Како да зачинете тава од леано железо со масло од авокадо

William Mason 21-08-2023
William Mason

Содржина

Кога ќе ја добиете првата тава од леано железо, ќе треба да ја зачините - но што воопшто значи тоа и како го правите тоа? Зошто треба да користите масло од авокадо за да ја зачините тавата од леано железо, и што ќе се случи ако не го користите? И што е со сета таа маст?

Тавите и тавите од леано железо постојат одсекогаш, но јас само сега скокнам на бродот.

Мојот сопруг неодамна ме убеди да се префрлам од (токсични!) нелепливи тави на леано железо. Не мислев дека ќе уживам во готвењето со мојата тава од леано железо. Мислам, тежи еден тон!

Сепак, ветив дека ќе се потрудам, па почнав да работам и научив како да ја чистам и зачинувам мојата тава од леано железо со масло од авокадо.

За да ја зачините тавата од леано железо со масло од авокадо, ќе ви треба масло, садови за готвење од леано железо и топлина. Загревањето на вистинското масло во чиста тава од леано железо ќе го направи нелеплив и водоотпорен. Секогаш кога ќе готвите со него, тој ќе стане уште помалку леплив, што ќе ви овозможи да ја одржувате тавата само со користење.

Значи, ајде да навлеземе во деталите и да разговараме како да исчистиме и зачиниме тава од леано железо со масло од авокадо и некои други масла. Ќе ве научам што да барате во маслата за зачинување на леано железо и ќе ве прошетам низ чекорите. Потоа, ќе ви кажам што да не правите со леано железо за да можете да ги одржувате садовите за готвење чисти, нелепливи и сјајни.

Зачинување на мојата тава од леано железо со масло од авокадо

Еднаш конечно се согласив да се префрлам на леано железо одво“ пред да почнете да гребете премногу силно. Користете метален прибор многу внимателно или наместо тоа изберете силикон или дрво.

4. Користење на сапун во вашата тава од леано железо

Ниту еден сапун никогаш не треба да се приближи до вашата тава од леано железо. Можете да го исплакнете под топла вода, да го исчистите или избришете, но никогаш не добивајте сапун во близина.

Некои експерти се колнат дека солта е најдоброто средство за чистење на леано железо . Да, едноставна, евтина сол.

Само посипете малку сол во тавата со леано железо за да ја користите, а потоа исчистете како и обично. Добро исплакнете, и вашата тава ќе биде беспрекорна и ќе го задржи зачинот.

Има и други фанки идеи! Можеби би сакале да користите исечен компир со сол за да ја исчистите тавата или растворот со сол + маснотии на Алтон Браун? Проверете:

„HuffPost предлага да користите и сол и исечен компир за чистење на тавата. А WideOpenEats користи и сол и добар чистач за пошта за да ја отстрани заглавената храна. Во една тема на Reddit, Алтон Браун е цитиран како вели дека користи сол плус малку маснотии за да ја исчисти тавата.“

Често поставувани прашања (ЧПП) За зачинувањето на леано железо

Додека учев да ја зачинувам мојата тава од леано железо, имав многу прашања. Значи, ако сè уште не сте сигурни како, зошто и кога да го зачините вашето леано железо, овие одговори може да ви помогнат:

Можете ли да го зачините лиеното железо со масло од авокадо?

Можете да го зачините леано железото со масло од авокадо. Маслото од авокадо е најдоброто масло за зачинување на леано железо и јаглероден челик како негоима многу висока точка на чад. Исто така, има многу незаситени масти, што создава издржлив, водоотпорен слој за зачини.

Кога треба да зачинувате леано железо?

Тавата или садовите за готвење од леано железо треба да ги зачините околу двапати годишно, но можеби ќе треба да го правите тоа почесто. Ако пеглата почнува да изгледа досадно или покажува знаци на 'рѓа, треба повторно да ја зачинете што е можно поскоро. Исто така, треба повторно да зачинете секогаш кога користите сапун на површината.

Колку долго се зачинува леано железо?

Леано железо треба да зачинете во рерна, на шпорет или на оган околу еден час. Овозможувањето на маслата да добијат многу жешки резултира со потрајни зачини. Покрај тоа, загревањето на маслото подолго време ќе ги убие бактериите, ќе ја изгори храната и прашината и ќе го дехидрира металот за подолготрајна тава.

Како можете да препознаете дали леано железо е зачинето?

Можете да откриете дали леано железо е зачинето ако готвите јајце во околу една лажица масло. Ако јајцето се залепи за тавата, треба повторно да го зачинете. Добро зачинетите тави треба да бидат сјајни, темно црни и да немаат 'рѓа.

Можете ли да уништите тава од леано железо?

Можете да ја уништите тавата од леано железо со пукање. Садовите од леано железо можат да ви траат повеќе од цел живот ако се грижите за нив, но не можете да поправите пукнатина на површината. Пукнатините само ќе се прошират додека ја користите тавата и ќе ја скршите целата тава. Можеби ќе ви треба ново леано железо ако има пукнатинатвојата.

Завршни размислувања

Да научите сè за зачинување на тавите од леано железо и најдобрите масла за употреба беше прилично авантура и само ме натера да ги ценам повеќе.

Сега кога знам дека сакам да готвам со леано железо, имам око на Викторија тава или Ложа. Ако имате искуство со овие, дозволете ми да знам. Би сакал вашите сознанија!

Повеќе читање за готвење и јадење:

 • Како да печете костени на отворен оган [чекор по чекор]
 • Примитивен пушач DIY – Како да пушите месо во дивината
нелеплив, мојот сопруг ми ја подари оваа стара тава од леано железо што ја најде надолу. Беше грдо, рѓосано ,и имаше скршена дрвена рачка.

Значи, му реков дека нема шанси да готвам со тоа . „Но, тоа е бесплатно! тој рече. Да, тој сака зделка.

Излегува дека сум бил премногу избрзан. По неколку часа, тој се врати со оваа грда стара тава и зборува за трансформација ! Изгледаше сосема ново. Па, знаете, во секој случај, многу понов отколку порано.

Погледнете!

Леле, убаво тавче од леано железо!“

Прилично уредно, а? Ништо не се држи до тоа. Ни јајца, ни сланина, ни палачинки.

Излегува дека сакам да готвам со тава од леано железо! Не можам да го подигнам, но исто така не се ниша на шпоретот. Топло е насекаде во тавата, не само во средината. Не се лепи. Има прекрасен вкус.

Нема ништо што не ми се допаѓа во тоа - па, можеби само тоа што не оди во машина за миење садови и не користите сапун. Малку е чудно да се мие без вода со сапуница!

Исто така, секогаш изгледа малку „валкано“, но ќе се навикнам на тоа, особено ако земете во предвид дека токсичните нелепливи слоеви се многу повалкани во реалноста!

Ништо не се лепи за ова леано железо зачинето со масло од авокадо сега!

Значи, сега кога знаете како би можела да изгледа трансформацијата на вашата тава со само една лажица масло од авокадо и малку маст за лактите, ајде да зборуваме за зачините и зошто лиениотму треба на железото.

Какво е зачинувањето за тавите и садовите за готвење од леано железо?

Ако ги зачините садовите од леано железо, тие ќе останат без 'рѓа и ќе ја отфрлаат водата, задржувајќи ги црни, сјајни и нелепливи повеќе од цел живот.

Зачините за тавите и садовите за готвење од леано железо се слој од масло што е полимеризирано и карбонизирано, што значи дека хемиски се врзува за себе. Овие хемиски врски прават полутраен слој од масло на железните површини. Бидејќи овие слоеви се состојат од масло, тие се исто така отпорни на вода и лепливи.

Зачинувањето секогаш започнува со леано железо и малку масло (повеќе за маслата подоцна).

Кога масирате масла во порозната површина на тавата од леано железо, честичките од маснотии тонат, пополнувајќи ги сите празнини на грубата, нерамна метална површина.

Додадете топлина и маслото хемиски ќе реагира со полимеризација и карбонизација, процес што ги прави синџирите од маснотии во маслото да се зацврстат и да се протегаат над железото.

Значи, во суштина, маслото се залепи во микроскопските празнини во тавата од леано железо, „залепувајќи“ на своето место.

Покрај тоа, Крис Стублфилд, соработник за кулинарство на тест-кујната во Лоџ, објаснува дека „секогаш кога ја користите вашата тава, го додавате заштитниот слој“. Зачините повторно ќе се полимеризираат додека постојано готвите со масло, правејќи подебел нелеплив слој.

Така, леаното железо станува понелепливо колку повеќе го користитетоа.

Сепак, оваа полимеризирана хемиска врска може да се раствори ако ја измиете тавата со сапун .

За лесно разбирливо научно објаснување за тоа што е зачинување, погледнете го ова кратко видео на YouTube од MinuteFood. Мислам дека тоа е најдобриот точен опис зошто зачините делуваат за леано железо:

Кое е најдоброто масло за зачинување на леано железо?

Кога зачинувате тава или садови за готвење од леано железо, важно е маслото што го користите. Иако секое масло може да ја заврши работата, некои масла може да внесат несакани вкусови на вашата храна, да пушат или да изгорат со текот на времето или да вклучуваат помалку здрави адитиви.

Најдоброто масло за зачинување на тави и садови од леано железо е маслото од авокадо. Маслото од авокадо е богато со незаситени масти со висока точка на чад од 520 ° F. Сепак, може да додаде вкус на сè што готвите во тавата.

Ако сакате масло без вкус, препорачувам да изберете масло од шафран или масло од оризови трици, кои имаат високи точки на дим и многу незаситени масти.

Значи, ајде да погледнеме како се собираат сите најдобри масла за зачинување на тави и садови за готвење од леано железо:

<16°>Да 15><16°>Да 15><16°>Да 15><16°>Да 15><16°>Да 15><16°>Да 15><16°> Ориз трици >> 8>
Масло Точка за чад Неутрален вкус за <18885 2>Масло од авокадо
520° F Не
Safflower масло 500° F Да
СојаМасло 450° F Да
Пченкарно масло и масло од канола 450° F Да
Да
Да
>
Овие масла генерално се најдобри за зачинување на леано железо бидејќи тие нема да чадат под просечни температури за готвење и добро да се полимеризираат на железните површини.

Овие масла се најчестите типови со високи точки на чад. Тие се исто така многу чести во зачинувањето на леано железо, па затоа се испробани и вистинити.

Совети за избор на масло за зачини

Кога го избирате вашето масло, еве неколку работи што треба да ги имате на ум:

 • Избегнувајте користење неразјаснет путер. Delish препорачува да се избегнува путер или нерафинирано кокосово масло бидејќи „трагите од млечните производи ќе изгорат и ќе се зацврстат. Традиционалното сало побрзо ќе се расипе без честа употреба“. Сепак, прочистениот путер и џинот го немаат овој проблем.
 • Изберете масла што не вклучуваат додадени хемикалии . Имајте на ум дека многу комерцијални масла како канола, зеленчук, семе од грозје и сончоглед се супер-обработени со употреба на хемикалии. Овие масла почнуваат да оксидираат во моментот кога ќе ги загреете или дури и пред да ги загреете!). Маслото од грозје најбрзо оксидира. Ви препорачувам да ги зачините вашите тави од леано железо со масло од авокадо . Има благ вкус и е постабилен.
 • Изберете масла со повисока точка на чад за да избегнете зачадена кујна и вкус. Многу готвачи сакаат масло од ленено семе бидејќи тоа ви дава одлични резултати. Проблемот со маслото од ленено семе е што има ниска точка на чад (околу 225 ° F), така што брзо ја зачадува вашата кујна!

Како да ги зачините тавите и садовите за готвење од леано железо

Па, сега кога знаете како функционираат зачините и кои масла се најдобри за оваа работа, ајде да го објасниме тоа знаење во пракса.

тава од леано железо. Ги обожавам тавите што ги користи за зачинување затоа што некои од неговите се во слична состојба како мојата.

Прекрасната работа кај тавите од леано железо е што со текот на времето стануваат се повеќе нелепливи и позачинети. Тие се и енергетски ефикасни бидејќи ја задржуваат својата топлина многу подобро од тавите направени од други метали.

Како да зачинете тавче од леано железо со масло од авокадо: чекор-по-чекор

Ајде да го зачиниме вашето леано железо заедно!

Што ќе ви треба

Додека за тавче зачинувате, потребни ви се неколку работи за да се излеат пред да започнете:

 • Стрилка. Никогаш не користете сапун на веќе зачинета тава! За оваа стара тава, ја исчистивме со брило влошка и сапун за да ја отстраниме 'рѓата. Може да користите и чистач со синџир пошта, убава мала подлога за чистење, особено за садови за готвење од леано железо.
 • Платна или хартиена крпа. Секоја стара ткаенина или хартиена крпа ќе биде добра. Ти требасо што да го бришете и исклучувате маслото. Само бидете сигурни дека нема влакненца, бидејќи заглавената прашина може да се заглави во зачините и да создаде чад.
 • Масло. Како што спомнав, речиси секое масло е добро, но изборот на едно со висока точка на чад и многу незаситени масти ќе ви даде најдобри резултати. Јас користам масло од авокадо за зачинување на моето леано железо, а резултатите се секогаш фантастични.

Упатства за зачини од леано железо

Откако ќе ги соберете материјалите, време е да ја зачините вашата тава од леано железо! Еве како да го направите тоа:

 1. Исчистете го леано железо за да ги отстраните нечистотиите, нечистотијата, гранилото масло и 'рѓата. Исплакнете ја тавата под топла вода и исчистете ја, исчистете ја, исчистете ја со брило перниче или чистач со ланец додека не ја отстраните целата нечистотија. Не треба да користите сапун на зачинета тава, но ако вашата тава е незачинета или во лоша состојба како мојата, можете да користите нежен сапун како сапун Кастилја на Dr. Bronner.
 2. Исуши ја тавата од леано железо. Ставете ја на шпорет на средна температура за да испари целата вода. Откако тавата ќе се олади, користете хартиена крпа за да се осигурате дека сте ја испуштиле целата вода.
 3. Додадете масло. Втријте во избраното масло или скратување со хартиена крпа. Ако сакате да користите масло од авокадо, шафран, канола, соја или оризови трици за да го зачините вашето леано железо, додадете една лажица во тава од 12 инчи.
 4. Втријте го маслото во пеглата. Втријте го маслото или скратувањето во сите пукнатини ипритиснете го надолу во пукнатини. Не бидете скржави со тоа. Навистина погрижете се да го покриете внатре и надвор. Обидете се да користите еден вид движење на восок на восок.
 5. Време е да го ставите во рерна. Ставете ја тавата внатре во рерната, наопаку. Користете ја истата температура како што ја користите за печење колач. Поставете го авто-тајмерот на вашиот тајмер за час или два, а потоа оставете го во рерна да се олади преку ноќ.
 6. Повторете го процесот на зачинување. Наутро, ќе го имате првиот слој на соодветни зачини. За да го изградите слојот и да го одржите зачинот, повторете го овој процес, но направете го тоа нежно. Дајте му лесен пилинг, па ставете го на шпорет да се исуши. Водата е најлошиот непријател на вашата тава од леано железо. Откако ќе се исуши, втријте со малку масло, загрејте го над шпоретот и готово.

Што НЕ треба да правите со тава од леано железо

Тавите и тавите од леано железо бараат посебна грижа за да останат во одлична форма>

1. Не гответе кисела храна во вашата тава од леано железо

За жал, храната богата со киселина може да ги разложи зачините на вашата тава од леано железо.

Според Крис Стублфилд во Лоџ, „готвењето со многу високо кисела храна, како што се оцет или сок од домати, може да ги отстрани зачините“.готвење со оцет, домати, ананас и цитрус во тава од леано железо. Сепак, може да се извлечете со готвењето на мали количини од оваа храна во леано железо ако вашите зачини се многу дебели и добро стареат.

Ако ги изгубите зачините, не грижете се - можете повторно да зачинете во секое време. Тавите од леано железо траат вечно.

2. Не ја одржувате тавата од леано железо

Тавата од леано железо не ја зачинувате само еднаш. Мора да продолжите така.

Исто така види: Колку долго трае суровото млеко + како да го чувате и замрзнете

Тавите од леано железо сè уште се направени од железо. Кога ќе го оставите маслото да се измие и не повторно да го зачинете, ќе развие 'рѓа.

Исто така види: 10 најдобри придружни растенија за артишок

„Навлажнување“ и заштита на тавата со масло може да ја спречи оваа оксидација, затоа продолжете со пржење на сланина и поливање со масло.

3. Користење на погрешен прибор во вашите садови за готвење од леано железо

Нема навистина „погрешен“ прибор кога се готви со леано железо, но некои можеби се подобри од другите.

Некои експерти сметаат дека металната шпатула е најдобрата алатка. Други веруваат дека металот може да биде премногу груб за зачините, па дури и да го брише.

Некои готвачи се колнат дека нивните садови од леано железо стануваат подобри со користење на метални шпатули. Овие луѓе веруваат дека релативно острата метална шпатула може да се истроши и да ги изгребе нерамните точки на нивните тави и садови за готвење од леано железо, измазнувајќи ги за масна, нелеплива површина.

Сепак, повеќето луѓе се согласуваат дека треба да му дадете шанса на вашите зачини да се „решат

William Mason

Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.