Како да се одгледува лозата со лук (Mansoa alliacea)

William Mason 12-10-2023
William Mason
зони од 9 до 11. Во овие зони на цврстина, нема да треба да внесувате Flase лук внатре за зимата.

Големина и кастрење на лозата на лук

Овој бујно растење може да биде предизвик да се контролира ако не го исечете!

Едно нешто што треба да се запамети е дека ако изберете да ја одгледувате оваа спектакуларна лоза во земја, таа обично се протега од три до пет стапки, иако може да порасне и до осум метри висока. Одржувањето на овој раст под контрола е критично, освен ако не сакате лозата лук да ја преземе вашата градина.

За среќа, лозата од лук не расте премногу брзо, па затоа треба да биде лесно да се спречи да ползи насекаде со редовно кроење откако ќе ги фрли своите цветови. Годишното дотерување обично е доволно за да го задржи својот најдобар изглед.

Кога да се засади Mansoa Aliiaceae

Најдобро е да се засади лажен лук кон крајот на летото или почетокот на есента. Садењето во оваа сезона ќе обезбеди семето да 'ртат и да цветаат до пролет.

Меѓутоа, ако живеете во клима со студени зими, најдобро е да почекате до последниот мраз за да ги засадите овие лози.

Сепак, семињата може да бидат предизвик да се најдат. Во повеќето случаи, ќе можете да најдете само стартер како овој:

Mansoa alliacea

Ако сакате да ја заживеете вашата градина со убави цвеќиња, не гледајте подалеку од Mansoa alliacea , попозната како Растение од лоза од лук или лажен лук . Лукот винова лоза е тропска лоза родена во северна Јужна Америка, од приближно Бразил до јужниот раб на Мексико.

Луѓето пресадиле Mansoa alliacea низ целиот свет, од блиску до неговото родно подрачје како Порторико и Западни Индија до јужна Африка и Тајланд.

Лозата со лук е одлична замена за вистинскиот лук, има долготрајна традиција на медицински намени и многу лесно се одгледува. Потребно ви е само место со целосна сончева светлина и добро исцедена почва за да ги одгледувате бујните цветови од лаванда и виновата лоза на лажниот лук.

Како да одгледувате лажен лук (Mansoa alliacea)

Убавите цвеќиња и светлите, восочни лисја на лозата лук се познати глетки во Амазон.

Лозата со лук е уникатно растение и е една од најдобрите лозови лози за култивирање, благодарение на тоа колку е лесно да расте и колку може да биде корисно.

Исто така види: Број два? ИЗГОРИ ГО! Сè што некогаш сте сакале да знаете за тоалетите за согорување

Што е лозата со лук?

Лозата со лук е тропска, дрвенеста лоза родена во северна Јужна Америка, приближно од Бразил до јужниот раб на Мексико. Ова растение е познато како билката Лажен лук бидејќи има сличен вкус на лукот.

Лажниот лук е вообичаена цветна лоза што многу луѓе ја користат како украс. Тоа еместо во мојата градина!

Mansoa Alliacea , исто така познат како лоза од лук или лажен лук, е прекрасен и привлечен додаток за секоја градина. Најмногу сака топла и сончева градина, иако можете да ја одгледувате во саксии во поумерена клима.

Најкритичното барање е цврсто и високо место за искачување бидејќи е висок до пет стапки, понекогаш достигнувајќи височина и до осум стапки.

Неверојатната убавина на виновата лоза од лук и неговиот мирис на лук се користат многу. И покрај тоа што нема врска со семејството Алиум, сепак можете да го користите за зачинување на храната. Тоа е исто така вообичаено во традиционалните домородни медицински практики и може да ви донесе и некои здравствени придобивки.

Се надеваме дека сите овие информации ве инспирираа да внесете нова лоза од лук во вашата градина!

Поврзано читање за градинарството:

Како да одгледувате лоза од лук (Mansoa alliacea) – споделете го со вашите пријатели!популарен додаток на огради, арбори и решетки бидејќи има прекрасни цвеќиња и лесно се грижи за него.

Иако ова растение не е од семејството на алиум, Лажниот лук има лук вкус и мирис, првенствено кога ги дробите листовите. Така, можете да го користите лозата од лук како замена за вистинскиот лук во нотка.

Значи, лажниот лук не е само прекрасен украс! Тоа е исто така практично и јадење градинарски растенија.

Лажни цветови од лук

Лажниот лук лесно се препознава поради неговите долги цветови во форма на труба, кои обично варираат од лаванда до бели.

Лозата со лук е одличен додаток на секоја градина поради нејзините прекрасни и ефектни цвеќиња.

Mansoa alliacea е во фамилијата на Bignoniaceae, семејството на Трубачки ползавци . Ова семејство опфаќа сродни растенија чии цветови се во форма на труба, како што се Glow Vine и Bignonia.

Цветовите на лозата лук имаат облик на инка и растат во кластери на лозите. Повеќето почнуваат како запрепастувачки светла нијанса на лаванда пред нежно да исчезнат до бледо розова и бела боја.

Овие цвеќиња цветаат двапати годишно кога ги одгледувате во топла клима, цветаат прво во пролет, а потоа уште еднаш на есен. Значи, ако барате често цвеќе, оваа лоза може да биде одличен додаток во вашата градина!

Каде е роден лажниот лук?

Во неговото родно живеалиште во Јужна Америка, лукотЛозата е позната како Ајо сатива . Ова име е шпанско-кечуанско за шумски лук или див лук , така наречен поради неговиот лук вкус и мирис и затоа што брзо се шири во неговото родно шумско живеалиште.

Лажниот лук расте во чистините на тропските амазонски дождовни шуми, каде што добива почва богата со компост, силна сончева светлина и многу дожд. Сепак, тој одамна е популарен украс и ќе го најдете како лоза со ограда во многу станбени и урбани области во Јужна Америка.

Одгледување на лозата лук: Инструкции и совети за нега

Потребна е само минимална грижа за да се одгледува лоза со лук со оваа големина.

Лозата со лук е многу едноставно растение за одгледување и нега. Така, дури и ако немате зелен палец, ова растение ќе направи совршен додаток во вашата градина.

За да ја одржите лозата со лук здрава и просперитетна, еве што му треба:

Поддржете ја лозата со лук со арбор, пергола или ограда

Моја лоза со лук!

Лозата со лук, како и нејзиниот близок роднина Мембранозен лоза од лук ( Mansoa hymenaea ), е дрвенеста лоза која сака да се прицврстува за стеблата на големи дрвја додека расте кон сончевата светлина.

Запомнете дека бидејќи лозата со лук е дрвенеста, треба да внимавате да ја одгледувате преку дрвени структури или огради. Може да стане доста тежок и можеби да предизвика колапс на рамката.

Ако немате големи дрвјапрактични или сакате да направите некоја друга украсна употреба од лозата лук, можете исто така да ја одгледувате над арбор за да создадете прекрасен влез во градината, да ја тренирате да се качува на решетката или да ја завиткате преку ограда со синџир за да ја разубавите.

Поврзано: Петнаесет од најдобрите градинарски арбори за сам да си направите

Дајте му целосна сончева светлина на винова лоза

Поставувањето на вашиот лажен лук на висок ѕид, арбор или ограда ја поддржува тешката, дрвенеста лоза и му дава потребна сончева светлина.

Бидејќи родната средина на лозата со лук е тропска, таа ужива топла, сончева клима со многу директна сончева светлина во текот на денот.

Лозата со лук напредува со осум до дванаесет часа директно изложување на сонце дневно. Сепак, ќе толерира делумна сенка ако тоа не е можно. Само погрижете се вашата лоза да добие најмалку шест часа сончева светлина.

Засадете винова лоза со лук во богата почва што добро исцедува

Кога садите Mansoa Alliace a, обезбедете доволно дренажа во почвата.

Преферира почва богата со компост што добро се одводнува, иако може да толерира и некои глинени или песочни почви.

Цврстина и презимување на лозата на лукот

Како тропско растение, Mansoa Alliaceae не е толерантно на ниски температури. Така, ако сакате да ја одржите вашата лоза жива во текот на зимата и да живеете во клима со мразови, ќе треба да го внесете ова растение внатре.

Исто така види: Како да направите лој од говедско месо во 6 чекори

Добро правило е дека најдобро ќе расте во USDAразмножете ја лозата со лук од исечоците, што е дел од причината зошто семките се толку ретки.

За да го размножите Mansoa alliacea, земете сечење од дрвеното стебло со најмалку три јазли. Потоа, пресадете го сечењето во контејнер со земја. Сечењето треба да се вкорени во рок од неколку недели.

Најдобро е да се размножува лозата од лук на топло време, па почекајте до крајот на пролетта или летото за да земете сечи.

Сепак, ова растение е многу лесно за размножување, а вашите шанси за успех ќе бидат големи. Значи, откако ќе го добиете вашето растение, можете да намачкате лоза од лук на различни делови од вашиот имот.

Сечињата исто така ќе го олеснат споделувањето на ова спектакуларно растение со пријателите и семејството. Пренесете го на другите уживањето во убавината на лозата со лук!

Можете ли да ја јадете лозата со лук?

И цветовите и листовите на лозата лук се јадат.

Покрај неговата гастрономска разноврсност, Mansoa Alliacea се користи и во медицинските традиции на домородните амазонски племиња.

Иако не е поврзан со вистинскиот лук и не е во семејството на алиум (кое вклучува лук и кромид), Лажниот лук е сепак одлична состојка во готвењето.

Лозата со лук можете да ја јадете на неколку начини, а таа ќе додаде лукест вкус на вашата храна. Лажниот лук е одлична замена за вистинскиот лук бидејќи и двете растенија содржат слични сулфиди и масла. Ако сакате да јадетеЛажен лук во храната, постојат неколку начини да уживате во него.

Некои од најдобрите делови од ова растение за конзумирање вклучуваат:

  • Младите листови. Помладите листови од Mansoa alliacea се меки и нежни. Овие листови се најдобри кога ќе ги исецкате и ќе ги користите како свеж тревен гарнир. Тие се одлична замена за власецот.
  • Постарите лисја. Како и помладите, можете да ги користите постарите листови сецкани. Сепак, бидејќи се поџвакани од помладите листови, најдобро е да ги згмечите пред да ги готвите. Постарите лисја, исто така, може да се исушат и да се претворат во прав за употреба на ист начин како што би користеле лук во прав во храната.
  • Цветовите. Лук Цветовите од лозата се јадат, слично како цветовите од тиквички. Вкусот и текстурата на цветовите се многу подобри кога се помлади и можат да имаат крцкава текстура со овошен или сладок лук вкус. Текстурата нема да биде толку убава додека цветовите стареат, а вкусот ќе избледи.

Локовите на лукот медицински употреби

Лисјата и цветовите на лозата од лук се традиционален лек што го користат луѓето кои живеат во амазонските региони во Јужна Америка.

Ова не е медицински совет туку претставува презентација на традиционалните медицински практики на некои од домородните племиња во Амазонија. Секогаш консултирајте се со вашиот лекар пред да земете каков било лек, природен или друг. Ако сакате да користитеЛозата од лук како холистички лек, ве молиме контактирајте го вашиот лекар за да се уверите дека е во ред. Секогаш треба да се консултирате со професионалец пред да додадете нешто во вашиот медицински репертоар или да престанете да земате лекови.

Покрај неговата гастрономска разновидност, Mansoa alliaceae е суштинска состојка во медицинските традиции на домородните амазонски племиња.

Во традиционалната медицина, некои луѓе користат лоза од лук за да ги ублажат симптомите на треска, настинка, грип, респираторни проблеми, артритис и други ревматски и воспалителни проблеми.

Како и со вистинскиот лук, лажниот лук понекогаш се користи за ублажување на високиот холестерол, запек и симптомите на варење.

Традиционалните начини на подготовка и земање на лажен лук се со инфузија, лушпа, тинктура или капсула. Некои од начините на кои домородните Амазони ги користат овие препарати вклучуваат:

  • Свежите листови обично се користат за да се направи инфузија или чај за да се помогне при болести или воспалителни проблеми.
  • Кората или корените на лажниот лук обично се користат во лушпи или тинктури, што може да помогне во лекувањето на воспалението. Други може да користат тинктура од лажен лук како лаксатив или антиспазмодичен лек.
  • Додавањето на листовите во бањата може да помогне во борбата против болките, болките, грчевите, заморот и треската.
  • Искршените листови се нанесуваат на челото за да помогнат при главоболки.
  • се нанесува на телото како средство за отфрлање на инсекти или змии.

Бидејќи лажниот лук дели некои од истите соединенија како вистинскиот лук, тој исто така може да помогне во лекувањето на високиот холестерол. Исто така, овие хемиски соединенија го прават антиоксиданс и антиинфламаторно средство.

Во некоја традиционална медицина се користи и како антигабичен, диуретик и за лекување на дијабетес.

Често поставувани прашања (ЧПП)

Дали сè уште имате прашања? Па, можеби само ќе ги имам одговорите за вас!

Дали лозата со лук расте брзо?

Лозата со лук брзо расте, но не толку брзо како некои други лози, како што се бршленот или лозата страст. Редовното кроење секоја година по венењето на цвеќето треба да го спречи лозата да се искачи премногу.

Дали лукот е инвазивен?

Лозата со лук не е инвазивно растение. Mansoa alliacea е роден во Америка и не се шири толку брзо за да стане инвазивен. Растението исто така има мала толеранција на студ, што го контролира нејзиниот раст.

Дали лозата од лук е отровна за кучињата и домашните миленици?

Лозата со лук не е отровна за кучињата и домашните миленици, но не треба да ги храните вашите миленици со ова растение во случај на реакција. Сепак, традиционално, домородните народи на Амазон ги хранеле своите кучиња со цвеќињата на ова растение, а тоа е со низок ризик за животните.

Завршни мисли: Дали ќе одгледувате лоза со лук?

Каква прекрасна глетка! Лозата со лук е практична и прекрасна, така што секогаш ќе биде

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.