Најдобрите растенија за растење во вашата градина за преживување, Дел 1: Основи

William Mason 12-10-2023
William Mason

Со чувството на несигурност во храната во пораст, можеби повеќе пати ви паднало на ум да започнете градина за преживување. Иако вообичаено имаме доволно храна која се произведува и продава секој ден, сегашната криза ги потсети повеќето од нас на можноста полиците во локалната самопослуга еден ден да бидат празни.

Исто така види: 5 домашни зеленчуци кои ви заштедуваат најмногу пари!

Со целиот хаос и неизвесност што се случува во светот, сега е совршено време да станете малку посамостојни и да засадите зеленчукова градина што ве храни вас и вашето семејство! Отворањето градина може да биде прекрасен начин да го однесете семејството почесто на отворено и може да ви даде мир на умот да знаете од каде доаѓа вашиот следен оброк.

Плус, некои од најдобрите градинарски растенија за преживување всушност се прилично лесни за одгледување! Во оваа статија, ќе наведам некои лесни растенија за почеток, како и некои основни информации кои ќе ви помогнат да ја продолжите вашата градина!

Видете исто така: Најдобри растенија за растење во вашата градина за опстанок Дел 2: 16 невообичаени есенцијални повеќегодишни растенија

Започнување на градина за преживување

<00 На пример, имате можност да започнете со семиња што ќе ги никнете или да купите садници и зрели растенија од вашиот локален расадник. Ако купувате семиња, ќе сакате да се одлучите за сортата што не е ГМО за да можете да ги зачувате семињата за дополнителна безбедност на храната!како што расте растението.

Кастирајте ги мртвите гранки и стебла додека расте растението – и брзо ќе расте! Доматите можат да се одгледуваат во зоните 5-8.

3. Пиперки

Без разлика на нивната сорта, пиперките се лесни за одгледување и ќе дадат обилна жетва во текот на сезоната на растење. Она што го сакам кај пиперките е тоа што можете да изберете сорта врз основа на вашиот вкус.

Во мојата куќа сакаме зачинета - затоа одгледуваме хабанеро, серано, пиперки духови, пиперки од банана и халапењос во текот на целата година.

Не сакате зачинета? Сè уште можете да одгледувате бугарска пиперка и анчо пиперки за вкусен додаток на вашите оброци. Пиперките се издржливи во сончеви, топли клими, зони 5-11.

Мешунки

Мешунките се одлични растенија за одгледување на растителни протеини во вашата градина за преживување. Постојат видови на трчање, грмушки и винова лоза и грашок и грав за да можете да ја изберете вашата сорта врз основа на вашиот простор и вашите потреби.

1. Грав

Некои од почестите сорти на грав вклучуваат боранија, лима грав, боранија, црн грав и грав, но ќе најдете и многу други сорти.

Сите овие сорти може да се берат и да се јадат свежи или да се остават да се исушат на лозата. Сушењето на гравот помага да се зачува за подоцна, и често се прави со сорти како пинто и црн грав. И овие растенија се полни со протеини и есенцијални влакна!

Зоните на цврстина се разликуваат за секоја сорта, но генерално,гравот е добро во благи до потопли клими.

2. Грашок

Грашокот може лесно да се одгледува, да се бере и суши или да се јаде сиров. Овие обично се берат додека се уште зелени на лозата наместо да се сушат и може да се јадат сирови.

Многу растенија од грашок се одличен додаток во градината и даваат прекрасни „плодови“ што ќе ги сака целото семејство. Тие се издржливи главно во зона 8.

Дрвја

Ако сте како мене, тогаш ќе се согласите дека ниту една градина не е целосна без дрво или две. Не само што дрвјата создаваат сенка за време на топлите месеци, туку и овошните дрвја често даваат повисоки приноси отколку што знаете што да правите!

Пред да изберете овошно дрво, проверете дали сте прочитале дали тој вид се самоопрашува или не. Ако не се самоопрашува (како јаболкниците, на пример), тогаш можеби ќе треба да засадите два (или повеќе) од истиот вид за да добиете обилна жетва.

1. Цитрусни дрвја

Дрвјата што произведуваат цитрус како портокал, лимон и лимета се вкусни и убави додатоци во вашата градина. Овие дрвја се ефтини за купување од повеќето расадници и тие ќе произведуваат вреќи и вреќи полни со производи. Можеби ќе имате доволно за да споделите со вашите соседи!

Овие дрвја добро функционираат во топла клима со малку или без мраз, главно во зоните 8 – 11.

Исто така види: Како природно да се лекува болниот маститис кај козите (природен водич за третман)

2.Авокадо

Уште еден жив додаток во вашата градина, авокадото изобилува со есенцијални масти и е исто така вкусно! Негативната страна на ова растение е тоа што ќе мора да почекате некое време пред да произведе плодови - околу 10 години ако го започнете од јама и неколку години ако купите од расадник.

Но, и покрај тоа, да имате подготвено во вашата градина за преживување, би било добра идеја. Овие дрвја најдобро функционираат во потопли клими, зони 8 – 11, но може да се чуваат во саксии во затворени простории во постудени клими.

3. Сливите

Сливите треба да се засадат со придружна слива или нема да се родат

Бидејќи не се самоопрашливи сливите треба да се засадат со друга слива за да можат пчелите да помогнат при опрашувањето.

Ова е листопадно дрво, што значи дека цветот ќе го изгуби пред зимата. Овие дрвја се поцврсти од другите две дрвја на студено време, и се разбира, го даваат највкусниот плод на сите времиња. Харди во зоните 3-8.

Често поставувани прашања

Можете ли да преживеете во зеленчукова градина?

Зеленската градина и градината за преживување се во основа иста работа, освен што градината за преживување се фокусира на производство на доволно храна за да ве одржи, без потреба од дополнување храна од други извори. Сè додека е доволно богато за да го направите ова, можете апсолутно да преживеете на aзеленчукова градина.

Кои култури се најдобри за градина за преживување?

Најдобрите култури за градина за преживување ги вклучуваат тиквите како тиква и тиква, ноќните како компири и домати, лиснатите зеленило и мешунките како грашокот и гравот. Сепак, секое растение кое лесно се одгледува и/или дава висок принос е добар кандидат за градина за преживување.

Колкава големина на градина ви е потребна за да преживеете?

За едно четиричлено семејство да може да произведе доволно храна за да преживее, потребна е минимум четвртина хектари обработлива земја.

Време да започнете со вашата градина за преживување

Па, сега кога знаете од каде да започнете и за што да почнете да размислувате, време е да започнете своја сопствена градина за преживување! Одете полека и научете што работи за вас во вашиот простор и вашата клима. Можеби е добра идеја да започнете со само 3-6 растенија и да продолжите нагоре оттаму.

Додека сте во тоа, експериментирајте со почеток на растенија од семиња наспроти купување садници од расадник и видете што одговара на вашиот буџет и потреби. На крајот на денот, да научите како да градинарите е незаменлива вештина за вас и вашето семејство и ќе ви даде мир на умот ако продавницата за храна го нема она што го барате во иднина. Забавувајте се и излезете на отворено!

Ќе сакате да размислите и за други фактори како што се буџетот, просторот и сончевата светлина што ви се достапни, како и некои други важни размислувања.

Препорачано: Заштеда на семиња за опстанок на вашата градинарска градина и безбедност на храна

На пример, дали ќе ви треба стаклена градина (за постудена клима директно да се засади)? Колку време би сакале да потрошите за одржување на вашата градина секоја недела? Забележете ги овие додека ја планирате вашата градина за преживување.

Друга работа што треба да размислите е во која климатска зона живеете, бидејќи тоа може да го диктира времето од годината во кое треба да започнете одредени растенија во вашата градина. Добрата вест е дека ова е исто толку лесно како да гледате каде вашата област паѓа на картата на зоната за цврстина на растенијата.

Сега имајќи ги предвид овие размислувања, ајде да ги погледнеме најдобрите растенија за почеток во вашата градина за преживување.

Најдобрите градинарски растенија за преживување за почеток

Билките

Билките се многу лесни за почеток, а билките се релативно лесни за преживување корисни. Не само што ќе бидат одличен додаток на вашето готвење, туку и билките генерално имаат здравствени придобивки.

Можете да ги јадете свежи или да ги исушите за да направите домашен чај за подоцна во сезоната!

1. Мајчина душица

Мајчина душица е разноврсна билка со многу различни сорти

Првата билка што треба да ја земете предвид за вашиот опстанокградина е мајчина душица. Мајчината душица е билка со одличен вкус која обожава сонце и многу лесно се одгледува. Тоа е исто така благо антивирусно што може да се покаже корисно во градината за преживување. Мајчината душица најдобро цвета во зоните од 5 до 9, бидејќи претпочита суви и сончеви услови.

Меѓутоа, со соодветна грижа, можеби ќе можете да одгледувате мајчина душица во постудени зони. Тоа е разноврсна билка со различни сорти, така што некои може да поминат подобро во постудени клими од другите.

2. Рузмарин

Рузмаринот е миризлива билка која претпочита директна сончева светлина

Одличен додаток на секоја градина, рузмаринот е уште едно растение кое сака сонце кое лесно се одгледува, има одличен вкус и додава здравствени придобивки на секоја чинија.

Таа претпочита да се сади во земја (не во саксија) кога ќе ја привлече својата големина, ако ја достигне својата големина. е за неговите прекрасни цвеќиња. Рузмаринот обично е издржлив само во зоните 8 и погоре бидејќи не го сака студот, но може да се чува во тенџере во затворен простор каде што има доволно сонце ако живеете во постудени клими.

3. Нане

Нането е едно од најдобрите градинарски растенија за опстанок наоколу - расте како трева!

Иако некои луѓе го мислат повеќе како трева, нането е една од моите омилени билки што треба да ја чувам во мојата градина затоа што мириса одлично, има одличен вкус и расте агресивно!

Многу градинари имаат хорор приказни за едно растение нане што им го зафаќа целиот двор, па затоа јаспредложете да користите саксија за одгледување на овој. Оваа билка е тркач, што значи дека се шири по земјата наместо да расте нагоре, така што најдобро би било долго тенџере со добра дренажа.

Препорачано: Зошто не треба да одгледувате зеленчук во подигнати градини

Постојат многу различни сорти на нане, вклучително и нане и нане. на тебе. Можете да го користите вашето нане за да ги ароматизирате пијалоците (дури и водата) и да направите чаеви за да го ублажите вознемирениот стомак или да ја смирите главоболката. Харди од зоните 4-9.

4. Босилек

Босилекот има добар вкус кога се додава на речиси сè. Додадете го во вашите смути или во вашата пица за свеж и здрав вкус.

Обично се одгледува како едногодишно (што значи дека треба да се пресадува секоја година), бидејќи е префинето и во топлите летни жештини во некои климатски подрачја и во студените зими во други клими. Василиј е отпорен од зоните 2-11.

5. Цилантро

Цилантро е лесен гарнир за одгледување

Уште една миризлива билка што треба да ја земете во предвид за вашата градина за преживување, цилантро е лесен гарнир за одгледување, исто како зелената салата. Има брзо време на жетва и може да се користи 3-4 недели по сеидбата на семето! Тоа е миризлива билка за додавање во салати и е клучна состојка за многу јадења и кујни (виеверојатно се навикнавме да го гледаме во многу различни мексикански јадења),

Трди е од зоните 3-8 за пролетно садење и зоните 9-11 за есенско и зимско садење.

Лиснати зеленило и треви

На сите ни треба зеленило во нашиот живот. Зелените како што се кељот и зелената салата се едни од најдобрите градинарски растенија за преживување бидејќи не заземаат тон простор, иако можеби ќе треба да засадите неколку од нив за да добиете висок принос. Она што е одлично за овие зеленило е што обично не им треба долго време за да се произведат, така што ќе можете да засадите 2-3 култури по сезона.

Овие растенија добро се справуваат со делумно до целосно сонце, во зависност од тоа колку е топла климата.

1. Кељот

Калето е суперхрана и одлична за градина за преживување

Биндирано како суперхрана, кељот е вкусен и содржи доста витамини и минерали во листовите. Ова го прави добра опција за градина за преживување бидејќи содржи многу хранливи материи во неколку листови и релативно лесно се одгледува. Општо земено, можете да соберете сноп кељ од 70-80 дена по сеидбата. Отпорен е од зоните 7-9.

2. Марула

Марулата е одлична за градини за преживување бидејќи е основна храна во повеќето домови

Цврсто омилена во салати, сендвичи и гарнитури, зелената салата и сите нејзини сорти се главен производ во повеќето домови. Може да се бере за 70-100 дена, во зависност од сортата.

На пример, марулата со путер може да се собира секогаш когамислите дека е готово, но на Ромеин и на остриот ќе им треба повеќе време. Отпорен е од зоните 4-9.

3. Моркови

Морковите се вкусни, а можете дури и да ги јадете нивните врвови и зеленило!

Брзо и лесно растечки корен зеленчук, морковите се исто така вкусен додаток во вашата градина за преживување. Има многу сорти за избор, но тие се генерално подготвени за берба помеѓу 50-75 дена.

Можете да јадете и врвови од моркови и зеленило, кои се полни со витамини и протеини, па дури и можат да помогнат во варењето! Растенијата од морков се издржливи од зоните 3-10.

4. Зелен кромид

Зелениот кромид е полн со вкус и лесен за одгледување.

Вкусен додаток во вашата градина, зелениот кромид има многу вкус и лесно се одгледува. Едно нешто што е одлично кај нив (освен нивниот вкусен вкус) е фактот што тие продолжуваат да растат откако ќе ги соберете, освен ако не ги извлечете од корен.

Често се наоѓам себеси како сечам парче за грицкање додека работам во мојата градина и, се разбира, го додавам во моите домашни оброци. Зелениот кромид е издржлив во зоните 3-11.

5. Пченка

Пченката е одлично зрно за одгледување за себе. Тоа е одличен додаток на градината за преживување, бидејќи ви дава можност да ги исушите зрната и да мелете сопствено пченкарно брашно доколку е потребно. Но, генерално, добра култура е да се има чисто за вкусната пченка што ќе ја произведувате.

Општо земено, лушпите од пченка ќе бидат подготвени за бербапо 100 дена кога свилите на лушпата ќе станат кафеави. Тврди за зоните 4-8.

За мелење на сопствено пченкарно брашно и други житарки, препорачувам да набавите мелница со добар квалитет, како оваа:

hawos Лесна мелница за камено зрно брашно во дрво 110 волти 360 вати Брзина на мелење 4 oz/мин 399,00 $ 399,00 $ <28 Rin и капацитет. .8 мл
 • Милница за жито. Материјал: Букова иверица Напон на мрежа 110 V - 360 W
 • Капацитет на бункер (пченица) прибл. 1,23 lbs.
 • Grindstone ø (корунд керамички камења) -2,76 инчи
 • Се препорачува за 1-2 лица
 • Amazon Може да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 21.07.2023 02:15 часот по Гринич

  6. Пченична трева

  Пченичната трева е хранлива и брзо расте

  Иако всушност не е пченица, пченичната трева е високо хранлива трева која најчесто се додава во смути и здрави пијалоци. Таа брзо расте и може многу лесно да се одгледува во компактни канти внатре во домот - ослободувајќи простор во вашата надворешна градина за одгледување други култури.

  Она што најмногу ми се допаѓа кај оваа трева е тоа што оваа трева може да се користи за евтино хранење на вашиот добиток, како што се зајаци, кокошки и кози. како тикви, лубеница и тиква. Овие растенија можат да пораснат до многу големи и можат да бидат и лозарски или грмушки. И што е одлично за овагрупа е дека секоја тиква или тиква што ќе ја одгледувате обично ќе има многу остварливи семиња кои потоа можете да ги исушите и да ги користите за да го засадите вашиот род следната сезона.

  1. Тикви

  Тиквите се лесни за 'ртење кога се почнуваат од семиња

  Една причина зошто тиквите се одлично растение за одгледување во вашата градина за преживување е тоа што тие се исклучително лесни за одгледување кога се почнуваат од семе и ќе прераснат во прилично големи растенија> Отпорни на зоните 4-9 и уживаат во целосно сонце и топло време.

  2. Сквош

  Постојат сорти на сквош, и сите од нив ми се цврсто омилени за редовно јадење. Како и тиквите, овие растенија можат да пораснат да бидат прилично големи и да им треба простор за да ги рашират своите корени и лисја, но тие произведуваат почесто. Можете да одгледувате и зимска тиква (поцврста кожа) и летна сквош (нежна кожа) за поконзистентна жетва.

  Генерално, тиквата најдобро е во малку потопли клими, како што се зоните 7-10.

  3. Дињи

  Дињите се прекрасни и вкусни растенија за одгледување сами. Дињите имаат слични барања кога станува збор за топлина и сонце. На лубеницата и дињите може да им треба доста време за да развијат овошје, но наградите се повеќе одДоста е!

  Дињите се претежно издржливи од зоните 3-11.

  Ноќни сенки

  Ноќните сенки вклучуваат некои од најчесто одгледуваните растенија и во земјоделството и во градините за преживување. И, исто како тиквите, тие ќе произведат остварливи семиња што можете повторно да ги засадите следната сезона.

  1. Компири

  За многумина ширум светот, компирот е главен производ за многумина ширум светот, а исто така е многу лесен за одгледување. Едноставно оставете го компирот од продавницата да пушти корен, засадете го во нечистотија и редовно полевајте го. Наскоро, ќе видите зелени лисја како никнуваат во воздухот. Оттогаш, тие растат многу брзо.

  Друг начин е да купите семенски компир, што ќе обезбеди да не внесете вообичаени болести на компирот во вашата култура, како што се рана лошо влијание, црни шуми и розово гниење. Можеби ќе откриете дека, штом ги имате овие болести, невозможно е да се ослободите од нив.

  Исто така, практикувајте ротација на културите со ноќни шипки и не ги ставајте сите ноќни сенки заедно во една област!

  Штом лисјата ќе почнат да стануваат кафеави, знаете дека е скоро време да ги соберете компирите во земја. Харди за зоните 3-10.

  2. Домати

  Има многу сорти домати и сите се лесни за одгледување

  Друг мој омилен, доматите се многу лесни за одгледување и вкусни. Тие претпочитаат целосно сонце и брзо лозаат. Добра идеја е да поставите кафез со домати околу растението кога е мало и да го оставите во кафезот.

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.