Како да се направи компост и компостирање на црви

William Mason 03-08-2023
William Mason

Содржина

Комерцијална употреба [Електрична и гас!]Прочитај повеќе

Најдобриот корпа за компост чини само околу 40 долари

Прочитај повеќе

Најдобрите компостирачки садови што не смрдат од вашата кујна

Прочитај повеќе n од GEOBIN – 216 галони, што може да се прошири, лесно склопува <51 (20 lb.49 $). унца) Добијте повеќеИнформации Wiggle Worm Organic Worm Castings 5,0 $19,44 (0,27 $ / унца) Добијте повеќе информации Malibu Compost биодинамички компост кесички чај 4,5 $ 27,00 $ 25,43 $ (1,59 $ / 224 / унца) <5 0 часот по Гринич Види повеќе!

ЧПП

Дали можете да компостирате леб?

Да, можете да го компостирате лебот. Лебот убаво ќе се распадне во купот или во кантата за компост или во вашиот кујнски компостер. Сепак, додавањето леб може да привлече диви животни и штетници во вашиот компост. Ако вашата корпа за компост не е целосно затворена или ако имате куп компост на отворено, лебот ќе им направи вкусно уживање.

Што е компост?

Компостот е резултат на аеробно распаѓање на органски материјали (сè што некогаш било живо). Зборот „аеробик“ значи дека вклучува кислород. Анаеробниот е различен процес и значи „без кислород“. Со едноставни зборови, компостот е она што го добивате кога живите суштества се распаѓаат.

Компостот е богат со бактерии, кои помагаат да се разгради речиси сè - од слама до ѓубриво до остатоци од храна. Компостот е неверојатно корисен во вашата градина бидејќи ја подобрува вашата почва и ги прави хранливите материи достапни за вашите растенија - што резултира со одлична жетва!

За што се користи компостот?

Компостот се користи во градината за да се подобри квалитетот на почвата и да се направат хранливите материи достапни за растенијата. Компостот исто така се користи во греењето - можете да загреете вода за туширање или да ја загреете целата куќаза сите видови растенија и нешто што сакате да го правите...

Прочитајте повеќе

Како да ги одржувате црвите живи и здрави – Водич за одгледување црви и црви

Веројатно сте слушнале дека дождовните црви (ноќни ролери) и црвените црви се волшебници на почвата, способни… Ќе ги објасниме разликите и сличностите помеѓу компостот, прекривката и ѓубривото. Потоа, ќе ви дадеме брз и лесен водич за тоа како да компостирате на начин што ќе ги ревитализира тревникот и градината.

Купувајте ги нашите омилени чаши за компост!

Што е компост?

Компостот е резултат на процес наречен аеробно распаѓање на органски отпадни материи. „ Аеробик “ вклучува кислород .

На бактериите кои работат во правењето компост им треба кислород за да ја завршат својата работа. Органските материјали што ги разградуваат вклучуваат лисја, слама, животинско ѓубриво и остатоци од храна. Кога бактериите за компостирање ќе ја завршат својата работа, готовиот производ е компост со сладок мирис, распаѓање и богат со хранливи материи.

Помага да се разбере што компостот не е . Компостот сè уште не е хумус. Компостот е форма на органска материја која ја подобрува текстурата, аерацијата и задржувањето на водата како што е. Сепак, навистина микроорганизмите, особено габите, ослободуваат хранливи материи во хемиска форма што зеленчукот и цвеќето можат да ги користат.

За да се добие целосносо куп компост! Започнувањето на куп или корпа за компост во вашата стаклена градина може да им помогне на вашите растенија да останат потопли во зима.

Целосен список на сите наши написи за компостирање

 • Трепки во компост? Тие не се толку лоши како што мислите - Еве зошто

  Сите градинари се гордеат со својот компост, а јас не се разликувам. Обожавам да го допрам и оставам да бидам изненаден од фактот дека отпадот наменет за смрдливата депонија натрупана со ѓубре, наместо тоа, се претвори во црно злато - токму таму во мојата мала корпа за компост. Сепак, имаше пример кога мојот…

 • Како природно да се подобри почвата во градината [во зима и во текот на целата година]

  Совршеното време да размислите како да ја подобрите почвата во градината е зимата. Иако може да биде примамливо да размислуваме за градинарството како забава за топло време, можеме да правиме многу работи во текот на целата година за да им помогнеме на нашите градини да останат плодни и гостопримливи за растенијата. За да ја подобрите градинарската почва во текот на зимата, можете да користите амандмани и …

 • Како да го забрзате компостот [16 начини да направите компост брзо!]

  Како да го забрзате компостот! Поставувањето корпа за компост е одличен начин да додадете храна во вашата градина и да практикувате еколошки живот. Ако започнете од нула, може да се чувствувате исплашени од тоа колку долго може да потрае компостот за да созрее. Понекогаш една година или повеќе! Добрата вест е дека кога заедницата на микроорганизми одговорни ...

 • Започнување црвФарма бизнис дома! Водич за профит во 6 чекори DIY!

  Започнувањето бизнис со фарма за црви дома е одлична опција за земјоделците, малите стопанственици и градинарите кои сакаат да ги диверзифицираат нивните приливи. Можеби нема да заработите богатство од претпријатието. Но, тоа може да донесе малку дополнителен готовина, да ги намали трошоците во градината и потенцијално да ги зголеми приносите во исто време. Овој водич покажува …

 • 8 Најдобар уништувач на компост за домашна и комерцијална употреба [Електрична и гас!]

  Правењето компост е совршено за сите видови растенија и нешто што сакате да го правите ако градинарите. Но, компостирањето понекогаш може да изгледа како да е потребно вечно за да го доведете вашиот компост во вистинската состојба за да можете да го примените! Тоа е најдобрата придобивка од уништувачите на компост - брзината! Тие помагаат да се распарчи органскиот материјал на помали парчиња кои се распаѓаат…

 • Како да ги одржувате црвите живи и здрави – Водич за подигање на црви и црви

  Веројатно сте слушнале дека дождовните црви (ноќни ролери) и црвените црви се волшебници на почвата и можат дополнително да ја збогатат почвата. Сепак, веројатно сте се запрашале и како да ги одржувате црвите во живот. Тоа е особено точно ако веќе сте се обиделе да ги одгледувате и не сте успеале, а сега не сте сигурни што тргнало наопаку…

 • Најдобрите компостирачки садови што не смрдат од вашата кујна

  Ако имате искуство со правење купишта компост,тогаш можеби сте запознаени со компостирање на садови. Постои една основна цел да ги имате најдобрите садови за компостирање во вашата кујна. Целта е да се осигурате дека компостот не смрди на местото! Не сакаме купиштата компост да смрдат толку многу што дури и мрсулите не би ги допреле…

 • Целосен водич за најдобрите црви за успех во градината [и МАГИЧНА почва!]

  Во нашата колективна градинарска имагинација, дождовните црви се синоним за здрава почва. Дали магијата на дождовните црви е само мит или има семе на вистина во тоа? Излегува дека има многу повеќе од само семе. Има добра причина зошто славиме…

 • 11 случаи каде тресетниот хумус може да стане ваше тајно градинарско оружје

  Веројатно сте слушнале дека тресетот е одличен додаток на почвата. Хумусот, се разбира, е уште еден добро познат помошник на почвата. Значи, тресетниот хумус мора да биде нешто уште подобро - двојна работа, подлогата за сите ѕвезди, нели? Краткиот и изненадувачки одговор би бил - Не. Тресетскиот хумус е една многу посебна состојка на почвата која не е погодна за секојдневна употреба. Сепак, постојат …

 • 6 најдобри комплети и компостери за фарма за црви за неверојатен градинарски компост

  Црвите служат за неверојатна, корисна цел во градината. Дејството на копање и навиките за хранење на дождовниот црв ја прават почвата богата и им овозможува на растенијата да растат силни и да останат здрави. Црвите го разградуваат компостотда ги произведе хранливите материи што ѝ се потребни на вашата градинарска почва за да цвета! Дали знаевте дека можете да купите мали екосистеми ... Ајде да разделиме два различни методи на компостирање што може да се постигнат во кофа од 5 литри. Што да додадам во мојата…

 • Водич за почетници за компостирање – изненадувачки едноставна супер почва

  Изгледа како нечистотија и мириса на нечистотија, но не е. Тоа е преполно со бактериска и габична активност. Тоа е материјалот богат со хранливи материи и животворни соништа од кои се направени: ние зборуваме за компост, душо! Компостот ја збогатува нашата почва, го храни нашиот зеленчук и брзо делува на органскиот отпад што го произведуваме. Ајде да истражуваме во какво компостирање…

 • Најдобрата корпа за компост чини само околу 40 долари

  Неодамна ме прашаа која е мојата најдобра корпа за компост. Може да замислите дека тоа е некоја супер фенси канта за компост или калап за компост, но тоа не е. Мојот омилен начин за компостирање е всушност само да го фрлам сето тоа на куп. Сепак, има места каде што не сакам куп и тоа е каде…

придобивките од компостот, треба да следите процес во два чекора.

Прво, треба да го обработите компостот во почвата. Овој чекор е доволен за да ја промените текстурата на почвата за да ја направите полесна (ако имате глинена почва), или повеќе задржувачка на вода (ако имате песочна почва). Ги обезбедува суровините за хранливите материи што им се потребни на вашите растенија.

Следниот чекор во користењето на компостот е поттикнување на габите кои доставуваат хранливи материи од него до растенијата. Почвените габи развиваат долги микориза кои ги транспортираат хранливите материи и водата директно до корените на вашето растение. Го поттикнувате растот на овие микоризи со:

 • Не газење на земјата околу вашето растение,
 • Не посипувајќи ги растенијата со големи количини хемиски ѓубрива и
 • Со одржување на почвата влажна, а не влажна. ви кажувам што е компостот?

  Градинарите треба да разберат дека компостирањето е повеќе од само процес на разградување на видливата органска материја, „кафеавите“ состојки богати со јаглерод како есенските лисја и исечоците од тревата со „зелените“ материјали како старото кравјо ѓубриво и старото ѓубриво.

  Процесот на распаѓање продолжува дури и откако ќе нанесете компост во вашата градина, бидејќи габите во живата почва создаваат хумус, хумати и хумусна киселина.

  Разликата помеѓуКомпост и прекривка

  Многу градинари може да се запрашаат зошто треба да поминат низ целата мака за правење компост кога би можеле само да изгаснат органска прекривка која исто така се распаѓа. Сепак, пред да навлеземе во детали за разликите помеѓу компостот и прекривката, ајде да направиме резервна копија и да разгледаме некои основни дефиниции.

  • Почвата е земјен материјал во кој одгледувате растенија во вашата градина на отворено. Исто така, постојат системи за хидропонично градинарство без земја, но тие не ви дозволуваат да користите компост. Се разликува од нечистотијата по тоа што содржи живи организми и нема непожелни елементи како камења и големи парчиња дрво измешани во нив.
  • Компостот е распадната органска материја што ја обработувате во почвата за да ја подобри нејзината структура на растенијата и да ја подобри нејзината нула структура
  • > е се што ставате на земја. Прекривката може да биде органски материјал, како сено или лисја, или може да биде нешто што никогаш не било живо, како чакал или карпи од лава. Има и пластични материјали за мулчирање кои не се распаѓаат, па мора да ги повлечете нагоре на крајот на сезоната на растење, и пластични прекривки направени од биоразградливи материјали кои ги враќате во почвата кога ќе заврши сезоната на растење, слично како компостот.

Постојат две големи разлики помеѓу компостот и прекривката.

 • Компостот секогаш се прави одорганска, претходно жива материја. Прекривката може да биде направена од претходно жива материја или не.
 • Компостот секогаш се разложува од бактерии со ослободување топлина што ги убива семките од плевелот, инсектите и микроорганизмите кои предизвикуваат болести. Органските прекривки може да се разградат од бактерии, но нема да има доволно микробна активност за да се генерира топлина.

Нема причина да не можете да користите и компост и прекривка. Додадете компост за да ја подобрите количеството и содржината на хранливи материи во почвата. Распоредете прекривка за да ја одржувате почвата поладна во лето и потопла на крајот на сезоната на растење и да ја задржи влагата во почвата.

Но, имајте на ум дека компостот обезбедува достапни азот, фосфор и минерали во трагови, додека овие хранливи материи сè уште ќе бидат заклучени во делови од органска материја во прекривка.

Купувајте ги најдобрите канти за компост!

Компост против ѓубриво

Компостот има голем број предности во однос на хемиските ѓубрива.

 • Компостот не обезбедува само хранливи материи за растенијата. Ги храни земјените црви кои ја проветруваат почвата и ја оплодуваат со сопствен отпад. Исто така, обезбедува хранливи материи за габите, кои доставуваат хранливи материи директно до корените на растенијата.
 • Компостот им помага на градинарските почви да задржуваат вода . Има помалку истекување за да се измијат растворливите хранливи материи. Компостот ја задржува влагата во почвата за време на суши.
 • Компостот потиснувамикроорганизми кои можат да ги нападнат растенијата на ниво на корен. Тој навистина не е антибиотик за почвата, но апсолутно е и пребиотик и пробиотик за здрави растенија.

Постојат неколку ситуации во кои адитивите се добар избор за градинарите. Кога ќе го испратите вашиот примерок од почва во лабораторија и резултатите ќе ви кажат дека pH е проблем, можете да додадете сулфур за да ја направите почвата покисела или варовник за да ја направите поалкална.

Доколку имате екстремен недостаток на еден од макронутриентите потребни на вашите растенија - во азот, фосфор или калиум - хемиските ѓубрива можат да им дадат на растенијата брз начин на исхрана.

Исто така, постојат фолијарни спрејови кои обезбедуваат минерали во трагови, ирон, ирон и микроорев. . Тие можат да бидат корисни непосредно пред бербата и да им помогнат на вашите растенија да се спротивстават на болестите.

За долгорочно здравје на вашите растенија, сепак, компостот е супериорен извор на исхраната што им е потребна на вашите растенија, како и извор на исхрана за дождовните црви кои ја проветруваат почвата и обезбедуваат сопствено ѓубриво.

Хранливите материи во компостот не се измиваат со наводнување или врнежи од дожд и никогаш не ги согоруваат растенијата или предизвикуваат изгореници.

Како да се компостира како професионалец

Постојат неколку правила што треба да се запамети за правење компост. Ќе започнеме со најосновниот принцип направење компост.

Изберете ги вистинските материјали за правење компост

Компостот се прави од претходно жива растителна материја (лисја, слама и ситни дрвени чипсови) и стар животински отпад. Остареното ѓубриво од крави, коњи, кози и овци содржи здрави бактерии кои ги контролираат потенцијално штетните бактерии. Отпадот од мачки и кучиња не, и не треба да се додава во купот компост.

Отпадот од кујната прави одличен компост. Можете да ги компостирате лушпите од овошје и зеленчук, лушпи од јајца, талог од кафе, кесички чај што сте ги исечкале или искинале, филтри за кафе, исечкани хартиени крпи и овошје и зеленчук што се расипале.

Отпадот од градинарството исто така прави одличен материјал за компостирање. Можете да компостирате исечоци од трева, гарнитури од грмушки и дрвја, сено, слама, лисја, мртви домашни растенија, мртви градинарски растенија, коса, крзно и пепел од камин.

Погледнете ги нашите омилени алатки за компостирање!

Исто така, има некои работи што не треба не да се обидувате да ги компостирате:

 • Остатоците од месо ги привлекуваат животните и ослободуваат мириси додека се распаѓаат.
 • Млечните производи исто така создаваат кисел мирис додека се распаѓаат. може да содржи паразити кои го прават небезбедно за ракување без ракавици. Паразитите можат да го преживеат процесот на компостирање ако компостот не се превртува редовно, па затоа е најдобро само да се изостават. Наистото важи и за изметот од домашните миленичиња, освен за домашните миленици како кокошките и патките.
 • Користеното ѓубре за мачиња ослободува навредлив мирис и ги привлекува другите мачки од соседството.
 • Масти , маснотијата и ми се скршило. Исто така, важно е да не додавате никакви резби или исечоци од растенија што сте ги третирале со хербициди како RoundUp. Хербицидот нема да се распадне за време на компостирањето, а добиениот производ може да ги убие вашите растенија.

  Погрижете се вашиот компост да се загрее додека се распаѓа

  Бактериското дејство ќе го направи вашиот куп компост доволно жежок за да ослободи пареа ако следите две правила. зелена) од околу 30:1. Вашите зелени може да бидат зелени лисја од растенија, стари животински ѓубрива и мешунки.

 • Одржувајте го вашиот куп компост влажен, но не влажен . Навлажнете ја секоја нова, сува органска материја пред да ја додадете во купот компост.
 • Не ви треба сад за правење компост. Натрупувањето органска материја во аголот на вашата градина и покривањето со платнена церада за да се одржи влажно, ќе успее. (Не користете пластика. Сончевата светлина ќе го готви вашиот компост пред да има шанса да се распадне.)

  Во некои околности, може да добиете подобри резултати со користење на корпа за компост како Geobin, што е неверојатно исплатливо.

  Користете компостКорпа за најдобри резултати

  Копата за компост е само сад за правење компост. Не мора нужно да трошите пари за да направите корпа за компост. Можете да креирате корпа за вашиот компост од блокови од пепел , камен или тула што не сте ја користеле за друг проект или да направите отворен контејнер од резервна дрва , палети или ограда мрежа .

  Единственото ограничување на корпата за компост „направи сам“ е да се осигураш дека има празнини и дупки за аерација и одводнување.

  Многу градинари претпочитаат да користат пластични канти за компост. Можете да најдете пластично буре поставено на оска за лесно вртење. Бурето ќе биде исфрлено од земја, така што нема грижи дали домашните миленици или дивиот свет ќе влезат во вашиот компост додека се „готви“.

  Купувајте ги најдобрите канти за компост

  Аеробни или анаеробни?

  Повеќето градинари повремено ќе го претворат својот компост за да им дадат на аеробните бактерии кои го разградуваат свежо. Само залепете лопата во купчето и внесете материјал од дното нагоре или навртете ја ротирачката корпа за компост.

  Во мојот курс по пермакултура, се фокусиравме на поместување на надвор од купот кон внатре . Го вртам мојот куп во фази. На секои неколку дена, ја забивам надворешната страна на купот до задната страна. Потоа, почнувам да натрупувам некои од постарите работи одозгора. Со јаболковина (или два), ова е мојот претпочитан начин за вежбање. Го победува

Компостирачка канта за ѓубре

Здраво и добре дојдовте во моите написи за тоа како да се компостира - во канти, калапчиња, кофа од 5 галони или користење на компостирање со црви! Ако сте загрижени дека учењето како да компостирате може да биде тешко - не грижете се, тоа е полесно отколку што мислите. Ќе ви се допадне да ја претворите вашата градина и отпадот од храна во прекрасна исхрана на растенијата!

Да започнеме со најпопуларните статии. Потоа, ќе погледнеме што е компост, точно и како да го направите сами. Ќе најдете детали за најдобрите црви за користење, па дури и како да започнете бизнис со фарма на црви! Не ја пропуштајте страницата со ресурси со сите мои омилени алатки за компостирање. Среќно компостирање!

Отрепки во компост? Тие не се толку лоши како што мислите - Еве зошто

Сите градинари се гордеат со својот компост, а јас не се разликувам. Обожавам да допирам…

Прочитај повеќе

Како природно да ја подобрите почвата во градината [во зима и во текот на целата година]

Совршеното време да размислите како да ја подобрите почвата во градината е зимата….

Прочитај повеќе

Како да се забрза компостот [16 начини да се направи компост брзо!]

Како да се забрза компостот! Започнувањето корпа за компост е одличен начин за додавање…

Прочитај повеќе

Започнување бизнис со фарма за црви дома! Водич за профит од 6 чекори DIY!

Започнувањето бизнис со фарма на црви дома е одлична опција за земјоделците, малите стопанственици и...

Прочитај повеќе

8 Најдобар уништувач на компост за домашна и комерцијална употреба [електричен и гас!]

Да се ​​прави компост е совршенотеретана!

Можно е да се направи и ферментиран компост . Не е потребно вртење, бидејќи на бактериите што ги ферментираат јаглехидратите не им треба кислород. Овој метод на правење компост понекогаш се нарекува компостирање Бокаши . Некои композитори на керамички кујнски шалтери го користат овој метод.

Внимавајте дека анаеробното правење компост е слично на правењето кимчи или кисели краставички, а остри мириси ќе се ослободат кога ќе го подигнете капакот.

Исто така види: Дива зелена салата против глуварче - Која е разликата помеѓу глуварчињата и дивата зелена салата?

11 случаи кога тресетниот хумус може да стане ваше тајно градинарско оружје. Хумусот, се разбира, е уште еден добро познат помошник на почвата. Значи, тресетниот хумус мора да биде нешто уште подобро - двојна работа, подлогата за сите ѕвезди, нели? Краткото и изненадувачко… Прочитај повеќе

Одгледување црви и компостирање во кофа од 5 галони [Лесно е!]

Постои вообичаена заблуда дека компостирањето бара многу простор и материјали, но сепак компостирањето лесно може да се постигне во кофа од 5 литри што можете да ја најдете во локалната кофа од 5 литри. Ајде…

Прочитај повеќе

Како да се забрза компостот [16 начини да се направи компост брзо!]

Како да се забрза компостот! Поставувањето корпа за компост е одличен начин да додадете храна во вашата градина и да практикувате еколошки живот. Ако почнете од нула, може да се чувствувате исплашени од тоа колку долго компост...

Прочитај повеќе

отрепки во компост?Тие не се толку лоши како што мислите - Еве зошто

Сите градинари се гордеат со својот компост, а јас не се разликувам. Обожавам да го допрам и оставам да бидам изненаден од фактот дека отпадот наменет за смрдливата депонија натрупана со ѓубре беше...

Прочитај повеќе

Колку долго трае компостот?

Влажен, заштитен куп компост ќе произведе компост за околу еден месец. Во идеални услови, корпата за компост ќе биде побрза, но може воопшто да не произведува компост ако воздухот околу неа е премногу студен.

Постојат голем број начини да се забрза распаѓањето на органската материја во компост.

 • Погрижете се аеробните бактерии кои работат во вашиот куп компост да го добијат целиот воздух што им е потребен. Редовно превртувајте го купчето .
 • Исечкајте влезните материјали на ситни парчиња. Бактериите можат побрзо да делуваат на хартијата и дрвото ако се распарчат.
 • Чувајте го вашиот компост влажен, но не и влажен . Навлажнете ги сите материјали што ќе ги додадете во купот.
 • Одржете ја pH вредноста на вашиот компост кисела . Не додавајте многу пепел од дрво.

За уште повеќе начини за забрзување на производството на компост, погледнете ја нашата статија за брзо компостирање.

Како да го користите компостот

Користете компост за да ја уредувате почвата и да ги нахраните вашите растенија. Ставете го компостот над креветот во градината и претворете го во земја со лопата или роталер, но не го закопувајте длабоко во почвата. Компостот во првите шест инчи (15 см) од почвата е во интеракција сокорените на растенијата се подобри од компостот што сте го ископале длабоко.

Купчињата за компост против корпата

Купите со компост и корпите за компост имаат и добрите и лошите страни.

Купчињата со компост се подобар избор кога почнувате со голема количина материјали за компостирање - на пример, кога сакате да компостирате во ливчиња со гребло. Можете да започнете со голем слој лисја во основата на купот, а потоа да додадете отпадоци од храна на врвот како извор на азот.

Лесно е да додадете активатор на купот компост. И лесно е да го превртите вашиот куп компост за да се распадне побрзо.

Корпите за компост се подобар избор за градинари кои имаат мали дворови. Ако го држите капакот затворен, воопшто нема да има мирис. Стаорците и дивиот свет не можат да навлезат, а некои модели компостираат автоматски за само неколку часа.

Во негативна страна, купиштата компост едноставно не функционираат без додавање на материјал со висока содржина на азот, како што е старо животинско ѓубриво. Тие лесно се вознемируваат од миленичињата и дивиот свет, а непријатниот мирис може да биде проблем.

Контените за компост можат да создадат неред со мирис ако немаат дренажни дупки. Ако се издигнат од земјата, можеби никогаш нема да се загреат доволно за да ги стерилизираат семето на плевелот и патогените микроорганизми, барем за време на постудените месеци од годината. Не сите корпи за компост се отпорни на временски услови.

Двата методи зафаќаат иста количина на простор, но можете да преместите корпа за компост, додека не можете да преместите куп компост безго прекинува процесот на компостирање.

Коповите компост имаат поголем капацитет од корпите за компост, но ќе мора да го свртите купот со компост со вила за целиот материјал да се распадне. 19>

 • Бесплатно е!
 • Недостатоци:

  • Лесно го вознемируваат домашните миленици и дивиот свет
  • Може да мириса ако не се компостира добро
  • Превртувањето може да биде физички напорно „не е тешко да се задржи температурата“.

  Контови за компост

  Позитивни:

  • Најдобро за мали дворови
  • Помал ризик од мирис
  • Контените лесно се вртат

  Континуитети:

  • Може да станат несоодветни за немирни количества. компост
  • Потешко се загрева, па не е толку ефикасно во убивањето на плевелите, семињата и патогените микроорганизми
  • Не се сите отпорни на временски услови

  Insect In Your Compost

  Следната статија има неверојатни информации за инсектите во вашиот компост - особено отрепките. Дали отрепките во вашиот компост се толку лоши колку што мислите? Дознајте подолу!

  Исто така види: Поликултурно земјоделство - што е тоа и зошто е подобро од монокултура?

  Отрепки во компост? Тие не се толку лоши како што мислите - Еве зошто

  Сите градинари се гордеат со својот компост, а јас не се разликувам. Обожавам да го допрам и оставам да бидам изненаден од фактот дека отпадот наменет заѓубре беше смрдливо, преполно со отрепки...

  Прочитај повеќе

  Што е вермикултура? (или одгледување црви)

  Вермикултурата е „црви-икултура“. Вермикултурата се размножува, расте и користи црви за проветрување на почвата, производство на одлеаноци од црви или други практики. За повеќе детали за видовите црви во вашата градина и за најдобрите црви за вашата фарма за црви, не пропуштајте ја оваа неверојатна статија од нашата сопствена Катарина – специјалист за бубачки!

  Ако имате доволно простор за корпа за компост или куп за компост, имате простор за започнување фарма со црви. Лесно е да започнете.

  Како да започнете фарма за црви

  Имаме детални упатства за тоа како да започнете профитабилна фарма за црви на нашата страница. Црвите се хранат со истите материјали што ги користите за правење компост.

  Соберете биомаса што може да се компостира, создадете топла, добро исцедена, но влажна, заштитена црвина за да им дадете дом на вашите црви, додајте ги вистинските црви во нивната црви и започнувате!

  Одгледување и компостирање на црви во кофа од 5 галони [It’s a common concept of compression of the easyconsection of the comreceptions a lotost the easyconception! материјали, но компостирањето лесно може да се изврши во кофа од 5 литри што можете да ја најдете во локалната продавница за хардвер за неколку долари. Ајде…

  Прочитај повеќе

  Започнување бизнис со фарма на црви дома! Водич за профит во 6 чекори DIY!

  Започнувањето бизнис со фарма на црви дома е одлична опција за земјоделците, малите стопанственици и градинарите кои бараатда ги диверзифицираат нивните текови на приходи. Можеби нема да заработите богатство од претпријатието. Но, тоа може да донесе…

  Прочитај повеќе Купувајте ги нашите врвни компостери за црви

  Што се леење со црви?

  Дури и ако не продавате црви, добивате огромен поттик за вашиот тревник и градина во форма на нивните одлеаноци. Одлеаноците се измет од земјени црви .

  Ќе го препознаете кога ќе видите мали дупки во земјата опкружени со сиви цилиндрични пелети кои се мешавина од измет од дождовни црви, несварена органска материја која ги храни почвените габи и бактерии и нечистотија.

  Ако имате сопствен компостер за црви, ќе добиете многу одлеаноци од црви богати со хранливи материи. Ако не го правите тоа, можете да купите одлеаноци од црви преку Интернет за да ги додадете во вашата почва и да ги искористите придобивките.

  Worm Castings vs Compost

  Леењето со црви содржи азот , фосфор и Ion-P-K-категорија во нивната форма. Овој N-P-K е лесно достапен за растенијата. Само додадете вода, и овие елементи се достапни за корените. Сепак, тие лесно се истекуваат од корените на растенијата со прекумерно наводнување.

  Компостот содржи N-P-K во форма со бавно ослободување. Габите полека ги разградуваат соединенијата кои се врзуваат за овие хранливи материи, давајќи им на вашите растенија стабилна исхрана.

  И леењето од црви и компостот се одлични ѓубрива . Дајте им на растенијата одлеаноци од црви за да го стимулирате раниот раст и компостирајте за да им помогнете во текот на летотосе загрева до времето на жетва.

  Црви од компост

  Најдобрите црви за вермикултура се црвените вртежи , познати и како тигарски црви, црви за жигосување, црви од ѓубриво, црви од панриба и црви од пастрмка. Шансите се дека веќе ги имате на вашиот имот. Нашиот сајт има повеќе информации за најдобрите црви за вашата зеленчукова градина.

  Имајте на ум едно нешто при изборот на храна за вашите дождовни црви:

  Научниците ни кажуваат дека дождовните црви растат побрзо кога имаат слама како дел од нивната исхрана.

  Целосен водич за најдобрите црви за растителна градинарска Soccess, нашата колекција на MAGICworlding0] се синоним за здрава почва - и со добра причина. Дали магијата на дождовните црви е само мит или има семе на вистина во тоа? Тоа… Прочитајте повеќе

  Како да ги одржувате црвите живи и здрави – Водич за подигање на црви и црви

  Веројатно сте слушнале дека дождовните црви (ноќни црви) и црвените црви се волшебници на почвата, способни да ја збогатат почвата и да создадат екстра квалитетен компост, соодветно. Сепак, веројатно сте се запрашале и како да ги одржувате црвите во живот...

  Прочитај повеќе Купувајте ги нашите најдобри црви за компост!

  Најдобрите алатки за компостирање

  Компостирањето е супер наградувачко, но може да биде трудоинтензивна и напорна работа. Направете го компостирањето полесно со нашите написи за најдобрите алатки за компостирање!

  8 Најдобар уништувач на компост за дома ичукање на срцето. Погледнете ги и нашите омилени компостери и алатки за црви!

  6 најдобри комплети и компостери за фарма за црви за неверојатен градинарски компост

  Прочитајте повеќе

  Најдобар компост за подобрување на градината

  Значи, дали постои единствено најдобро прашање <1 компост за подобрување на градината? Колку е поголема разновидноста на влезот што го внесувате во вашата градина, толку е поголем опсегот на хранливи материи што ги обезбедува.

  Научниците ни кажуваат дека додавањето премногу компост всушност го зголемува истекувањето на хранливите материи од почвата со наводнување. Потребна ви е повеќе земја отколку компост!

  Успехот со компостот за подобрување на градината повеќе зависи од тоа каде го ставате отколку од што е направен. Претворете го вашиот компост во градинарска почва рамномерно низ првите шест инчи почва за најдобри резултати.

  Еве некои од нашите омилени готови компости и подобрувачи на почвата! ings

  Малибу компост биодинамичен компост кесички чај
  4,5 5,0 4,5
  22,99 $ (0,14 $ / унца) 2> 27,00 $ 25,43 $ (1,59 $ / унца)
  Добијте повеќе информации Добијте повеќе информации Добијте повеќе информации

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.