Како да се собере босилек без да се убие растението

William Mason 12-10-2023
William Mason

Содржина

Домашниот босилек е една од моите омилени билки што ми помага да ги зачинам пицата, тестенините, пестото и домашниот сос од шпагети! Но, како да ги соберете и исечете лисјата од босилек без да го убиете растението, и како да ги соберете лисјата од босилек за најдобри вкусови?

Исто така, дали знаевте дека ако ги собирате листовите босилек на правилен начин , тоа го прави вашето растение босилек поцврсто и поцврсто?

Во оваа статија ќе ве научиме како да го берете и исечете босилекот без да го убиете растението за да можете постојано да уживате во оваа вкусна (и миризлива) билка. Ќе споделам и некои од моите најдобри совети за одгледување босилек, плус моите омилени рецепти за песто.

Како да се бере босилек без да се убие растението

Босилекот е мојата најпрепорачлива билка за новите градинари! Лесно е да се одгледува босилек од семе и расте неверојатно брзо. Најдоброто сепак, лесно е да се одржи во живот - дури и кога постојано собирате свежи листови од босилек.

Учењето како да се бере и да се исече босилек без да се убие растението не е премногу незгодно се додека знаете кои лисја да ги берете и кои да оставите (намерна игра на зборови).

За да го соберете босилекот без да го убиете, треба да ги соберете само најгорните лисја од зрело растение. Кога го исечете босилекот, извадете го повеќе од 5% пред да оставите може да цвета.

Секогаш е најдобро да се одберат помладите, највкусните лисја од босилек од врвот на растението. Овиекупување и полесно да се соберат ако користите свој. Можете да набавите свежи ореви на фармерскиот пазар и сами да ги излупете. Лупењето на боровите ореви е, добро, вежба за фрустрација!

 • Citrus . Покрај тоа, во традиционалното песто тие користат сок од лимон. Но, јас имам клучна липа која расте пред вратата! Од вас зависи, но ми се допаѓа вкусот на лиметата со пестото. Можете да користите лимони. Имам тенденција да цедам 2-3 клучни лимети во пестото, но се разбира, можете да користите повеќе!
 • Масло (и вода) . Еве го трошењето калории! Наместо да користам само масло, мешам ¼ чаша екстра девствено маслиново масло со ¼ до ¼ чаша вода. Ако имате чисто маслиново масло, не се мачете. Потребно ви е екстра девствено маслиново масло - тоа е нештата со вкус!
 • Сол и бибер. За моето нискокалорично веганско песто, ова е највиталниот дел. Без сирење и со помалку маслиново масло, може да биде малку благ. Солта и биберот му даваат вкус што го прави толку вкусен. Додадете најмалку ¼ лажичка сол за дадените количини - или повеќе по вкус. Со бибер, најдобро е свежо мелено, а јас имам тенденција да ја вртам мелницата десет пати. Многу е пиперка!
 • Василиј . За овој рецепт ќе ви требаат десет до дванаесет гранчиња босилек, што е околу една чаша листови босилек. Излупете ги листовите, но не мора да бидете многу внимателни. На пример, ако на крајот има дел со еден куп мали листови и амало или деликатно стебло, можете да го фрлите целото во блендер или во процесор за храна. Само чувајте ги дрвенестите стебла, бидејќи се цврсти, џвакани и горчливи.
 • Ако не одгледувате ореви, проверете го вашиот омилен пазар на производи - свежите вкусови се вредни за работа. Дури и пиперките растат изобилно овде, вклучително и во некои паркови покрај патиштата во Калифорнија.

  Ако не сакате да добиете ништо во продавницата, треба да бидете некаде каде што ќе можете да одгледувате маслинки и да имате пристап до објект каде што можете да го исцедите вашето маслиново масло - што не е лесно, но е можно!

  Подготвување на вашето песто

  Има толку многу вкусни начини да јадете песто! Пробајте малку на сендвич со мисирка, сирење, краставица и зелена салата. Или – потопете неколку свежи домашни лебници во мала порција песто лук. Да молам!

  За овој чекор, се плашам дека ќе ви треба струја и блендер или процесор за храна за да го создадете вашето пире од босилек. Јас користам NutriBullet.

  Фрлете сè во чашата вака:

  1. Најпрвин ги ставам оревите, а потоа листовите, така што листовите се најблиску до сечилото кога ќе го превртите наопаку. Ова им помага на оревите да ги туркаат залутаните лисја во сечилото на блендерот.
  2. Ислејте ја водата. Накратко изблендирајте. Аконе се меша пристојно, додадете го маслото. Ако сè уште не се измеша, тогаш посипете повеќе течност во смесата или протресете да се смести - и измешајте!
  3. Откако ќе се измеша, блендирајте на медиум 30-60 секунди . И voilà: песто! Додуша, извлекувањето на сето тоа од контејнерот може да биде најтешкиот дел. Ми треба гумена шпатула и многу трпение. Среќно!

  Сега, ако имате премногу песто на раката, имам неколку дополнителни совети.

  Можете да ставите дополнително песто во сад за коцки мраз и да го замрзнете за да направите коцки за зачини! Потоа, можете да ги фрлите овие мали коцки песто во вашите сосови за тестенини, врз пица, на тост со лук или во супи за вкусен излив на вкус.

  Најдобри рецепти за песто од босилек

  Измешајте ги состојките во блендер или сад за мешање за солено песто. Можете исто така да одите во старата школа и да користите малтер и толчник - мојот омилен уред за мешање билки.

  Ако сте сериозни во врска со бербата на босилек и одржувањето на вашето растение босилек, потребни ви се повеќе рецепти за песто!

  Ова се најдобрите рецепти за песто што би можеле да ги најдеме откако ќе ги пребараме нашите омилени кулинарски архиви. Се надеваме дека овие рецепти за песто ќе ви послужат добро:

  • Италијанско песто ала трапанезе
  • песто од врвот од морков
  • песто од авокадо босилек
  • песто од босилек
  • песто од орев
  • песто од орев
  • песто од спанаќ Песто од домати
  • песто од билки лук
  • класичен босилекПесто
  • Песто за замрзнувач

  2. Користете дехидриран или сув босилек како зачини

  Еден од најдобрите начини да го користите босилекот, особено при крајот на сезоната на берба, е да го исушите и згмечите за подоцнежна употреба.

  За да ги исушите листовите од босилек откако ќе ги соберете, сè што треба да направите е:

  1. Соберете малку босилек, држејќи дел од стеблата закачени.
  2. Исплакнете го свежиот босилек за да ги отстраните оние што ги навлегувале или нечистотијата.
  3. Постојат три начини да се дехидрира босилекот. За да го користите методот на закачување, закачете го босилекот наопаку за основата на неговото стебло на суво, темно, добро проветрено место. За да го користите методот на сушење на воздух, ставете го на плех со хартиена крпа неколку недели за да се исуши. Алтернативно, можете да користите дехидратор за храна за да го забрзате процесот.
  4. Потоа, откако листовите ќе станат многу крцкави, сомелете ги во блендер, процесор за храна или малтер и толчник.
  5. Затворете ја билката во прав во херметички затворен сад или тегла и чувајте ја на темно, ладно место до една година. Сакам да го ставам босилекот во рециклирана стаклена тегла за зачини.

  Зачувувањето на босилекот може да ви заштеди пари, а истовремено да ви даде одличен зачин кој трае со месеци.

  Мојот омилен начин да јадам сув босилек е да го измешам со маслиново масло и во него да го потопувам мојот домашен леб од кисело тесто. Вкусно!

  3. Додадете босилек и стебла во чорбата и маринадите

  Не ги фрлајте стеблата од босилек во ѓубре! Ти можешкористете ги за вкус на пилешка или говедска супа. Или, користете ги за да ја наполните и вкусите вашата мисирка за Денот на благодарноста! Во најмала рака - користете стебла од босилек за компост. Фотографија од Џејн Софија Струтерс.

  Можете да користите кој било дел од растението босилек како зачин, дури и ако тоа не се слатките помлади листови! Стеблата на босилекот и постарите или исушените лисја им даваат на супата и маринадата малку горчлив, сложен и ароматичен вкус што се разнежни!

  Можете и да додадете стебла од босилек во водата со тестенини за да им дадете на вашите обични тестенини неверојатен вкус на босилек.

  Исто така види: 11 најдобри градинарски колички за 2023 година

  4. Надополнете ги вашите омилени јадења со лисја од босилек

  Салатата Капресе лесно се прави кога имате свеж босилек дома! Плус, тоа е супер здраво и вегетаријанско.

  Листовите босилек се добри за многу повеќе отколку како едноставно зачинување или состојка во пестото! Вкусни се како што се.

  Целите листови можете да ги ставите на пица, во салати, во помфрит, како замена за зелена салата (или додаток) во сендвичи и многу повеќе. Затоа, посипете неколку листови над оризот, пробајте малку во вашите тако и посипете неколку на врвот на стек! Можностите се бескрајни.

  Завршни мисли

  Значи, накратко, еве како да го исечете и берете босилекот без да го убиете растението:

  • Жежете го босилекот само кога е зрел и никогаш не земајте повеќе од 50% од листовите
  • Земете ги најгорните лисја, кои ги добија најгорните лисја, кои ги добивате повеќе од слаткиот вкус<1 типоследен пат

  Ако ги следите овие чекори и го заштитувате вашето растение од студот, не би требало да имате проблем да го одржувате босилекот жив. Но, на крајот на краиштата, можеби имате толку многу босилек што не знаете што да правите со него! Се надевам дека овие рецепти ќе ви помогнат во тоа.

  Забавно е и да експериментирате со вашите домашни состојки за песто! Каков свеж градинарски (и вкусен) зеленчук би можеле да пробате да го измешате? Експериментирајте додека не го најдете совршениот вкус на песто што вие и вашето семејство го сакате!

  Ви благодариме многу што ја прочитавте оваа статија!

  Ако имате прашања - или совети за берба на босилек, ве молиме споделете ги во коментарите подолу.

  Повеќе за Градинарството и одгледувањето билки и засилувач; Зеленчук:

  помалите, посветли зелени листови се најсочните лисја на растението и имаат најсладок вкус.

  И босилекот станува полут по цветањето на растението, затоа берете што можете пред да процвета.

  Сега кога разговаравме за основите, ајде да навлеземе во деталите. Еве неколку работи што можеби би сакале да ги земете во предвид при бербата на вашето растение босилек, ако не сакате да го убиете:

  Колку години треба да има растението босилек пред да ги берете лисјата?

  Освен ако не се обидувате да добиете микрозелени, почекајте растенијата од босилек да станат убави и да созреат пред да ги соберете нивните лисја. Младите растенија од босилек може да умрат или да се заразат ако берете лисја од нив прерано.

  Тајмингот е важен при бербата на босилек.

  Растението босилек мора да биде здраво и зрело пред да започнете со берење лисја од него. Општо земено, треба да биде најмалку шест или седум инчи висок пред вашата прва жетва.

  Ако берете од вас растение босилек што е премногу младо, тоа може да умре. На растенијата им се потребни лисјата за да генерираат енергија; ако ги земеме пред растението да созрее, можеби никогаш нема да достигне зрелост.

  Плус, младите растенија се ранливи на штетници и болести. Кога ги земаме нивните лисја, оставаме мала рана што може да внесе инсекти или инфекции на младото растение.

  Значи, на крајот на краиштата, трпението е клучно кога учите да го исечете босилекот без да го убиете растението.

  Ако се грижите за вашето растениево своите помлади месеци, ќе биде доволно силен и робустен за брзо да произведува лисја и да се бори против инфекциите штом ќе достигне зрелост. Потоа, подоцна, може да очекувате здрав раст и неделна жетва!

  Колку босилек можам да соберам без да го убијам растението?

  Кога ќе барате некои од тие вкусни, миризливи лисја, примамливо е да ги земете омилените ножици и да го извадите целото стебло. Сепак, трикот со босилекот - и редовното берење босилек - е да ја ограничите жетвата само на најгорните лисја!

  Ако сте премногу алчни за време на почетната берба на босилекот, растението може да има проблем да се врати и да продолжи да произведува нови лисја од босилек. Затоа е од суштинско значење да го собирате вашето растение босилек бавно во текот на неколку недели.

  Затоа, за да го соберете и исечете босилекот без да го убиете растението, исечете го само над првите четири или пет лисја . На тој начин, вашето растение босилек ќе израсне и ќе има доволно зелени лисја за да расте.

  Каде го сечете босилекот при бербата?

  Листовите босилек треба да ги берете само на самиот врв на растението. Оставањето на зрелите лисја може да му помогне на вашето растение да продолжи да расте, а помладите листови во секој случај имаат подобар вкус.

  Иако редовното кастрење е одлична практика кога одгледувате босилек, никогаш не треба да отстранувате повеќе од половина од вашето растение босилек истовремено.

  За да го исечете босилекот без да го убиете растението, отсечете го само горниот деледна третина од стеблата . Единствен исклучок од ова правило е ако вашата вегетативна сезона брзо завршува. Во тој случај, жетва по волја!

  Сепак, ако имате неколку недели или повеќе време на растење - берете го вашето растение босилек полека. На тој начин, промовирате подебело, погусто растение босилек и дозволувате основата на растението да продолжи да формира нови листови.

  Покрај тоа што ќе ги исечете најгорните лисја од босилек, можете да ги штипнете стеблата за да промовирате подебело, погусто растение босилек.

  Сепак, бидејќи босилекот е едногодишно растение, ќе има цело време за берба. Можете да ги отсечете сите стебла од босилек веднаш штом го очекувате првиот зимски мраз. Ако во овој момент не ги исечете стеблата на босилекот, растението ќе умре и нема да има многу убав вкус после тоа.

  Колку пати можете да го соберете босилекот?

  Откако ќе ги соберете лисјата од босилек, ќе сакате да ги исечете растенијата еднаш на секои 7 до 10 дена. Вашето растение босилек ќе произведува приближно една чаша босилек неделно. Значи, ако имате мал дел од растенијата босилек, очекувајте редовно огромно снабдување со лисја!

  Редовното берење не ви дава само многу босилек за јадење. Исто така, им помага на растенијата од босилек да растат поголеми, погусти и побрзо. Значи, излезете таму и исечете ги најгорните лисја онолку често колку што сакате.

  Забележав дека босилекот почнува да расте енергично кога температурата ќе достигне околу 75степени .

  Значи, ако живеете во топла клима, вашиот босилек може да расте уште побрзо. Или, ако живеете во студена клима - босилекот може да расте побавно.

  Затоа, не секогаш постои лесен временски рок за тоа колку често можете да го исечете босилекот без да го убиете растението. Само оставете барем 50% од растението да расте и треба да отскокне.

  Можете ли да изберете босилек откако ќе процвета?

  Цветовите на босилекот се прилично убави, но се знак дека вашето растение се пензионира за сезоната. Босилекот цути само кога растението е подготвено да произведе семиња, по што растението ќе умре. Ако ги исечете овие пупки, растението босилек најверојатно ќе продолжи да расте.

  Има уште една работа што треба да се запамети за тоа како да се исече босилек без да се убие растението.

  Ако чекате премногу долго за да го соберете босилекот, тој ќе почне да цвета. Босилекот цвета само неколку недели пред растението да умре, а ако процвета, листовите ќе престанат да растат и ќе станат горчливи. Сепак, можете да ги соберете и јадете и цветовите и лисјата на босилекот откако ќе почне да цвета.

  Иако цветовите од босилек се јадат, вкусот е малку горчлив, а на многу градинари не им се допаѓаат.

  Затоа, за да го одржите растението живо и вкусно, исечете ги малите цветови што пукаат од стебленцата на вашиот босилек веднаш штом ќе ги забележите. Отстранувањето на цвеќето треба да ви даде повеќе време да ги соберете младите, свежи лисја.

  Како да одгледувате босилек заНајголема жетва

  Босилекот е моќна (а сепак вкусна!) годишна билка која е одличен додаток на безброј солени јадења, од вкусните медитерански омилени до индиските и тајландските. Има долга историја да се користи како арома, а неговата употреба е забележана дури и во Стариот Египет.

  Босилекот расте во повеќето клими, а луѓето дури се обидуваат да го одгледуваат во вселената!

  Како и многу ароматични билки, босилекот е член на семејството нане. Некои од неговите најблиски роднини вклучуваат рузмарин, жалфија, лаванда, па дури и коча!

  И, спротивно на она што може да го очекувате од насловот, босилекот (како нане) е тешко да се убие! Штом растението босилек ќе созрее, можете да соберете грст лисја без да го убиете растението. Тие ќе растат веднаш - често како хидра, никнува две стебла каде што ќе исечете едно!

  Меѓутоа, босилекот не е само една од оние работи што можете да ги засадите, а потоа да ги игнорирате шест недели, враќајќи се на распродажбата. Растенијата од босилек бараат одредено одржување.

  Изградете ги цвеќињата од босилек

  Оваа билка сака да цвета - многу! Сепак, важно е да се отсечат цветните пупки. Одете во градот на неа.

  Ако му дозволите на растението босилек да цвета и да се сее, тоа ќе внесе помалку енергија во листовите, создавајќи ретка фабрика со лисја кои не се ни приближно миризливи како што би можеле да бидат.

  Но, што ако веќе сте го запоставиле вашето растение босилек и штотуку го читате ова сега? Што ако и вие сте деновидоцна? Никогаш не плашете се. Босилекот со цвеќиња не е отровен! Сакам да ги ставам во мојата омилена вазна покрај прозорецот. Или можете да ги користите цвеќињата како гарнир за јадење.

  Дајте му на вашето растение босилек многу сончева светлина

  Ако сакате да го исечете или берете вашиот босилек без да го убиете растението, треба да бидете сигурни дека тој е среќен во неговата околина. На босилекот му треба многу силна сончева светлина за да напредува.

  Растенијата не растат толку брзо кога немаат доволно сончева светлина. Значи, ако сакате вашето растение босилек да даде најголема можна жетва, не заборавајте да најдете сончево место за да расте.

  На босилекот му треба шест до осум часа силна индиректна сончева светлина дневно за да остане енергичен и здрав. Сепак, може да има корист од неколку часа директна сончева светлина, особено наутро и навечер кога сонцето не е премногу интензивно.

  Семки од босилек за садење домашни градинарски билки - Пакет од 5 разновидни билки тајландски, лимон, цимет, сладок и темен опал семки од босилек 10,95 $

  Овој разновиден пакет семиња вклучува цимет, лимон, опал, сладок и тајландски сорти на босилек! 023 01:51 по GMT

  Заштитете го вашето растение босилек од ниски температури

  Поголемиот дел од времето, она што го убива ова моќно растение е студот - конкретно, мразот. Василијот воопшто не сака студено време.

  Мразот може да наштети дури и добро воспоставени растенија од босилек. Значи, ако живеете на настинкаклима, особено внимавајте на вашите садници. Босилекот не се користи во Северна Европа или Канада и можеби ќе треба да живее во климатски контролирана област, како што е внатре или во стаклена градина, кога се одгледува во постудени клими.

  За да го заштитите босилекот од студот, одгледувајте го во затворен простор во мало саксија покрај вашиот прозорец. Откако ќе се воспостави, можете да го пресадите во поголем контејнер надвор и да се подготвите за вкусно лето.

  Можно е и да се одржи босилекот жив во текот на зимата ако го преместите растението на сончево место во затворен простор за време на постудените месеци.

  Како да го користите босилекот по бербата

  Штом ќе најдете рецепт за песто од босилек што ви се допаѓа, нема остаток од босилек! Обидете се да додадете песто во обвивка или сендвич за масивна инјекција на вкус. Или, послужете заедно со запржен стек за да ги натерате вашите вкусови да танцуваат како диви.

  Босилекот е една од најразновидните билки таму. Функционира како вкусно лиснато зелено и ароматично зачинување кое може да се додаде на се - од десерт до појадок. Сè уште не најдов храна што не се комбинира со босилек.

  Сепак, имам неколку омилени начини да ги користам лисјата од босилек откако ќе ги соберам од растението и би сакал да ги споделам со вас:

  1. Направете малку песто од свеж босилек

  Полнењето на вашиот блендер со 1 шолја босилек може да ви изгледа како премногу! Но, вашето растение босилек може да произведе околу 1 чаша босилек неделно штом ќе започне. Значи – најдете добар рецепт за песто што виељубов! Фотографија од Џејн Софија Струтерс.

  Растението босилек е толку плодно што ќе добиете многу повеќе, освен ако не готвите со него секоја вечер.

  Пестото е одличен начин да го користите босилекот. И има огромни предности:

  • Се чува многу подолго од свежиот босилек.
  • Суровиот е.
  • Можете да го додадете на речиси сè.

  Значи, еве го мојот нискокалоричен, вегански начин на лекување на овој медитерански вкусен 1legansto2222> сок работи за песто. Без сомнение! Но, мешањето на мал грст или неколку парчиња свеж цитрус додава свежина (и супстанција) на вашето песто што не можете да ја добиете на друго место. Клучни лимес рок! Фотографија од Џејн Софија Струтерс.

  Пестото е генерално мрсно, висококалорично јадење со маслиново масло и сирење. Па, јас сум веган, па нема сирење, ве молам! И, внимавам на мојата тежина.

  Овој рецепт е мој обид да биде растителен и малку поскржав со калориите! Но, се надевам, подеднакво вкусна како и полномасната, сештојадна верзија!

  Состојките се прилично едноставни. Имате цитрус (јас сакам лимета), основа од јаткасти плодови (јас користам ореви), екстра девствено маслиново масло, малку вода како замена за масло со нула јаглени хидрати, сол, бибер и, се разбира, многу босилек.

  Исто така види: 19 од најдобрите рецепти за домашен сируп од бозел
  • Ореви . За дадените количини, користам ¼ шолја ореви - околу 5-6 јаткасти плодови доколку самите ги лупете. Традиционалното песто користи борови ореви, но јас сакам ореви. Тие се поевтини ако сте

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.