Како да направите лој од говедско месо во 6 чекори

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

волумен што го користите. Процесот е едноставен и не одзема многу време.

За многу луѓе, готвењето со говедско маснотии можеби не е привлечно, но препарената говедска маст, позната и како лој, има неколку предности во однос на другите видови маснотии.

 1. Тој е многу стабилен. Така што е помала веројатноста да се граничи од другите масти.
 2. Исто така, има висока точка на дим, што го прави идеален за пржење и пржење.
 3. Покрај тоа, говедскиот лој дава богат вкус на храната, што ја прави популарна состојка во гурманската кујна.

(Сериозно. Нема да верувате колку е подобар вкусот на месото и зеленчукот со либерална количина говедска маст што се користи во процесот на готвење. Ќе видите!)

Генерално, правењето лој од говедско месо е лесен процес што речиси секој може да го направи. Резервирањето на говедскиот лој ќе го олесни создавањето залихи на домашна маст совршена за замена на други масти или масла во готвењето.

Говедско лој, трева, пријателски со кетоОвој запис е дел 8 од 11 во серијата Raising Meat на

Значи, имате труп од говедско месо во вашиот замрзнувач. И не сте сигурни што да правите со тоа. Можете да направите отсечено говедско месо, да го печете, па дури и да го мелете и да направите плескавици. Но, дали некогаш сте размислувале да го исцедите маснотиите?

Симнувањето на маснотиите е одличен начин да го зачувате и да направите смешно вкусно масло за јадење со висока точка на чад. Во нашата објава за лој од говедско месо, ќе ви покажеме како да направите вкусна говедска лој со помош на труп од говедско месо - или остатоци од говедско месо.

(Не се потребни фенси алатки!)

Добро звучи?

Потоа, ајде да готвиме!

Како да направите огромен лој од говедско месо

<-6>Ова е како да направите огромен лој во овие денови! Ова е главно затоа што почнавме да одгледуваме сопствен говедско говеда пред пет години и добивате многу масти од една крава. Почнав да ги рендерирам маснотиите на отворено на голем горилник на гас (или пожар од старата школа!) затоа што во затворен простор станува многу смрдлив! Деновиве повеќе не ги користам ситемасните парчиња. Кошмар е да се разјасни - на тие парчиња им треба долговреме за да се изведат. Сега користам само слатка - висококвалитетни масти од околу бубрезите и слабините. Suet е ултра чист (без нечистотии) и лесно се спушта.

Еве како да направите домашна говедска лој. Ќе треба да го спуштите така што ќе го готвите на тивок оган. Процесот на рендерирање трае од три до шест часа. Временската разлика зависи од месотосодржи масни киселини со долг ланец. Масните киселини со долг ланец се поотпорни на топлина од другите масти. Лојот има релативно висока точка на топење, но сепак е пониска од многу супстанции.

Исто така види: Основно градинарство – Како да изградите здрава градина која сама се храни

Како да го отстраните мирисот од лој?

Знаете дека процесот на рендерирање на лој може да произведе прилично лут мирис. Иако аромата не е нужно непријатна, таа може да биде огромна ако не сте навикнати на неа.

За среќа, знаеме неколку трикови како да се ослободиме од мирисот.

Прво, обидете се да го варите неколку минути. Врие во вода треба да помогне да се испарат некои од испарливите соединенија кои придонесуваат за мирисот. Можете исто така да се обидете да додадете неколку капки есенцијално масло. Нежното есенцијално масло може да помогне да се маскира мирисот без негативно да влијае на квалитетот или вкусот.

Јас добивам многу мрсна лој од секоја крава. (Мојата последна серија за рендерирање беше над 30 фунти!) Секој готвач резултира со еден тон сапун!

Нашиот лој дома се користи околу 30% во сапун, така што оваа серија ни траеше со години! Секој калап што го поседувам се навикнува да прави сапун секогаш кога правам серија.

Сите раце на палуба!

Топење на лојот во двојна горилница за сапун.

5 начини да го користите вашиот говедски лој откако ќе се изрече

Сакаме да споделиме и пет од нашите омилени начини за користење на вашата говедска маст откако ќе се изведе.

(Имаме неколку совети дури и за веганите и вегетаријанците!)

Звучи пресилен? Потоа размислете заследново.

1. Свеќи од говедски лој

Говедската маст е практична дури и ако не сте на диета со малку јаглехидрати. Со други зборови - не мора да го јадете. Може да го користите и за правење свеќи со говедско маснотии!

Еве како.

Најдовме одличен туторијал за Instructables кој учи како да направите свеќи од лој користејќи ништо друго освен говедско маснотии и конзерва со сода. (Како фитил користеле памучна врвка за чевли.)

2. Внесувачи на птици од говедско месо

Лајот има повеќе намени отколку додавањето вкус на говедско месо во храната и производите за кожа. Вашите птици од дворот исто така сакаат да јадат говедско месо - гарантирано! На блогот на Државниот универзитет во Ајова најдовме одличен рецепт за говедско лој и птичји слатки, кој дава повеќе детали. Советниот рецепт бара животинска маст (свинска маст или говедска маст) и птичји семиња.

Ако сакате да ги расипете посетителите на градината и птиците со ултра вкусна надградба, пробајте да мешате путер од кикирики, јаткасти плодови или сушено овошје. (Само предупредување. Другите животни - како верверички, ракуни, верверички и црни мечки сакаат шут! Ние секогаш советуваме да го носите вашиот кафез во затворен простор преку ноќ. Или може да поканите неочекувани гости!)

3. Помфрит од телешки лој

Малку работи на овој свет имаат толку вкусен вкус како домашниот помфрит! А знаевте ли дека Мекдоналдс го готвеше својот помфрит во лој?

Прочитавме фасцинантен напис од архивата на весниците на MIT со повеќе информации. Очигледно, во 1990 година, Мекдоналдс се смениод говедска лој до растително масло.

Се обложуваме дека помфритот има божествен вкус кога се готви со говедска маст наместо со растителни масла! Но, се чини дека Мекдоналдс беше загрижен за вегетаријанците - и нивната перцепција за говедско маснотии. (Фасцинантно.)

4. Сапун од лој од говедско месо

Како штедливи ентузијасти за говедско и млечни производи, сакаме да го искористиме максимумот од нашите гарнитури од говедско месо. Тоа значи правење производи од говедско месо од малку познати извори. Земете го сапунот за пример! Најдовме легендарен водич за правење сапун од февруари 1955 година. (Преку Земјоделскиот колеџ во Северна Дакота.)

Водичот дава детални упатства за претворање на течниот лој во тврд бел сапун. Рецептот прави 9 килограми сапун користејќи 6 килограми говедски лој (масти), вода и луга.

Го сакаме домашниот сапун за секој со чувствителна кожа или домаќини кои сакаат да користат органски хемикалии.

5. Малку познат рецепт за говедско месо од домородните Американци

Сакаме да споделиме фасцинантен и малку познат рецепт за говедско месо од домородниот американски народ Лакота. Се вика Васна. Тоа е енергетска храна која користи говедско (или бизон) отсечено, брусница (или аронија) и говедска маст.

Васна историски се користела кога на домашните домаќини им била потребна енергична закуска, но немало свежо месо. Тој е преполн со протеини, масти и енергија. Подгответе го вашиот лонец!

По истражувањето како да направите лој од говедско месо од нашите омилени готвачи, ниепронашол скриен скапоцен камен кинески ресторан (За Хотпот надвор од Филаделфија) кој служи позната и жешка супа од тенџере. Основата на супата е солена (и сочна) говедска лој заедно со разни зачини. Дали говедскиот лој е тајната на непобитниот успех на овој ресторан? не сме сигурни. Но, клиентите навидум го сакаат густиот вкус. И тие постојано се враќаат за повеќе! (Доколку ја посетите нивната локација, нарачајте неколку дополнителни супи со топла тенџере. Чувајте ги во херметички контејнер и чувајте ги за подоцна!)

Завршни мисли

Говедскиот лој е одличен начин за готвење со здрави масти и е едноставен за правење. Дали некогаш сте пробале да готвите со говедско лој? Ако не, пробајте! Можеби ќе се изненадите колку е вкусно и задоволувачко.

Во меѓувреме, ве покануваме да ни поставите какви било прашања за говедско месо или говедско месо.

Ние сакаме да готвиме. И јадење!

Значи – со задоволство помагаме.

Повторно ви благодариме за читањето.

И имајте одличен ден!

Повторно ви благодариме што го прочитавте нашиот водич за говедско месо! Овде гледате едно од нашите главни изгореници на говедско лој во дворот. Ќе имаме доволно свеќи и сапун со говедско маснотии за да ја издржиме целата сезона. И повеќе!

Продолжете да читате!

 • 8 најдобри книги за правење сапун за почетници – Преглед на добрите и лошите страни!
 • Свинска свинска маст е добра за вас, добра за вашиот паричник!
 • Дали маснотијата од сланина е лоша? Да. Но, еве како да го одржите добро!
 • Како да зачинете тава од леано железо со масло од авокадо [ЕдноставноЧекори до совршено зачинета тава]
 • Живеење надвор од земјата 101 – совети, надвор од мрежата и повеќе!
направете купување, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 09:35 GMT

Лесен рецепт за говедско лој во 6 чекори

Еве како правам лој од говедско месо овие денови. Во огромни тапани! Користам масивни тапани затоа што почнавме да го одгледуваме говедскиот говеда пред пет години. А од една крава се здебелува многу. Почнав да ги рендерирам маснотиите на отворено на горилник за гас (или пожар од старата школа!) затоа што станува многу смрдлив во затворен простор!

Деновиве, повеќе не ги користам сите масни парчиња. Кошмар е да се разјасни, а на тие парчиња им треба долго време за да се изведат. Сега користам само слатка - висококвалитетни масти од околу бубрезите и слабините. Суетот е ултра чист (без нечистотии) и се рендерира без гужва.

Лајот е преработена форма на говедско маснотии и има различни намени. Совршена е како состојка во сапун, свеќи, па дури и козметика. Лојот може да послужи и како маст за готвење. И има висока точка на чад, што го прави идеален за пржење.

Па, како да направите домашна лој? Процесот е прилично едноставен.

Овде е нашиот лесен процес од шест чекори што функционира секој пат.

1. Соберете говедски масни гарнитури

Прво, треба да соберете гарнитури со говедски маснотии. Овие може да се добијат од вашата локална месарница или самопослуга - или, се разбира, од крава што самите сте ја одгледувале. Ако имате можност, обидете се да соберете или да купите слатка маст наместо обични масни гарнитури - иако и двете ќе создадат одличнилој.

(Се обидуваме да го набавиме највкусното говедско месо. Не секој може да најде говедско месо од вагју - но зготвената маст е небесна.)

2. Исечете го говедското месо на мали парчиња

Откако ќе ги добиете вашите дебели гарнитури, исечете ги на мали парчиња. Започнете со поставување на голема даска за сечење на вашата маса или шанк. Потоа користете го вашиот најостар нож за сувомеснати производи за да ја исечете маснотијата на ситни парчиња од околу еден до два инчи.

(Сакаме да купуваме масни гарнитури од нашиот локален месар. Ако одите по тој пат - сепак треба да го исчистите месото. Одвојте неколку минути за да ги исечете преостанатите парчиња говедско месо. Сакате само маснотии!)>

3><1. Фрлете ја говедската маст во бавен шпорет или тенџере

Овде е забавниот дел. Свежо исечените масни парчиња ставете ги во тенџере или бавен шпорет. Не треба да се занимавате со најелегантниот уред за готвење. Јас користев бавен шпорет на Хамилтон Бич што го добив на Амазон за помалку од 30 долари и работи добро. (Тоа беше најмалото и најевтиното тенџере што можев да го најдам!)

Исто така – што е со водата? Многу рецепти за говедско лој што ги гледаме овие денови користат вода. Водата помага да се спречи крцкање на маснотиите при рендерирање. Меѓутоа, не ви треба вода ако ја одржувате температурата под 200 степени целзиусови.

Еве голема тава со говедско маснотии (со малку месо) пред да ја претворам во лој.

4. Полека маснете го говедското месо и повремено мешајте

Сакаме да го ставиме тенџерето или бавниот шпорет на тивкозагрејте и оставете го полека да се репродуцира. Овој процес може да потрае неколку часа, но важно е да не се брза.

Обично се стремиме кон околу двесте степени целзиусови кога правиме повеќе од три до шест часа во бавен шпорет или тенџере. Ако врие - тенџерето ви е премногу жешко. Користете ја најниската поставка на вашиот бавен шпорет!

Посетете го тенџерето на секои 20 минути (или така) за нежно мешање на маснотиите.

5. Оставете го вашиот лој малку да се излади

По неколку часа, ќе забележите дека поголемиот дел од вашата говедска маст сега е течен. Може да забележите и мали парчиња говедско месо или крцкави масни парчиња како се задржуваат зад себе.

Ако маснотијата изгледа доволно стопена, исклучете го садот. Оставете ја маснотијата да се излади неколку минути. Но, не чекајте премногу долго - или може да се зацврсти.

6. Процедете го говедскиот лој во непропустлива тегла

Откако говедската маст малку ќе се излади, сакаме да ја ставиме во херметички контејнер. Ние користиме ѕидарски тегли за сè на нашиот дом - затоа тоа е нашиот претпочитан избор.

Но, немојте да ја истурате изматената маст директно од садот во теглата. Наместо тоа, процедете ја содржината преку крпа или филтер за кафе за да ги отстраните сите нечистотии.

Говедскиот лој што го направивме останува свеж и вкусен најмалку шест месеци во нашиот фрижидер. Се сомневаме дека замрзнувањето може да го направи да трае многу подолго.

И тоа е тоа! Сега го направивте вашето говедско лој.

Сега можетекористете го за помфрит, пржени јајца, говедски чорби, сапун или што и да посакате.

Една крава ми дава многулој (мојата последна серија за рендерирање беше над 30 килограми!), што резултираше со еден тон сапун! Јас користам лој со околу 30% во сапун, така што оваа серија ни траеше со години! Кога правам серија, секој калап што го поседувам се користи за правење сапун.

Повеќе совети за правење совршен лој од говедско месо

Имаме тони искуство со правење вкусна и кремаста говедска лој.

Затоа – сакаме да ги споделиме нашите најдобри совети за изведба на говедско лој за најдобар вкус и примена.

Уживајте!

Дали говедскиот лој е исто како и готвењето на говедско лој со говедско маснотии<17? Тогаш може да се запрашате дали е исто како говедската маст. Одговорот е и да и не. Говедскиот лој е изработена говедска маст. Со други зборови - тој е прочистен и обработен за да се отстранат нечистотиите.

Меѓутоа, не сите видови на премачкана говедска маст се лој. Лојот (обично) се прави од масните ткива околу бубрезите и слабините на кравата, додека другите видови говедска маст може да потекнуваат од кој било дел од животното.

Лајот (говедско месо) има повисока точка на топење од другите масла за готвење, што го прави идеален за пржење или печење. Исто така, има посебен вкус што некои го претпочитаат во однос на другите говедски масти или масла.

Овде гледате голема тава со говедско маснотии (со малку месо) пред да ја направам во вкусен лој.

Дали говедскиот лој е исто како и свинската маст?

Овие двесостојките често се користат наизменично во готвењето, но има некои витални разлики меѓу нив. Лојот доаѓа од говедско месо. Но, свинската маст доаѓа од свинско месо.

Лајот има малку поинаков вкус од свинската маст, што може да се забележи во некои јадења. Лојот е цврст на собна температура. Салото е полуцврсто. Оваа разлика може да биде важна при изборот на состојка за рецепт. Лојот има и повисока точка на топење од свинската маст, што значи дека е совршен за пржење на повисоки температури.

Откако вашето говедско маснотии ќе се свари, можете да го користите во кој било рецепт за кој е потребен путер или масло. Обожаваме да додаваме цртичка на пржените јадења од зеленчук за значително подобрување на вкусот. Ние, исто така, веруваме дека маслото за пржење со говедско месо го произведува помфритот со најдобар вкус на Земјата. Или, пробајте го на шпорет кога пржете јајца или крчкајте месо. (Тоа ќе им даде на вашите пржени месо дополнителна димензија на вкус. И ќе ги натера вашите вкусови да танцуваат!)

Колку време е потребно за правење лој?

Правењето лој од говедско месо е релативно едноставен процес. Но, потребно е некое време - обично околу три до шест часа вкупно. Потребното време ќе зависи од количината на изречена маст и користениот метод.

За мали серии маснотии, целиот процес трае неколку часа. Сепак, за позначајните количини потребни се неколку дена за правилно прикажување. (Не заборавајте на подготовката. На некои парчиња месо или масни парчиња им е потребно повеќе времесече.)

Исто така види: Дали кравите имаат рогови?

Овде гледате дел од мојата домашна лој на вага за правење сапун. Се сеќавам дека беше малку ронлив. Тоа е серија од пред да почнам само да го рендерирам суетот. Лојот од лој резултира со почист и постабилен лој на полица!

Прочитајте повеќе!

 • Еве како да направите супер едноставен сапун за лој! Рецепт од 30 минути!
 • Разликите помеѓу лој наспроти маст наспроти Шмалц наспроти Сует и како да ги користите!
 • Рехидратација на говедско месо: Водич за како да се
 • Колку месо е половина крава? Водич за тежина, цена и складирање!
 • Рецепт за топол сос од ферментиран халапењо! Домашна направа и вкусна!

Колку долго трае домашната говедска лој?

Гведскиот лој ќе трае најмалку шест месеци кога се чува во херметички затворена тегла во вашиот фрижидер. Се сомневаме дека замрзнувањето на маснотиите може да го зголеми нејзиниот рок на траење. Сепак, ние секогаш го користиме најголемиот дел од нашата маст пред да се расипе - така што долгорочното складирање никогаш не ни претставувало проблем!

Зошто лојот е добар за правење помфрит?

Две причини. Еден - е вкусот. Се колнеме дека пржениот помфрит е подобар вкус. Период! Исто така – лојот има неколку скриени придобивки. Има висока точка на чад, што значи дека може да се загрее на повисока температура пред да почне да пуши. Високата температура за пушење го прави идеално маснотии за готвење за јадења за кои е потребно подолго време за готвење.

Некои од моите лој на вагаправење сапун. Овој лој е малку ронлив - тоа е серија од пред да почнам само да го рендерирам суетот. Правењето лој од лој резултира со почист, постабилен лој на полица!

Можам ли да направам лој од мелено говедско месо?

Да! Лојот е повеќе од тврда бела материја што се користи за правење свеќи и сапун. Дали знаевте дека говедскиот лој може да потекнува и од мелено говедско месо? Процесот е прилично едноставен. Прво, меленото говедско месо се крчка во вода за да се добие маснотија.

Штом маснотиите ќе се изматат, се цедат и се ладат. Како што се лади, се зацврстува и служи на различни начини. Иако можеби не е идеален за правење свеќи или сапун, лојот направен од мелено говедско месо може да работи како вкусно и природно масло за готвење.

Додека ги проучувавме најдобрите рецепти за говедско месо, наидовме на некои фасцинантни проекти за печење од друга ера. Види го ова! Студентите од колеџот Амхерст препишале рецепт за говедско месо од старата школа од 1740 година, Англија. Студентите не знаат многу за авторката, г-ѓа Најт. Сепак, тоа е фасцинантно читање. А рецептот е како слика од историјата. (Рецептот бара една фунта говедско маснотии и една фунта телешко. Изгледа добро!)

Каква температура се топи маснотиите?

Лајот има точка на топење од околу 115 до 120 степени целзиусови, што значи дека бара доста топлина за да се претвори од цврста во течна состојба. Оваа висока точка на топење е поради лојот

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.