25 Smokin’ Hot Smokehouse Ideas

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Идеи и дизајни за чадници! Дали сакате да ја направите вашата сланина или да пушите лосос? Ако тоа ви звучи добро вам и на вашите љубители на вкус, потребна ви е димница! Цичарница во која можете да направите сами користејќи бесплатни планови и докажани дизајни и идеи за чадници.

Денес традиционалните методи на пушачи се попривлечни од кога било. Фанатиците на Smokehouse создаваат изненадувачки шум во кулинарскиот свет. Занаетчиските прехранбени производи за чадници добиваат иста почит како занаетчиските пива, домашните топли сосови и лебовите од кисело тесто!

Ајде да се справиме со она што го прави жешкото пушач за чад и кој дизајн најмногу ви одговара!

24 Идеи за чадници и планови за „направи сами“

Традиционалната пушаница ви помага да ги зачувате и вкусите месото, сирењата, зеленчукот и сосовите. Тие и даваат на храната продолжен рок на траење без ладење. Нашите омилени планови и идеи за чадници се имитираат класичен дизајн на пумници. Тие, исто така, ги подобруваат методите на ладно и топло пушење користејќи современи технологии.

Еве неколку од најдобрите планови и идеи за пушачи што ги најдовме - мислиме дека тие можат да помогнат ако никогаш не сте пушеле храна досега.

Одлично време!

1. „Направи сами“ планови за традиционална чадница од дрво или тула

Ги сакаме овие епски планови за димници од Универзитетот во Флорида. Плановите за чадници се стара школа и се објавени пред многу децении. Сепак, тие сè уште се едни од нашите омилени и често цитираниградба.

Иверицата е безбедна за употреба во апликации за ладно пушење, од риба до отсечено говедско месо, како што е прикажано од JoeandZachSurvival во оваа мала, електрична димница на рингла.

Погледнете ги плановите и изградбата овде.

18. Идеја за чадници сами за столарот

Се осмелуваме да кажеме дека многу домаќини не ги поседуваат столарските вештини за да ја реплицираат оваа цврста димница од D&S Farm. Тие се вешти столари! Но – ако имате продавница полна со играчки и ако сакате да ги користите, тогаш овој дизајн на димница е еден од вашите најдобри облози.

Ако сте страствен работник на дрво со продавница опремена со прецизни алати за сечење, ќе ви се допадне овој уреден дизајн на димница со користење на дрва од продавница, челично ложиште и пластична покривна покривка за покривање на дрвен покрив.

Гледајте ја градбата овде.

19. Идеја „Направи сами“ за пушач во внатрешен двор

Некои од нашите пријатели на домот се колнат дека пушачите од кедар произведуваат чадено месо со супериорен вкус. Не сме сигурни дали тоа е вистина. Но, ако е тоа? Потоа, еве една од нашите омилени пушачи сам од себе од Backwoods Tech.

Во ова видео, Backwoods Tech зема големи даски од кедар и ги сече во големина со помош на моторна пила и пила за маса за да создаде димница прикачена на голема дрвена маса. Идејата е да се лоцира привлечната креација на внатрешен двор!

Преземете ја идејата овде.

20. DIY јазик & засилувач; Groove Smokehouse

Јазик и жлеб дрва е аномилени во upcycling. И нема подобар нов дом за ова цврсто дрво од чадник. Овие планови за старомодна пумница вклучуваат дрвена граѓа и хардвер купена во продавница, плус стара електрична тава за пржење за да се генерира чад од дрвени чипови.

Плановите добијте ги овде.

21. Идеја за сам сам за чадници со помош на Вебер скара

Мислевме дека оваа идеја за сам за чадници од корисничкото име suthrngrllr на smokingmeatforums.com беше генијален удар. Ако имате резервна Вебер скара што не ја користите и куќиште за пушач, тогаш сте во бизнис! Проверете повеќе фотографии од нивната чадница DIY.

Ако имате Вебер скара во вашата шупа, зошто да не направите мала чадница и да го приклучите вашиот Вебер во неа за да ја испушите целата ваша омилена храна?

 • Искористете ја оваа идеја за да ја направите вашата практична пумница.
 • Проверете ја оваа слика за техниката на приклучување.

22. Направете сами евтини пушачи чекор-по-чекор

Jennifer Poindexter од Morning Chores објави упатство за чадници што лесно се следи. Цврстата чадница користи под од пепел и има бетонски под. Инструкциите се исто така лесни за следење. Пушењето изгледа совршено за пушење домашно свинско месо, живина, сирење и други добрите сами.

Можно е да се изгради соодветна куќа за чад со минимални вештини за сам да се направи со користење на дрвена граѓа и хардвер од продавница, користејќи го овој чекор-по-чекор водич од morningchores.com.

Планот вклучува употреба на боја и челикпокриви.

 • Секогаш внимавајте бојата да биде само на надворешноста на димницата.
 • Никогаш не користете галванизиран метален покрив, лавици или завртки за да изградите димница.

Следете ги упатствата овде.

Исто така види: 9 најдобри бак ножеви за EDC, лов и опстанок

23. Планови за сам по себе за пушач со плакар од пропан

Не заборавајте на оваа легендарна пумница „Направи сами“ објавена на блогот Successful Farming Agriculture.com. Дизајнот е на Камерон Фаустман од Катедрата за наука за животни на Универзитетот во Конектикат и Алтон Блоџет од Катедрата за земјоделство во Конектикат. Идеално е ако сакате мини пушач со многу внатрешен простор за чадено пилешко, свинско месо или ребра. Ние го сакаме дизајнот на димницата е економичен и максимално го користи внатрешниот простор.

Еве уште еден едноставен план за „направи сам“ за изградба на основна пумница користејќи дрвена граѓа купена во продавница, благодарение на agriculture.com.

Едноставниот дизајн на плакарот прицврстен на гареж или камен темелник ќе му даде на вашата пумница стабилна платформа.

 • Предупредување : Планот предлага да користите галванизирани завртки - Немојте! -Користете завртки од месинг или нерѓосувачки челик наместо тоа.
 • Користете проширен челик за лавици за пушење.

Преземете ги плановите овде.

24. Планови за класична повеќенаменска пушачка куќа за сам по себе

Овој класичен план за димница со дрвена рамка вклучува материјали и димензии врз основа на првиот план од нашата листа, со детали за поставеноста набетонски основи и сидро завртки за рамката.

 • Овие планови за чадници овозможуваат топло и ладно пушење .

Дизајнот на ложиштето вклучува отвор на горниот дел од кутијата. Кога ќе се отвори, служи како шпорет за зовриена вода или готвење храна .

Преземете ги плановите овде.

25. Објаснета идејата за занаетчиски чадници и методите за пушење „Направи сам“

Еве една од нашите омилени презентации за изградба на чадник во дворот за вашиот двор или фарма. Гледајте ги Patryk, Meredith и Rocco од Living Web Farms кои прикажуваат како работат пушачите, барањата за пушачи и како да се готви со чад. Тие, исто така, детално ви ја прикажуваат нивната чадница „направи сам“.

Нашиот список на идеи за пушачи сам го завршуваме со мастер клас за ладно пушење и ефективен дизајн на пушачи од Living Web Farms.

 • Научете ги основите на методите и практиките на пушачите.
 • Дознајте за дизајнот на димницата и како функционира чадот во пумницата што можете сами да ја направите.

Гледајте го мастер класот овде.

Најдобри идеи за чадници и планови за сам да се направи – ЧПП

Можеби ќе имате прашања кога го планирате вашиот совршен дизајн на димница во дворот. Така, составивме листа на популарни прашања за печење на скара и чадници сами. Се надеваме дека овие одговори ќе ви помогнат да ја направите вашата пумница попријатна. И лесно да се изгради!

Кои се придобивките од пушач?

Пушењето храна во пушач ја зачувува. Исто така, ароматизира (сезони) месо, риба,зеленчук, сирења, овошје, сосови, пијалоци и зачини.

Какви температури и се потребни на пушачите?

Ладното пушење во пушач не го готви месото. Ладното пушење само го зачинува и го зачувува на температури помеѓу 60°F и 100°F. Топлото пушење во пушач готви и ароматизира месо на температури од 160°F до 185°F.

Исто така види: Можете ли да јадете петел? Дали машките кокошки се јадат?

Секогаш знајте ги оптималните внатрешни температури на топло чаденото месо за да постигнете најдобри резултати. Користете термометри за да ги измерите внатрешните температури на чадникот и месото кое се чади.

Кое дрво е најдобро за пушење храна во пушач?

Најдобрите шуми за готвење во огништето за чадници се видовите на овошје и јаткасти плодови како јаболко, пекан, хикори, цреша, евла и мескин. Никогаш не пушете храна со четинарско дрво, вклучувајќи бор, кедар, чемпрес, брест и црвено дрво. Смолите и пареите можат да бидат токсични за луѓето.

Можам ли да користам галванизиран челик во чадници?

Поцинкуваниот метал не е идеален во пумница. Поцинкуваниот челик содржи цинк, кој кога се загрева над 392°F, ослободува токсини. Токсините продираат во храната. Пушниците ретко достигнуваат температури над 300°F. Но – побезбедно е да се избегнува употреба на галванизирани производи во зградата и да се користи димница.

Што ви е потребно за пушач?

За да изградите димница, ќе ви требаат алатки за обработка на дрво и ѕидање, граѓа, бетон, тули, блокови од пепел,клинци, завртки и шарки. Може да се бара и челичен покрив и челична ложиште. Решетките, куките за месо и производи и соодветните дрвени чипови или пелети за пушење се исто така од витално значење.

Какво месо можете да пушите за 4 часа?

Топло чадени во димница, тенки парчиња месо и риба ќе бидат подготвени за јадење за помалку од четири часа. Популарните јадења вклучуваат пушени ребра за скара, свински рифови, чадена пастрмка, пилешки крилца и јагнешко месо.

Како да изградам мала димна куќа во двор?

Најлесен начин да се изгради мала чадница во двор е да се изгради дрвена кутија во која чад може да се вбризгува или генерира од сад за чад во нејзините граници. Употребата на дрвени чипови или пелети за пушење на електричен шпорет или пропан се лесни начини за создавање чад за пушач во двор.

Дали на пушачите му е потребна вентилација?

На пушачницата му е потребна вентилација за да го снабдува огнот со кислород и да го издувува чадот од димницата за да се избегне прекумерно пушење производи. Прилагодливиот отвор на ложиштето помага во регулирањето на топлината и производството на чад, додека отворите на димницата помагаат да се контролираат температурите на чадот и готвењето.

Како ја контролирате топлината во пушач?

Топлината во пумницата може да се контролира со:

1. Управување со температурата на огнот со додавање дрва или задушување на огнот.

2. Проветрување на димницата со отворање на отвори и врата.

3. Спуштање или подигање на пропанотпоставување.

4. Намалување или зголемување на поставките на електричната плоча за готвење.

5. Инсталирајте два термометри.

Како функционира старомодна пушачница?

Старомодна пушач користи ладен и топол чад од дрво за да го вкуси, готви и зачува месото, рибата и живината. Огништето или огнената јама близу или во димницата создава чад од дрво што тлее, кое се крева за да навлезе и да ја зачини храната во пумницата во текот на неколку часа.

Какво дрво користите за пушач?

Најдобрите дрва што се користат за изградба на пумница ги вклучуваат повеќето видови нетретирана граѓа и иверица. Дрвото обработено под притисок содржи хемикалии и треба да се избегнува, како и дрвото од палета обработено со метил бромид (означено со MB на палетата).

Колку долго може да го чувате месото во чадница? Денес, големите парчиња месо можат да поминат до четири дена ладно пушење во пушач. Откако ќе се пушат, месото мора да се чува во фрижидер за да се усогласат со прописите за безбедност на храната. Колку е жешко во пушачницата?

Дамалата никогаш не треба да достигне температури над 250°F. Температурата на добро управувана пумница ќе се движи од 60°F до околу 185°F. Температурите варираат во зависност од тоа дали операцијата е апликација за ладен или топол чад.

Можам ли да го користам мојот пушач во барака?

Можно еда пушите месо во барака со помош на пушач за скара. Но, мора да се осигурате дека нема хемиски производи во бараката и дека бараката е направена од нетретирани природни материјали.

Како да направите стара пушачка куќа?

За да изградите автентична стара чадница, подигнете дрвена шупа без прозорци користејќи необработена граѓа. Поставете пожарна јама во центарот на подот и поставете оџак низ покривот. Заштитете ги сите вентилациони отвори за да ги заштитите животните. Поставете ја пунџата со челични лавици и куки.

Што можете да направите во пушач?

Димналиште што користи ладен чад ќе направи чадена сланина, колбаси, риба, месо, сирење, овошје, зеленчук, варени јајца, сосови, чоколадо, зачини, билки и пијалоци. Топол чад во пушач прави гради, пилешко на скара, свинско ребра, свинско месо, чадена шунка, чадена мисирка, чадено лово и чадено јагне.

Дали изолирате пушаница?

Запечатете ги сите неназначени патишта за бегство за чадот да има оптимална контрола на процесот на испуштање. Постигнувањето на контролирани температури е исто така од витално значење за успешно пушење, правејќи ја изолацијата и вентилацијата на димницата критични фактори на дизајнот.

Целосно чадена

Одлична работа во изградбата на пушач? Можете да експериментирате со многу различни видови храна, создавајќи егзотични вкусови што може да ги произведе само вашата пумница. Тоа е точно! Зачадувањето во чадници е уникатно, слично како убаво вино.

Со овие лесни идеи и планови за чадници, можете да ја започнете вашата авантура во пумницата во парчиња со големина на залак, учејќи додека одите. И еј, ако пушењето се чувствува како чист пекол (што нема), секогаш можете да ја претворите пушаницата во барака за алати!

Среќно пушење!

домашни дизајни за чадници на интернет. Идејата за димница во дворот вклучува листа на потребни предмети и нацрти.

За вештиот градител, овие планови од Универзитетот во Флорида датираат од 1960-тите. Тие обезбедуваат мерења и списоци на материјали за изградба на чадници од дрво и од тули.

 • Цичарницата 8'x6'x8' е многу за топло пушење или ладно пушење. Плус, ќе имате автентичен традиционален простор за прошетка за да ги создадете вашите пушени специјалитети.

Преземете ги плановите овде.

2. Направете сами идеја за мала посветена пушачка куќа за ладен чад

Еве една одлична идеја за ладен пушач од The ​​Grass-fed. Тие користат Smokemiester генератор на чад. Совршено е за сланина и други вкусни производи од свинско месо.

Ако сакате пренослива дрвена чадница од ладен чад, погледнете ја оваа идеја од The ​​Grass-fed - дизајн во стил на дрвен плакар со надворешен генератор на чад за кој не е потребен електричен погон или пропан за да ја заврши својата работа.

 • Можете да пушите сè, од сланина до сирења до зеленчук со овој дизајн.

<4 Погледнете како се добива.

Направете сами идеја за нео-класична пушачка куќа Еве го нашиот омилен план за пушачи во дворот ако сакате убави пушачи! Цезар од Outdoors Living покажува како создале одличен пушач за нивниот начин на живот надвор од мрежата. Резултатот изгледа совршено и воведува бескрајни можности за пушење и јадење.

Ништо не бидувагрубо исечена граѓа за создавање на рустикална чадница од заднина. Романскиот шумар (и домаќин) Цезар Мачидон храбро ја докажува таа поента.

Користејќи ја својата моторна пила и доверливите столарски алатки, Цезар изградил чадница од даска и летва во неокласичен стил со ложиште. Само билет за топло и ладно пушење и сесии за конзервирање месо на отворено!

Преземете ја идејата овде.

4. Направете сами идеја за пушач од дрво и бетон

Оваа прекрасна и функционална димница од Tim Farmer започнува со цементни блокови. Тие цементни тули служат како цврста основа за цврста чадница од дрво. Чадот што се испушта од домашната димница изгледа мазно! Се обложуваме дека ќе биде совршено за чадник.

Со основните вештини за сам на себе, можете да изградите првокласна димница користејќи истурен бетон, гарнитури, огноотпорни тули и дрвени штици, исто како онаа од Tim Farmer's Country Kitchen.

 • Дизајнот го користи популарниот продолжен огревно дрво за да се создаде.

  5. „Направете сам“ Smokehouse Idea with a Repurposed Steel Barrel Firebox

  Square One Farms објави одличен туторијал за ладно пушач. Воведот зборуваше за чадното сирење – наше омилено. Значи бевме закачени! Шпоретот има функција за ладен пушач и за топол пушач. Не ви требаат фенси материјали за овој дизајн на пушач. Изграден е со користење на црвен даб, бел даб игареж блокови.

  За да создадете постојан проток на ладен чад во димницата, поставете го ложиштето на повеќе од 10' подалеку како што направи Square One Farms, користејќи пренаменет барабан од 55 галони и челик за шпорет.

  Со подконструкција од бетон и гареж, дрвена кутија за чад горе и барака за огревно дрво, оваа рустикална идеја за димница ја покажува привлечноста и придобивките од доработката на дрвото со јапонско изгореници Shou Sugi Ban.

  Преземете ја идејата овде.

  6. „Направете сами планови за чадник во градината

  Еве уште една одлична домашна пушачка куќа од Deep South. Ние ја сакаме дрвената странична плоча за редење дрво пред пушењето. Тие имаат дури и висечки корпи за цвеќе за да ги спречат да се судрат со пушачот што ќе го направите сами. Го сакаме нивното внимание на деталите!

  Само затоа што пуши многу, не значи дека пумницата треба да се префрли во дворот! Создадете класична димница со прикачено зеленило што создава погодност за сјајно списание, како ова на Deep South .

  • Оваа епска димница собира дождовница од својот покрив за да нахрани разни растенија што ја красат фино изработената структура.

  Гледајте ја серијата чекор-по-чекор за изградба овде.

  7. „Направи сам“ планови за едноставна куќарка за чадници на ридови

  Проверете ја оваа минијатурна чадница „Направи сами“ од My Little Crafts. Цичарницата е совршена ако немате многу материјали, голем двор или раскошен буџет. Во пумницата има и каменпечка за да ви помогне да ги загреете вашите различни деликатеси за чадници.

  Блоковите од пепел, дрвото, цементот, каменот и стариот челичен барабан работат заедно за да создадат функционална и убава димница со покрив што покрива огревно дрво или работна маса. Тоа е прекрасен дизајн направен од My Little Crafts.

  Видеото покажува колку е лесно да се направи пунџа со евтини материјали и ограничени вештини.

  Преземете ги плановите овде.

  Прочитајте повеќе!

  • Како да изградите камени печки и печки за опстанок на отворено
  • Најдобро дрво за ребра за пушење [9 опции што ќе ве натераат толку гладни!]
  • Скара за огноотпорни блокови од гареж – DIY Совети за Epices! за $5

  8. Идеја „Направете сами“ за пушач од палети од дрво

  Има неколку причини зошто ја сакаме оваа димница во двор од „Направи сам проекти“. Прво - тоа е пумница за палети. Сакаме да го пренаменуваме стариот материјал што не го користиме. И второ – го изградија со мал буџет – потрошија помалку од 100 долари. Знаеме дека домаќините се повредуваат за пари овие денови. Овој дизајн на штедлив пушач може да помогне!

  Дрвените палети за испорака се користат за многу проекти на отворено, затоа што често можете да ги добиете бесплатно. Дали можете да изградите пумница користејќи палети? Да, можеш, но треба да внимаваш каков тип на палета користиш, како што тоа го правеа и DIY Projects.

  Можете да направите едноставна, евтина димница користејќи дрво од палети без хемиски третман, наместо сушено во печка.

  • Користете алуминиумска фолија за обложување на внатрешноста на кутијата за чад и алуминиумска обвивка за покривот.
  • Избегнувајте палети означени со MB – што значи метилбромид.

  Преземете ја идејата овде.

  9. Работилницата за метални работилници „Направи си минијатурна класична пушачка куќа сам“ направи одлична „сами си“ димница за пушење риба. Малата кутија за гориво изгледа неверојатно ефикасно!

  Дали сте со буџет и сакате автентични зачини за чадници во вашето месо, риба и зеленчук? Потоа пробајте ја оваа едноставна, пренослива идеја за чадници од сам по себе од Metal Works Workshop.

  Мала ложиште (од челик) напојува челична цевка, која се впушта во челична ногарка, 100% природна дрвена кутија за чад со отстранлив капак за лесен пристап до внатрешноста на димницата. Уредно!

  Преземете ја идејата овде.

  10. Направете сами идеја за ладна пушачка во стилот на плакарот

  Ана Вајт изгради огромен пушач кој изгледа како плакар! Тоа е едноставно, но елегантно. Внатрешниот дизајн е раскошен и простран. Се чини дека е совршено за пушење риба, свинско месо, сланина, живина или други производи од месо.

  Оваа идеја за димница од Ана Вајт е елегантна и лесна за правење. Тоа е дизајн со двоен плакар со надворешно метално ложиште за зачини за ладен чад за сите ваши омилени сурова храна.

  • Користете мека иверица и природно необработено дрво.
  • Поставете робусни шарки и рачка на вратата за издржливост.

  Погледнете ја конструкцијата овде.

  11. Направете сами пушачка куќа од кедар

  Сакаме големипушачи, па споделуваме уште една! First Paw Media има една од најубавите прошетки за чадници. Нивниот сам пушач во дворот е импресивен. Нивните внатрешни решетки за скара и лавици за мисирки изгледаат како сон за употреба. Совршено е за месо за ладно пушење. Исто така, може да се загрее цевките за топло пушење.

  Подната чадница ви дава повеќе простор да пушите повеќе добри работи, како овој пример на Алјаска, направен од грубо исечен кедар на железнички врски со алуминиумски покрив.

  • Пропан горилник се позиционира во внатрешноста на чадникот за ладно пушење лосос.
  • Прежалката може да се намести на месо од топло дим како што се ребра, пилешки крилца и гради.
  • Резервоарот за пропан се наоѓа надвор од колибата.

  Преземете ги плановите овде.

  12. Направете сами „Сидар“ и „Синдер во двор за чадник“

  Го најдовме овој прилагоден пушач за месо од Ник на Форумите за пушење месо преку блогот LittleThings. Се одликува со црна цевка за шпорет, цврсти блокови од пепел и кедрово дрво. Има многу простор за пушачи за пушење колбаси, пилешко или риба, плус масивна решетка за складирање огревно дрво. Совршено!

  Сакате едноставна, евтина пушачка куќа која ги следи сите традиционални принципи за пушење? Потоа пробајте ја оваа идеја за чадници „Направи сами“ од Littlethings.com, каде што суровиот кедар, гарежните блокови и циглите се комбинираат за да создадат шармантна ладна и топла пумница во дворот.

  • Кедарот има антигабични својства, па затоа е супериздржлив.

  Овадизајнот има 100% дрвен покрив и барака за огревно дрво. Изгледа прекрасно!

  Преземете ги плановите овде.

  13. „Направете сами“ идеја за пушач од тули и челик

  Еве уште еден минијатурен ладен или топол пушач идеален за вашиот двор или градина. Погледнете како Том од Heritage Craft покажува како функционира за ладно и топло пушење.

  Добро изградената чадница од тули и малтер ќе трае со генерации и нема да бара многу одржување, како оваа во ОК, изградена од Том Грин од Heritage Craft.

  Откако ќе постави бетонска основа, Том поставува тули за да создаде мала градина за чадници со челична врата и сад за пожар/јаглен во внатрешноста на чадникот.

  Погледнете ја идејата овде.

  14. Направете сам чадник од гареж

  Еве! Совршен пример за цврст домашен пушач. Забележете ја цврстата камена основа од пепел. Тоа не е најпространиот пушач што „направи сами“. Но – во внатрешноста има полици за готвење за вашата сланина, месо, риба или нашето омилено, чадено сирење.

  Ако можете да поставите бетонска плоча, нема да имате проблем да ја направите оваа едноставна чадница од гареж. Изграден е од Џек од сите занаети, без цевки, заварување или граѓа.

  • Два блока од пепел обезбедуваат вентилација за ложиштето и димницата.
  • Оџак на челичен покрив исцрпува чад.

  Погледнете ја изградбата овде.

  15. Направете сами пушачка куќа со кедар ќерамиди

  Off-Grid with Jake and Nicole објави една од најпознатитесеопфатни упатства за пушачи сам. Тие го користат дрвото од Даглас Крзно како ѕидови за чадници и пепелниците како основа. Изгледа рустично и рурално.

  Нема да верувате што можете да постигнете со моторна пила и елементарни вештини за сам на себе. А димницата е одличен начин да ги развиете вашите градежни вештини без да го загрозувате вашиот буџет, како што покажа Off Grid со Џејк и Никол.

  Дизајнот го следи чадилникот со дизајн на шумиште , но Џејк демонстрира како користи кедрови плочи со моторна пила за да ги обеси ѕидовите и покривот на димницата, природна !

  Проверете ја идејата овде.

  16. Идеја „Направете сами“ за пушач од пропан со стандардни табли

  Оваа пумница во дворот е со средна големина, едноставна и цврста. Исто така, има многу убавини за чадници и располага со подлога од пепел, два горилници за греење, лавици за пушење месо, мерач на температура и покрив од иверица.

  Вашата локална продавница за хардвер ќе има сè што ви е потребно за да ја направите оваа симпатична димница од пропан со Outdoor DIY користејќи блокови од пепел, 2x4s, 2x6s, иверица и негалванизиран хардвер.

  Погледнете ја изградбата овде.

  17. „Направете сами планови за пушач од говедско месо“

  Џо и Зак изградија мала димна куќа во дворот совршена за пушење шмуга, риба и месо. Ги ценевме прилагодливите приклучоци за пушење и дигиталниот термометар. Упатството исто така споделува нацрти од иверица и совети за

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.