Како да резервирате оставата, чајната кујна на буџетот - идеална остава, чајната кујна

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Како да го зачувате вашиот дом оставата, чајната кујна со буџет! Има многу одлични причини зошто можеби сакате да имате добро организирана оставата, чајната кујна! Вклучувајќи поретко купување на намирници, заштеда на пари со нејадење надвор, зачувување на производите од вашата градина, намалување на отпадот од храна и подготовка за вонредна состојба.

Но – како наполните оставата, чајната кујна полна со хранливи и здрави добра на најдобар (и најекономичен) начин, но економичното алат може да биде бавно и на бавча?<1? ly не е единствениот начин штедливо да управувате со вашата храна.

Еве неколку од нашите најдобри совети за тоа како да складирате оставата, чајната кујна со буџет!

Добро снабдената оставата, чајната кујна

Добро снабдената оставата, чајната кујна не е да имате многу артикли. Станува збор за тоа да ја имате вистинската комбинација на состојки за да ја подготвите храната што ја сакате.

Значи, како изгледа добро снабдената шпајз - и како треба да започнете?

Многу зависи од ограничувањата во исхраната и личниот вкус, но би сакале да ги земете предвид сите групи на храна и да вклучите различни состојки од свежите и конзервираните работи. купување на намирници на секои три недели за да надополнувате свежи производи како јајца и млеко и сите други неопходни работи.

Одгледување на храна за да ја наполните оставата, чајната кујна

Сакате да го пополните тајното оружјеоставата, чајната кујна со сигурност? Потоа отворете зеленчукова градина со кељ, брокула, тиквички, спанаќ, пашканат и вашите омилени билки! На тој начин - секогаш ќе имате многу свеж зеленчук за штедење и споделување со пријателите и семејството.

Градината е одличен извор на евтини (или веројатно бесплатни) производи!

Вашата градина ќе ве храни со свежо овошје и зеленчук во сезоната на растење, а со зачувување на вишокот жетва за оставата, чајната кујна може да ви заштеди пари во текот на годината.

Ако не се занимавате со градина, складирајте ги производите кога е во сезона (и евтини!) и зачувајте ги.

Можете да ги зачувате свежите производи. наместо оставата, чајната кујна има само толку многу простор за инвентар! Затоа, ако сте премногу ревносни и одгледувате премногу култури во текот на летото, тогаш размислете за конзервирање. Започнете со конзервирање и варење на вишокот овошје. Обидете се да го ротирате вашиот инвентар за конзервирање, така што прво ќе ги јадете вашите најстари предмети. Вашите конзервирани предмети нема да останат свежи засекогаш - дури и во стаклени тегли или лименки!

Конзервирањето е мојот омилен метод на конзервирање поради долгиот рок на траење ( околу една година ) и огромната разновидност на рецепти за конзервирање!

Тоа е повеќе од џем. Чувајте го овошјето во сируп. Направете го вашиот кечап или салса. Може да моркови, грав, кисели краставички, сосови и чатни.

Можно е дури и конзерви од месо и чорби. Иако, овие намирници се најдобри при притисокконзервирана за да се намали ризикот од болести кои се пренесуваат преку храна.

Купете дехидратор

Сакате да ја зголемите ефикасноста и одржливоста на вашата остава во домот? Потоа размислете за дехидрација на остатоците од месо и овошје! Дехидраторите имаат смисла ако се затекнувате како џвакате и трошите остатоци. Тоа би можело да ве направи посамодоволни - и да ви даде поголема шанса да уживате во она што го произведува вашиот дом.

Дехидраторот е уште една неверојатно разновидна алатка. Чипс од јаболка, овошни кожи, сушени билки, сушен зеленчук, сушен грав и нечист! Дехидраторот се справува со сите овие вкусни погодности - и повеќе!

На есен, кога сум во режим на жетва , мојот дехидратор работи постојано. Дехидраторот е толку лесен начин за зачувување на храната. Сè што треба да направите е да ги подготвите состојките и да ги ставите во машината.

Дехидрирањето на храната во оставата, чајната кујна е многу полесно отколку што мислите.

Можете да заглавите врвен дехидратор за храна и да започнете да експериментирате! Обидете се да го дехидрирате овошјето, отсеченото, тревките, говедското, кучешките задоволства - и повеќе.

Максимирајте го просторот во замрзнувачот

Ако сериозно сакате да складирате залихи, би препорачал да купите втор замрзнувач. Замрзнувачите се ефтини и користат малку струја .

Можете да замрзнете производи, решетки, шницли, мисирки, кутии со хамбургери, патки или што и да посакате во вашиот замрзнувач. Совршено ако немате време за повеќе трудоинтензивнометоди на зачувување како конзервирање.

(Препорачувам замрзнувач од најмалку 7 – 8 кубни стапки за да можете да складирате барем неколку мисирки, кокошки и лавици со ребра. Ако добиете замрзнувач помал од неколку кубни метри – можеби ќе се разочарате од тоа колку малку волумен имавте за да најдам храна за да се сетам на денови кога имав бесплатна храна! зер. Овие денови - можете да купите замрзнувачи со пристојна големина на Амазон за многу евтини - плус многу од нив нудат бесплатна испорака. Победи/победи!

Исто така види: Како да се соберат лук без да се убие растението

Плус, ако сакате да рибите или да ловите, замрзнувачот во вашата гаража или подрум е совршеното место за складирање на вашиот улов.

Учествувајте во размената на шпајз

Колеги градинари, ако некогаш сте имале овошно дрво во цутот, знаете какво е чувството да ве преплави. Во мојот случај, тоа е јаболкница и сето тоа го пробав: сос од јаболка, путер од јаболка, торта од јаболка, јаболка, пита со јаболка, крцкави јаболка, чипс од јаболка - списокот продолжува!

Добијте малку повеќе разновидност со организирање журка во оставата, чајната кујна со неколку пријатели со различен трошок. На пример, би можел да заменам тегли со сос од јаболка за џем од јагоди или домашна салса или гранола. На крајот, секој треба да има по малку од сè - и сето тоа е домашно!

Купување храна за складирање во оставата, чајната кујна

Сите понекогаш треба да одиме во самопослуга! Но, она што ниеНе е потребно само да пристигнете во самопослуга без план и да потрошите повеќе отколку што сакавме на погрешна храна.

Значи, еве неколку совети како да го чувате вашиот шпајз со буџет:

 • Направете список пред да одите ! Правењето листа ви помага да избегнете одвлекување на вниманието. Исто така, ја минимизира можноста да заборавите нешто и да морате да се вратите назад.
 • Изберете ја храната што сакате да ја јадете , а не само храната што мислите дека треба да ја јадете. Ќе бидете помалку склони да нарачувате ако имате храна што ја сакате, а исто така ќе бидете помалку склони кон трошење на храната што ја сакате.
 • Фокусирајте се на целосна храна . Целата храна е разноврсна и обично е поевтина од преработената храна.
 • Купете состојки што се на продажба во самопослуга и канализирајте го вашиот внатрешен Железен готвач! Добивањето на евтини состојки може да биде и забавен начин за откривање нови рецепти, пробање различна храна и креативност во кујната.
 • Секогаш проверувајте ги вашите датуми кога купувате на големо. Дали знаевте дека зрната кафе истекува? Тоа го научив на потешкиот начин! Кафето со истечен рок има сериозно фанки вкус, пријатели.
 • Минимизирајте го отпадот од храна така што ќе им дадете приоритет на храната со долг рок на траење. Сувиот грав и житарки се одличен избор. Љубителите на грав, топло би препорачал да инвестираат во шпорет под притисок. Сувиот грав е значително поевтин од конзервираниот грав, а потребно е помалку од еден час да се направи грав когатие се под притисок.

Можете да се снабдите со основните полнила за оставата, чајната кујна на Амазон - или можете да ги посетите вашите омилени Trader Joe's или Aldi и да ги наполните! ggies

 • Конзервирано овошје
 • Шеќер
 • Брашно
 • Сос од домати
 • Маслиново масло
 • Флаширани гумени витамини
 • MREs – оброци подготвени за јадење!
 • <> размислете за вода!

  Колку долго може да издржи вашиот дом без вода ?

  Исто така види: 7 најдобри рецепти за ферментирани домати! Домашна DIY

  Полијте ја вашата оставата, чајната кујна со неколку литри вода. Барем! Исто така, размислете за пренослив систем за филтрирање или прочистување на водата.

  Никогаш не се знае!

  Предизвици во оставата, чајната кујна

  Воведете ја идејата за поретко купување на намирници со предизвик во оставата, чајната кујна! Одредено време (можеби еден месец) кога се обидувате да живеете од храната што веќе ја имате.

  Предизвиците во оставата, чајната кујна се забавен начин да го исчистите шкафот, да заштедите пари и да добиете чувство за тоа колку храна јадете во текот на еден месец.

  Пред да започнете предизвик во оставата, треба да земете внимателна проценка на есенцијалните состојки за неколку месеци, а потоа да се занимавате со купувањето дома.”

  Ако се чувствувате заглавени, апликациите како SuperCook препорачуваат илјадници рецепти врз основа на состојките што веќе ги имате во вашиот фрижидер.

  Буџетски совети заШпајз

  Стаклените тегли се една од најдобрите алатки за вашиот дом оставата, чајната кујна! Без разлика дали сакате да земете висока чаша вода - или да ги чувате преостанатите зеленчукови од вечерата, стаклени тегли! Стаклените тегли, исто така, можат да помогнат во складирањето на суви билки, кикиритки, супи, семки, чоколади и секако – сечкани јаболка, праски или јагоди од вашата градина.

  Дали градите оставата, чајната кујна без голем буџет? Следете ги овие совети за да можете да резервирате без да ги нарушите залихите.

  Експериментирајте со различни форми

  Многу намирници доаѓаат во различни форми, од кои некои ќе траат многу подолго од формата што ја користите.

  Целерот е добар пример. Рецептите за супи обично бараат свеж целер, но можете да ги замените семките од целер и целер во прав за задоволувачка замена, и тие имаат многу подолг рок на траење.

  Направете сами

  Некои намирници се најдобро домашни! Лебот е една од најевтините јадења за правење, но добар леб чини близу 5 долари во продавницата. Дома чини околу 75 центи да се направи леб.

  Сакам да правам неколку леба одеднаш, а потоа да ги замрзнувам исечените лебови. Кршиме парчиња леб колку што ни требаат. Тостерот може да ги одмрзне парчињата за околу една минута!

  Каква друга храна би можеле да направите сами? Преливи за салата? Сосови од домати? Џемови? Залиха за супа?

  Кога ја правите дома, имате и поголема контрола врз квалитетот наупотребени состојки. Така, вие ги контролирате количините на масти, сол и шеќер во вашите оброци. Тоа е исто така одличен метод за порибување на шпајзот со буџет!

  Заменски состојки

  Вашиот шпајз треба да има многу залихи за да можете лесно да го замените за кратко време!

  Ако ја разбирате целта на една состојка, на пример, можете да направите друга состојка, дури и да направите замена во рецептот, ggs често се користи во рецептите за мафини како средство за врзување за да се спречи распаѓање. Сепак, рендан јаболко, исто така, функционира како средство за врзување, и тоа е генијален додаток на тестото за мафини бидејќи сладоста на јаболкото исто така ви овозможува да го намалите шеќерот.

  Во овој случај, малото познавање на хемијата на храната може да биде извонредно ослободувачко.

  Основни суровини за оставата, es!
 • Чувајте различни групи на храна! (Зрна, овошје, зеленчук, месо.)
 • Не заборавајте на дехидраторот!
 • Заменете се и заменете се со пријателите!
 • Додајте неколку литри вода – за секој случај!
 • Ротирајте ги залихите – не дозволувајте да се расипе! Потребно е време за да се развие точно чувство за тоа колку храна јаде вашето семејство во дадено време, но добро снабденаоставата, чајната кујна е нешто со што треба да се гордееме - време е за славење! Многу е корисно да научите како да складирате оставата, чајната кујна со буџет!
 • Воспоставивте одличен начин да заштедите пари, да ја минимизирате потрошената храна и да бидете подготвени за сè.

  Се надеваме дека овој водич за оставата, чајната кујна го олеснува планирањето.

  Ако имате прашања или > <1 коментари за чорапите во домот - прочитајте ги уште еднаш советите за складирање

  >

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.