Како да се одгледува шума со дива храна, градина за самодоволност

William Mason 12-10-2023
William Mason

Беше како сите мои Божиќи да дојдоа одеднаш, кога, пред неколку месеци, бабата на мојот сопруг се понуди да плати за овошни дрвја во вредност од 400 долари . Поминав цел ден прелистувајќи ги веб-страниците за расадници, истражувајќи ги сортите што се нудат и истражувајќи дали тие ќе растат овде. О, радост!

Факторот на студ беше голема работа. Немаме многу часови за ладење, но сепак сакам да одгледувам јаболка, круши, нектарини и слично. Генерално им требаат многу студени часови, па морав да ги најдам сортите со барања за „ниско студенило“.

Како и да е, ги нарачав моите овошни дрвја и тие пристигнаа една недела подоцна, искрено, беше речиси исто толку добро како и денот на мојата свадба. Гледате, мојот сон, долго време, беше да создадам шума за храна. Дива градина за јадење , неуредна џунгла од овошни дрвја, повеќегодишни, ползавци, винова лоза – сите растат луди, заплеткани, но ох толку корисни.

Можев да се вртам наоколу, никогаш да не треба да се вратам дома за ручек, само да искоцкам јагода овде, нектарина таму, и ох, грст пекани нема да залутат. Освежете го здивот за неколку листови нане, 2 листови Готу Кола затоа што, добро здравје! И јас би одел.

Бев на добар пат до двор од шумата за храна . Тогаш решивме да се преселиме. Беше тажно да се остават тие градини зад себе, но борбата траеше доволно долго. Почвата на старото место беше толку неверојатно тешка за работа, што требаше огроменколичество на подобрување пред да ги поттикне растенијата да растат.

Напорна работа е да се хранат градините...

Не се движевме само зад аголот, тоа би било премногу лесно, се преселивме 8 часа на север. Отидовме од сува, карпеста почва до најдобра земја со шеќерна трска. Богата, кафеава, глинеста почва. Зелени пасишта. Планини и горили во магла. (Тоа е кога има облаци низ планините, изгледа неверојатно!)

Погодете што правев изминатата година? Градиме градини! Добив шанса да почнам одново, овој пат со добри шанси и за успех. Оваа почва воопшто би растела сè, и добро би растела.

Ќе ве прошетам низ чекорите за создавање на една од овие шумски градини со дива храна за самодоволност, бидејќи секој треба да има една. Можете да го направите ова е најмалата од градините, и тоа во масовни размери.

Исто така види: 10 најдобри придружни растенија за артишок

Како да одгледувате шума со дива храна

1. Растение во Гроувс

Ова е спротивно на сè што некој некогаш ви кажал. Овошните дрвја треба да бидат оддалечени 4 m, свртени 70 степени север-северо-исток, со златни ленти врзани околу корените. Не! Тие не.

Засадете ги заедно. Дрвјата сакаат да растат заедно . Тие ќе создадат микроклима, која, за чудо, создава совршена средина за секое овошно дрво или растение за јадење што ќе го одберете да го засадите таму. Или, понекогаш тие самите избираат да растат таму, од семе.

Исто така види: Колку брзо може да трча кравата, точно?

Ќе откриете дека можете да растете растенија кои не сакаат студенило во прилично ладна клима . Тоа супер-тропско растение навистина може да успее, бидејќи е заштитено од другите. Љубителот на сенки ќе сака да биде заштитен со крошна на другите растенија околу него, а љубителот на сонцето ќе расте побрзо отколку што некогаш сте виделе.

Лук од лозата, чокото и грозјето се натпреваруваат за целосна покриеност на куќата за зеленчук

Садењето во насади создава конкуренција, а во растенијата тоа не е лошо. Самите дрвја ќе изберат дали ќе посегнат кон небото или ќе останат заштитени долу. Имав засадено смоква и бамбус веднаш еден до друг, и никогаш не сум видел раст како кај овие две.

Тие навистина имаа трка. Смоквата ќе пукаше нагоре, една нога над Бамбусот. Потоа, Бамбус, не сакајќи да дојде последен, испука една нога над сл. Во сиромашна почва, беше неверојатно да се види таков раст и целосно го потврди мојот див пристап во градинарството, во моите очи.

Идејата за шумичка е да се започне со најтврдите растенија, а вие да ги засадите само неколку метри една од друга. Потоа, откако малку ќе пораснат, ќе засадите помали или помалку издржливи растенија помеѓу нив. Засадете ползавци и планинари меѓу нив, за да можат да ги користат постоечките дрвја за поддршка. Никогаш повеќе не гради пергола!

Вашиот последен чекор се мелените покривки, едногодишните и билките со низок раст. Работи како јагоди,ѓумбир, стрела, нане, босилек, сладунец, рен и слично.

Прочитај повеќе!

    >Слоеви на шума за храна – растенија за качување
  • Слоеви на шума за храна – пермакултура на овошни дрвја

2. Корисни тревници

Мислам, сите ние го сакаме тревникот, децата го сакаат тревникот, кучињата… но секогаш има области со тревник што добро расте“. Или можеби не сте доволно приватни, токму на патот каде што не би седеле мирно и да ја читате вашата книга. Или оние стрмни падини каде косењето трева е ризична работа. Користете ги тие области за жетва !

Наместо тоа, засадете нане, особено во засенчени области. Засади го Pennyroyal - не, не можеш да го јадеш ова, но одлично е за отфрлање на болви во креветите на кучињата, во шкафовите за да ги чува другите бубачки подалеку. Заменете ја тревата за луцерн. Колку повеќе косите луцерн, толку станува поубав. Можете да исечете луцерн и да ги нахраните кокошките, коњите, кравите, козите, сите го сакаат. Можете да направите чај од луцерн.

Погледни ме, јас сум без болви!

Засади јагоди. Да, тие нема да ценат да бидат газени, иако можат да се справат со малку газење, но поставете некои отскочни камења со јагоди помеѓу и тие ќерастат убаво.

Одгледајте тревник од мајчина душица . Тревник без мајчина душица за цела вечност! Не само што мирисаат неверојатно кога ќе седнете на нив, туку може дури и да му помогнат на кучето да се ослободи од болви кога ќе се тркала врз него. За тревник од мајчина душица, барате тип на ничкум со ситни листови, а не сорти што стануваат дрвенести, како што прават многу кулинарски мајчини душички. Нешто како притаен мајчина душица, Thymus albus или Thymus minimus.

Тревниците од мајчина душица привлекуваат пчели, помагајќи ви да добиете повеќе плодови за жетва, а тие се отпорни на суша. И она што е добро, штом ќе пораснете 1 мајчина душица, можете брзо да растете повеќе бесплатно, од семиња или сечи! И двете се доволно лесни за постигнување.

3. Користете ги вашите огради

За самодоволна градина, се работи за користење на целиот простор што можете. Без потрошен простор . Имаме многу огради, како што имаат многу домашни. Очигледно, ќе ги користите оградите каде што добитокот и коњите не можат да стигнат до вашите јадења, освен ако не го одгледувате растението за нив (има некои одлични јастиви растенија за одгледување за животни!)

Кокошките го сакаат Arrowroot

Моите омилени растенија за јадење за одгледување на огради (не е страст да се одгледуваат). кос, слатки компири и грозје. Оградата за јадење е неверојатна, а вие користите структури што веќе сте ги изградиле, нема потреба да градите друга поддршка, заштедувајќи ресурси.

Други растенија завашата ограда:

  • Секаков вид качувачки грав , особено повеќегодишни гравчиња за качување. Тие ќе се појават сами од година во година.
  • Чилакајот . Овие се супер силни одгледувачи и брзо ќе покријат ограда. Нивните мали плодови имаат вкус на тиквички и тоа е моето омилено време за нивно собирање. Поголемите овошја не ми се омилени, но можеби ќе ви се допаднат во помфрит или чорби. Овошјето од чилакајот, според мое мислење, нема многу вкус сам по себе, но ќе го земе каков било вкус со кој ќе го готвите, што го прави доста разноврсен.
  • Хопс . За правење сопствено пиво, правење чај од хмељ или јадење млади ластари. Можете дури и да направите перници од нивните цвеќиња.
  • Бер и ес . Секоја форма на шумски плодови е одлична на оградите. Изберете оние кои не се шилести во областите каде што може да се четкате против него и ставете ги шилестите типови поназад.

4. Живи огради за јадење

Користете овошни дрвја за жива ограда, нема повеќе стандардни четинари! Користете борови ореви, авокадо, цитрусни дрвја, круши, путер од кикирики, фејои, сливи... Опциите се бесконечни. Исечете ги безмилосно за да станат високи и тесни, а не широки.

Овие огради за јадење ви даваат приватност, заштита од ветер, заштита од сонце и пристојна жетва за подигање.

5. Користете природно топли области

Можете да одгледувате сорти на овошни дрвја кои вообичаено не би растеле во вашата клима воприродно топли области во вашата градина. Ако имате куќа од тули, на пример, тулата држи топлина и ќе создаде топла микроклима за растенијата .

Можеби ќе можете да одгледувате банани таму; тие може да не растат во вашата клима нормално, но засадете ги блиску еден до друг во близина на ѕид од тули и ќе откриете дека тие работат прекрасно.

Можете да одгледувате одлични плодови во насади!

Истото важи и за карпестите патеки и големите карпи што можеби ги имате во вашата градина. Нашата фарма има куп камења долу, тие веќе беа таму кога се вселивме. Ноќе, поставете ја раката врз нив и ќе почувствувате дека сè уште испуштаат топлина!

Се надеваме дека овој напис ви дава инспирација за започнување на сопствена шума за дива храна и градина за самодоволност. Има вистинска предност за вашиот дом или градина!

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.