Како да се собере копар без да се убие растението

William Mason 12-10-2023
William Mason
неколку недели пред последниот мраз, на длабочина од околу ¼ инчи (6,5 mm). Ако ги засадите семките од копар премногу длабоко, тие нема да никнат бидејќи им е потребна сончева светлина за да започнете.

Копар никнува за 10 до 14 дена . Првата жетва можете да ја планирате за околу осум недели .

Копар ужива да се наводнува добро и доследно, без поместување помеѓу влажниот и сувиот период на натопување (затоа претпочита добро исцедена почва). Растенијата за копар кои добиваат премалку вода нема да растат добро, или може да завртуваат.

Растенија кои се премногу наводнувани или добиваат премногу сенка може да станат слаби и флопи, да бараат поддршка и да станат поподложни на габични заболувања како што е прашкаста мувла.

Нашиот изборБукет од наследство Семиња од копар

Како да се собере копар без да се убие растението! Копарот е една од омилените ароматични билки ширум светот - и со добра причина. Ова многу миризливо и нежно растение совршено ќе зачини многу од вашите омилени јадења за домашна подготовка. Од јадења со месо до варен грашок до домашно тофу – копарот ќе го направи сето тоа подобро.

Исто така, домашните кисели краставички, тартар сос и салата од цацики се незамисливи без копар! За да ги подобрите работите, не мора да се мачите за да добиете копар - копарот е совршено лесен за одгледување во вашата градина или дури и во балконски контејнери.

Но, можеби не сте биле сигурни како да го соберете копарот без да го убиете самото растение. На крајот на краиштата, копарот се состои од листови од копар, а токму листовите ви се потребни за да ја зачините вашата храна. Ако се прашувавте како го жнеете и чувате копарот, тоа е она што ќе го опфатиме во оваа статија – детално!

Продолжете да читате за да дознаете како правилно да ги исечете листовите од копар, како да берете семе од копар и што можете да направите за да ги направите вашите растенија копари бујни и долготрајни.

Но, прво, дозволете ми да ве запознаам со оваа фантастична билка и како да ја одгледувате без стрес!

Што е копар?

Копарот е една од нашите омилени билки Apiaceae. Копарот обично достигнува два стапки висок и може да расте во затворени простории ако обезбедите најмалку4-5 часа светлина дневно. Вкусен е и во сосови и сендвичи кога се собира свеж!

Копар екопар за да бидете долго време среќни и задоволни вас и растенијата.

Дали имате дополнителни совети за одгледување и берба на копар без да го убиете?

Не срамете се - сакаме да слушаме со вас! Сè уште не оставајте, проверете ги овие одлични статии:

едногодишно тревно растение кое може да порасне до 40–60 cm (16–24 in) високо. (И копарот понекогаш може да порасне и повисок.) Се карактеризира со тенки стебла опремени со поделени и многу нежни, пердувести лисја. Токму овие лисја го заработија копарот своето место во градините.

Многу мирисна и со посебен вкус, копарот е добро позната ароматична билка уште од античко време. Најраниот навестување за уникатното место на копарот во човечката култура доаѓа од повеќе од 3.400 години старата гробница на египетскиот фараон Аменхотеп II, каде што имало сушени остатоци од растението!

Свежиот копар е вкусен! Сепак, не се работи само за вкусот. Копарот е богат со некои есенцијални хранливи материи, вклучувајќи витамин Ц, манган и витамин А.

ПС: Ако барате семки од копар во помали количини, тогаш кликнете овде за да земете мали пакувања од грама - совршено за почеток без преголема врева.

Како да одгледувате копар е многу приспособливо растение

Единствените две работи што не може да ги поднесе се мразот и продорната сенка . Копарот најдобро ќе расте во умерени клими, во градинарски области каде што е полно сонце и има добро исцедена и малку кисела почва.

Копарот може да се одгледува и во поголеми контејнери, иако големината на садот може да го ограничи растот на растението. Бидејќи копарот не се пресадува добро, тој обично се одгледува од семе.

Засади ги семките од копар во рана пролет,многу градинари почетници може да бидат нервозни поради сечење на растенијата за кои вредно работеле да ги одгледуваат. На крајот на краиштата, тие сега се како вашите бебиња.

Знам точно како се чувствуваш. Сум бил таму!

Еве ги нашите омилени методи!

1. Сецкан копар (но не повеќе од ⅓)

Најчестиот и наједноставниот начин за берење копар е да ги исечете листовите со пар остри ножици. Редовните ножици за хартија ќе направат, но поудобно и уредно е да се работи со мали градинарски ножици.

Можете да ја планирате вашата прва жетва на копар по околу 6-8 недели кога растението ќе има најмалку пет цели лисја.

Златното правило е да не се соберат повеќе од ⅓ од растението, за да може да закрепне и да не ја изгуби својата виталност. Некои извори велат дека ½ е исто така во ред, но една третина е безбедната страна.

Совршено време за берба на копар е кога цветовите почнуваат да цветаат. По бербата, копарот брзо го губи вкусот, но обично останува свеж неколку недели ако се чува во фрижидер.

Ги обожавам зелените градинарски ножици со микро врв. Тие брзо работат на вашата берба на копар и ја имаат вистинската големина за кроење без напор! Купете ги овде на Амазон и заглавете бесплатна испорака - исто така, прочитајте ги рецензиите - тие се одлични!

Каде го сечете копарот при бербата?

Кога ги собирате целите лисја, исечете го стеблото што е можно поблиску до основата без да ги оштетите другите делови на растението.

2. штипкањеКопар

Шипењето копар можеби не е совет од книгата, но тоа е она што многу луѓе го прават во реалноста.

Бидејќи понекогаш, едноставно е погодно - на пример, кога брзате и сакате веднаш да отсечете неколку листови за да ги додадете во оброкот.

Можете да ги стегнете помладите, понежни стебла меѓу ноктот и прстот.

Употребата на ножици е сепак подобра, поудобна и побезбедна за растението, но користењето на ноктот сепак е многу подобро отколку да се обидувате да го откинете или откинете листот. Тие дејства може да резултираат со оштетување.

О, и не обидувајте се да ги штипнете подебелите стебла. Може непотребно да ги повреди и вашиот копар и вашите нокти.

Прочитај повеќе – Одредени компири наспроти неодредени компири – Која е разликата?

3. Сечење само совети за листови од копар

Ако ви треба само мала количина листови од копар за да го зачините вашиот оброк, сосема е прифатливо да извадите само неколку пердувести врвови.

Можете да ги исечете врвовите на листовите од копар дури и ако претходно сте го собрале вашето растение - но погрижете се да ги исечете врвовите на листовите умерено!

Критично е да знаете дека не го правите вашето растение пообемно со бербата само на врвовите. Само отстранувањето на целиот лист со стеблото ќе го поттикне растот на грмушките.

4. Берба на копар во големи размери

Можеби ќе сакате да соберете позначајни количини копар за продажба на пазарот на фармерот или како подарок.

Можете да го направите тоа со неколку (или многу) големи растенија. На тој начин, сè уште можете да соберете доволни количини без да убиете некое од растенијата.

Само запомнете го правилото ⅓ (или ½, ако сте спремни да ризикувате малку).

5. Берба на семе од копар

Семето од копар има одличен вкус и тие се одлични за готвење! Ако сакате, семето на копар лесно се сее директно во вашата градинарска почва. Копарот расте брзо, па можете да ги зашеметите вашите жетви ако планирате соодветно.

Технички гледано, растението копар што оди во сеење не е целосно мртво, но сигурно е на чекање за смрт. Животниот циклус на копарот завршува со сеење бидејќи растението ја постигна својата животна мисија - да се размножува.

Меѓутоа, сè уште сакам да ја покривам жетвата на семето од копар бидејќи семките се користат и во подготовка на храна, најпознато за зачинување кисели краставички.

Исто така, можеби ќе сакате да чувате малку семки од копар за следната вегетативна сезона.

Копарот ги формира своите жолти цветни кластери на врвовите на прилично долгите стебленца, така што ќе треба да му дозволите на „мајката копра“ да има простор. Би ве советувал да одгледувате посебно, неизчистено растение за производство на семиња за да добиете најдобар принос.

Кога семките се готови, стануваат златно кафеави и тешки. На растението нема да останат лисја. Отсечете ја главата од семето со пар остри градинарски ножици.

Потоа фрлете ги главите од семиња во хартиена кеса или, уште подобро, закачете ги надвор надолу во вашиотомилено место за сушење билки со добра циркулација на воздухот и ставете лист хартија под главите на семето.

Семињата ќе паднат и ќе слетаат на листот хартија, за да можете лесно да ги пренесете до организаторот на семето. Семките од копар, откако ќе се исушат, најдобро се чуваат во херметички контејнер на ладно и темно место.

Подготовка на конечната жетва на копарот

Копарот е еден од нашите омилени зачини за мариноване краставици - а исто така е совршен ако сакате сенф или зачинет стек. Копар свеж од жетвата, исто така, може да помогне во сезоната на лосос, ориз, градинарски зеленчук, пилешко или хамбургер.

Бидејќи копарот не е повеќегодишен, ќе сакате целосно да го соберете (да, убијте го, пипајте!) на крајот од сезоната на растење.

Два временски настани може да доведат до крај на сезоната на растење на копарите.

Првиот е сигурен, а тоа е мразот . Мразот несомнено ќе го убие растението и ќе ги направи неговите лисја неупотребливи.

Значи, подобро е да го соберете наместо да го оставите мразот!

Вториот настан може да биде жештината на летото. Тоа ќе ги натера вашите растенија да престанат да произведуваат нови зеленило и завртки.

Кога тоа ќе се случи не е толку лесно да се предвиди.

Оптималната температура на растење за копар е околу 70°F (21°C) . Сè погоре е игра на допир-и-оди помеѓу вашиот копар и времето.

Ако сакате да го соберете целиот копар одеднаш, најдобриот момент за да добиете целосен мириса вкусот е кога растението се подготвува да цвета, а цветните пупки штотуку се формирале (погрижете се тие да се уште ситни во моментот на бербата).

Исто така види: 6 најдобри комплети за фарма за црви и компостери за неверојатен градинарски компост

Кога го собирате целиот копар, ги отсекувате сите листови до основата и убаво ги сортирате, а потоа ги чувате, сушите или замрзнувате.

Проверете дали сте овозможиле некои растенија да одат на сеење и повторно да засадат следната година.

Зошто редовно да го берете вашето растение за копар? 4 добри причини!

Бербата на копарот на почетокот изгледа како премногу работа.

Сепак, еве ја фаќањето (не грижете се, тоа е добра вест). Како што се испостави, најдоброто нешто што можете да го направите за вашиот копар е да го исечете и да го берете умерено!

Еве ги сите предности на повремено берење на дел од листовите на вашето растение.

1. Го продолжувате животот и сезоната на берба на вашиот копар

Копарот е монокарпична билка, што значи дека умира по цветањето и сеидбата. Што и да правите, по цветањето - тоа е тоа.

Со бербата на вашиот копар повремено, го одложувате цветањето, ефикасно продолжувајќи го животот на вашето растение спречувајќи го да се сее.

Дури и ако не планирате да го соберете вашето растение копар, погрижете се да ги штипнете сите цветни пупки што ќе се појават.

2. Вие го правите вашиот копар поквалитетен

Бидејќи копарот е природно високо, разгрането растение, многу луѓе се прашуваат како растете копар со грмушки.

Иако со кастрење копар, ќе го направите вашиотрастението е потенко на краток рок, долгорочно го правите растот поеннергичен и побушлив.

Доколку сакате да имате густ, свеж раст на копарот, можете да го направите прилично редовното берење.

3. Ја продолжувате висококвалитетната фаза на билката.

Друг витален факт за цветањето на копарот е следниот. Штом цветовите целосно се развијат, листовите ќе станат горчливи и помалку ароматични.

Рабриката сега ја истура целата енергија во репродукција преку формирање на семиња наместо да ги задоволува вашите пупки за вкус.

4. Стигнувате да ги зачините работите!

Оваа е бесмислена.

Исто така види: Како да се изгради надвор од мрежа кабина на буџет

Што ќе правите со сите бујни, миризливи лисја од копар што штотуку сте ги изкроиле?

Точно е - ќе ги јадете!

Па, можеби не веднаш, но ќе ги користите во јадења кои ќе имаат подобар вкус од кога било досега. Во секој случај, можете да уживате во плодовите (или поточно, билките) на вашиот труд.

Вкусен копар во текот на целата сезона

Копарот е вреден додаток во секоја гурманска градина и кујна.

Лесно за одгледување дома и полн со вкус и витамини, копарот има речиси волшебна способност да го направи вашиот вкус божествен!

Друга предност на одгледувањето копар е тоа што ако го кроите на правилен начин, ги одржувате вашите растенија бујни, плус добивате вкусни свежи лисја во текот на целата сезона.

Се надевам дека оваа статија ќе ви помогне да научите како да растете добро.

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.