Како да се собере магдонос без да се убие растението? Пробајте го ова!

William Mason 12-10-2023
William Mason
ги на ладно и суво место. Подготвени се за следната година.

Бесплатни семиња со минимален напор - нема да добиете многу подобро од тоа!

Најдобрите семиња од магдонос за домашните градини

Магдоносот е една од првите билки што им препорачуваме на домашните и градинарите да почнат да растат.

Ако барате><1 што ви е омилено за одгледување на магдонос>

 • Семиња од магдонос со корен од Хамбург03:00 часот по Гринич
 • Преданија италијански семиња од магдоносќе израснат нови лисја. Ќе завршите со растение со многу голи стебла. И многу малку лисја!
 • Држете се да ги исечете надворешните стебла на растението магдонос и отстранете ги листовите кога ќе стигнете во кујната. Ќе уживате во многу посреќно растение од магдонос кое произведува бескрајни миризливи лисја цело лето!

  Направете сам градинарски комплет за чај со трева внатре или на отворено- и на елените не им се допаѓа.Добијте повеќе информации

  Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  20.07.2023 03:00 часот GMT
 • Италијански џиновски семиња од магдонос

  Градината со билки е една од најлесните работи за одгледување, а магдоносот одамна е омилен во кујната!

  Оваа мала билка со малку одржување ќе произведе изобилство прекрасни зелени листови, совршени за додавање вкус и мирис на вашите кулинарски задоволства.

  Повеќето градинари почетници и почетници започнуваат со билки - и тоа има добра причина! На овие неверојатно преслатки растенија им треба многу малку вештина за да растат, а вашите напори ќе бидат наградени со свежи вкусови за да ги користите во текот на целата година.

  И дури и ако ви недостасува простор, не дозволувајте тоа да ве спречи да одгледувате билки од магдонос! Билките ќе растат среќно на прозорецот во кујната или во најситните дворови.

  Но, штом ќе имате цветно растение магдонос, како да знаете кога да го берете? И кој е вистинскиот начин да се бере магдонос без да се убие растението?

  Ајде да погледнеме сè што треба да знаете за бербата на магдонос!

  Дали?

  Како да се бере магдонос

  Прво, да утврдиме што е магдонос! Сите ние користиме магдонос со години, без разлика дали во гроздови свеж од самопослуга или како мешавина со други сушени билки.

  Но, дали знаевте дека има повеќе од еден вид магдонос? Разбирањето на овие мали нијанси е скриениот клуч за правилно собирање на магдонос - особено ако сакате постојана жетва на магдонос што ќе трае!

  Да, тоа е точно! Значи, ако одгледувате магдонос во вашата градина, виеберете најмалку еднаш неделно. Ако земате мала жетва магдонос? Можеби ќе можете да земате лисја скоро секој ден. Обично – ако сè оди добро, очекувајте до четири берби магдонос.

  Како се бере магдонос без да се убие растението?

  Трикот за берење магдонос без да се убие растението е да се избегне берење нов и млад раст. Ако ги земете само постарите стебла, новото растение брзо ќе го заземе своето место, а растението ќе продолжи да истиснува нови ластари за берба подоцна.

  Магдоносот расте брзо. Дајте му шанса оставајќи го новото време за раст да созрее!

  Каде го сечете магдоносот?

  Најдобар начин за берење магдонос е со отсекување на цело стебло. Исечете блиску до основата и на листовите им дадете лесен начин јасно да го заземе новото ластарче.

  За да го одржите вашето растение магдонос среќно и напредно? Земете ги најголемите и најоддалечените стебла. Овие исто така ќе имаат најмногу лисја. Отсечете го стеблото со доверливи ножици и уживајте во прекрасниот мирис!

  Како ги собирате листовите од магдонос?

  Повеќето од нас ги користат листовите кога готват со магдонос, фрлајќи ги стеблата. Значи, дали постои начин да се земат само листовите од растението магдонос?

  Теоретски, може да се берат лисја директно од стеблата на растението магдонос, но вашето растение нема да ви се заблагодари за оваа стратегија.

  Причината за ова? Малку е веројатно дека стеблото нема да наиде на стрес при 'ртење на семето - и упатствата ги отстрануваат претпоставките од процесот на одгледување чај. Добивате и пелети од тресет кои ќе помогнат да се 'ртат семките од чајот на вашиот прозорец без врева.

  Секогаш велиме дека одгледувањето билки е најдобриот начин да ја започнете вашата градина . Ние, исто така, ветуваме дека нема ништо слично како да соберете грст свежи листови од билки од вашата градина и да сварите свежа шолја чај. Ве очекуваат билни награди и релаксација!

  Grow and Go исто така гарантира дека вашите семиња од чај ќе ртат. Или - ќе ви испратат свежа серија!

  Добијте повеќе информации Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас.

  Заклучок

  Магдоносот е една од нашите омилени биенални билки што лесно се одгледува! Најдоброто нешто во врска со магдоносот е што лесно се жнее. Можете да берете штом листовите изгледаат доволно големи - и можете да уживате во магдоносот свежо исечен или сушен!

  Магдоносот е една од нашите омилени билки за новите домаќини! Одлично е дури и ако немате многу простор или време за одгледување.

  Бербата на магдонос е исто така лесно - и простува. Расте и брзо се надополнува! Значи, ако сакате да правите песто, супи и салати со свежо парче магдонос, ќе имате многу да одите наоколу.

  Ви благодариме што прочитавте - и кажете ни дали имате добри совети за берба на магдонос. Или прашања!

  Имајте одличен ден!

  може да има едно од следново: Кадрав или француски магдонос наспроти рамнолисен или италијански магдонос

  Кадрав или француски магдонос

  Овој вид магдонос има цврсто свиткани листови со лесен, свеж вкус. Тоа е тип кој најчесто се користи за украсување. Растенијата од кадрава магдонос ќе достигнат просечни 8 до 14 инчи во височина.

  Равнолист или италијански магдонос

  Магдоносот со рамни листови има лут вкус и има небесен вкус во супи, тепсија и чорби. Овие растенија се многу повисоки, достигнувајќи височини од до три стапки .

  Исто така види: Дали на пајките им треба топлинска ламба

  За среќа, видот на растението магдонос што го имате не влијае на тоа како го собирате! (Толку.) Затоа, не паничете ако не можете да сфатите што сте донеле дома од продавница, бидејќи можеме да ви кажеме точно како да го соберете магдоносот без да го убиете растението.

  Како да ги соберете лисјата од магдонос

  Магдоносот е најдобар кога се користи како свежа билка. Кога се бере директно од градината, вкусот и вкусот на оваа билка се неверојатни, а ништо друго не може да се спореди!

  Кога користите магдонос како гарнир или состојка за готвење? Повеќето готвачи што ги знаеме ги користат листовите. Стеблата може да бидат значително цврсти и без вкус.

  Меѓутоа, ако се обидеме да ги собереме лисјата директно од растението, тоа ќе потрае засекогаш! Најлесен начин да се соберат листовите од магдонос е да се отсече стеблото што ги држи листовите и да се отстранат лиснатите делови откако ќе се вратите вокујна.

  Оваа техника на берба е исто така најдобриот начин да го одржите вашето растение магдонос среќно и здраво. Земањето цело стебло ќе го охрабри растението да исфрли гранка и ќе ви даде постојано обновлива залиха на листови од магдонос.

  Најважното нешто што треба да се запамети е да ги земете надворешните, подебели стебла - тие ќе ги имаат најголемите и најгустите лисја. Насочувањето на поголеми лисја дава простор за помлади ластари да растат кон внатрешноста на растението.

  Исто така види: Смешни изреки од растенија и градинарски цитати за среќниот Хоер Ако правилно го собирате магдоносот - можете да уживате до четири дарежливи жетви во текот на сезоната! Соберете го магдоносот наутро - откако росата ќе ги остави стеблата, пупките и листовите.

  Како да се бере, суши и складира магдоносот

  Магдоносот може да се суши во вашиот дехидратор или со помош на соларен систем за сушење.

  Листовите од магдонос може да се складираат и сушат, но со текот на времето ќе го изгубат вкусот. Вкусот на сувиот магдонос е многу понеинтензивен од неговиот свеж пандан, па можеби ќе треба да користите повеќе од него.

  Како што се приближува есента и вашето растение магдонос почнува да губи енергија, можете да ги исечете најдобрите стебла за кујната. Чувајте ги во чаша вода. Вашата награда ќе бидат свежи лисја неколку недели.

  Но, на крајот, што и да правите, ќе останете без свежи листови од магдонос. Но, без грижи! Одлично е да имате при рака сушен магдонос, па зошто да не се обидете сами да го исушите?

  Најдобро време да го направите ова е средината на летотокога вашето растение од магдонос е најпродуктивно. Земете колку што можете повеќе стебла - овие листови ќе се намалат до ништо штом ќе се исушат! Исушете ги со кој било од следниве методи:

  • Сушете го на воздух со закачување на мали гроздови на топло и суво место неколку недели
  • Користете го вашиот дехидратор за сушење магдонос или поставете систем за сушење на сонце сам сам
  • с. Ќе ви се допадне вкусот на свежо сушен магдонос. Тој е далеку супериорен од сè што можете да купите од продавница!

   Врвен совет - ако сакате да ја продолжите сезоната на растење на вашиот свеж магдонос, одгледајте малку во тенџере и преместете го во стаклена градина или во топлиот прозорец за зимата. Магдоносот во саксии може да продолжи да дава лисја и во зимските месеци!

   Сушењето на магдоносот е најлесниот дел од бербата! Во хартиена кеса фрлете грст сечкан магдонос. (Не користете пластична кеса!) Потоа - проверете ја хартиената кеса во вашиот фрижидер. По неколку недели - ќе имате ароматичен, богат и зелен насип од суви билки од магдонос!

   Како да се соберат семиња од магдонос

   Во овие несигурни времиња, заштедата на семиња е суштински дел од домувањето! Можеби нема да можеме да се потпреме на постојано снабдување со семиња во иднина, затоа сега е одлично време да научиме како да ги зачуваме нашите скапоцени семиња за следната година.

   Првото нешто што треба да се запамети е декамагдоносот нема да цвета додека растението не е во својата втора година. Значи, на крајот на првата година? Предлагаме да оставите неколку растенија од магдонос во земјата следната година. Нема да можете да собирате лисја од овие растенија. Но, вашите инсекти кои опрашуваат ќе го ценат цветното бифе што го обезбедуваат растенијата од магдонос!

   Кога берете семе од магдонос, треба внимателно да го изберете вашиот момент. Семињата се спремни за берба кога главите на семето се кафеави - ќе изгледаат целосно мртви!

   Ако ги берете прерано? Семето може да биде незрело и да не е целосно исушено. Предвремената берба значи дека нема добро да се складираат. И можеби нема да 'ртат кога ќе се посеат следната пролет.

   Проблемот со оставањето на семето предолго пред бербата е што може целосно да го пропуштите родот. Сувите семиња лесно паѓаат од главите на семето и ќе се распрснат на почвата околу растението. Ако сте среќни, некои од нив може да 'ртат ако птиците не дојдат до нив први!

   Најдобрата техника за успешно собирање на семето од магдонос е да ги ставите главите на семето во вреќа за дишење. Можете да користите голема хартиена кеса, или една од овие кеси за заштеда на семиња би функционирала совршено.

   Оставете ги главите на семето во кесата додека не се исушат - благо тресење одвреме-навреме ќе дозволи семето да падне од растението. Тогаш сè што треба да направите е да ги одделите вашите семиња од какви било растителни остатоци и да ги складирате годишна билка . Тие го берат магдоносот во првата година, а потоа го фрлаат растението за да посеат нови семиња следната година.

   Меѓутоа, ако имате простор, оставете малку магдонос да процвета. Нека оди на семе. На тој начин ќе привлечете корисни инсекти за опрашување во вашата градина. И, ако сте среќни, магдоносот ќе се сее самостојно, давајќи ви тековен циклус на нови растенија секоја година!

   Дали магдоносот повторно расте по сечењето?

   Магдоносот е една од оние неверојатни билки што продолжува да расте! Растенијата од магдонос повторно ќе растат нови лисја, дури и по голема жетва. Но, еве еден збор на претпазливост. Начинот на кој ќе го исечете растението масовно ќе влијае на брзината со која се опоравува! Малку грижа при бербата на магдонос ќе го одржи вашето растение здраво и среќно во текот на сезоната на растење.

   Како го избирате магдоносот за да продолжи да расте?

   Изберете ги постарите стебла и лисја за берба. Тоа е целта на играта за берење магдонос! Оставете ги младите и нежни лисја, така што тие ќе пораснат поголеми. Обезбедете време за растење на листовите од магдоносот на вашето бебе - и за неколку недели ќе забележите огромна добивка.

   Колку пати можете да го соберете магдоносот?

   Нема строго ограничување за бројот на пати кога можете да го соберете магдоносот. Бројот на жетви зависи од големината на вашата жетва и од тоа колку се поволни вашите услови за одгледување.

   Здравото растение магдонос може да толерира разумна големина на

 • William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.