Мојата едноставна фурна за пица од тули, за вкусна пица дома

William Mason 31-01-2024
William Mason

Слободно признавам. Отсекогаш сум бил голем обожавател на пица. Сакав да јадам пица уште од мала, но една работа секогаш ме тераше да се прашувам. Колку може да биде едноставен процесот за правење пица дома?

Многу години имав идеја да направам своја печка за пица од тули дома во мојот двор, но немав поим како да го направам тоа.

Постои печка за пица со глинена купола која изгледа попрофесионално, но бидејќи јас не сум професионален пица готвач, не треба да земам една од нив.

Како што ќе објаснам овде, старомодна црвена тула е се што ви треба. Тоа е точно! Ќе ви покажам како сами да си направите печка за пица од тули дома!

Исто така види: Дали ви треба петел за кокошките да снесат јајца? Нашиот изненадувачки одговор!

Пред да почнам да го објаснувам процесот низ кој поминав за да ја направам мојата печка за пица од тули, ќе ги разгледам придобивките од надворешната печка за пица од тули.

За почеток, очигледно заштедувате пари на пица што вообичаено би ја нарачале од Little Caesar’s или Domino’s, но има и повеќе од тоа.

Еве ги следните три клучни придобивки што треба да ги земете во предвид.

 1. Изработката на печка за пица од тули е одлично искуство за учење. До неодамна, никогаш во животот не направив печка за пица од тули. Размислувањето за тоа да се чувствувам како предизвик за мене на почетокот, но штом почнав да ја склопувам рерната, сè дојде на свое место.
 2. Да се ​​направи сопствена печка за пица од тули дома е помала мака на долг рок.тие луѓе...)

  На почетокот купив 40 тули, но додадов уште 4 тули што ги најдов од моите патувања на мојата локална река. Може да потрошите од 10 до 40 долари ако најдете куп стари тули што биле фрлени од други.

  Плочи, аголни и рамни железни парчиња и други материјали придонесуваат за трошоците.

  Ќе ја пресметам вкупната сума пари што ми беше потребна за да ја изградам мојата печка за пица од тули. Повеќето од материјалите што ги купив дојдоа од мојата локална продавница на Lowe, или најди ги на Амазон преку линковите подолу.

  * 40 црвени тули по 1,78 $ секоја = 71,20 $

  * 3 16 x 16 инчи Patio Stones "* 4Bce" <4Bce" <120 120 $ 3. 6 x 16 инчи Камења за внатрешен двор по 3,98 долари секој = 15,92 долари

  * 2 кеси EarthEssentials Grea Gravel од Quikrete по 3,98 долари = 7,96 долари

  * тава е вкупно 4 $ цена за пица; )

  * Пица лопатка (Повеќето цени на Амазон се 25 долари или повеќе - размислете за оваа од Оони)

  * Голема сума? (наведете го тапанот...) 121,41 долари

  Што можете да готвите во надворешна рерна за пица?

  Иако можете да ја наречете вашата рерна печка за пица, не мора да ги ограничувате вашите искуства со готвењето само на пица! Ако сакате да направите вулгарен леб, супа или плескавици, тогаш можете да го искористите со надворешна печка од тули.

  Ви предлагам да го следите процесот на готвење исто како што правите сопица и погрижете се рерната да ја задржи својата топлина. Искрено, има многу малку (ако ги има) ограничувања за тоа што можете да готвите во рерна за пица на отворено.

  Можам да замислам дека можете да готвите стек и јајца за појадок во рерна за пица од тули, и тие ќе испаднат сосема добро. Сакате да направите кафе во лименка? Не гледам зошто печка од тули не би се сместила!

  Исто така види: 71 практични вештини и идеи за чување дома што можете да ги научите денес

  Каква тула користам за рерна за пица?

  За мојата печка за пица од тули сам, користев обични цигли и изгледа дека рерната работи добро. Меѓутоа, ако сте загрижени за можноста од редовни тули да пукаат или да се скршат поради интензивната топлина што се развива, тогаш огнените тули не би била лоша идеја.

  Тие се нарекуваат огнени тули со причина. Тие треба да издржат екстремно високи нивоа на топлина.

  Дали рерната за пица треба да биде со купола?

  Ова зависи од тоа како сакате да изгледа вашата надворешна печка за пица од тули. Може да барате изглед на купола, но бидете подготвени да потрошите многу пари за да го постигнете тој изглед.

  Ќе ви требаат многу повеќе од 40 тули, многу цемент и некои дополнителни алатки (како брусилки) за да направите купола печка. Не само што печките за пица со купола се поскапи, туку и им треба повеќе време за да се направат.

  Ако сакате да направите печка за пица од тули сам, брзо и едноставно, изгледот со купола не е вистинскиот начин.

  Колку може да загрее една црвена тулаиздржат?

  Црвените тули можат да издржат 1.800° Фаренхајт .

  Тулињата што ги користите за печка за пица се различни од ѕидарските тули. Имајте на ум дека ако тулите се направени од глина и се печени во печка (ова значи или огнена тула или црвена тула), тогаш тие се безбедни за употреба за печка за пица.

  Тули кои се направени само од бетон мора да се избегнуваат по секоја цена бидејќи ќе пукаат, пукаат или експлодираат поради силната топлина.

  Можам ли да запалам тули?

  Ако поради која било причина не можете да набавите најмалку 40 тули за да ја направите вашата надворешна рерна за пица, тогаш има алтернативи што треба да ги разгледате. Ако го правите најголемиот дел од вашата печка за пица од тули од бетонски блокови од пепел, сепак ќе имате нешто што функционира.

  Се разбира, сепак треба да ја надгледувате рерната за ниту еден од овие блокови од пепел да не пукне или да пукне. Извесно време користевме бетонски блокови во нашата огнена јама (едноставен барабан на врвот на блоковите за проток на воздух), но тие не издржаа долго. Сите пукнаа на крајот.

  Подобро е да набавите црвени цигли од печка или огноотпорни тули за вашата надворешна печка за пица сами.

  Среќно правење пица!

  Пицата е зготвена! Се служи вечера!

  Ако мислевте дека е тешко да се направи надворешна печка за пица од тули, во стилот на DIY, тогаш се надеваме дека овој водич ќе ви олесни повеќе. Нема да знаете што имате со куп тули додека не започнетередејќи ги еден врз друг!

  Забавно искуство е да се направи сопствена печка за пица од тули и тоа е нешто што можете да го наречете сопствена креација, што секако е задоволувачко.

  Мојата желба да направам сопствена печка за пица од тули се развиваше во последните неколку години, а сега кога го реализирав овој сон, можам безбедно да им кажам на читателите на оваа статија дека овој сон е остварлив.

  Среќно правење пица!

  Нашиот избор Ooni Karu 16 $799

  Првата и единствена рерна за пица што е „Препорачана за домашна употреба“ од Associazione Verace Pizza Napoletana. Гответе со дрво или јаглен надвор од кутијата или користете гас со гасниот горилник Ooni Karu 16 (одделно се продава). Достигнува 950°F (500°C) за само 15 минути. Квалитетна пица од 16 инчи во ресторанот во вашиот сопствен двор!

  Купете ја сега нашата рецензија Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.Сè уште можете да нарачате во познатите синџири за пица, но кога знаете дека имате фурна за пица од тули во вашиот двор, ќе ви биде полесно едноставно да ги набавите состојките што ги сакате за вашата сопствена пица. Наместо да чекате вашата пица да ја направи некој друг, можете да контролирате како и кога ќе се прави вашата пица!
 3. Рерната за пица од тули е најфлексибилната опција за прилагодена рерна за пица. Тули се градежни блокови што ги користите за да ја направите вашата рерна, и освен ако не планирате да ги залепите заедно со цемент, можете да направите онолку промени во вашата рерна колку што ви треба.
Започнете да градите!Како да направите рерна за пица [Водич чекор-по-чекор] 6,40 долари

Ова е од прва рака, детален водич за тоа како да направите сопствена печка за пица дома. Авторот обезбедува целосен, чекор-по-чекор водич со над 100 фотографии за да го илустрира процесот.

Да се ​​направи сопствена рерна за пица не е толку тешко како што мислите и овој водич е одличен почеток за готвење на вашата вкусна храна во домашна печка од глина на дрва.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 04:55 часот по Гринич

Како да направите сам печка за пица од тули на отворено

Има ли нешто подобро од домашна пица на дрва?

Кога го започнав процесот на правење сопствена печка за пица од тули, морав прво да спроведам некои истражувања, а потоа да создадамвизија за тоа како сакав да изгледа мојата рерна.

Често одам на YouTube за да гледам видеа на теми што ме интересираат и не ми требаше долго време да најдам видеа што ме инспирираа да ја направам мојата рерна. Доколку сакате да ги гледате овие видеа, погледнете ги следните линкови!

 • ChefSteps
 • Скот Брукс
 • Г. DK DIY

Кога ќе ги гледате овие видеа, ќе забележите заедничка тема што ја споделуваат сите.

Пред да ги постават темелите на нивните печки од тули, сите три погрижете се да имаат рамномерна, рамна основа. Ова значи дека нема да морате да се грижите дека ќе имате неурамнотежена структура во вашата печка за пица од тули сами.

Ако вашата основа не е целосно рамна, туку е под некој чуден агол, тогаш ризикувате да ви паднат циглите насекаде. Тоа никогаш не е добро.

Првото правило што треба да се запамети е пред да почнете да ги поставувате тулите е да бидете сигурни дека основата што ќе ја изберете е рамна површина.

ПрепорачаноИзградете своја сопствена земјена печка: евтина печка со кал на дрва 34,40 УСД

Совршена за амбициозните пекари, градинари, готвачи на отворено и за сите кои сакаат да бидат креативни, земјените печки се одлична, евтина опција. ед и вклучува чекор-по-чекор инструкции за тоа како да го направите огнот и да го одржувате, како да се пече занаетчијаЛеб со квасец, и секако, како бесплатно (или блиску до неа) да си изградите сопствена земјена печка.

Оваа печка нема само да готви леб. Ќе можете да готвите пици до совршенство, како и печено месо, пити, компири и многу повеќе.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 01:20 часот по Гринич

Колку тули ви се потребни?

Домашната печка за пица од тули ќе потрае минимум околу 40 тули. Ќе ви требаат и плочи од 16"x16".

Едно од првите прашања што може да си го поставите е колку тули ќе ви требаат за да направите фурна за пица на отворено.

За почеток, нема погрешен одговор на ова прашање сè додека сте доволно креативни за да го видите процесот.

Во видеото ChefSteps, Грант Крили предлага да користите 47 тули. Меѓутоа, во мојот процес, завршив со купување на минимум 40 тули за мојата рерна за пица.

Ова не значи дека не може да се направи ако добиете помалку од 40 тули, но процесот на градење ќе ви биде потежок ако не се добие оваа количина тули. Потребни ви се доволно тули кои ќе бидат доволно наредени една врз друга за да можат да личат на рерна.

Нашиот изборОгнени тули за производи од Рутланд, 6 брои 37,46 долари

Кога барате огнени тули, проверете дали брендот што го барате вели за огнени јами! Затоа овие огнени тулиод Rutland се мојот врвен избор за сите печки на отворено, пожарникарски јами, шпорети и друго.

Забележав дека цената на набавките за огниште сам се зголеми во текот на минатата година поради инфлацијата. Сепак, мислам дека овие Рутландски тули сè уште имаат одлична вредност - можете да ја изградите (или поправате) вашата постоечка пожарна јама без да ја скршите банката. Извонредни и разновидни тули!

Овие тули може да се користат за изградба на нов камин, јама за пожар или каде било каде што ви треба тула што може да издржи високи температури. Овие тули се оценети до 2700 степени целзиусови и има 6 тули во кутија.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 12:20 часот по Гринич

Плочи за вашата печка за пица сам на себе

Попознати како отскочни камења, плочите се составен дел на надворешната печка за пица од тули.

Ако можете да го најдете во вашата локална стоковна куќа, претпочитаната големина за вашите плочи треба да биде долга 16 инчи и ширина 16 инчи.

Ако мерењата се малку подалеку од оваа ознака кога ќе најдете плоча што ви се допаѓа, не грижете се. Приспособувањето е клучно кога се прави надворешна печка за пица од тули, во стилот на сам.

Препорачаната количина на плочи е три.

Една плоча треба да се користи како дел од вашата основа, додека друга плоча треба да се користи во средината како место за одмор за вашата пица. Третата плоча е повеќе за козметикацели повеќе од било што друго бидејќи е позициониран на самиот врв.

Третата плоча може да се користи за да се стави пицата откако ќе се свари целосно.

Нашиот изборCast Elegance Thermarite издржлива пица и камен за печење за рерна и скара, 14"x16" 72,49 $

Печете ги вашите сопствени совршени пици со квалитет на ресторан на овој камен за пица Thermarite! Thermarite е силен и издржлив со одлично задржување на топлина и погоден за внатрешно и надворешно готвење, како и за печење на јаглен и гас.

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 19.07.2023 06:45 GMT

Аголни и рамни пегли

Сметам дека ова е изборен дел од правењето печка за пица од тули, иако гледам дека многу луѓе го прават тоа. Вообичаено во средината на печките за пица од тули се користат долги тенки парчиња аголно железо или рамно железо.

Овие парчиња се потпираат на тули не само за да ја зацврстат основата туку и да послужат како платформа за средината за готвење, без разлика дали користите плоча или не.

Во случајот со неговата рерна за пица, Скот Брукс покажува во своето видео дека не ви треба средна површина за готвење на пицата бидејќи користи аголни и рамни железни парчиња за да го зацврсти покривот од тули.

Во мојот прв обид да направам сопствена печка за пица од тули (Предупредување: те чека долга приказна...), користев едно парче рамно железо како дел од капакот на оџакот.

НаИдејата овде беше да го извадам ова парче и потоа да го вратам откако ќе додадам повеќе масло на огнот. Од различни причини, ова не функционираше.

За моето тековно поставување, ја исклучив употребата на какви било аголни или рамни железни парчиња бидејќи лично не сметам дека тие се корисни.

ПрепорачаноКнига за готвење со врвна рерна на дрва 19,99 долари

Оваа книга ве учи сè што треба да знаете за готвењето во рерна на дрва! Тоа не вклучува само тони совети и трикови, туку вклучува и над 70 вкусни рецепти.

Женевив Тејлор нè води низ неверојатен начин да готвиме најневеројатните пици, печено месо, скара речиси сè или бавно да готвиме вкусна храна преку ноќ. Подготвени сте за некои вкусни оброци на дрва?

Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 05:35 часот по Гринич

Задржувањето на топлината е од клучно значење

Без разлика како ќе изберете да ги наредувате тулите една врз друга или како ги користите вашите плочи, ако вашата рерна за пица не задржува доволно топлина, вашата пица нема да се готви. Тоа е толку едноставно.

Сите идеи што може да ги имате за инсталирање на симпатичен оџак за вашата рерна мора да ги исфрлите низ прозорецот. Земи го од мене; Се обидов да користам половина блок од гареж како мој оџак за мојот прв дизајн на печка за пица од тули.

Дали изгледаше слатко? Секако.

Дали успеа? Апсолутно не.

Ако нешто, тоадозволував топлината да избега од рерната, поразувајќи ја целта на мојот прв дизајн.

Кога ја градите вашата печка за пица од тули, секогаш не заборавајте да да го држите вашиот дизајн затворен . Не оставајте намерно отворени големи отвори. Ако најдете дупки, потрудете се да ги покриете за да не излезе топлината.

Оптималната температура на која треба да се стремите кога ја загревате рерната за пица е 750° Фаренхајт .

Мојата рерна за пица – Прв наспроти втор дизајн

Слатки, скромни почетоци на мојот прв дизајн на фурна за пица. Убав оџак, а?

На крајот направив два различни дизајни за мојата надворешна печка за пица од тули.

Првиот дизајн вклучуваше две плочи поврзани една со друга во една линија на темелот. Циглите беа наредени, третата плоча отиде на врвот, а половина од гареж се качи на задната страна како оџак.

Овој дизајн изгледаше уникатно на изглед, но додека ставив пица за да ја зготвам, дизајнот не успеа во изведбата.

Тоа е затоа што обезбедив премногу вентилација , дозволувајќи и на топлината да излезе низ оџакот и некои празнини. Топлината едноставно не се задржуваше.

Многу изложеност напред плус оџакот го направија овој дизајн неуспешен.

Морав да се вратам на таблата за цртање и да се обидам повторно. Овој пат, со вториот дизајн, го задржав тоа како другите момци на YouTube го направија тоа.

Ставив една плоча надното, наредени тули, ставете една плоча во средината, наредени повеќе тули, а потоа ставете ја третата плоча одозгора.

Рерната се чуваше затворена за да може топлината да се подигне и да удри во средната плоча. Ова би предизвикало плочата да се загрее, со што пицата полесно се готви.

Втората печка има поголема структура, како што можете да забележите по нејзиниот дизајнМојот втор дизајн, од странаВториот дизајн во акција!

ЧПП за пица од тули за сам по себе

Читателите можеби ќе имаат многу прашања да ме постават кога станува збор за правење фурна за пица од тули на отворено, а има и некои за кои не ни размислував за себе пред да го поминам овој процес.

Можете ли да изградите фурна за пица со обични цигли?

Вашата печка за пица од тули дома може да се изгради со обични цигли. Незадолжително е да користите огноотпорни тули ако сметате дека би биле побезбедни со структурата на рерната.

Меѓутоа, мора да се каже дека ако изберете да ја изградите вашата рерна со вообичаени тули, мора внимателно да ги следите за време на процесот на готвење.

Постои можност за нормални цигли да пукаат ако топлината достигне екстремно високи температури.

Колку чини да се изгради печка од тули?

Овој одговор ќе се разликува во зависност од тоа колку материјали ќе добиете. Ако сте снаодливи и сакате да излегувате на авантури во дивината, можете да најдете стари цигли кои се бесплатни. (Јас сум еден од

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.