11 билки со бели цветови толку убави, што ќе сакате да ги искинете!

William Mason 12-10-2023
William Mason
чини за вас.21.07.2023 02:15 часот по Гринич
 • Лук лук Семиња за садењедобро да се исцеди - тоа е тоа.

  Настрана од тоа, равнец е совршено непотребно повеќегодишно растение кое бара само најосновна грижа за градината. Но, не заборавајте да го полевате повремено. Исто така, претпочита посуви услови - ако околината е премногу влажна, таа е подложна на разни габични заболувања.

  Најдобрите билки со бели цветови семиња за прекрасни градини во дворот

  Еве неколку бели цветни билки што заборавивме да ги вклучиме во нашата листа!

  И - бидејќи нивните постини не сакаме да добиеме доволно<1o> собравме воодушевувачка изложба на најубавите и најелегантни семки од бели цветови.

  Овие цвеќиња имаат брилијантни карактеристики со флеш и цути кои го надополнуваат секое саксија или градина.

  (Во различни прекрасни бели, розови, жолти, портокалови и бисерни нијанси.)

  Се надеваме дека ќе уживате во сеењето на нив!Овие семки од грчко оригано се нашата омилена билка со бело цветање. Грчкото оригано е совршена надградба за вашата следна домашна пица, сос за шпагети или сендвич со јајца и сирење.

  Тоа е и најдобрата билка ако сакате да печете солени меса - како јагнешко, патка, свинско месо - па дури и морски плодови како раковини и тревник. Лесно е да се одгледува во градинарски кревети, во затворени простории или во саксии.

  Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  07/21/2023 02:19 часот GMT
 • Органски англиски семиња од мајчина душица

  Ние често размислуваме за билките строго во однос на нивната кулинарна или медицинска употреба. Алтернативно, ако повеќе се занимаваме со изгледот отколку кон постигнувањето, ќе ја земеме предвид нивната форма, големина и нијансата на нивното прекрасно зеленило. А билките со бели цветови се едни од најубавите!

  Меѓутоа, како цветни растенија, билките исто така даваат цути кои можат да бидат со различни бои и да ја додадат естетската вредност на билната градина.

  Една од најчестите бои што цветаат билки е белата, иако не се знае дека ова е особено цвеќето .

  Боите за цут може да ви помогнат да донесувате подобри одлуки за уредување и планирање на транзициите на боите во вашата градина.

  Ајде да погледнеме во некои од најпознатите билки со бели цветови , од А до Ш.

  11 Прекрасни билки со бели цветови

  1. Анисон – прекрасна, нежна билка со изобилство бели цветови.
  2. Босилек – вкусна билка со бели билки за јадење кои мирисаат божествено.
  3. Ким – билка од семејството на магдонос со јастиви бели цветови како чадор.
  4. Камилица – позната по својот смирувачки, негувачки ефект со прекрасни бели и жолти цветови.
  5. лук лук – многу лесно се одгледува со изобилни жетви и кластери бели цветови.
  6. Калоњи – една од најубавите билки на оваа листа со пердувести зеленило и бели цветови.
  7. Магдонос -вар) вкус кој е совршен за домашен чај. Одличен е и за додавање танг на печени морски плодови.

   Тоа е од јужна Европа и Медитеранот. Сепак, среќно расте во зоните од три до седум.

   Добијте повеќе информации

   Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  Заклучок

  Се надевам дека уживавте во оваа мини-турнеја низ светот на билките со бели цветови.

  Како што видовте, нивните растечки барања варираат - исто како и нивните ароми. Сепак, едно е сигурно! Иако сите ја делат бојата на цутот, секој вид е уникатен и носи исклучителна вредност на тревната градина. Пробајте ги!

  Која е вашата омилена билка со бели цветови? Кажете ни во коментарите.

  Благодарам многу за читањето.

  Имајте одличен ден!

  корисна и украсна билка со големи, бели цветни глави како чадор.
 • Ramsons – билка слична на лук преполна со витамини која носи прекрасни бели цветови.
 • Рузмарин – вкусна билка што ја сакаат и пчелите и градинарите, со бели цветови.
 • Оригано – основна билка во медитеранската кујна со гроздови бели цветови.
 • Равец – непотребно, херско бело цветче, кое лесно расте. Анасон Анисот припаѓа на семејството Apiaceae. Како магдонос, моркови и целер. Растението расте околу 30 до 36 инчи. Познат е и по вкусот на сладунец и омилен е за засладување на сладолед, колачиња, кафе и чај.

  Првата фабрика на нашата листа е репрезентативен отворач. Анасон! Анисот е миризливо зачинско растение со изобилство ситни бели цветови во кластери во облик на чадор. Цветовите се претвораат во глави на семиња во облик на ѕвезда.

  Како да одгледувате анасон

  Анисот бара целосно сонце и добро исцедена, алкална почва (pH 6,3 до 7,0). На младите растенија исто така им треба редовно наводнување додека не се воспостават. Откако ќе станат бујни и робусни, тие можат да толерираат периодични суши.

  2. Босилек

  Босилекот е една од нашите омилени билки со бели цветови! Највкусните сорти се лимонот, циметот и тајландскиот. Има и повеќе сорти босилек. Сувиот и стврднат босилек го прави најдобриот домашен зачин за сецкан на коцкизеленчук, супи и месо. Босилекот, исто така, помага да се направи вкусно песто.

  Василиј значи кралски, и тоа не без добра причина. Со текот на векот, оваа билка се користела како зачин, лек, темјан, па дури и за правење магии! Ќе мириса божествено во летните ноќи - и најверојатно ќе ги заштити комарците како бонус.

  Исто така види: Колку време е потребно за да расте елка?

  Цветовите на босилекот се мали и најчесто бели. Исто како и листовите, тие се миризливи и јадливи. Сепак, понекогаш може да имаат горчлив вкус - пробајте ги пред да ги посипете на салата како декорација.

  Како да одгледувате босилек

  Босилекот е популарен избор за кујнски мини-градини - иако најсилно расте кога се сади надвор во големи градинарски контејнери. Потребно е топло, светло, заштитено место без директна изложеност на сончева светлина. Задолжителна е и супстрат богата со хранливи материи и добро исцедена.

  3. Ким

  Ким (или меридијански анасон) е двогодишна култура со јастиви семиња, лисја и корени. Здравите ким растат на околу два до три стапки. Нивните цвеќиња на почетокот изгледаат рамни. Но, тие се убави и можат да танцуваат на топлиот летен ветер.

  Бидејќи е најдобро познат по своите ароматични семиња, многу луѓе не знаат дека листовите и цветовите од ким се јадат и можат да се берат во лето. Белиот цвет кој личи на чадор е сличен на морков, пашканат и магдонос бидејќи ким припаѓа на исто семејство.

  Како да растетеКим

  Кимот најдобро се сее директно во земја на почетокот на есента. Сака целосно сонце до делумна сенка и добро исцедена песочна кирпич, дополнета со компост. Посакуваната pH вредност е помеѓу 6,0 и 7,5 или блиску до неутрална.

  4. Камилица

  Камилицата е прекрасна билка и член на семејството Asteraceae со историја на медицинска употреба. луѓето сакаат да пијат чај од камилица за релаксација по напорниот работен ден на ранчот. Прекрасните бели цветови содржат и многу флавоноиди. Совршено!

  За разлика од многу растенија на оваа листа познати и одгледувани по нивните зеленило или семиња, растенијата од камилица (неколку видови) се познати по нивното бело-жолто цветање. Поединечните цветови се мали сложени цветни глави кои се состојат од цветови со бели зрачења и цветови од жолти дискови.

  Тие се собираат и се користат како билен чај или во бројни козметички комбинации поради смирувачкиот, негувачки ефект што го поседуваат.

  Како да одгледувате камилица

  Засадете млада дамка на сонце и камилица редовно. Откако ќе се воспостават растенијата, давајте околу еден сантиметар вода неделно.

  Камилицата сака сончева светлина - но не премногу. Камилицата избледува кога е изложена на премногу суша и директна сончева светлина, затоа одгледувајте ја во делумна сенка во топла и сува клима и градини свртени кон југ.

  5. Лук лук [Allium tuberosum]

  Ниесакам лук лук! Нивните прекрасни бели цветови не цветаат додека не процветаат многу други градинарски примероци. Пчелите сакаат кога повеќето други цвеќиња бледнеат - сепак лукот останува! Откривме дека лукот лук мириса на сладок кромид и може да се јаде. Собирањето на власец е исто така едноставно. Но, повеќето Американци не ги јадат. Барем тие привлекуваат многу корисни опрашувачи.

  Кромидот лук има репутација дека е исклучително лесен за одгледување и обезбедува изобилство на жетви. Листовите за кои се одгледува имаат благ вкус и дискретна арома на лук. Блескавите бели цветни кластери се прилично ефективни, што го прави лукот лук вистински украс во градината со билки.

  Како да одгледувате лук лук

  На овој братучед лук му треба целосно сонце и добро исцедена почва, а може да започне и од семето и со делење. Откако ќе се воспостави, може да толерира топлина, студ и суша. Лукот лук е толку енергичен што може да биде инвазивен во одредени околности, затоа внимавајте на неговото ширење.

  6. Калоњи (Nigella sativa)

  Калоњи (или црн ким) е годишна метеница со впечатливи бели (и светло-сини или виолетови) цветови. Семките од Калоњи се и за јадење! Тие помагаат да се зачинуваат пилешко, ориз, компири и зеленчук. Самото растение расте до околу една нога.

  Калоњи , исто така вообичаено наречен црн ким или црн ким е добро познат по лековитите својства на неговитесемка. Исто така, со тенкото пердувести зеленило, убаво дефинираниот бел или синкав цвет и подуени плодови, растението Калоњи е една од најубавите билки на оваа листа.

  Како да растете Калоњи

  Калоњи сака да се капе на сончева светлина, па затоа е неопходно сончево место во градината. Настрана од бараните барања на Калоњи за сончева светлина, тој може да се прилагоди на различни околности. Не му пречи да расте во градини, кревети или контејнери.

  7. Магдонос

  Магдоносот е можеби највкусната билка од бела боја на оваа листа! Тоа е двогодишна култура со извонредни кулинарски карактеристики. Бербата на магдонос е парче торта - и тоа е наградувачка култура. И совршено е за свежи градинарски салати, солени супи и вкусни сосови за шпагети.

  Магдоносот е една од најпопуларните билки бидејќи неговата кулинарска употреба е неверојатно разновидна. Неговиот корен се користи на различни начини во готвените јадења, особено во супите.

  Покрај сјајното, луто зеленило, магдоносот формира и бели цветни глави кои личат на чадор.

  Цветањето на магдоносот се јавува во втората година и е прекрасен настан сам по себе. Сепак, тоа е знак дека животниот циклус на растението е речиси завршен - и дека завртките, што ќе ги направат неговите лисја премногу горчливи за конзумирање, е веднаш зад аголот. За среќа, цветовите се и за јадење!

  Како да се одгледува магдонос

  Магдоносот има длабок корен, па затоа не е погоден за одгледување во маликонтејнери. Може да се започне од семе во сончева до полузасенчена положба, во влажна, но добро исцедена почва. Соберете ги листовите секогаш кога ви требаат со штипкање или сечење на целото стебло. Но, не претерувајте во вториот случај!

  8. Рамсонс (Див лук)

  Дивиот лук има прекрасни бели цветови - нè потсетува на праз или зелен лук. Таа е омилена храна за многу Американци и Европејци. Дивиот лук не е единствениот лук што го сакаме. Ги цениме и виновата лоза од лук - кои имаат прекрасни виолетови цветови.

  Рамсоните имаат ароматични особини на лук, но наместо сијалицата (која исто така се јаде!), ги користите листовите. Овие пакуваат многу витамини и се идеални за пролетно освежување и детоксикација.

  Појавата на ѕвездени бели цветови сигнализира дека сезоната на Рамсон полека завршува.

  Како да растете Рамсон

  Друго име за рамсон лукот е дрво. Значи, не е тешко да се заклучи дека претпочита услови слични на оние што се наоѓаат во светлите листопадни шуми. Потребна му е богата, глинест, но добро исцедена почва, полусенка (иако може да потрае и сонце и сенка) и доволно влага - но не премногу.

  Штом ќе се воспостави, рамсоните ќе се враќаат секоја пролет без интервенции. Со текот на времето, може да создаде сезонско покривање со лук.

  9. Рузмарин

  Рузмаринот е прекрасна зимзелена грмушка која цвета без стрес. Рузмаринжетвите се обилни – и чести. Рузмарин расте сини цветови со белег на бело. На фотографијата се прикажани прекрасните цветови на Rosmarinus albiflorus . Исто така, постојат многу замени за рузмарин што сакаме да ги одгледуваме.

  Рузмаринот е една од централните билки на медитеранската исхрана и, логично, едно од најпознатите медитерански градинарски растенија. Со својот грмушки раст и сребрените лисја како игли? Тоа е прекрасен и впечатлив примерок.

  Ние не сме сами во нашето обожавање. Пчелите, дивите и домашните, ги сакаат своите пролетни бели или светло-виолетови цветови.

  Како да одгледувате рузмарин

  Рузмаринот е неверојатно едноставен за одгледување ако му ги обезбедите соодветните услови. Потребна е сончева положба со најмалку шест до осум часа сончева светлина. Премногу сенка? И вашата грмушка од рузмарин најверојатно ќе стане слаба и на крајот ќе умре.

  Почвата треба да биде добро исцедена и песочна. Бидејќи рузмаринот не може да издржи зимски температури под 30 степени целзиусови (-1 C) , ако живеете во област со сурови зими, подобро е да одгледувате рузмарин во поголемо саксија или во сад.

  10. Оригано

  Ориганото е убава белцветна култура која потекнува од Медитеранот. Познат е по тоа што прави вкусно домашно песто и како зачин. Исто така е омилен за различни јадења со тестенини и шпагети.

  Исто така, главен елемент на медитеранската кујна, ориганото е древен старСветска билка, веројатно најглобално позната по својата улога како главен зачин во пицата. Покрај уникатната арома, ориганото има и многу лековити придобивки.

  Во зависност од сортата, декоративните цветови на оригано може да бидат во розова, виолетова или – погодувате – бели.

  Како да одгледувате оригано

  Ориганото бара слободно исцедена, но чиста почва и дамка. Може да се одгледува и во саксии, во тој случај треба да се пресадува на секои две години во свежа и богата со компост почва. Бидејќи добрата дренажа е клучот за просперитет на ориганото, погрижете се да додадете дренажен слој на дното на садот.

  При бербата, исечете го растението за да поттикнете енергичен (и свеж) раст.

  11. Равнец

  Равнец е прекрасно растение со светло жолти, бели или розови цветови. Ќе забележите дека оваа прекрасна повеќегодишна има многу цвеќиња цврсто спакувани заедно. Стеблата и гранките на равнец се тенки - и тие растат до околу два до три метри. (Или малку повеќе.)

  Додека популарните сорти на градинарски равнец доаѓаат во многу различни бои, цветниот кластер на оригиналната дива обична ајдучка трева (Achillea millefolium) е бела.

  Во некои од нејзините родни региони? Овие цветни глави се собираат за да се создадат билни инфузии со многу лековити придобивки.

  Исто така види: Најдобар Bushcraft Knife под 200 години за дом и опстанок

  Како да се одгледува равнец

  Равецот треба да се сади на сонце и може да земе различни типови почви кои се потребни само

 • William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.