудите вашите чук.

  Еве подлабока перспектива. Живината и другите птици секогаш бараат протеини и масти. Овие хранливи материи се многу посакувани во светот на птиците бидејќи нашите пердувести пријатели имаат висок метаболизам.

  Кокошките не се разликуваат - тие имаат незаситен апетит и голтаат се што може да се јаде. Тие особено уживаат во мекото, без одбраналош, име на спецификации без причина.

  Ако имате повеќе прашања во врска со кокошките кои јадат отрепки, прашајте.

  Ние сакаме да размислуваме за сите работи со живина (и ларви од инсекти) - и ги поздравуваме сите прашања.

  Ви благодариме за читањето.

  Исто така види: 5 фармски птици кои јадат крлежи во нивната секојдневна патрола на фармата

  Имајте убав ден!

  форми на инсекти како мушички бебиња (или ларва) - познати и како отрепки.

  Трепките содржат помалку несварлив хитин (материјал од кој се направени телата или лушпите на инсектите), повеќе течност и се похранливи од возрасните муви. Истата логика важи и за ларвите на бубачки и пеперутки - сите знаеме како кокошките ќе ја копаат земјата и внимателно ќе ги проверуваат растенијата во вашиот двор барајќи ги овие задоволства.

  Сликата е јасна - сите овие особини на отрепката што не можеме сосема да ги разбереме со нашиот мозок и храброст ги прават ваша совршена гарнитура за друго. e? Знаеме дека природните органски отрепки може да го разгорат вашиот стомак. Но – вашите кокошки, петли, патки и мисирки ќе ги сакаат. Спуштете неколку од нив на тревникот и гледајте го целото ваше јато како мавта. И чмаење! Еве детален прирачник за летови со црн војник од Umass Amherst за да ви помогне да започнете. Тоа е за земјоделците или рибарите на кои им е потребна постојана понуда на вкусни отрепки. Совршено!

  Дали кокошките можат да јадат ларви од домашни муви?

  Домашните муви се најчестите муви наоколу. Така, вашите кокошки веројатно ќе ги контактираат порано или подоцна. А потоа обидете се да направите оброк од нив.

  Иако повремената закуска со отрепки за домашни муви веројатно нема да му наштети на никого (добро, освен за сиромашните отрепки), постои една грижа со редовното хранење на вашите кокошки со отрепки од домашни муви.

  Домаќините и нивнитеотрепките можат пренесат тенија наречена Choanotaenia infundibulum. Како и другите тенија, предизвикува гладување и лоша општа здравствена состојба кај живината и може да се прошири низ стадото. За среќа, може да се лекува и не ги инфицира луѓето.

  Покрај овој специфичен паразит, неколку други патогени може да се инфилтрираат во купот отрепки и да ги разболат вашите кокошки. И не само вашите кокошки - прочитајте понатаму за да дознаете повеќе, ако се осмелувате.

  На кокошките им треба разновидна исхрана - не само отрепки! На вашите несилки им треба здрава храна со дополнителен калциум и фосфор. Но - хранењето на кокошката храна за слоеви на помали птици кои не несат може да предизвика сериозни здравствени проблеми. Затоа - препорачуваме секогаш внимателно да ги читате упатствата за вашата храна за пилешко (и за сите грицки од отрепки) за да се осигурате дека ќе им ја дадете на вистинските птици. Во вистинско време!

  Можете ли да ги нахраните кокошките со мртви муви?

  Летото е изобилно со муви, а многумина од нас мораат да разбушават некои од нив за да го задржат својот разум. Дали мртвите муви треба да одат во отпад или да се хранат со кокошки?

  Иако, теоретски, на своите кокошки би можеле да им понудите мртва мува, јас многу ве советувам против тоа. Додека отрепките остануваат неподвижни на одреден извор на храна (оттука можете да имате идеја од каде потекнуваат), мувите се насекаде и ги лепат нивните мали влошки за цицање насекаде со мирис - од измет до мртви животни. Значи тие се толку ефикасни вектори на болеста, ине сакате вашите кокошки да контактираат со патогените.

  Покрај тоа, возрасните муви се помалку сварливи и помалку хранливи од нивните бебиња. Кога ќе го соберете сето тоа - не вреди да ги храните вашите скапоцени пилиња со мртви муви.

  Кокошките сакаат да џвакаат отрепки од ларви од војнички муви! Ларвите на мувите содржат природен метионин - есенцијална аминокиселина. Тоа е добра вест - бидејќи мудрите одгледувачи на пилешко може да забележат дека многу оброци за несилки немаат соодветен метионин. Кокошките добиваат и органски метионин од природни извори на храна, како што се овес, луцерка и рибен оброк.

  Кои се најдобрите отрепки за кокошки?

  Не сите отрепки се еднакви.

  Ако планирате да одгледувате отрепки за да ги додадете во вашето мени за ручек во кочина, можеби вреди да обрнете внимание на видот за кој ќе се одлучите.

  Исто така види: 19 жолти цветни грмушки за бујни градини и декор во двор

  Black soldier (BS, theFLakste) отреплив свет. Тие содржат 50% сурови протеини, 35% липиди и низа аминокиселини слични на рибиното брашно.

  Покрај тоа што се богати со протеини, ларвите на црната мушичка се богати и со калциум, што им помага на вашите кокошки да формираат здрави, еластични лушпи од јајца. Тие се еден од најхранливите и најбогатите оброци за птиците со протеини!

  Сепак, кокошките не се вистински месојади! Препорачуваме да не дивеете со задоволствата BSFL. Но, тие прават совршено избалансиран додаток на обичната храна за пилешко.

  Покрај тоа што се идеална храна за инсекти за кокошките,Не е познато дека црните војнички муви носат никакви болести, не гризат или предизвикуваат удари од муви и се целосно безопасни. (Најчесто.) Тие можат среќно да живеат во вашиот куп компост и да помогнат да се разложи, а вашите кокошки можат да дојдат наоколу и да имаат закуска. Тој е идеален градинарски екосистем.

  Ларвите на црната мушичка содржат до 35% масти и 43% протеини. Тие се совршена закуска или додаток за вашето стадо! Земјоделските експерти веруваат дека побарувачката за човечка храна исто така ќе се зголеми за 100% во следните 50 години. За среќа, црните мушички отрепки се предложен додаток за традиционални состојки за храна за пилешко, како што се пченка, соја и житарки. Идејата е да се заштеди повеќе пченка (и соја) за луѓето - и да се нахрани ларвата на кокошките.

  Што правите ако имате отрепки во вашиот кокошарник?

  Како што досега сигурно сте сфатиле, кокошките сакаат да грицкаат отрепки. Сепак, тоа не значи дека тие се посакувани цимери за нив. Не би сакале живите тестенини да се намачкаат по ѕидовите и подот на вашата спална соба. Нели?

  Меѓутоа, во случајот со отрепки во живеалиштата на пилешкото, работите можат да станат многу полоши од обичен хаос.

  Прво? Мувите можат да бидат носители на патогени бактерии како озлогласената Salmonella, Campylobacter, па дури и Clostridium botulinum. Тие можат да се разболат од изложеноста и да ја пренесат болеста на луѓето.

  Постои уште еден проблем со тоа што има мувизуењето во кокошарник. Flystrike е состојба предизвикана од напад на мува отрепки - како што дискретно сугерира името. Мувите ги несат своите јајца на живи кокошки - обично темни, влажни и (или) валкани делови, а омилена е околината на пилешката клоака.

  Меѓутоа, може да бидат засегнати речиси сите делови од телото. И ако пердувите и кожата се оштетени, тоа е уште полошо. Во сценарио налик на хорор филм, гнасните суштества ја јадат кожата на птицата додека се развиваат, предизвикувајќи болка, инфекција и страшна ситуација за гледање.

  Иако ударот со мува може да се лекува, најдобро е да се спречи. Тоа ќе го направите со ограничување на факторите што ќе ги привлечат мувите во кокошарникот. Тие го вклучуваат следново.

  • Пилешки измет
  • Крисена сточна храна
  • Остатоци од храна
  • Брички со вода од секаков вид

  Бидете двојно внимателни за хигиената на кокошарникот во текот на летото, кога мувите се исто така најактивни<1 и ги намалувате мерките. замки и уредни послужавници за вода што спречуваат водата да прска наоколу.

  Најдобри грицки за кокошки од отрепки и ларва од црна војничка!

  Знаеме дека трошоците за хранење на вашето стадо продолжуваат да отчукуваат нагоре.

  Наоѓањето на веродостојните закуски е полесно за вас – многу работи ги истражуваме! отрепки, мелени црви и пилешки закуски за вашитестрашно! - Но, овие имаат добри записи.)

  Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

Заклучок

Кокошките уживаат да јадат отрепки! А бебињата со лута мушичка се одличен додаток на нивното редовно мени - барем нутриционистички гледано. Меѓутоа, бидејќи мувите често се носители на болести, постои ризик кога ќе им дозволите на вашите кокошки да бараат храна без никакви ограничувања.

Како превенција, никогаш не хранете ги вашите чорби со отрепки кои се наоѓаат на остатоци од животни или во области со отпадни води.

Од друга страна, не кревајте паника ако налетаат на таков извор на храна и ги голтнат - постои само мала шанса опасен патоген да слета во нивниот систем. Сепак, отстранете ги сите опасни извори на храна за мушички, како што се животинските трупови, ограничете го пристапот на пилешкото до контаминирани области и внимавајте на паразитски инфекции и ботулизам кај живината.

Ако сакате да одгледувате отрепки за вашите кокошки? Можете лесно да го направите тоа. Но, останете безбедни! Избегнувајте да одгледувате отрепки од муви и домашни муви и наместо тоа, одлучете се за хранливи и безбедни црни војнички ларви. Исто така, можете да земете во предвид и други храни за инсекти, како што се црви од брашно, бидејќи тие се хранливи, едноставни за задниот дел и генерално без патогени.

Сепак, црвите со брашно не можат баш да се натпреваруваат со нутритивните својства на мушичката црна војничка. На крајот на краиштата, овие муви веројатно немаат такво

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.