Вентилатор за кисели краставички? Растете се со овие 5 најдобри краставици за кисела храна!

William Mason 12-10-2023
William Mason

Летото во САД е веднаш зад аголот, а тоа значи многу работи. Тоа значи долги, мрзливи зајдисонца под топлиот зуи на инсекти. (Или громогласен татнеж од десет илјади цикади - внимавајте, источен брег!)

Тоа значи летни спортови или летен камп за најмалите и деца од факултет кои се враќаат да стажираат од дома. Тоа значи четврти јули, топли, скари на отворено и – кога сме на тема храна – најдоброто од се, кисели краставички !

Ако сте од урбана средина, можеби се чувствувате како киселите краставички да се нешто што доаѓа од магични тегли во супермаркет или сувомесни производи.

Па, еве еден шокант: тие не се ништо егзотично; само краставици!

Така е: краставици.

Оние чудни, брадавици зелени работи што личат на тиквички со акни. Киселите краставици се само краставици натопени во саламура; навистина е толку лесно!

И еве ја најдобрата вест: за да одгледувате свои краставици и сами да направите кисели краставички, не мора да живеете на фарма од десет хектари!

Градинарството е можно во речиси секој амбиент - дури и од балконите на становите. Сè што ви е потребно за одгледување краставици е пергола, а можете дури и да ги одгледувате хидропонски.

Hydrofarm GCTB2 Heavy Duty Tomato Barrel with 4' Tower, Green $50,66
 • Trellis се проширува до 4' Висока
 • Расадувачот држи приближно 14 L
 • Резервоарот за вода содржи приближно 1. 3><9 круг база и 5 L<вертикални кревачи за пергола и 16 хоризонтални вкрстени шипки
Amazon Можеме да заработиме провизија ако купите, без дополнителни трошоци за вас. 20.07.2023 07:00 часот по Гринич

Вообичаени прашања за краставица

Одгледувајте краставици – Засади национални семиња од краставици... [Повеќе] – Цена: 3,95 УСД – Купи сега

Одлично!

Потоа, ајде да разгледаме неколку вообичаени прашања за одгледување на овие бизарни зелени плодови.

(Точно е, краставиците се технички „овошје“; научете ја вашата ботаника!)

Дали киселите краставици се исти како обичните краставици?

Додека сите краставици може да се кисела, има разлика . Одредени сорти работат подобро за мариноване.

Подоцна во оваа статија, ќе погледнеме кој!.

Дали киселите краставици или краставиците се поздрави?

Треба да избегнуваме преработена храна, нели? А киселите краставици не се ништо повеќе од преработени („кисели“) краставици.

Имајќи го тоа на ум, можеби ќе ве изненади кога ќе дознаете дека киселите краставички се всушност поздрава опција!

Чекај, што?

Преработката на кисели краставички (барем со методот на „солена вода“; видете подолу) воведува добри бактерии, кои консумираат шеќери, додаваат хранливи материи и го помагаат нашето здравје на цревата.

Слично на тоа како јогуртот е поздрав од полномасното млеко, процесот на мариноване всушност додавахранлива вредност на краставиците.

Дали лупите краставици за кисели краставици?

52 дена. Со потекло од 1877 година, Boston Pickling е најпопуларната краставица за кисели краставици… [Повеќе] – Цена: 5,58 $ – Купи сега

Не, со големо НО.

Пред да натопите во оцет или саламура, отсечете го крајот на цутот (крајот спроти стеблото), бидејќи содржи ензим што ќе ги направи вашите кисели краставички каша !

Зошто моите домашни кисели краставички се кашести?

Веројатно не сте го прекинале цветниот крај! (Види погоре...)

Што значи „краставица без ждрига“?

65 дена, краставица без жлеб за грицкање или мариноване. Мазните среднозелени плодови се долги 6 до 9 инчи и дебели 2 до 3 инчи. [Повеќе] – Цена: 2,49 УСД – Купете сега

Да завршиме со забавна. Ако некогаш сте ја прелистале патеката за семиња во расадникот, веројатно сте виделе краставици „без подригнување“.

Што точно значи тоа?

Краставиците обично содржат соединение (кукурбитацин) што може да предизвика благи стомачни тегоби (и подригнување) кај осетливи луѓе. Краставиците „без изридување“ имаат помало количество од оваа хемикалија.

Најмалку една научна студија потврди дека краставиците без ждригање го намалуваат подригнувањето (дури и ако всушност не се „без подригнување“).

Најдобрите краставици за мариноване

Сега кога утврдивме дека всушност постои разлика помеѓу кисела краставици и салати, ајде да погледнеме неколкуод најдобрите сорти на мариноване краставици за одгледување.

1. Национален кисела краставица

Национални семиња од краставици... [Повеќе] – Цена: 3,95 УСД – Купи сега

Исто така види: Кокошки со афрос - 8 најкул раси на кокошки со гребен во светот

Националната кисела краставица го заработува својот грандиозен назив како еден од омилените во Соединетите држави за мариноване – развиен од Универзитетот во Мичиген во 1909 година, со <1929, кооптоварена фабрика. -5 инчи (7-13 см) кисели краставички за 55 дена .

Може да се берат и во помлада фаза на раст (околу 2 инчи или 5 см) за да се направат корнишони.

Еве каде да купите национални семки од краставици за кисела краставица!

2. Кисели краставици

Краставица од грмушка – пакетче од 3 g ~ 100 семки...50 дена. Овој кисел од типот на грмушка има пократка сезона на растење од другите видови винова лоза. [Повеќе] – Цена: 2,99 УСД – Купете сега

Краставиците со кисела грмушка се одличен избор ако ви треба простор и не сте во можност да поставите пергола (или она хидропониско поставување за кое зборувавме!).

Краставиците се долги 3-5 инчи (7-13 см) и мазни. Растението е ранопроизводител, а неговите плодови созреваат за 50-55 дена.

Еве каде да купите краставици со кисела грмушка!

3. Бостонски кисела краставица

Раставицата за кисела краставица е наследена сорта, која, како што имплицира името, е извонредна… [Повеќе] – Цена: 3,95 $ – Купете сега

Бостонскиот кисела краставица произведува обилни количини на мазна кожакраставици долги 3-4 инчи (7-10 см) и добро расте на решетката.

Овошјето созрева за 50-55 дена.

Еве каде да купите бостонски краставици!

4. Регал

Како што сугерира името, оваа краставица има одличен вкус!

Фабриката за краставици Регал дава плодови долги 2-4 инчи (5-10 см) - и дава прилично голем број од нив, од раниот почеток до крајот на сезоната. На плодовите им требаат 48-52 дена да созреат.

Еве каде да купите семки од краставица за мариноване Регал!

5. Калипсо и Каролина кисели краставици

Краставица – Калипсо Ф1 – 1 oz ~ 950 семиња. Calypso F1 е сорта кисели краставички и има средно зелена надворешност со s… [Повеќе] – Цена: 7,81 $ – Купи сега

Овие краставици се помали (околу 3 инчи или 7,5 см), но брзо созреваат (~ 50 дена) и се добри – еднаш кисела – за пакување.

За двете сорти, им треба поддршка од пергола.

Еве каде да купите семки од краставица за кисела Калипсо и тука ќе најдете семе од Каролина .

Ги засадив моите краставици… Како да киселам?

Кредит на слика: Комплет за кисела култура за здравје

Така, ја имате вашата мала градина.

Ги имате вашите растенија од краставици.

Чекавте месец и половина, а тие почнаа да произведуваат - за многу сорти, можеби пет или десет одеднаш!

Што сега?

Како да се земе наградаташто ви го дала природата и да го претворите во највкусните летни задоволства?

Киселањето е хемиски процес кој постои илјадници години. Тоа е еден од најстарите методи за зачувување на храната.

За да се зачува храната со мариноване, храната се доведува до ниво на киселост што останува вкусно, но не е погодно за растот на микробите (pH помеѓу 2 и 4,5).

За ова е потребна киселина, која може да се произведе на неколку начини: со користење оцет (како мариноване оцет на г-ѓа Wages) или со ферментирање на зеленчукот во солена вода .

(Еве каде да купите одличен стартен комплет за ферментирање на тегли!)

Двата методи за правење саламура одземаат различно време и произведуваат кисели краставички со различен вкус - па ајде да ги разгледаме добрите и лошите страни на секој од нив!

Исто така види: Како да се изгради лесно засолниште за колиба за свињи

Како да киселите краставици во оцетна саламура

Киселите краставици во оцет е најбрзиот начин да го направите тоа.

Следете ги овие едноставни чекори за да добиете вкусни кисели краставички за помалку од 24 часа:

 1. Одберете оцет . Дестилиран бел оцет и бел вински оцет се најпопуларните опции. Јаболковиот оцет има поблаг вкус, но може да ги промени боите на вашите краставици! Важно е да се набере оцет со киселост од 5%. Еве одличен мариноване оцет за купување.
 2. Додадете сол . Најдобар вид за употреба е кошер сол или друга сол што не содржи адитиви. Користете околу една лажичка одсол за секои четири чаши оцет. (Можете да ја менувате оваа количина прилично слободно.) Можете да купите сол за мариноване на Амазон.
 3. И додадете вода . Додадете еднаква количина во вашиот оцет, или малку помалку, во зависност од вкусот. Повторно, избегнувајте адитиви, како хлор, и избегнувајте „тврда“ (богата со минерали) вода. Овие работи може да го попречат процесот. Ако е можно, користете флаширана или филтрирана вода.
 4. Фрлете ги сите зачини , како семки од копар.
 5. Оставете го да зоврие (но не прегревајте). Додека е уште жешко, прелијте го врз краставиците и ставете го во фрижидер преку ноќ.
 6. Извадете го следниот ден и уживајте !

Како да киселите краставици во солена вода

Ова е постариот метод на мариноване и, за разлика од мариноването со оцет, вклучува ферментација.

Науката е едноставна.

Краставиците се впиваат во солена вода, цврсто затворена, каде што бактериите лактобацили почнуваат да ги јадат шеќерите и произведуваат млечна киселина. Оваа млечна киселина се апсорбира во краставицата и доволно ја зголемува нејзината киселост.

Иако е побавен, овој метод е неверојатно едноставен.

 1. Комбинирајте вода и сол (по можност без адитиви; видете ги белешките за саламура со оцет) и сите зачини.
 2. Потоа запечатете го и почекајте.
 3. Оставете го да отстои 10-12 дена на собна температура (70-85°F, или 20-30°C).

Voila! Кисели краставички.

Ferment Works нуди извонредно „MasteringФерментиран зеленчук“ онлајн курс кој вклучува видеа, рецепти и сертификат откако ќе го завршите курсот. Проверете овде:

Онлајн класа: Совладување на ферментирани зеленчук од: MasonJars.com

Рецепти за кисели краставички

Еве неколку почетни рецепти кои ќе ви помогнат на вашиот пат! Кисели краставички

 • Ферментирани парчиња кисела морков
 • природно култивирани кисели краставички
 • Пет совети за правење крцкави кисели краставички од лакто-ферментирани копар
 • Лакто-ферментирани краставици на вкус
 • Ултимативно култивирање на старост до почеток
 • Сок од кисели краставички“?

  Повторната употреба на саламура за кисели краставички не е идеална.

  Киселањето зависи од односот вода/киселина, кои се менуваат откако одреден раствор ќе се апсорбира од краставиците, така што по втор пат нема да биде сосема во ред.

  Но, вие можете повторно да ја користите саламурата за да направите „кисели краставички во фрижидер“.

  Се прават така што краставиците се оставаат во фрижидер во стариот сок од кисели краставички. Тие не се кисели правилно и не се чуваат подолго од месец или два во фрижидер - но можат да имаат добар вкус!

  Излезете и обидете се сами да киселите!

  Значи, тоа е мариноване: процес кој постои илјадници години и постои во некоја форма во речиси секоја култура на кујната на оваа планета.

  Ако сакате кисели краставички, не трошете рака и анога да ги купи од сувомесните производи. Растете ги своите и направете ги сами во вашата кујна.

  И разнесете ги вашите пријатели овој четврти јули!

  Барате книга или комплет за почеток за да го олесните мариноването на вашите краставици?

  Еве ги нашите омилени за да ви помогнеме на вашиот пат:

  Производ на Amazon

  William Mason

  Џереми Круз е страстен хортикултурен и посветен домашен градинар, познат по својата експертиза во сите работи поврзани со домашно градинарство и хортикултура. Со долгогодишно искуство и длабока љубов кон природата, Џереми ги усоврши своите вештини и знаења во грижата за растенијата, техниките на одгледување и еколошките градинарски практики.Откако израснал опкружен со бујни зелени пејзажи, Џереми рано развил фасцинација за чудата на флората и фауната. Оваа љубопитност го поттикна да продолжи да дипломира по хортикултура на реномираниот универзитет Мејсон, каде што ја имаше привилегијата да биде менториран од ценетиот Вилијам Мејсон - легендарна фигура во областа на хортикултурата.Под водство на Вилијам Мејсон, Џереми стекнал длабинско разбирање за сложената уметност и наука за хортикултурата. Учејќи од самиот маестро, Џереми ги впивал принципите на одржливо градинарство, органски практики и иновативни техники кои станале камен-темелник на неговиот пристап кон домашно градинарство.Страста на Џереми да го сподели своето знаење и да им помага на другите го инспирираше да го создаде блогот Home Gardening Horticulture. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги поттикне и едуцира амбициозните и искусни домашни градинари, обезбедувајќи им вредни увиди, совети и чекор-по-чекор водичи за создавање и одржување на сопствени зелени оази.Од практични совети заизбор на растенија и грижа за справување со заедничките градинарски предизвици и препорачување на најновите алатки и технологии, блогот на Џереми опфаќа широк спектар на теми дизајнирани да ги задоволат потребите на ентузијастите во градината од сите нивоа. Неговиот стил на пишување е привлечен, информативен и исполнет со заразна енергија што ги мотивира читателите да тргнат на нивните градинарски патувања со доверба и ентузијазам.Покрај неговите активности за блогирање, Џереми активно учествува во иницијативи за градинарство во заедницата и локални градинарски клубови, каде што ја споделува својата експертиза и негува чувство на другарство меѓу колегите градинари. Неговата посветеност на одржливите градинарски практики и зачувувањето на животната средина се протега надвор од неговите лични напори, бидејќи тој активно промовира еколошки техники кои придонесуваат за поздрава планета.Со длабоко вкоренетото разбирање на хортикултурата на Џереми Круз и неговата непоколеблива страст за домашно градинарство, тој продолжува да ги инспирира и ги зајакнува луѓето ширум светот, правејќи ги убавината и придобивките од градинарството достапни за сите. Без разлика дали сте зелен палец или штотуку почнувате да ги истражувате радостите на градинарството, блогот на Џереми сигурно ќе ве води и инспирира на вашето хортикултурно патување.