7 најдобри раси од месо овци за вашиот дом

William Mason 03-08-2023
William Mason
вашите напори за сточарство и овчарство.

Човек, стотици раси овци, плус колку и да е многу диви раси. Тоа е цела лота овца!

Најдобрите раси на овчо месо – цитирани ресурси, водичи и дела

 • Расите овци најдобро одговараат за топли сушни климатски услови
 • Овис ариес муфлонправејќи ја оваа раса со двојна намена добар избор за домаќините кои се нови во одгледувањето овци и имаат потреба да стекнат поинклузивно искуство во сточарството.

  Потекнати од Англија во 19 век, Дорсетите се популарни бидејќи брзо созреваат. И не им пречи да се размножуваат во текот на целата година. Плус, тие растат слаби и мускулести, што значи дека нивното месо е богато со протеини. Сепак, има доволно маснотии за да создаде сочна, нежна текстура. Тоа е само малку овчо месо и според многумина е најдоброто сеопфатно овчо месо по вкус и квалитет во комбинација.

  Овците од дорсет обично произведуваат до три јагниња годишно, во споредба со просекот кај сите домашни раси од само 1,3 годишно. Дорсетите се исто така малку потешки од дорперите, со овни кои достигнуваат тежина од 275 фунти или повеќе, а овците обично достигнуваат тежина од 200 фунти.

  The Home ButcherОвој запис е дел 1 од 11 во серијата Подигнување месо на

  Ммммм – вкусното и сочно овчо месо е еден од најдобрите делови на одгледувањето дома. Тоа е сигурно. Но, дали знаевте дека постојат безброј раси овци, но само мал број познати месени раси овци ? Вистина е.

  Денес повеќе домаќини почнуваат да одгледуваат овци и тоа е вреден потфат и заштедува пари. Сепак, може да биде тешко, особено за поновите сточари, да знаат кои раси овци се најпогодни за одгледување месо.

  И тоа е она што ние сме тука да го истражиме денес - 7-те врвни раси со месо од овци, вклучувајќи ги Шевиот, Дорпер, Дорсет, Исланд, Катахдин, Сафолк брзо нека ги разгледаат тие основни<3, и Тексел термини, некои информативни и забавни факти за овците и нутритивниот профил на овој вид црвено месо кое е омилено ширум светот.

  Да не губиме уште една секунда. Време е за овци со месо!

  Основна терминологија за сточарство за овци

  Добро е да знаете некои од поимите кои вообичаено се користат кога се зборува за овци, вклучувајќи го и зборот овца, кој може да биде еднина или множина, што се однесува на целиот вид или на кој било член од него.

  Еве некои други разлики, а ве молам не ги има. 2>: Секоја женка овца што може да даде потомство.

 • Gimmer (наречена theave ): Млада женка овца која сè уште неПовеќето исландски овци што ги видовме се рогови. Сепак, постојат индивидуи без рогови (и машки и женски) поединци. Ве предупредуваме дека иако исландските овци се тешки и издржливи - тие се исто така неверојатно индивидуалистички, активни и будни. (Немојте да се изненадите ако се осмелуваат да излезат сами и го избегнуваат стадото.) Тие се исто така стручни барачи на храна и можат да најдат храна во најнедостигните пасишта, што ги прави идеални ако вашите фуражни култури не се нужно најдобри.
  Опис: Средна големина, индивидуалистичка овца, обично со рогови - но не секогаш.
  Користење: Месо, а понекогаш и волна. .
  Тежина на овци: Околу 150 фунти.
  Општество: Исландски одгледувачи на овци од Северна Америка
  Исландски одгледувачи на овци од Северна Америка Јас сум студена температура од не се голема работа. Една од најпопуларните раси на овци, исландските овци се издржливи животни способни да ја најдат потребната исхрана дури и во најретките сценарија на теренот.

  Плус, по векови живеење во срцето на исландската клима, овие издржливи овци обично достигнуваат сексуална зрелост многу порано од повеќето други раси, во рок од седум месеци за овците. Исландските овци се брзи одгледувачи, што ги прави популарен избор за домаќините кои сакаат да го направат тоафарма овци за месо. Во зрелоста, овците обично тежат околу 150 килограми, а овните во просек имаат скоро 210.

  Исландското овчо месо е вкусно, иако малку на посно. Сепак, неговата релативно ниска содржина на маснотии не го спречува да има вкусен вкус и нежна текстура - барем кога е правилно подготвена. Кога исландските овци се колат помеѓу четири и пет месеци, се вели дека месото е едно од најуникатно деликатно и највкусно од која било раса.

  5. Овците Катахдин

  Овците Катахдин не се најпознатата раса на месо - но тие се забележливи поради неколку причини. Прво, тие имаат прекрасна коса со која лесно се управува. Тие се исто така значително издржлива раса - и бидејќи не бараат стрижење, бараат помалку ресурси од другите раси на месо. Тие не се најголеми или најпопуларни. Но, тие се совршени ако сакате ниска, средна, крута раса овци која е лесна за одгледување и ракување. Ram>

  Текселите се познати по нивната значителна големина и висококвалитетно месо. Прекрасно се облекуваат и нудат многу висок сооднос меѓу месото и коските.

  Намаленото трошење убаво се надополнува со нежното месо со добро текстура кое не остава масни остатоци во устата. Не е невообичаено јагнињата да достигнат 100 фунти до 24 недели, што значи дека можете да изберете да ги обработите за само шест месеци.

  Прочитајте повеќе!

  • Топ 11 минијатурни и мали раси овци за мали фарми и s
  • 15 Најдобри овци! Прекрасна облека, чорапи и џемпери!
  • 11 прекрасни црно-бели раси овци! Со слики!
  • Колку овци по акр можете да одгледате - Водич за САД

  Како да одржите постојан квалитет на овчо месо

  Ако сте домаќин или некој друг што размислува да започне да одгледува јагне или овци замесо, честитки! Одгледувањето овци може да ја зголеми еколошката одржливост, да ги намали сметките од продавницата за храна и да обезбеди вкусен додаток на црвено месо во вашата здрава исхрана.

  Без оглед на специфичната раса на месо од овци што ја избирате да одгледувате, некои фактори ќе го одредат квалитетот и вкусот на месото што го произведуваат.

  Прво, месото од кастрирани мажјаци има изразито различен вкус од нивниот вкус на месото. Исто така, постои впечатлива разлика во вкусот помеѓу младо јагне и стара овца.

  Затоа многу сопственици избираат нивните јагниња да бидат заклани и искасапени помеѓу пет и осум месеци. Овој опсег на возраст помага да се избегне разиграниот вкус и цврстината поврзани со месото на постарите овци.

  Вкусот и квалитетот на месото што го произведуваат овците зависат од нивната исхрана, колку вежбаат, достапноста на чиста вода и генетиката. (Истото важи и за секое животно!)

  Затоа многу искусни одгледувачи на овци ја одредуваат возраста дека ќе ги искасапат јагнињата и се држат до тоа правило. Ако го правите тоа со текот на времето, помага да се развие постојан вкус и текстура на вашето месо.

  Исто така види: Најдобра џебна фенерче – нашите 15 најсветли мали батериски ламби

  Заклучок

  Па, го направивме тоа! Научивме за седум врвни раси на овци со месо познати по нивниот вкусен вкус и примамлива текстура.

  Ви благодарам многу што прочитавте денес и се надевам дека информациите ви се вредни. Ви посакувам многу среќа воимала јагне.

  Опис: Одлични месни животни со добри мајчински инстинкти.
  Користење: Месо и корисност.
  Тие се коса овци. Без ланолинзначи поблаго, понежно и нежно месо. Расите на влакна како Катахдин и Дорпер, исто така, толерираат прекумерна топлина подобро од расите на волнени овци.

  Од 250 фунти за овните, овците Катахдин се малку на мала страна, барем во споредба со Сафолкс. Тие се исто така ниско-одржливи и флексибилни. Катахдините брзо созреваат, обично се подготвени да ги однесат на пазар или месар во рок од три месеци, дури и ако живеат на пасиште без многу надзор.

  Плус, овците Катахдин имаат супериорен природен имунитет на паразитски инфекции. Имунитетот е важен бидејќи ја минимизира потребата од ветеринарна нега. Катахдинското јагнешко и овчо месо се благи, не дивеч. И иако не содржи висока содржина на маснотии, посното месо е нежно и сочно кога се готви внимателно.

  6. Сафолк овци

  Еве неколку тешки овци од месо. Моќниот Сафолк! Овците од Сафолк имаат црни лица, стапала и нозе - а исто така ќе забележите дека на сите им недостасуваат рогови. Сафолк овците се една од најраспространетите раси на овци со месо - се сомневаме дека нивната популарност се должи на нивното вкусно месо, кое има одличен вкус и текстура. Овците од Сафолк се исто така многу потешки од другите раси на овчо месо на нашата листа - така што има многу месо за споделување.
  Опис: Исклучително моќна и тешка раса овци.
  Користење: Најчесто месо, но малку волна имлечни производи.
  Овен тежина: До 350 фунти. ep Association
  Профил на овци Сафолк

  Овците Сафолк растат брзо и големи, а некои овни достигнуваат и преку 300 фунти! Нивната брза стапка на раст значи дека повеќето јагниња од Сафолк се подготвени за пазарот до нивните 12-неделни родендени, што значи помалку време, пари и грижа од вас.

  Сафолкс, исто така, демонстрира одличен сооднос на конверзија на добиточна храна, што значи дека ќе платите помалку за да продолжите да растат. Сепак, тие бараат богати пасишта за да ги обезбедат хранливите материи што им се потребни за да ги развијат. (Тие се големи. И гладни!)

  Различни извори тврдат дека овците Сафолк се првиот избор во светот за одгледување месо. Оваа голема раса е една од најстарите. Тие потекнуваат од Јужна Англија во раните 1800-ти. Денес, Сафолкс напредува низ целиот свет и продолжува да расте во популарност. Тие се одличен избор на овци со месо.

  7. Texel Sheep

  Ја завршуваме нашата листа на најдобри раси од месо со овци со малку познат скапоцен камен. Овцата Тексел! Велиме дека е малку познато, но тоа не мора да е точно. Многу европски, австралиски и новозеландски фармери ги сакаат овците Тексел поради нивниот одличен квалитет на труп, месо со малку маснотии со извонреден вкус. Исто така, предвидуваме дека овците Тексел ќе станат позначајни во Америка во наредните децении. <2 unds.
  Опис: Голема раса овци со раса со мускулести рамки.
  Употреба: Одлично месо и волна.
  Тежина на овците: Околу 175 фунти.
  Општество: British Texel Sheep Society
 • Хогет (познато како свиче , биче ): адолесцентна овца, неистрижена, машко или женско, обично на возраст од 9 до 18 месеци, додека не исече најмалку два заба. Алтернативните имиња вклучуваат тег и стрижење .
 • Јагнешко : овца помлада од една година.
 • Овчо : месо од постари овци или овци.
 • Овен : Овен : Машка овца што ја нема. штотуку стрижено.
 • lling.
 • Weaner : Млада овца што се одвикна од својата мајка.
 • Времето : Кастрирано машко овца или коза.

Добро, сега сите знаеме!

И како бонус, ја презентирам дефиницијата за Јагнешко помфритче. ?

Не можам да кажам. Никогаш не сум пробал да јадам јагнешки помфрит - и веројатно ќе го задржам вака!

Во ред, сега кога ги знаеме некои од најчестите термини за одгледување овци, ајде брзо да разгледаме некои едукативни и забавни факти за овците. Верувај ми, ќе биде забавно.

Еве одиме!

Овде гледате прекрасен примерок од раса од месо од овци. Тоа е овца Сафолк! Сафолк овците се лесноедна од нашите омилени раси од месо овци. Но, има многу повеќе што треба да се разгледаат - како овците Шевиот, Дорпер и исландските овци. И додека некоја од овците на нашата листа има одлични изгледи за месо - некои имаат забележителни добрите и лошите страни. Ќе разговараме за овие малку познати нијанси на раса на месо од овци многу подетално.

Брзи и забавни факти за овците

Овците припаѓаат на истото животинско семејство како мускоксените, козите, говедата и антилопите. Сите тие се копитари со рамни прсти, што значи дека имаат копита со 2 прсти.

Сега, уште неколку возбудливи факти за овците!

Исто така види: Што е пилешко со секс линк и зошто би сакал?
 1. Овците се еден од првите видови на животни кои се припитомени и продолжуваат да се одгледуваат ширум светот. Првите регистрирани напори за одгледување овци постоеле во Централна Азија и Блискиот Исток.
 2. Како говедата, овците се преживари, што значи дека имаат стомак со повеќе комори. Плус – скоро сите раси овци развиваат завиткани рогови од кератин, нерастворлива супстанца базирана на протеини, истата материја која ги сочинува нашите човечки нокти.
 3. Бебето јагниња може да одат веднаш во рок од неколку минути по раѓањето. Сепак, тие продолжуваат да имаат потреба од нивните мајки околу половина година. Откако ќе се одвикнат, околу четири до шест месеци, тие обично стануваат сексуално зрели во рок од уште половина година. Сепак, во зависност од видот, на некои им требаат и до пет години за да станат сексуално зрели.
 4. Се проценува дека има стотици расиод биолошкиот род на домашни овци, Ovis Aries. Најдобрата проценка што ја најдовме вели дека веројатно има повеќе од 900 раси овци ширум светот.
 5. Овците се општествени суштества. Но, обично сакаат само дружење со нивниот пол, а не со поопшта популација овци. Машките овци стадо заедно во стада ергени. А женските групи се нарекуваат расадници.

Гледате? Брзо, информативно и забавно - исто како што ветив!

Сега, пред да ги погледнеме врвните раси на овци со месо, ајде брзо да го прегледаме нутритивниот профил на ова вкусно, егзотично црвено месо.

Нутритивен профил на овчо месо

Healthline тврди дека една порција од 3,5 порција од 3,5 грамови од 6 7:00 на протеини

 • 17 грама масти
 • 260 калории
 • 60% вода
 • Овчо месо не содржи јаглени хидрати, шеќер или влакна. Сепак, содржи витамин Б3 (ниацин), витамин Б12 (кобаламин), железо, фосфор, селен и цинк.

  Хранлив и пријатен!

  Ние го направивме. Дојде времето.

  И сега, 7 од врвните раси на овци со месо.

  Подгответе ги вашите омилени рецепти за овци.

  Уууу!

  Пред да ги анализираме најдобрите раси на овци со месо, сакавме да споделиме некои од нашите омилени рецепти за јагнешко и овчо месо! Ќе започнеме со вкусен рецепт за јагнешко хотдог, кој е совршен за летни приготвувања. Исто така, ве охрабруваме да го пробате овој рецепт за печење со јагнешко месо со винегрет од свежо нане. ИКонечно, ве охрабруваме да го земете во предвид овој рецепт за вкусна чорба од овчо месо за сочно уживање.

  7-те најдобри раси на овци од месо за овци

  Иако која било раса овци служи како месо, некои сорти произведуваат месо со подобар вкус со супериорна текстура. Во светот, овците Сафолк се веројатно најпопуларната раса за одгледување месо. Сепак, расите на влакна како Дорпер и Катахдин се исто така изненадувачки популарни.

  Општо земено, најдобрите раси од месо за одгледување на вашиот дом се оние кои не бараат многу човечка грижа, брзо достигнуваат зрелост, имаат силна генетика и се отпорни на болести и растат големи и имаат добар вкус. Се чини прилично очигледно. Нели?

  Седумте раси овци што ќе ги опфатиме овде денес се:

  1. Cheviot
  2. Dorper
  3. Dorset
  4. исландски
  5. Katahdin strong=""> > Нормално, која е најдобрата од сите раси овци за одгледување месо е многу субјективно. Некои фактори кои ќе влијаат на конечниот вкус на овчо месо се локацијата, исхраната, нивото на вежбање и возраста за време на касапењето.

  И, се разбира, секој човек има различни рецептори за вкус, што значи дека секој ќе има свои преференции за тоа која раса на месо од овци е најдобра.

  Во ред – време е за она што сите сме тука за некои од најдобрите овци! ШевиотОвци Да ја започнеме нашата листа на најдобри раси од овчо месо со еден од нашите најдобри избори. Овцата Шевиот! Овците Cheviot имаат исклучително месо, а нивната волна е исто така одлична. Овците Cheviot се исто така славно издржливи. И тие се неверојатно стари - нивната историја датира од почетокот на 1372 година. Википедија наведува дека шпекулираното потекло на расата шевиот е поврзано со шпански потонати овци кои издржале и испливале на брегот. Не станува потешко од тоа. Тие се крајните преживеани!

  Опис: Стилска раса која е исто така многу активна и внимателна.
  Користење: месо и волна.
  Ram. 1>
  Тежина на овците: 125 до 160 фунти.
  Општество: Американско здружение за овци шевиоти
  Шевиот проф. y раса и нема странци за студени, влажни и на друг начин суровите временски услови. Тоа ги прави популарен избор за домаќини во ладна клима. Тие се исто така природно отпорни на разни паразити кои влијаат на многу други раси.

  Со текот на времето, овие издржливи овци еволуирале во силни и издржливи животни на кои им е потребна мала човечка интервенција или дополнителна храна. Тие се одлични фураџии, па дури и се многу добро на пасишта со слаб квалитет. И нивните крупен,кратките тела им овозможуваат маневрирање на карпестиот, груб терен.

  Овчо месото Cheviot има благ вкус, со пријатен, но малку мошусен вкус поради неговата содржина на ланолин. Овците Шевиот растат помеѓу 120 и 160 фунти, додека овните достигнуваат околу 200 фунти.

  2. Dorper Sheep

  Дали живеете во пробна средина? Потоа размислете за одгледување овци Дорпер. Дорперските овци се славно еластични и се прилагодуваат на многу клима и опкружување. И ќе забележите дека овие Dorper овци имаат црно крзно на нивните лица. Но, не сите Дорперски овци го прават тоа! Има и белоглави и црноглави дорпери. Двете сорти се познати по нивното вкусно, солено овчо месо. Првенствено овчо месо. unds.
  Опис: Ра без рогови и плодна раса со црни или бели глави.
  Користење: Првенствено овчо месо.
  Тежина на овци: 125 до 160 фунти.
  Општество: American Dorper Sheep Breeder’s Society Ovce Breeder’s Society американско <20D>Овци со потекло од Јужна Африка <20D>Овци со потекло од Јужна Африка <21D>Овци со потекло од Јужна Африка<21D>ор . И како Cheviot, тие можат да се справат со неверојатно непријатни климатски услови. Влакненцата на овците, како Дорперот и Катахдинот, не произведуваат ланолин, восочната супстанција со непријатен мирис што се наоѓа на волната од овците кај другите раси на волна. Во доволно високи концентрации, ланолинот може да влијае на вкусот на месото,што го прави повеќе јагнешко - и помалку јагнешко.

  Настрана од неговиот благ вкус, овчо месото Дорпер е нежно. Поради недостаток на ланолин во месото од Дорпер, тоа е омилено во светот како јагнешко и овчо месо. Дорперските јагниња исто така растат брзо, достигнувајќи околу 80 килограми во рок од три до четири месеци. Исто така, нивниот сооднос меѓу месо и коски е неверојатно добар, што значи дека ќе уживате во минимално трошење кога одгледувате овци Dorper.

  3. Дорсет овца

  Овде гледате возрасна овца Дорсет во Анкета придружена со две прекрасни јагниња. Овците Дорсет се одлична раса позната по својот супериорен квалитет на месото. Исто така, треба да забележиме дека постојат неколку сорти Дорсет - вклучително и полски модифицирани дорсети, дорсет даунс, рогови дорсет, дорсети за анкети и полл дорсети. (Има разлика помеѓу Poll Dorsets и Polled Dorsets. Не е грешка!)
  Опис: Големи овци со црни волнени нозе>
  Рам Тежина: 230 до 270 фунти.
  Тежина на овци: 160 до 200 фунти. Асоцијација
  Профил на овци Дорсет

  Овците Дорсет се познати ширум светот како супериорни производители на месо. Тие лесно се една од најчестите раси од месо овци во САД. Одлични се и за производство на овчо млеко и волна,

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.